Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Diskuze o regulátorech Victron
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj všem,

dnes jsem zjistil, že oba regulátory mi ukazují napětí na baterii o 0,3V vyšší, než reálně je. Victrony ukazují 54,1V ale reálně změřeno multimetrem Fluke 53,8V
Oba regulátory jedou v BT SmartNetwork, bez jakéhokoliv dalšího logování, či jakékoliv další senzoriky (teplota, shunt, BMS)
Máte někdo představu, zda je možná nějaká kalibrace, případně jak?

Díky
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od rottenkiwi »

Z otazky nie je jasne, kde to napatie je. Ak na vystupe MPPT, tak tam by malo byt
to iste co na displeji ci v mobile +- 5 - 10 mV.
Ak je vsak merane na svorkach baterky a rozdiel je 0.3 V, tak to je bezna vec,
ak je tam vyskoky prud, ak je maly / 1 - 2 A /, tak by napatie malo byt rovnake
ako na vystupe MPPT , tak na zberniciach, tak na vystupe z baterky.

Ak nie, da sa dat merac teploty a baterky a prepojit to s Venus OS / Cerbo GX /.
Potom ten senzor bude ukazovat presne to, co je na baterke.

https://www.neosolar.sk/victron-energy- ... -bluetooth
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Dagus »

Těch 54.1V bylo při nabíjení, nebo při volnoběhu? Při nabíjení bych to chápal jako úbytek na vodiči. Kalibraci jsem neviděl, ale mě napětí aku systému říká bms a ten se podle toho řídí.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od FRSO »

Marek_Kuřim píše:Ahoj všem,

dnes jsem zjistil, že oba regulátory mi ukazují napětí na baterii o 0,3V vyšší, než reálně je. Victrony ukazují 54,1V ale reálně změřeno multimetrem Fluke 53,8V
Oba regulátory jedou v BT SmartNetwork, bez jakéhokoliv dalšího logování, či jakékoliv další senzoriky (teplota, shunt, BMS)
Máte někdo představu, zda je možná nějaká kalibrace, případně jak?

Díky
A nemáš tenké, nebo moc dlouhé vodiče od aku do MPPT ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj, díky za reakce.
Měřeno na baterce i svorkách.... neliší se to. Kabely od regulátoru k baterce nejsou delší než 1,5m a jsou 35mm2.
Tedy úbytek bych v tomto ohledu nebral v úvahu.
Měřeno při nabíjecím proudu cca. 6A
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

rottenkiwi píše: Ak nie, da sa dat merac teploty a baterky a prepojit to s Venus OS / Cerbo GX /.
Potom ten senzor bude ukazovat presne to, co je na baterke.

https://www.neosolar.sk/victron-energy- ... -bluetooth
Svině drahá.... :sm1:
No, kde je záruka, že to nebude kecat stejně jako ten regulátor???

Paradoxně, i ten Axpert Max 7,2kW se liší v měření napětí baterie jen o -0,1V
Jediná přesná je BMS Daly, co u toho mám.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od FRSO »

Dagus píše:Těch 54.1V bylo při nabíjení, nebo při volnoběhu? Při nabíjení bych to chápal jako úbytek na vodiči. Kalibraci jsem neviděl, ale mě napětí aku systému říká bms a ten se podle toho řídí.
I toto umí dorovnat úbytky napětí na vodičích.
https://eshop.neosolar.cz/chytre-bateri ... rgy-do-10m
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od FRSO »

Marek_Kuřim píše:Ahoj, díky za reakce.
Měřeno na baterce i svorkách.... neliší se to. Kabely od regulátoru k baterce nejsou delší než 1,5m a jsou 35mm2.
Tedy úbytek bych v tomto ohledu nebral v úvahu.
Měřeno při nabíjecím proudu cca. 6A
Já nemám přívod k MPPT z aku, ale z měniče krátký propoj cca 80cm, k MPII 5K od aku 2,2m kabelem 35mm2 přes Shunt 500A a v pohodě.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj všem, nemáte někdo náhodou tenhle bazmek https://eshop.neosolar.cz/chytre-bateri ... rgy-do-10m na jedno rychlé zapůjčení, abych ověřil, že to bude ty moje dva Victrony srovná?

Dnes, bez osvitu znovu změřeno a oba Victrony ukazují o 0,3V více, než skutečně na baterce je.

Díky předem.
Přílohy
obrázek_2022-04-21_202300515.png
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od mihlit »

Mám pocit, že victron sám píše, že napětí u MPPT, MP a DC proud a SoC u MP je "zhruba".

Pak je otáazka, kde to správné napětí chceš vidět? Pokud jen přes Victron Connect u MPPT, tak tam si myslím, že uvidíš furt stejný nic moc údaj. Pokud máš Cerbo GX či něco podobného, tak to už pak je jiná, protože tam si vybíráš, od čeho chceš údaje a pokud přidáš BMV/SmartShunt, tak samo ti to bude ukazovat tu správnou hodnotu.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

mihlit píše:Mám pocit, že victron sám píše, že napětí u MPPT, MP a DC proud a SoC u MP je "zhruba".

Pak je otáazka, kde to správné napětí chceš vidět? Pokud jen přes Victron Connect u MPPT, tak tam si myslím, že uvidíš furt stejný nic moc údaj. Pokud máš Cerbo GX či něco podobného, tak to už pak je jiná, protože tam si vybíráš, od čeho chceš údaje a pokud přidáš BMV/SmartShunt, tak samo ti to bude ukazovat tu správnou hodnotu.
Dobrá filosofie.
Victron jsem kupoval, protože jsem se domníval, že je kvalitní a přesný.
Důvod, proč to řeším je následující. Mám nastavený přechod do Floatu na 55,2V. Přepne na Float při 55,2V, nebo už při reálných 54,9V??? Je to ale domněnka, neb nemám čas u toho sedět a sledovat multimetr.
Dále využívám spínání vestavěného programovatelného relé.
Podle čeho se tedy toto řídí? Podle reálné, skutečné hodnoty, nebo podle toho, co mi ukazuje displej na regulátoru?
Neřešil bych 0,1V ale 0,3V mi přijde dost.
I ten Axpert Max ujíždí jen o 0,1V.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od mihlit »

Ono to máš trochu jak s elektronikou doma. Pračka, mikrovlnka, trouba, VCR,... všechno ukazuje čas a je otravné, že ne všechno jde přesně. Jako se ti hodiny můžou seřizovat automaticky dle radiosignálu, když je nějaký přesný zdroj času (ne teda zrovna u mikrovlnky), tak Victron počítá s tím, že na přesné napětí je tam přesný zdroj a to je třeba právě ten SmartShunt.

Jinak ale jsem se podíval do manuálu a to, co jsi uvedl, tak by mělo fungovat. Pokud máš MPPT s BT, tak ten Battery Sense by měl MPPT poskytnout údaj o napětí přes VE.Smart síť (BT propojení).

Co ti jinak počítá SoC? SmartShunt nemáš? Bereš to z BMS nebo odkud?
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od glottis »

a cim to vubec meris? Co beres jako bernou minci? Posles me nekam ale abys nemel vybitou baterku v multimetru. To pak meri zajimavosti.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

glottis píše:a cim to vubec meris? Co beres jako bernou minci? Posles me nekam ale abys nemel vybitou baterku v multimetru. To pak meri zajimavosti.
Rozumím pochybnostem... žádný člověk není neomylný.

Ověřeno dvěma multimetry (Fluke 85 III a Protek 506), oba ukazují shodné hodnoty.
Baterie v měřácích v pořádku.
Měřeno při okolní teplotě 18°a relativní vlhkosti 55%
Měřeno při nulovém výkonu panelů, tedy vodiči z baterie teče akorát pár mA jako napájení regulátorů.

Znovu, absolutně shodnou hodnotu ukazuje akorát BMS DALY.
O -0,1V se liší Axpert Max
O +0,3V se liší oba Victrony

Ještě nějaká pochybnost?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od Marek_Kuřim »

mihlit píše: Jinak ale jsem se podíval do manuálu a to, co jsi uvedl, tak by mělo fungovat. Pokud máš MPPT s BT, tak ten Battery Sense by měl MPPT poskytnout údaj o napětí přes VE.Smart síť (BT propojení).

Co ti jinak počítá SoC? SmartShunt nemáš? Bereš to z BMS nebo odkud?
No, upřímně, počítal jsem s tím, že už regl sám bude dost přesný. Vzhledem k tomu, že regl není přesný tak, jak jsem očekával, mám jistou pochybnost i o tom bazmeku. Proto jej sháním na zapůjčení na ověření.

SoC mi počítá BMS DALY, ale nijak s Victrony nekomunikuje.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od mihlit »

Nějaké GX zařízení máš? Cerbo GX, Venus GX, Raspberry Pi s Venus OS,... ?
Pokud ano, tak bys měl lepší https://github.com/Louisvdw/dbus-serialbattery/wiki a propojit BMS s Victronem a budeš mít napětí změřené hned u baterie a řízené nabíjení (DVCC) a nebudeš muset řešit podmínky na float ani další
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od glottis »

Marek_Kuřim píše:
glottis píše:a cim to vubec meris? Co beres jako bernou minci? Posles me nekam ale abys nemel vybitou baterku v multimetru. To pak meri zajimavosti.
Rozumím pochybnostem... žádný člověk není neomylný.

Ověřeno dvěma multimetry (Fluke 85 III a Protek 506), oba ukazují shodné hodnoty.
Baterie v měřácích v pořádku.
Měřeno při okolní teplotě 18°a relativní vlhkosti 55%
Měřeno při nulovém výkonu panelů, tedy vodiči z baterie teče akorát pár mA jako napájení regulátorů.

Znovu, absolutně shodnou hodnotu ukazuje akorát BMS DALY.
O -0,1V se liší Axpert Max
O +0,3V se liší oba Victrony

Ještě nějaká pochybnost?
Ale to neni ani pochybnost ale jen ze je potreba si rict cim merim. Oboum tem multimetrum verim takze victron keca no :) a nastesti keca do plusu.

Vyprovokoval jsi me premerit muj victron smart solar 250/100. Me ukazuje vic o 60mV. Tak to je asi kus od kusu.
Cinske menice jsou pak az o 0,3V jinde bez zateze.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Victron Smart Solar 150/60-tr - kalibrace

Příspěvek od kybos »

Nabíječe nebývají příliš přesné v měření svorkového napětí na výstupu. Mám tři Tristary a jeden Victron vybavený Smart battery sense (bez něj byl hodně daleko od skutečnosti). Tristary teď ukazují 53,88 V, 53,93 V a 54,15 V. Na Victronu se v rychlém sledu střídají hodnoty napětí od 53,69 V až 54,02 V (čtvrté místo je zde jen na parádu). Všechny měří tu stejnou hodnotu svorkového napětí úložiště. Skutečná hodnota napětí je 53,81 V ( měřeno coulombmetrem TK-15). Coulombmetry TK-15 mám čtyři a jejich přesnost jsem ověřoval na Solartronu 7151 a vyhověly se ctí. Jejich přesnost je taková, že rozeznají i diferenci úbytků na pojistkách a BMS v úložišti. Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval donutit všechny čtyři nabíječe ke spolupráci na jednom úložišti, musel jsem nastavit na každém nabíječi jiné prahové úrovně, tak aby to odpovídalo skutečným hodnotám napětí. Dlouhodobá časová stabilita také za moc nestojí a tak vždycky na jaře dělám novou kalibraci. Pokud chceš znát skutečnou hodnotu napětí na úložišti, mohu ti z vlastní dobré zkušenosti doporučit TK-15. Tento přístroj dle mých zkušeností vykazuje zatím (z těch, co jsem vyzkoušel) nejlepší výsledky ve stanovení reálného SOC.
Solartron 7151 je jedním z mála přístrojů, kterým věřím (ověřoval jsem jej před rokem). Jeho přesnost je dostatečná na ověřování a hodnocení běžných provozních přístrojů.
Přesnost měření napětí pro Solartron 7151
Přesnost měření napětí pro Solartron 7151
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek