pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

svasek píše:Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
Já mám největší problém s tím jak uzemnit akumulační nádrž. Sestavu FV včetně svodiče atd. plánuji uzemnit do vlastního zemniče jako oddělení okruh, ale co s akumulačkou? Když ji k tomu taky uzemním tak tím že je akumulačka připojena měděnými trubkami a ty jsou uzemněné v rámci domu tak tyto dva okruhy vlastně spojím a to nechci....takže jak v tomto případě?
V návodu se píše toto "Nikdy však nepropojujte uzemnění s vodičem PE, který vznikl z pracovního vodiče jiné soustavy! Takovým vodičem je např. i vodič PEN!"
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

dipos píše:Pěkná sestava, mohu dotaz ?
Kolik to vyšlo v nákladech.
Panely: 30.000,- Kč
OPL: 9.500,- Kč (...teď už ho zdražili na 11.500,-)
Konstrukce a ostatní materiál: cca. 20.000,- Kč (konstrukce je jen cena za materiál - sestavil a udělal jsem si sám)

Takže suma sumárum cca. +- 60.000,- Kč
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Jinak jestli jsem dobře koukal v "Nová zelená úsporám" by od 1.6.2022 měla být snad i možnost získat dotaci až 45.000,- Kč na FVE ohřev vody v ostrovním systému - 4.3.2. C2. Podmínkou by měla být výroba min. 1,4 MWh/rok a zásobník vody min. 80 l na kWp sestavy ( u mě tedy 240l (3x80) - pokud jsem dobře vyčetl. Až tak jsem se blíže nazajímal - nemám tak velký bojler a ani chuť to administratvně procesovat...

Výcuc z podmínek:
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Supra66 píše:
svasek píše:Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
Já mám největší problém s tím jak uzemnit akumulační nádrž. Sestavu FV včetně svodiče atd. plánuji uzemnit do vlastního zemniče jako oddělení okruh, ale co s akumulačkou? Když ji k tomu taky uzemním tak tím že je akumulačka připojena měděnými trubkami a ty jsou uzemněné v rámci domu tak tyto dva okruhy vlastně spojím a to nechci....takže jak v tomto případě?
V návodu se píše toto "Nikdy však nepropojujte uzemnění s vodičem PE, který vznikl z pracovního vodiče jiné soustavy! Takovým vodičem je např. i vodič PEN!"
Přesně ze samého důvodu jsem si nebyl jist, jak zapojit uzemnění bojleru.
Nyní to mám přes přepínač 1-0-2. Kde přepínám i zemnění ze sítě a z FVE. Pokud by ale došlo k probíjení bojleru a zároveň by byl poškozený kontak ve vypínači, na kterém je připojeno zemnění, tak je to průšvih. Raději bych měl zemnění zapojené napevno.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od PetrDubi »

svasek píše:Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
Srozumitelně vysvětleno jak funguje zemnění i proč jsou průřezy vodičů takové jaké jsou je při hodinách elektrotechniky na elektrooborech ve školách. Případně se to dá vyčíst i v učebnicích pro elektrotechniku a podobně, ale zase to předpokládá určité základy elektro, takže pro laika to bude spíš "španělská vesnice".
Je to obdobné, jako kdybych já chtěl třeba po medikovi srozumitelně vysvětlit například nějakou operaci a proč je ten postup takový jaký je - pro něho by to bylo opakování jednoduchých věcí, které bere jako základy a pro mě by to byla raketová věda, ve které bych se ztrácel :lol:
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

svasek píše:
Supra66 píše:
svasek píše:Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
Já mám největší problém s tím jak uzemnit akumulační nádrž. Sestavu FV včetně svodiče atd. plánuji uzemnit do vlastního zemniče jako oddělení okruh, ale co s akumulačkou? Když ji k tomu taky uzemním tak tím že je akumulačka připojena měděnými trubkami a ty jsou uzemněné v rámci domu tak tyto dva okruhy vlastně spojím a to nechci....takže jak v tomto případě?
V návodu se píše toto "Nikdy však nepropojujte uzemnění s vodičem PE, který vznikl z pracovního vodiče jiné soustavy! Takovým vodičem je např. i vodič PEN!"
Přesně ze samého důvodu jsem si nebyl jist, jak zapojit uzemnění bojleru.
Nyní to mám přes přepínač 1-0-2. Kde přepínám i zemnění ze sítě a z FVE. Pokud by ale došlo k probíjení bojleru a zároveň by byl poškozený kontak ve vypínači, na kterém je připojeno zemnění, tak je to průšvih. Raději bych měl zemnění zapojené napevno.
No s tím přepínačem by to mohlo být, ale jedině, že by byl bojler připojen v plastu, já to mám v mědi takže smůla.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

PetrDubi píše:
svasek píše:Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
Srozumitelně vysvětleno jak funguje zemnění i proč jsou průřezy vodičů takové jaké jsou je při hodinách elektrotechniky na elektrooborech ve školách. Případně se to dá vyčíst i v učebnicích pro elektrotechniku a podobně, ale zase to předpokládá určité základy elektro, takže pro laika to bude spíš "španělská vesnice".
Je to obdobné, jako kdybych já chtěl třeba po medikovi srozumitelně vysvětlit například nějakou operaci a proč je ten postup takový jaký je - pro něho by to bylo opakování jednoduchých věcí, které bere jako základy a pro mě by to byla raketová věda, ve které bych se ztrácel :lol:
Bohužel, elektrotechniku jsem nestudoval. Jen elektroniku. Tam se bohužel tyto věci neřešily.
Takže nějaké základy mám, ale elektroinstalace jsou pro mě věc nová.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Já mám největší problém s tím jak uzemnit akumulační nádrž. Sestavu FV včetně svodiče atd. plánuji uzemnit do vlastního zemniče jako oddělení okruh, ale co s akumulačkou? Když ji k tomu taky uzemním tak tím že je akumulačka připojena měděnými trubkami a ty jsou uzemněné v rámci domu tak tyto dva okruhy vlastně spojím a to nechci....takže jak v tomto případě?
V návodu se píše toto "Nikdy však nepropojujte uzemnění s vodičem PE, který vznikl z pracovního vodiče jiné soustavy! Takovým vodičem je např. i vodič PEN!"[/quote]

Přesně ze samého důvodu jsem si nebyl jist, jak zapojit uzemnění bojleru.
Nyní to mám přes přepínač 1-0-2. Kde přepínám i zemnění ze sítě a z FVE. Pokud by ale došlo k probíjení bojleru a zároveň by byl poškozený kontak ve vypínači, na kterém je připojeno zemnění, tak je to průšvih. Raději bych měl zemnění zapojené napevno.[/quote]

No s tím přepínačem by to mohlo být, ale jedině, že by byl bojler připojen v plastu, já to mám v mědi takže smůla.[/quote]


V plastu ho sice mám, ale voda je také vodič.
Prověřím ještě u výrobce, jak to s tím zemněním vlastně je.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

A neni nejjednodussi udelat poradne uzemneni baraku? A na to mit napojene uplne vsechno, tak, jak ma byt? Tj. i vystupy z menicu. A jestli nekdo chce dodrzovat to kompletni odpojeni od DS, tak bude ten PEN odpojovat na vstupu do baraku? Tedy kdyz se neco s timto stane, tak furt bude kvalitne prizemnen?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od VitaZ »

dipos píše: Já ze svého ECO střídače nedostanu více než 1,7 kW
Tipují, že je to spirálou bojleru, prostě víc neodebere.
Mám taky obyčejný Eco solár z Polska zapojený do bojleru a funguje mi k naprosté spokojenosti. Protože nemá žádná chytrá udělátka a ukazatele výkonu, připojil jsem do DC okruhu obyčejný analogový voltmetr a ampérmetr a tak mám alespoň okamžitý přehled, kolik právě vyrábím.
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

svasek píše:Ještě chci požádat všechny uživatele měniče OPL, zda by mi dali info, co jim ukazuje displej po odpojení bojleru. Mě ukazuje stále mezi ca 130-150 W, ale čekal bych nulu, když se neodebírá žádný proud. Výrobce mi to nedokáže dost dobře vysvětlit. Díky
Tak u mně pokud zrovna už bojler neodebírá tak ukazuje 0
2.jpg
2.jpg (18.72 KiB) Zobrazeno 764 x

Slíbené umístění LAN modulu v MPPT regulátoru OPL pro sledování a záznam dat výroby
1.jpg
tdvorak
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 25, 2013 8:07 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od tdvorak »

Me ukazuje OPL pri odpojeni bojleru stabilne nulu.

K maximalnim vykonum - na strese 8x290Wp presne na zapad, nejvic jsem na regulatoru videl 2,3kW.

Cenove zhruba 55 tisic korun - 30k panely, 10k regulator, 10k montazni sada na strechu, 5k pojistky, jistic, prepinac siti, kabely...
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Díky za info o výkonu bez zátěže.

V pondělí jim opět pošlu na reklamaci.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

zbek píše:Děkuji moc ,s tim Sitonem máš asi pravdu co jsem četl není zrovna ideální navrhnutý .O belu moc nevím tak u mě zatím vítězí škoda že z něho nejdou vytáhnout data o provozu
kde jste prosim cetl ze neni dobre navrhnuty ? navrh je jednoduchy a funkcni, co se tyce zahrivani tak ono zalezi na tom jake FETy si do toho date, kdyz hodne usetrite tak hodne topite...
Naposledy upravil(a) crc32 dne ned srp 21, 2022 12:02 pm, celkem upraveno 1 x.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

Supra66 píše: Já mám největší problém s tím jak uzemnit akumulační nádrž. Sestavu FV včetně svodiče atd. plánuji uzemnit do vlastního zemniče jako oddělení okruh, ale co s akumulačkou? Když ji k tomu taky uzemním tak tím že je akumulačka připojena měděnými trubkami a ty jsou uzemněné v rámci domu tak tyto dva okruhy vlastně spojím a to nechci....takže jak v tomto případě?
nerozumim v cem vidite ten problem, jestli je nadrz v dome mel by jste zajistit aby jeji potencial byl shodny s potencialem ktery je v dome, asi neni dobre si sahnout na nejake zarizeni v dome a dostat slupku protoze je na jinem potencialu...

v aku nadrzi preci topite nejakym topnym telesem ktere ma 2 draty ktere nejsou uzemeny, oba poly jsou plovouci a maji mezi sebou nejake pracovni napeti ktere vubec nesouvisi se zemi baraku, nebo mi neco unika ?
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

hodně ti toho uniká, v podstatě všechno, co je napsaný v ČSN 33 2000-4-41
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

kodl69 píše:hodně ti toho uniká, v podstatě všechno, co je napsaný v ČSN 33 2000-4-41
jestli je to reakce na me, pak si protirecite viz:
kodl69 píše:Tohle je popis zoufalého pokusu o uzemnění, přesně tak, jak by se to nemělo dělat.
1.) co je důležité, tak vyrovnání potenciálů. A to jak mezi panely panelech, tak mezi kovovými hmotami v domě. A co je v normě: Vodiče pospojování, kterými může téct část bleskového proudu příp propojení přípojnic pospojování pro LPS III mají průřez min 16mm2 měď nebo 50mm2 železo. A to jsou třeba propoje uzemnění a kovových potrubí, panelů, anténního stožáru, PEN v rozvaděči.
2.) o zemní odpor jde až v druhé řadě. Pokud není na domě bleskosvod, který je nejlépe v oddáleném provedení, je to všechno předchozí vlastně zbytečná práce. Jak má vypadat uzemnění pro bleskosvod a ekvipotenciální pospojování (společná uzemňovací soustava) poměrně podrobně popisuje ČSN EN 62305-3/ed.2...
3.) s vyrovnáním potenciálů souvisí i přepěťové ochrany na vedení přicházejícím z DS...
v mem postu pisu ze FVE zasobnik/bojler ma mit pospojen s MET domu.
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Spis myslel to, jak pises o dvou plovoucich, co nesouvisi se zemnenim, coz je samozrejme totalni blbost. Plovouci samozrejme nejsou a rozhodne souvisi se zemnenim.

Pospojovani je ok.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

cipis píše:Spis myslel to, jak pises o dvou plovoucich, co nesouvisi se zemnenim, coz je samozrejme totalni blbost. Plovouci samozrejme nejsou a rozhodne souvisi se zemnenim.

Pospojovani je ok.
Jakoze nektery z dratu DC+ (cerveny vodic) nebo DC- (cerny vodic), ktery mi prijde ze strechy je spojen se zemi ?
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Já mínus spojené mám.

Psal jsi o spirále do akumulačky, ty to krmíš DC?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek