Jaký měnič do domu?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od xmasin »

unicast píše:
diablo007 píše:King není bezbariérový
?
Asi mělo být bezbateriový ;)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

xmasin píše:
unicast píše:
diablo007 píše:King není bezbariérový
?
Asi mělo být bezbateriový ;)
Ano mobil si občas dělá korekce a já ho prozmenu zapomínám kontrolovat. King umi jet s malou baterií a pretok neudělá ale podmínka je baterie. Ale nemá hv stringy takže jen do150V
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od shuty »

xmasin píše: Pokud nechceš přetoky a zároveň mít připojenou DS, tak je jen jedna volba a to Axpert King a jeho klony, případně podobný systém sestavit z jednotlivých komponentů.
podla info co mam to nie je jedina volba. bolo mi povedane ze ziaden axpert neurobi pretok, iba modely ktore vedia ist bez baterii. klasicke axperty maju rele, ktore cvakne a je prepnute na DS, takze tam nema byt aky pretok.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Matess »

Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

shuty píše:
xmasin píše: Pokud nechceš přetoky a zároveň mít připojenou DS, tak je jen jedna volba a to Axpert King a jeho klony, případně podobný systém sestavit z jednotlivých komponentů.
podla info co mam to nie je jedina volba. bolo mi povedane ze ziaden axpert neurobi pretok, iba modely ktore vedia ist bez baterii. klasicke axperty maju rele, ktore cvakne a je prepnute na DS, takze tam nema byt aky pretok.
To máš sice pravdu ale pokud jako základ pro sestavu zvolíš malé baterie kvůli ceně bude to klasický axpert pořád přepínat z baterie na ds a zpět takže to tu baterku rychle oddela. Na Kinga když dáš 20ahh baterií takn s tim umí fungovat jako hybrid a baterku nechá jen pro případ chvilkové ho výpadku
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od shuty »

diablo007 píše:
shuty píše:
xmasin píše: Pokud nechceš přetoky a zároveň mít připojenou DS, tak je jen jedna volba a to Axpert King a jeho klony, případně podobný systém sestavit z jednotlivých komponentů.
podla info co mam to nie je jedina volba. bolo mi povedane ze ziaden axpert neurobi pretok, iba modely ktore vedia ist bez baterii. klasicke axperty maju rele, ktore cvakne a je prepnute na DS, takze tam nema byt aky pretok.
To máš sice pravdu ale pokud jako základ pro sestavu zvolíš malé baterie kvůli ceně bude to klasický axpert pořád přepínat z baterie na ds a zpět takže to tu baterku rychle oddela. Na Kinga když dáš 20ahh baterií takn s tim umí fungovat jako hybrid a baterku nechá jen pro případ chvilkové ho výpadku
ano ano, to mas zase pravdu ty ;) ja som to len chcel dat na poriadok aby z toho nevyslo to ze jediny menic na svete ktory nespravi pretok je axpert king. king je kazdopadne dobra volba, hlavne ak uzivatel zamysla malu baterku, niekde to tu dokonca niekto odporucal s malickou lithium titan bateriou ktora znesie obrovske prudy.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od rokytna »

rottenkiwi píše:ultracapacitors
no jo ale to je v podstatě to samé co baterie, jen nepatrně jinou technologií, to je prašť jak uhoď...

já už byl navnaděn na něco (měnič) co nebude potřebovat baterie ani nic jim podobného, tzn. bez investice v tomto směru

jako že někdo konečně vyřešil skutečné bezpřetokový měnič bez baterií ...
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

Jak uvedl kodl jediný hybridní měnič který svou konstrukcí neumožňuje pretok je ten s AC/DC/AC konverzí
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od marsal64 »

mypower.cz píše:Diablo, jen technicka... je dobre vzdy na konkretni romany odkazat. Tazatele to tak navede na konkretni tema, ktere mas na mysli.
OT pro toto vlákno, ale podstatná připomínka. To, že se tady neodkazuje, mne tu občas trochu se.e. Samozřejmě, chápu, že tu spousta lidí dobře a vlídně radí, na bázi dobrovolnosti a zadarmo - opravdu pámbů zaplať za to, bez fóra bych vlastně neudělal nic.
Nicméně: pokud snad někdy radím i já, snažím se odkazovat, protože jsem tak prostě naučený ze své řekněme "vědecké bokovky". V jakémkoli vědeckém oboru bez řádného odkazování být prostě nelze. Tady místo onoho "o tom se tady už hodně psalo" přece každému méně zkušenému pomůže, pokud se dodá jeden nebo dva konkrétní odkazy, které se zkušenějšímu dohledávají mnohem snadněji. Takže tak.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

Hoši pokud řeknu že toho bylo napsáno hodně a shrnu to tak to že to bez baterie a bez přetoků nejde tak ty odkazy mám dát jako důkaz toho že to tak nejde nebo stačí me tvrzení že to nejde. Kdyby jen napsal je tu toho už napsaného hodně a tím skončil tak to beru že nedostal odpoved ale já mu odpověděl tak co chcete řešit odkazama?
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od olozx6r »

Pěkně se to tu zvrhlo ;) každopádně včera jsem dovezl baterky a teď se rozhoduju, kterej ten střídač koupit :geek:
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Jak uvedl kodl jediný hybridní měnič který svou konstrukcí neumožňuje pretok je ten s AC/DC/AC konverzí
Jen pro pořádek, není úplně pravda, že AC-DC-AC = vždy bez přetoků. Záleží totiž na konkrétním řešení usměrňovací části AC-DC konvertoru:

Pokud se jedná o pasivní diodový usměrňovač, pak ano, takový systém umí energii posílat jen jedním směrem.
Pokud se jedná o aktivní usměrňovač s FETy, který lze optimalizovat na nižší ztráty při převodu, tak tam je možný tok energie oběma směry.

A FETový usměrňovač je přesně to, jak je u většiny měničů, včetně mnoha Axpertů, Victronů, Studerů a InfiniSolarů, řešen obvod pro nabíjení akumulátoru ze sítě. Důvodem však nejsou nižší ztráty, ale ekonomická úspora, neboť standardní střeva měniče se v tomto režimu prostě otočí a místo "střídání" pak provádějí "rovnání":

Takže už by asi bylo na čase, aby někdo Axpert King rozebral a podíval se, jestli je tam usměrnění řešeno diodami nebo FETy, ať víme na čem jsme.

A co o tomto tématu říká Analog Devices, mateřská firma výrobce Maxim Integrated:
https://wiki.analog.com/university/cour ... ics-lab-32
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Matess »

zajímavá myšlenka, nicméně pokud vím tak axpert je HF střídač, tzn nejdříve se zvýši napětí a potom se rozstřídá mosfety do výstupu, pokud jedu na síť tak je tam jen relé, které přepojí bypass na výstup. Podle mě jsou tedy fety jen na výstupní.

Navíc pokud by fety byly pro použity pro obousměrný tok proudu muselo by jich tam být 2x tolik a musely by být antisériově.

Uniká mi něco z elektrického hlediska?

To co píšeš ty bude asi nějak možné u hybridů kde výstupní střídač umí fungovat přifázovaně.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od lubomirz »

Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

AXP king na uvedeném odkazu vypadá topologicky stejně jako běžný AXP . To jest :
a) při toku elektřiny z *batt* do AC výstupu :
*batt* :arrow: MOSFET H můstek :arrow: HF trafo :arrow: IGBT H můstek :arrow: tlumivka :arrow: AC proud .

b) při toku elektřiny z AC vstupu do *batt* :
AC vstup :arrow: tlumivka :arrow: IGBT H můstek :arrow: HF trafo :arrow: MOSFET H můstek :arrow: *batt* .

Jediný rozdíl mezi "nepřifázovatelným" AXP a přifázovatelnými INFI je jejich software . Nic víc .

Tato topologie je výhodná především z pohledu ekonomického , na dvě funkce jsou použity jedny součástky . Což vyvolává nemalé problémy při jejich řízení .

Pokud kdokoli chce 100% jistotu nepřetoků do DS , jedině externím nabíjecím zdrojem řešiti :idea: .

Jo , i Infini jede na stejné topologii ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

Matess píše:zajímavá myšlenka, nicméně pokud vím tak axpert je HF střídač, tzn nejdříve se zvýši napětí a potom se rozstřídá mosfety do výstupu, pokud jedu na síť tak je tam jen relé, které přepojí bypass na výstup. Podle mě jsou tedy fety jen na výstupní.

Navíc pokud by fety byly pro použity pro obousměrný tok proudu muselo by jich tam být 2x tolik a musely by být antisériově.

Uniká mi něco z elektrického hlediska?

To co píšeš ty bude asi nějak možné u hybridů kde výstupní střídač umí fungovat přifázovaně.
Vtip je v tom, že obě funkce, tedy invertor z baterií a síťový nabíječ nikdy nelze použít současně. Proto stačí, když je uvnitř jen jedna sada FETů.

Za normálního stavu se přes tuto sadu vyrábí z baterek AC.
Při bypassu se cesta obrátí, tak jak píše Abrams:
- Relátko pošle do AC výstupu 230V z AC vstupu
- Interní H-můstek synchronizuje svoji frekvenci s AC vstupem a tok energie se obrátí: dochází k nabíjení baterií.

V Kingovi je to jinak. Ty obvody jsou tam skutečně dva, protože King narozdíl od všech ostatních Axpertů umí zároveň vyrábět AC a současně také nabíjet svoji baterii z DS. Podobně jako to dělají online UPS. To žádný jiný Axpert neumí.

Jediná otázka, která zbývá je opravdu pouze to, zda-li je ta duplicitní část v Kingovi řešena jako samostatný aktivní usměrňovač s vlastním H-můstkem, nebo jsou to pouze 4 diody.

Z doposud publikovaných fotek rozebraného Kinga to poznat neumím. A servisní manuál na Kinga, kde by to bylo rozkreslené, jsem zatím nikde neviděl. Škoda.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Vitek »

youda píše:
Matess píše:zajímavá myšlenka, nicméně pokud vím tak axpert je HF střídač, tzn nejdříve se zvýši napětí a potom se rozstřídá mosfety do výstupu, pokud jedu na síť tak je tam jen relé, které přepojí bypass na výstup. Podle mě jsou tedy fety jen na výstupní.

Navíc pokud by fety byly pro použity pro obousměrný tok proudu muselo by jich tam být 2x tolik a musely by být antisériově.

Uniká mi něco z elektrického hlediska?

To co píšeš ty bude asi nějak možné u hybridů kde výstupní střídač umí fungovat přifázovaně.
Vtip je v tom, že obě funkce, tedy invertor z baterií a síťový nabíječ nikdy nelze použít současně. Proto stačí, když je uvnitř jen jedna sada FETů.

Za normálního stavu se přes tuto sadu vyrábí z baterek AC.
Při bypassu se cesta obrátí, tak jak píše Abrams:
- Relátko pošle do AC výstupu 230V z AC vstupu
- Interní H-můstek synchronizuje svoji frekvenci s AC vstupem a tok energie se obrátí: dochází k nabíjení baterií.

V Kingovi je to jinak. Ty obvody jsou tam skutečně dva, protože King narozdíl od všech ostatních Axpertů umí zároveň vyrábět AC a současně také nabíjet svoji baterii z DS. Podobně jako to dělají online UPS. To žádný jiný Axpert neumí.

Jediná otázka, která zbývá je opravdu pouze to, zda-li je ta duplicitní část v Kingovi řešena jako samostatný aktivní usměrňovač s vlastním H-můstkem, nebo jsou to pouze 4 diody.

Z doposud publikovaných fotek rozebraného Kinga to poznat neumím. A servisní manuál na Kinga, kde by to bylo rozkreslené, jsem zatím nikde neviděl. Škoda.
Ty jo tak ja to snad kuchnu..... co bych pro docenta neoveril
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:
youda píše:
Matess píše:zajímavá myšlenka, nicméně pokud vím tak axpert je HF střídač, tzn nejdříve se zvýši napětí a potom se rozstřídá mosfety do výstupu, pokud jedu na síť tak je tam jen relé, které přepojí bypass na výstup. Podle mě jsou tedy fety jen na výstupní.

Navíc pokud by fety byly pro použity pro obousměrný tok proudu muselo by jich tam být 2x tolik a musely by být antisériově.

Uniká mi něco z elektrického hlediska?

To co píšeš ty bude asi nějak možné u hybridů kde výstupní střídač umí fungovat přifázovaně.
Vtip je v tom, že obě funkce, tedy invertor z baterií a síťový nabíječ nikdy nelze použít současně. Proto stačí, když je uvnitř jen jedna sada FETů.

Za normálního stavu se přes tuto sadu vyrábí z baterek AC.
Při bypassu se cesta obrátí, tak jak píše Abrams:
- Relátko pošle do AC výstupu 230V z AC vstupu
- Interní H-můstek synchronizuje svoji frekvenci s AC vstupem a tok energie se obrátí: dochází k nabíjení baterií.

V Kingovi je to jinak. Ty obvody jsou tam skutečně dva, protože King narozdíl od všech ostatních Axpertů umí zároveň vyrábět AC a současně také nabíjet svoji baterii z DS. Podobně jako to dělají online UPS. To žádný jiný Axpert neumí.

Jediná otázka, která zbývá je opravdu pouze to, zda-li je ta duplicitní část v Kingovi řešena jako samostatný aktivní usměrňovač s vlastním H-můstkem, nebo jsou to pouze 4 diody.

Z doposud publikovaných fotek rozebraného Kinga to poznat neumím. A servisní manuál na Kinga, kde by to bylo rozkreslené, jsem zatím nikde neviděl. Škoda.
Ty jo tak ja to snad kuchnu..... co bych pro docenta neoveril
Kdyby jsi byl co k čemu tak jeden odmontujes a docentovi ho zapujcis stejně za chvilku 3 nevyuzijes :lol:
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Vitek »

[/quote]
Kdyby jsi byl co k čemu tak jeden odmontujes a docentovi ho zapujcis stejně za chvilku 3 nevyuzijes :lol:[/quote]

Youdo, co kdybysme udělali workshop ? :-)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:
Kdyby jsi byl co k čemu tak jeden odmontujes a docentovi ho zapujcis stejně za chvilku 3 nevyuzijes :lol:[/quote]

Youdo, co kdybysme udělali workshop ? :-)[/quote]
No konečně slovo do pranice kdy se můžu dostavit :lol:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek