Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob bře 06, 2021 9:30 am

Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace

Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod Ivo12s » ned úno 21, 2021 3:13 pm

V tomhle vláknu jsme diskutovali možnost úpravy bojleru/ topných kamen na dřevo a tuhá paliva LK100. Cílem bylo využití přebytků elektřiny u ostrovního systému FVE za předpokladu, že jsem nechtěl kamna nějak navrtávat, ale využít existujících možností.

Následuje řešení: "využití montáže vodovodní baterie k vložení topné tyče"
LK100_1.jpg

LK100_2.jpg

Nápad jednoduchý, realizace už zase tak ne. Viz foto:

Poznámky k montáži:
- asi ta nejdůležitější - nezapomeňte, že uprostřed nádoby LK100 je komín :lol:
- celková délka topné tyče může být tedy o něco delší, než průměr nádoby - 370 mm +++cca.20-30 mm?? ale musíte psychicky počítat s tím, že při vkládání se uprostřed nádoby zarazíte, násilím trochu ohnout topnou tyč o komín a v momentě, kdy tyč utahujete do šroubení, tak tu tyč fakticky ohýbáte dokola. No prostě ideální řešení to není ani náhodou, ale řešení to je
- rovněž je dobré si nanečisto připravit všechny fitingy. Já jsem nakonec nesehnal šroubení M/M G1/2 v chrom provedení, jen mosaz a stejně jsem to dělal na 2x protože při realizaci mi jeden kousek chyběl
- v mém případě je topná tyč umístěna pod vodovodní baterií. Uvažuji, že to ještě jednou předělám a umístím nad. I když při využívání teplé vody bude topení zcela jistě vypnuto a topná tyč má krytí IP65, tak přece jen kousek od kohoutku s tekoucí vodou to ideální není. Přitom otočit instalaci o 180° kolena dolů lze.
- nezapomenout, že vodovodní baterie má vstup studené vody ze spodu. A ve stejném místě, jako je uvažovaná topná tyč. nastavení v mém případě o 50 mm bylo nutností. Ale to už závisí na konstrukci vaší topné tyče a také, zda realizujete topení zhora, nebo ze spodu.
- Každopádně, jak to bude fungovat zjstím až v létě, na objem a průtok vody to vliv zásadní nemá... Takže fungovat by to mělo.

Ať už bude instalace jakákoliv, myslím, že tato topná tyč není určena k tomuto účelu, takže rozhodně tady nikoho nenavádím k instalaci elektrického zařízení v rozporu s čímkoliv!!! [/*]
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ivo12s

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod fugas » pon úno 22, 2021 9:11 am

Hezké vylepšení.To kroucení tělesa zní trochu děsivě, ale když se nepoškodilo při montáži, už by to mohlo vydržet.Možná by se ohřev dal vyřešit externím výměníkem.Příruba z bojleru Dražice.K ní udělat nádobu na průměr příruby.Pod baterii 2x T-kus a čerpadélkem prohánět přes výměník.Tam se dá zachovat původní termostat i tepelná pojistka.Navíc je tam suché těleso a dá se zakázkově namotat na příslušné DC napětí.
Systém 24V ,Epsolar ET6415 MPPT ,zatím 1360Wp poly ,500Ah OpZs ,DC/DC beze jména ,ale s větráčkem 24V/12V/30A ,Power Jack 5000LF.
Nyní v přestavbě P106 Electric LiIon 100Ah.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
fugas

Příspěvekod Ivo12s » pon úno 22, 2021 12:21 pm

fugas píše:Možná by se ohřev dal vyřešit externím výměníkem.

V takovém případě bude asi jednodušší trojcestný ventil, samostatný elektro kotel a samostatně vodovodní baterie. A přepínat. Tyhle "kamna" jsou určena na přímou spotřebu teplé vody v místě. Tedy externí výměník by znamenal vypustit tu studenou co je teď uvnitř a nahradit ji teplou vodou z toho externího, poikud jsem to pochopil správně...To by asi nebylo úplně ono. To už bych si dovedl představit, že přece jen udělám díru přímo do těchto kamen navíc, po zkušenosti s komínem by díra byla šikmá aby bylo co nejvíce prostoru pro spirálu. A mohla by se udělat i "suchá". Při zachování stávající instalace by to asi bylo taky docela dobré řešení. Ale svářečku nemám a navrtat bojler pouze s nějakou možností tlakové mechanické uzávěry a to na válcovém tělese vůbec netuším, jak bych udělal. Ale třeba to někdo umí?
Ivo12s

Příspěvekod kodl69 » pon úno 22, 2021 3:07 pm

takže pod topnou tyčí chybí ještě šroubení, aby se ohýbala jenom jednou, a ne 10x. Dobrá připomínka pro následovníky. S tím kominem mě to teda nenapadlo, ale je to jasný, jinde než uprostřed nemůže být... To co vymýšlí fugas je tak trochu domeček plný koleček, tohle je nejjednodušší k cíli vedoucí řešení. Nesnížilo to těleso nějak výrazně průtok teplé vody?
Edit: ten boiler je smaltovanej, nebo se pletu? jestli jo, tak na takovýhle věci se nešahá.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod diablo007 » pon úno 22, 2021 3:28 pm

Není jednoduzsi zvolit kratší spirálu vyrábí se více druhů popřípadě jak říká kodl.kdyz dáš šroubení za prvé se nebude ohýbat a za druhé to teoreticky prodlouží tak že se už ani nebude dotýkat komínů. Jediné riziko zde shledávám to že kousek spirály bude relativně v malém objemu vody s tím pádem horší chlazení.
Když půjdeme do extrému tak bych popravdě z těch kámen oddělal tu baterií pryč úplně dál ty spirály dvě a baterii namontoval kousek výše nebo naopak níže přes dopojeni trubkami. Ten bojler je beztlaky nebo tlakový to teď z hlavy nevím
diablo007

Příspěvekod fugas » pon úno 22, 2021 6:24 pm

Jakýpak domeček koleček.Tohle je ona příruba.K ní povařit válec pouze na její průměr se vstupem a výstupem.Ale uznávám že mám rád suchá tělesa :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil fugas dne pon úno 22, 2021 6:25 pm, celkově upraveno 1
Systém 24V ,Epsolar ET6415 MPPT ,zatím 1360Wp poly ,500Ah OpZs ,DC/DC beze jména ,ale s větráčkem 24V/12V/30A ,Power Jack 5000LF.
Nyní v přestavbě P106 Electric LiIon 100Ah.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
fugas

Příspěvekod Ivo12s » pon úno 22, 2021 6:25 pm

kodl69 píše:takže pod topnou tyčí chybí ještě šroubení, aby se ohýbala jenom jednou, a ne 10x.
Edit: ten boiler je smaltovanej, nebo se pletu? jestli jo, tak na takovýhle věci se nešahá.

Nojo, s tím šroubením, to zase nenapadlo mě. A přitom když už je tam takovýho železa, tak by to bylo naprosto OK... :fuuu: A je to tak - je to smaltovaný.
Je to beztlaký - teplá voda přepadem, já to mám dokonce bez čerpadla, jen výškový rozdíl mezi vstupem do baráku a umístěním kotle a nijak zásadně to průtok vody nesnížilo. Ale právě že "jiná tělesa" - jsou tlustější a delší. Tam už by se muselo testovat a měřit. Pokud by to někdo používal s tlakovou vodou, tam myslím, že průtok bude úplně OK, když u mě to funguje. Ještě by se to dalo udělat elegantněji - vyměnit to litý koleno co je u vstupu baterie za chrom. Kosmetika.
Ivo12s

Příspěvekod Ivo12s » pon úno 22, 2021 6:34 pm

fugas píše:Tohle je ona příruba.
Přiznávám, že se nechytám - jak by to tedy bylo, jako že tohle ve válci by ohřálo vodu a ta by se potom pouštěla do kotle? Asi jsem nezmínil, že tato teplá voda je teplá jen když je potřeba, není to kotel s teplou vodou 24/7. Takže já ohřívám, jen když je potřeba a tedy platí co jsem napsal předtím. Že by to znamelao ohřívat při vypouštění té studené s kotle ven. A nebo by kamna byla jen jako akumulační nádrž a tím čerpadlem honit vodu ven a zase dovnitř, dokud nebude teplá? A tedy vodovodní baterie úplně mimo? Nebo jsem to pochopil špatně?
Ivo12s

Příspěvekod Ivo12s » pon úno 22, 2021 8:24 pm

Koukám, že jsem asi byl nějak unaven, když jsem psal poslední trochu zmatený příspěvek. Takže to zkusím znovu a jednoduše: Lázeňská kamna LK100 se využívají na ohřátí vody v celém objemu 100l tehdy, když je potřeba. Míchání teplé a studené vody probíhá ve vodovodní baterii. Pokud se tedy má voda ohřívat externě - pak nechápu, jak by to mělo fungovat.
Ivo12s

Příspěvekod Ivo12s » ned úno 28, 2021 4:38 pm

Dneska Krásně svítí :eek2: :)) . Takže jsem to vyzkoušel, dodávám praktickou zkušenost - Topná tyč hřeje po celé délce, tedy i uvnitř Tkusu, do kterého je namontovaná. Ten se ale zahřívá jen přiměřeně, samotná vodovodní baterie je pořádný kus hmoty, takže to celé i po 3 hodinách topení bylo teplé jen trochu. Použil jsem topnou tyč 900W, pak ještě existuje od stejného výrobce provedení až do 2kW, 1200 W je delší o 5 cm, to by tam asi ještě vlezlo s tím Tkusem. Ale pozor na náhradu jiným tělesem. To šroubení aby se tyč ohnula jen jednou dává svůj velký smysl. Komín má průměr 102mm, takže ohnout se to o pár cm musí i když šroubení není přesně uprostřed. Jak jsem koukal, většina topných tyčí se ale ohnout nedá vůbec. Ta moje je docela tenká, tak to šlo - CINI GT900
Ivo12s

Zpět na Boilery, ohřev TUV, vytápění, klimatizace