Victron a distribučná sieť

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
m.budzak112
Příspěvky: 37
Registrován: čtv srp 05, 2021 7:37 pm
Bydliště: Nitra

Victron a distribučná sieť

Příspěvek od m.budzak112 »

Zdravím,

Chcel by som sa opýtať. Keď mam chatku, kde je k dispo distribučná sieť ale prihlasovanie FVE do DS by bolo náročné, pretože v priestoroch je zdieľaný elektromer ....

Chcem sa opýtať, kebyže prívod DS zapojim do Victron AC - in a AC out z victronu by šiel do domu ( používam iba jednu fázu) .. Tak teoreticky by bola DS len ako založný zdroj a pretoky by tým padom neboli žiadne či?

Nemá prosím Vás niekto skúsenosti s takým riešením?
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od Honzík »

Pokud tedy budeš přifázováný, tedy bude síť do victrona připojena tak i při nastaveném zákazu dodávky, ti vždy něco přeteče ! Musel by to být čistý ostrov, se zálohou, tedy přepínáním....pak ok.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od dub042 »

Já si nejsem tak jist, pokud použiješ VS, které se bude připojovat jen v případě nouze a UPS nastavení, tak by přetok být neměl.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od Pawel »

To zapojení asi není myšleno pro stav nouze ale pro normální provoz.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od dub042 »

Já myslel připojování DS v nouzi...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od rottenkiwi »

Pretoky nebudu, ak baterka nebude nabita,
potom treba niekoho / nieco, kto / co zapne stykac / istic a Multi sa prifazuje
a potom zase treba Multi dostat do stavu nabijania napr. pretazenim na 5 sec
a potom ked je baterka napr. na 90 % SOC, tak zhodit istic / stykac.

Nesmie nastat stav, ze baterka je plna a Multi je prifazovany na DS
a teraz nieco vypnem a Multi neurobi tak rychlu regulaciu a posle nieco do siete.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od dub042 »

Zkusím popsat, jak to mám já, od Victronu mám pouze Měnič multiplus, baterky a regulátory z Číny, které tyto baterky nabíjí. Nemám žádný Venus apod.
Měnič mám v UPS módu se zákazem nabíjení baterie a napětím baterie řídím Virtual switch - připojování DS.
Mám nastaveno, že pokud napětí na baterii klesne pod 51V, sepnu VS a měnič se přepne do MAIN statusu, invertor se vypne. Když regulátory dobijí baterii nad 55, rozepnu VS, a inverter okamžitě přebírá spotřebu.
Jediný okamžik, kdy by mohlo dojít k přetoku při sepnutí VS, ale v ten samý okamžik by musel vypnout nějaký náročný spotřebič, aby inverter pustil něco do sítě, a to by byla velká náhoda. Nebo v tom vidíte možný přetok někde jinde?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od rottenkiwi »

Co sa stane, ked je nad 55 V, zacne velky odber, pripali sa rele a odber naraz padne ?
Toroid ma v sebe energiu. Kde ju da ? Do baterky ci siete ? A co bude dalej ?
Inverter ide, rele je pripecene a vypne napr. DS.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
unicast
Příspěvky: 1223
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od unicast »

Neni to tak, že dnes už prakticky všude, kde se pracuje s DC s většími proudy, tak je paralelně k relé nějaký IGBT tranzistor právě proto, aby se předešlo oblouku a relé se nepekla?
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od FRSO »

dub042 píše:Zkusím popsat, jak to mám já, od Victronu mám pouze Měnič multiplus, baterky a regulátory z Číny, které tyto baterky nabíjí. Nemám žádný Venus apod.
Měnič mám v UPS módu se zákazem nabíjení baterie a napětím baterie řídím Virtual switch - připojování DS.
Mám nastaveno, že pokud napětí na baterii klesne pod 51V, sepnu VS a měnič se přepne do MAIN statusu, invertor se vypne. Když regulátory dobijí baterii nad 55, rozepnu VS, a inverter okamžitě přebírá spotřebu.
Jediný okamžik, kdy by mohlo dojít k přetoku při sepnutí VS, ale v ten samý okamžik by musel vypnout nějaký náročný spotřebič, aby inverter pustil něco do sítě, a to by byla velká náhoda. Nebo v tom vidíte možný přetok někde jinde?
V tomto režimu není přetok možný. To není paralelní provoz.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od dub042 »

No vyuzivani VS rele k zamezeni pretoku, nebo prepnuti na DS v pretizeni doporucuje sam victron, takze neco vydrzi,asi to nebude zadna cina...
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od Dagus »

Je to třeba v 5000VA Panasonic.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron a distribučná sieť

Příspěvek od FRSO »

dub042 píše:No vyuzivani VS rele k zamezeni pretoku, nebo prepnuti na DS v pretizeni doporucuje sam victron, takze neco vydrzi,asi to nebude zadna cina...
JJ, ale radši bych místo přepínání na DS použil nějaký nabíječ vhodného výkonu a nabíjel aku dle poklesu napětí, nebo SOC, šlo by to si myslím i tím relé v MPII. Pokud by se to nepřepínalo často na DS, tak bych to nechal tak jak to máš.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek