Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte říj 20, 2020 4:44 am

Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Předchozí

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvekod Hrebik » stř říj 07, 2020 11:24 am

Díky za info. Existuje nějaké riziko, že pokud jsou baterie připojené na oba měniče, tak ze by se mohlo něco odpálit? V podstatě bude přes svorky DC propojen Axpert mpptout se studer DC in. Je nutné toto propojení nějak ošetřit?
Hrebik

Příspěvekod DanoP » stř říj 07, 2020 11:37 am

oscar píše:
josse píše:Jakou vlastní spotřebu? Když je DC/DC+střídač uspaný tak mu naměřím jen nějaké watty na ventilátory a CPU, nic co by stálo za námahu... Rozhodně to není oněch 50W! Jako před uspáním.

Prve tyzdne aj u mna Axpert ako hlavny MPPT fungoval tak, ze na noc sa zastavil ventilator a vypol sa uplne a az rano sa znova rozbehol, ale posledne dni bezi v kuse, a je jedno ze je vypnute cez vypinac, nema AC na vstupe, ani z DC (tma ale aj pri odpojenej poistke). Jedina moznost ho vypnut je odpojit od baterky...

Pre oscara - rozhasilo sa meranie napatia na PV vstupe, tiez mi to robilo. Ak sa to stane tak sa neodopne rele na PV vstupe a napatie z baterie ktore prechadza na vstup nedovoli sa mu uspat - mysli si ze ma vyrobu z panelov. Lahko to zistis tak ze si nechas na display zobrazit napatie na PV vstupe ked bude tma. Na kalibraciu je utilita. Potom uz je vsetko opat OK.
Teraz k spotrebe MPPT - ak je vypnuty cely menic vratane MPPT tak berie radovo desiatky mA. Ked ale nabehne MPPT (menic stale off) tak vlastna spotreba MPPT + ventilatory + riadenie je okolo 200mA (10W). Naproti tomu fangpussun 150/45 berie 20mA stale, je jedno ci je bez napatia na PV alebo s napatim na PV.
A este jedna poznamka. Klasicky PIP/Axpert 4048MS/5048MS aj ked je vypnuty a bezi MPPT a nebodaj klesne bateria pod bypass napatie zvysi svoj vlastny odber (odskusane, nemam ho pripojeny na DS len na panely a bateriu).
1770Wp monokryštál + PIP4048MS + XTM4048 + 10kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP

Příspěvekod oscar » ned říj 11, 2020 7:38 am

Vypýtal som od Ota odporúčanie na moje baterky v akých podmienkach používať. Jeden z odporúčaní bolo prevádzkovať pod 25 °C, čo som zatiaľ vôbec neriešil – 2,5 roka boli v uzavretej plechovej krabici ako som ich dostal.

Piatok ráno som otvoril krabicu, prihodil tam prenosný teplomer od kúrenia (24,6 °C) + Studer bočník má vlastný (viď grafy), začal svietiť slnko, baterku nabil (27.5 °C), začal vybíjať (27.6 °C) nech vidím čo to spraví.

V sobotu ráno prihodil ventilátory (73 CFM / 112 m3/h), oblepil a začali ťahať vzduch zozadu a fúkať dopredu. Výsledok bol, že baterka sa zohrial počas dna len na 26,4 °C a dnes ráno už mal 24.0 °C (včera 25.0 °C) – t.j. získal som cca - 1 °C počas celého dna.

Problém je, že v tej miestnosti síce mám odsávanie cez rekuper, ale celkovo v dome mávame okolo 24 °C.

Vy ako riešite chladenie baterky? Koľko stupňov mávate? Máte nápad čo s tým?
Mám zrušiť škatuľu, nechať medzi baterkami medzeru a nechať aby sa chladil prirodzenou cestou takto niak? download/file.php?id=17685&mode=view
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
oscar

Příspěvekod josse » ned říj 11, 2020 8:25 am

Pokud se baterie zahřívají je jich málo. Přidat baterky.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 2x80P14S 18650 (~360Ah/18kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
josse

Příspěvekod lubomirz » ned říj 11, 2020 11:37 am

ja si myslim ze 26 stupnove baterky v 24 stupnovej miestnosti sa neklasifikuje ako zahrivani...

pozri, 20 stupnov na tych baterkach mat nebudes, nemas odkial. A 10 stupnov je neziaducich (pretoze nemozes nabijat vyssimi prudmi) aj keby si vedel zvonku tahat horsky vzduch, takze... daj dole krabicu, podla mna hotovo. Vacsie rozostupy medzi baterkami nespravis, prerabat to cele nebudes, a aj keby, tak im znizis teplotu mozno o stupen co nema z dlhodobeho hladiska ziadny vyznam.

Ukrutne dolezitejsie je akymi prudmi ich nabijas a vybijas && odkial pokial SoC.

Ked nemas 40 stupnov na baterke tak by som moc netlacil na pilku. Ak chces byt velmi pedantny tak by som nad 30 stupnov automaticky zapinal nieco taketo https://www.iventilatory.sk/stolovy-ven ... 85006m78r2 samozrejme umiestnene kolmo na clanky aby fukalo medzi ne. Zrejme bude treba dva kusy aby si pokryl celu sirku ale hned hovorim ze toto je blby napad :)

inak uprimne, hentie tri fufŕniky co tam mas su akurat tak naprd dobre ked to mas 3cm od steny... a vlastne to je dalsi jednoduchy napad, ked sa da tak krabicu aspon 10cm odtlac od tej steny, strasnym sposobom zmensis protitlak.
jediny blb v diskuzi co nema vlastny solarny system.
lubomirz

Předchozí

Zpět na Hybridní elektrárny