Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Zdravím a jako nováček bych rád založil trochu netypickou debatu.
Stojím před rozhodnutím vybudování ostrovní fotovoltajky . Spočítaný výkon 6,7kWp mám ze dvou stran střechy
a to z jihovýchodu a jihozápadu. Samozřejmě ty výkony nebudou stejné. Nojo ale jádro pudla je v úložišti.
Chápu že při vyšším napětí jsou menší ztráty a vůbec fyzikální principy mi nedělají problém. Elektronice se věnuju celý život. To, co řeším nyní je ekonomický smysl celého projektu. Takže buď mít baterie Pylontech a zacvakat brutální prachy a mít jistotu že projekt dopadne na jedničku a nebo použít netradiční řešení. Problém je v tom, že většina odborníků se kterými jsem se o tom chtěl radit většinou nic neví (a nebo málo) o principu a chování LIFEPO4 aku a jejich serioparalelním řazení.
Mám možnost koupit větší množství bateriií původně do aut P019482 ( https://www.aliexpress.com/item/1005001995276026.html ) Za velmi přijatelnou cenu , cca 1500 Kč / 1kWh. Problém ovšem nastává v tom, že potřebuju složit minimálně 48V a patrně půjde o 240-300Ah, tedy 4-5 paralelně x 4 tyhle soupravy do serie a balancovat to balancerem optimálně s alarmovým výstupem aby při překročení šlo vypnout dobíjení a upozornit na problém. Uvědomuju si samozřejmě rizika a taky kladu důraz na bezpečnost. Našel jsem balancer od Victronu který jediný tyto podmínky splňuje. Časem bych tuhle soupravu udělal ještě druhou s vlastními balancery paralelně spojené ke stávající. Ovšem podle zkušeností s provozem. Optimálně bych rád kolem 30kWh v úložišti. V budoucnu bych dokoupil měniče a udělal z toho třífáz pro napájení tepelného čerpadla. To je výhled do budoucna při reálně dobrém výsledku provozu.
https://www.battery.cz/bateriovy-balanc ... gJa7_D_BwE
No a teď k měničům - asi bych šel do firmy Axpert sMPPT 5kW, nabíjení 50A max, mám s nimi už osobní zkušenost, viděl jsem je v chodu a i elektricky uvnitř vypadají pěkně. Ovšem zvládnou nabíjet max 50A , tedy při napětí 48V max 2500VA. Je tedy možné že jedna část panelů bude muset mít výkonější nabíječ samostatně .

V tuhle chvíli mě vlastně zajímají odpovědi na pár otázek. Jednak na zkušenost spojování těchto bloků serioparalelně? Vím že optimální je řadit články přímo paralelně a pak do serie s příslušeným balancerem. To ale v tomhle případě nejde protože je to zalité a nedá se tam dostat. Můžu tedy balancovat celé větve po 12V. Další co mě zajímá je zkušenost či doporučení na třeba i lepší měniče než Axpert? /počítám s modelem s MPPT, 5kW)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Tie batérie budú prispôsobené pre svoju BMS, obávam sa, že bez vybratia článkov to nepôjde. Nie je niekde fotka ako to vyzerá vnútri?
Tuto chlapík rozoberá batériu z BMS (na kanály je toho viac ohľadom batérii z EV) https://www.youtube.com/watch?v=GqyZ1dBaGQw
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Diablo1st píše:Tie batérie budú prispôsobené pre svoju BMS, obávam sa, že bez vybratia článkov to nepôjde. Nie je niekde fotka ako to vyzerá vnútri?
Tuto chlapík rozoberá batériu z BMS (na kanály je toho viac ohľadom batérii z EV) https://www.youtube.com/watch?v=GqyZ1dBaGQw
Ten model aku stačí zadat do youtube a najdete to hned. Je to zalité a rozebrat se to zřejmě nedá. Ta baterie má vlastní balancery. Bohužel z ní nedokážu dostat data která by se dala použít. Mám vyzkoušené nabíjení a vybíjení na stole , dokonce ji má kamarád i v běžném autě a není s ní přes půl roku problém. Zdá se tedy, že pro svoji funkci nepotřebuje nic externího. Předpokládám tedy logicky, že by mohlo stačit balancovat jednotlivé bloky po 12V úsecích.
Vaše reakce je tedy zřejmě mimo to, oč tu jde. Základ je to že na články se patrně dostat nejde.

EDIT: Ona by byla ještě jedna cesta a to zjistit, jak se z těch aku dají dostat data o stavu článků. Jenže jak na to že ?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Diablo1st »

Do YT som zadal, ale nič mi nenašlo. Viete sem dať link na video, ktoré máte na mysli?

Našiel som len toto: http://blog.obdii365.com/2022/02/15/rep ... -by-cg100/
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Jo to je ono. Jsem teď v pracovním procesu a tak to nemám moc čas hledat. Vím že jsem to našel podle toho čísla ale teď to taky nějak nemůžu najít. Má to 60Ah, 12V. Ty baterie mají být dva roky staré a jsou neinstalované, nepoužité. Údajně proto, že starší baterie už nemůžou do těch aut dát. No a pro LIFEPO by neměl být problém ty dva roky když se ani necyklují. Proto mě to láká. I kdyby vydržely půlku životnosti tak se to vyplatí.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Dagus »

Tak já nevím, ale mě se nezdá, že by se k článkům nemělo dát dostat. Balancování na bloky bude fungovat, pokud se jednotlivé články nerozjedou a když jr budeš chtít nsbijet na max, tak se budou rozjíždět i v samotných blocích.
Pokud se rozjedou, tak je zablokuje vnitřní bms a celej 48V blok se vypne. Bejt tebou, zkusím sehnat jednu a rozeberu ji, jestli se pod tím plastem skrývají kontakty. Že by v automobilovém průmyslu něco takhle zalejvali se mi nezdá, to není Číňan co to potřebuje levně zafixovat.
Screenshot_20220222_120641_com.android.chrome_edit_1498184912823995.jpg
Minimálně do té bmsky vedou kabely ze všech článků, takže i ty ti stačí na bmsku, ale chápu že je to práce a myslíš jak to pořešíš balancerem na 12V.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

No jasně že káble k té elektronice od článků vedou, to je jasné. Otázka je pospojení paralelně přímo v té baterii a následně dát každé té soupravě právě vlastní BMS že . To je běžná praxe.
Já už dnes vím, že samotné baterie jsou balancované a proto mi logické přijde, že by mohlo stačit hlídat každou tu 12V sekci s paralelně řazenými 4-5ti kusy těchto aku. Nabíjecí napětí celkové si pak už umí řídit nabíječ. Proto prozatím vycházím z logiky věci kdy by mělo stačit hlídat jednotlivé seriové sekce vůči sobě balancerem.
Právě na stole i v praxi ve vozidle toho kamaráda mám ozkoušeno, že nic vnějšího pro fungování ta baterka nepotřebuje. To mě samozřejmě zajímalo hned.
Mimochodem to možné vypnutí mě taky napadlo a to může do jisté míry řešit to paralelně-seriové spojení. Nicméně určitě by k tomu docházet nemělo, to jistě. To je hlavně ale věc náboje a svorkového napětí že.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Dagus »

Upřímně, já bych to pustil bez jakéhokoliv 12V balanceru. Pokud něco ujede, tak to odpojí vnitřní bms. Nebo když už, tak na i4 mají 48V balancer pro 12V aku a každou sadu extra jištění pro případ kontrol a měření. Pokud to bude zlobit, tak vykuchat.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

No, já se toho přece jenom trochu obávám a tak bych tu soupravu balancerů klidně dal. On ten Victron má tu výhodu že má alarmový výstup a tak je možné ho spojit s nabíječem a při nějaké nepřístojnosti prostě vypnout nabíjení. Vidím to hlavně jako pojistku proti problémům. To balancování neprobíhá velkým proudem , proto bych to bral jako bonus avšak asi né to naprosto nejdůležitější.
Také počítám s tím aby ty baterie byly z jedné šařže pokud možno. Jinak při přebití mám zprávu od prodejce že BMS baterku odpojí a při poklesu napětí na svorkách zase připojí zpět. U vybití to jistě nevím páč to nikdo nezkoušel. Ale to se dá myslim ošetřit na měniči. Tam se limity dají nastavit obvykle.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Matess »

ta cena je velice dobrá... měl bych o takové baterie zájem. Pokud by jich bylo k dispozici více než spotřebuješ poslal by jsi mi prosím do zprávy odkud se dají koupit případně že bych je vzal přes tebe (pokud je to tvůj známý a prodejce nechce být znám)

Pokud počítám správně tak 12V 60Ah = (3,2*4*60) = 768Wh na baterku a při ceně 1500 za kWh to je tedy 1152Kč za baterku.
Klidně 30 bych si jich koupil.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Matess píše:ta cena je velice dobrá... měl bych o takové baterie zájem. Pokud by jich bylo k dispozici více než spotřebuješ poslal by jsi mi prosím do zprávy odkud se dají koupit případně že bych je vzal přes tebe (pokud je to tvůj známý a prodejce nechce být znám)

Pokud počítám správně tak 12V 60Ah = (3,2*4*60) = 768Wh na baterku a při ceně 1500 za kWh to je tedy 1152Kč za baterku.
Klidně 30 bych si jich koupil.
Rád vyjdu vstříc. Zatím jich mám zamluvených 16 ks. Sám nevím jak dopadnu ale mělo by jich snad být víc. Zájemců je hodně a já sám to beru přes kamaráda který si taky na dodavatele nechce nechat sáhnout. Prozatím řeším jak to udělat a snad to půjde no . Zatím ty zkoušky vypadají docela reálně ale při nasazení vyššího počtu aku se může ukázat něco, o čem nemám páru. Konec konců proto jsem sem taky napsal v naději, že najdu někoho kdo tím už prošel a má *batt* nabité a je :D
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od beethowen »

Pokud jsou všechny články OK a není baterie vybitá pod minimem, tak je to dobrý kup.
Mám dojem, že je v tom LiFe paralelně 3 nebo 4 pytlíky, to celé 4S. Buď nechat tu BMS co je, nebo vytahat jenom články a vyrobit větší baterii s vlastní BMS.
Otázka prvotní je jestli jsou ty baterie v pohodě. Osobně si myslím, že by měly, ale za 2 roky je taky ta BMS mohla úplně vybít, pokud to nemá nějaké ochrany proti tomuto stavu. Možná je to taky důvod, proč se to dává pryč. BMS odpojila baterii na podpětí a vypnula se. Na kontaktech není napětí, tak jde pryč. Což by byl celkem dobrý stav. Stačilo by jenom nabít a zkontrolovat.
Já osobně, být tebou bych zkusil 4ks vzít, rozebrat a zjistit stav. Potom se dá řešit více.
Rozebrat by to mělo jít. Odšroubovat ty hlavní kontakty a potom by měl jít horní dekl sundat.
Vím, že se teď tyto baterie objevují. Jsou to provozní baterie do hybridů Porsche Cayenne, Panamera, apod.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Právě že můj kamarád jich 10 koupil a všechny jsou v pohodě. Kromě toho když se tahle baterka vypne na podpětí, musí se flashovat soft. Sama se znova nezapne jestli jsem to dobře pochopil. I ten článek výš co jsem už už řešil hned ze začátku to řeší.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od beethowen »

Myslím, že stačí nabít přímo na článcích. Bude tam určitě nějaké odpojovací relé nebo MOSFET odpojovač. Flash je podle mě hloupost. Ono jde hlavně o ty články, aby byly v pohodě. Dokážeš zjistit stav, v jakém to je? Jaké jsou jednotlivé napětí na článcích? To je důležité. Podle tohoto to vypadá, že články mají cca 3,08V: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 37#p161924 Měří se tam 3S.
Ale nevím odkud ta foto je, jestli je to reál.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

beethowen píše:Myslím, že stačí nabít přímo na článcích. Bude tam určitě nějaké odpojovací relé nebo MOSFET odpojovač. Flash je podle mě hloupost. Ono jde hlavně o ty články, aby byly v pohodě. Dokážeš zjistit stav, v jakém to je? Jaké jsou jednotlivé napětí na článcích? To je důležité. Podle tohoto to vypadá, že články mají cca 3,08V: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 37#p161924 Měří se tam 3S.
Ale nevím odkud ta foto je, jestli je to reál.
Už se dostáváme mimo téma , držme se ho prosím a projdi si pořádně ten článek ze kterého pochází ta fotka. Přímo se tím flashováním po vybití zaobírá. :lol:
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od beethowen »

Nevím, že by jsi dal nějaký odkaz na článek. Máš tam jenom nějaký odkaz na Aliexpress a tam se toho opravdu moc nedozvím. Jinak to nemění nic na tom, že je potřeba zkontrolovat články, jestli jsou v pohodě. A případně použít jinou BMS, než je tam. Asi by mě to nebavilo nějak flashovat, když by měl být nějaký problém.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od honza637 »

Já ne ale Diablo1st ano. chce to číst....
Ad problém ... No proto bych tam rád viděl balancery které zajistí stejné napětí a napětí vypnutí od zátěže nastavím na na nabíječích (měničích). To by mělo stačit na předejití tohohle problému, alespoň doufám. Druhé takové jištění je samotný alarmový výstup na balancerech které plánuji s měniči propojit. Tedy alespoň si zatím představuji to tak udělat aby to bylo jištěné proti velkému vybití. Navíc bych rád aby aku nebyly vybíjené příliš, škodí jim to. Takže bych tam tak 30% rád nechával. Raději bych vyšší kapacitu. Podělí to taky vybíjecí a nabíjecí proudy.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od beethowen »

No a co ti brání vyhodit původní elektroniku, dát 4ks baterie do série, připojit na to normální BMS a takovéto "stringy" spojovat paralelně přes pojistku na sběrnici 48V. Bude to chtít víc nějakých ideálně smart BMS, ale zase cena za baterky je ok, pokud tedy nebyly nějak moc dlouho vybité na nízké napětí. Což v tom uváděném článku bohužel tedy byly.
Pokud jsou články zalité v těch plastových obalech, tak to zas tak strašně nevadí. Nebo v čem je tedy problém?
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrovní foto elektrárna 6,7kWp

Příspěvek od Matess »

taky bych to řešil externí bms. Pokud mě k baterkam dostaneš tak to rozjedu a klidně se podělím o postup a pomohu

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek