První FVE jak na to?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od eman »

Ten bílý sajrajt používají jako maskování fušeřiny a taky si tím zajišťují neopravitelnost. Kydají to teď na všechno, zdroje, logické desky. Je to patrně levnější, než lakování.
Jinak těžko říci, jestli to funguje. Citel stojí přes 2tis, tahle čína ani ne $10.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od Dagus »

No a raději ať se varistor rozletí v té plechové krabičce, než nějakém pseudo nehořlavém gelu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od fugas »

Ona osmička matka taky stojí korunu.Ovšem solární osmička matka i pětatřicet :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od LIX »

Ja som to vyriešil nasledovne: Hneď pod strechou mám čínsky zvodič prepätia a v rozvádzači pred vstupom FV do meniča mám slovenský zvodič prepätia KIWA. Takže som podporil obe moje oblúbené krajiny, aj keď mám pocit že ma moja rodná krajina okradla o 50€ :D Možno sa pýtate prečo dve ochrany, kedže som vlastne zaplatil ešte viac ako za jednu, ale tak to cítim, nemám bleskozvod a nie sme ani v žiadnom ochrannom pásme inej budovy tak ako by to uhlovo sedelo. Ale 20 metrov od domu je kovový stožiar na antény a z druhej strany dve bytovky, tak až to raz udrie bojím sa že nepomôžu ani dva zvodiče prepätia v sérii. :lol:
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od Quickyprd »

Tak jasně, je iluzorní si myslet, že nějaký svodič dokáže zablokovat blesk co má těžko představitelnou energii. Přímý úder nevydrží stejně nic. Jde jen o to minimalizovat ztráty....sice mě taky firmy co svodiče dávat nechtěli, tvrdily že hlavní je dobré pojištění...ale jakej chudák elektrikář to pak má dávat celý dohromady... i kdyby to bylo zadarmo...v baráku sice svodiče má a budou časem i pořádně udělané na FVE, ale před bouřkou stejně vytahuji ze zásuvek vše drahé nebo důležité.

Nebo to udělat ultimátně :-D
Obrázek
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od vlkazajac »

Presne takto som to chcel urobiť, len som od toho upustil. Palmy by mi totiž určite vymrzli !

Na baráku nemám hromozvod a žiadna šupa do neho ani do barákov okolo sa ešte za 25 rokov nekonala. A keď to raz príde, tak to schytám cez domovú prípojku určite, tam tiež žiadnu ochranu nemám.
Nakoniec, postupným vývojom smerujem len k extrémne jednoduchému a lacnému hardware, takže prípadná škoda pri zásahu bleskom nebude tak bolestivá. Horšie bude, ak zahorí strecha - krov.... Jasné, že nechcem byť nikomu príkladom, ako sa to má - to skôr naopak.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od chatař »

Souhlas s vlkazajacem. Člověk z toho nesmí být vyplašený. Blíží se velká bouřka, odpojím panely, a děj se vůle boží. Stejně mám už dávno pocit, že všelijaké ty drahé elektroudělátka, svodiče, chrániče, a já nevím jaké ještě "iče" jsou jen dobrým byznysem pro někoho. Pokud mi do chalupy práskne blesk, žádný "ič" mi stejně nepomůže a budu rád, když mi chaloupka neshoří.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od eman »

Ono by spíš mělo hrát roli, kde ten barák mám. Pokud jsem skoro sám na kopci, tak mám úplně jiné šance něco chytit, než jako řadovka v nějakém satelitu. Také nemáme bleskosvod, ale na klíč by mě stál 16tis. a to jsou defakto směšné peníze, proti ceně vybavené FVE.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od tomas »

Vidíte to moc černě, řešil jsem spoustu úderů blesků do elektráren, některé jsem zde i popsal a zatím to nebylo nijak hrozné a neopravitelné. Do některých to valí skoro při každé bouřce např, tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 9&#p146704
Většinou odešlo jen to co nebylo chráněno nebo se nevyplatilo chránit, nebo tam byly šílenosti jako nestíněné nebo neuzemněné datové vodiče a od antén omotané kolem hromosvodu a pod.... Občas třeba odejde jen cívka stykače která je ovládána HDO které je v elektroměrovém rozvaděči několik metrů od domu a to je pochopitelné, protože při úderu blesku je tam velký rozdíl zemních potenciálů a málo kdo má mezi domem a elektroměrovým rozvaděčem natažený zemnící pásek který by potenciály srovnal. Možná bych tam k té cívce stykače mohl dávat nějaký varistor nebo transil, ale v tomto případě vzhledem k tomu že tam distributor za 9 let nebyl dosud schopný namontovat to HDO co tam tak moc chtěl, tak jsem ten stykač odpojil a je v tomto případě klid.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od jahodovák »

Ono ty blesky se chovají i dost záhadně,dříve jsem měl na střeše 5/4 anténu na CB pásmo a vyčnívala nad střechu více jak 3 metry,bleskosvod žádný a jsem na okraji lesa,a ten jde rovnou do údolí,jednou v létě pěkná rána a tak jsem šel se podívat co se dělo,u mě nic ale dole v údolí asi 50 metrů od baráku rozčísnutý smrk od zhora až dolů,podle všeho to mělo šlehnout do té antény,která smrk převyšovala o dobrých 20 netrů.Tož chtěl jsem potom zřídit bleskosvod ale skončilo to jen zakopáním uzemění a jak to tak vypadá zůstane to tak i nadále...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od chatař »

Blesk je holt absolutně nevyzpytatelný přírodní jev.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od sindyk »

Ta anténa pro CB zřejmě nenabídla blesku potřebný potenciál, ten se musí vzít ze země. Také přemýšlím, jestli budu potřebovat hromosvod. Plánuji FVE a na jednu stranu s barákem vůbec nijak nevyčnívám, na druhou stranu mám plechovou střechu a okapový systém, tak teď babo raď. Vím, ideálně najmout odborníka a nechat vypracovat rizika (už jen kvůli pojišťovně). Určitě zatím počítám se svodičem bleskových proudů hned za panely a jako druhý stupeň přepěťovku před regulátor. Mimochodem, nemáte někdo svodič někde u panelů bez hromosvodu? Jak řešíte jeho uzemnění?
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První FVE jak na to?

Příspěvek od jahodovák »

To je asi případ od případu,někde stačí pár zemnících tyčí ale někde je to skoro nemožné,záleží na podloží,u mě bylo potřeba několik zemnících desek a víc než 50 metrů pásku,jsem totiž na skále,tedy opuce a ta má velký odpor....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek