FVE vs DS vs plyn vs drevo

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od xmasin »

Podle této tabulky http://drevorubec.cz/prodej-dreva/vyhrevnost-dreva má akát výhřevnost 12,7 MJ/kg. Takže 3000 kg má výhřevnost 38 GJ.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2606
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od NOPARasito »

Joule jsou ti k prdu. Srovnavej na kW/h ;-).
Ja obecne prevadim 1kg dreva na 4kW pri 100% ucinnosti. A podle ucinnosti topeniste neni problem prepoctu.
Osobne mam krbovky cca.80% účinnosti a diky kominovemu vymeniku cca 88% takze kg dreva hodnotim na 3,5kW pro lepsi pocet ;-).
https://www.drevonb.cz/palivove-drevo/vlastnosti-dreva/
Pozn.: Kdyz zabrednes sk vyhrevnosti vice strovnas jakekoli drevo na 1kg/4,3kW/h.
PavelR
Příspěvky: 3124
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od PavelR »

Ta ucinnost zni dobre. Vis jakou mas teplotu spalin za vymenikem ? Jen pro porovnani.
Ja mam za krbem s vodnim vymenikem pri otevrenym vzduchu nejakych 200C. Ale trebas kdyz vycistim peletovej kotel tak tam jsem nameril nejakych 125C na trubce hned u kotle.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2606
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od NOPARasito »

Jj z cca.280 jsem to srazil na 120 s cistym a 150 s zasr...nym vymenikem ;-). I na plynovej kotel jsem poridil, tam budu letos instalovat, tak jsem zvedavej ;-).
Ps.: Merim to bimetalovyma merakama.
https://s.click.aliexpress.com/e/be5YGvbc
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned zář 15, 2019 9:49 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od diablo007 »

PavelR píše:Ta ucinnost zni dobre. Vis jakou mas teplotu spalin za vymenikem ? Jen pro porovnani.
Ja mam za krbem s vodnim vymenikem pri otevrenym vzduchu nejakych 200C. Ale trebas kdyz vycistim peletovej kotel tak tam jsem nameril nejakych 125C na trubce hned u kotle.
A máš za něm určitě vyvlozkovany komín nerezem že? Pokud ne tak ta kondenzace v klasickém komínů je dost likvidační.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2606
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od NOPARasito »

Osobne mam komin v nerezu 150mm a 2mm sile zaizolovan sibralem. ;-) a puvodne to byl 200mm ctvercovej zdenej. Klasickej hnus
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od j0hn »

xmasin píše:Bohužel klimatiace mají poměrně špatný COP. Přemýšlel jsem nad tepelným čerpadlem vzduch/voda, ale odradila mě jeho poměrně strmá křivka COP. Potřebuji vytápěcí vodu při -12°C 55°C (radiátory) a celková tepelná ztráta domu je kolem 12 kW. Nejlépe vycházelo TC Nibe, ale i to má při COP pouze 2 při venkovní teplotě -15°C, při 0°C 2,8. Takže TC voda/vzduch je sice levné, ale při mrazech nic extra účinost. Lepší by bylo TC země/voda, ale na to nemám dostatečně velký pozemek.
Proč by měly mít klimatizace špatný COP? Je to tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. A navíc už z principu invertorové, které má proti těm co topí do vody o jeden výměník méně.
Záleží co s čím srovnáváme. Neinvertorové TČ vzduch-voda, které topí na plný výkon do taktovací nádrže a po natopení spí? Invertorové TČ vzduch-voda nebo zem-voda nebo vzduch-vzduch.

A pokud má TČ natopit vodu na 55C, pak klimatizace musí vyhrát na celé čáře. Pokud srovnáváme s TČ topícím do podlahovky čistě finančně, pak to musí klimatizace kvůli nepotřebě nákladného podlahového topení vyhrát také.

Nevýhoda klimatizací, je že vysouší vzduch, který je v zimě už tak dost suchý. A věčný vítr ve vlasech také není zrovna důvod pro klimatizaci.

Pro Daikin tvrdí v tomhle reklamním plátku, že má SCOP lehce pod 3 ještě při teplotě -7C:
http://www.korund-tepelna-cerpadla.cz/u ... e-cerpadlo

Pro naší 11 kW klimatizační jednotku* jsem v servisním manuálu našel graf výkonu v závislosti na teplotě. Jmenovité COP při 7C by mělo být 4,2. Při 0C zvládá dávat 70% jmenovitého výkonu. 4,2 *0,7 mi vychází lehce pod tři. Pokud zůstane nejvyšší příkon kompresoru pro různé teploty podobný.

A taky záleží, kde člověk bydlí. Pokud v místech s výpočtovou teplotou -15C, pak -15C je pár dní v roce. A co koukám do historie, pak v prosinci, lednu a únoru je u nás průměrně okolo nuly.

Jednoznačně nejlepší varianta je TČ vzduch-voda do velkých radiátorů. Proč? Protože to tak mám já;-)

*Formálně to je klimatizační jednotka, ale mimo štítku a typového označení je stejná jako venkovní jednotka pro tepelné čerpadlo. Proto jí šlo použít pro TČ.
Přílohy
Toshiba-capacity_ratio.png
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od Brbla »

Mohu posloužit porovnáním vytápení čistě na elektriku (olejáky) na 19°C oproti vytápění dvouma klimatizacema na 23°C (90m2). Platba ČEZákovi se snížila z 21tis/rok na 7,5tis./rok. COP tak vychází mírně pod 3. Klimatizace jsou levné Panasonic split (COP 4) za 15tis/ks, za 2 roky se tedy zaplatily. Při -15°C už jim dochází dech, ale stejně jsou účinnější, než oleják nebo přímotop. Pokud se umístěj tak, aby neotravovaly šuměním vzduchu při spaní (třeba do obyváku, nebo na schodiště atd.), tak o nich ani nevíš.
PavelR
Příspěvky: 3124
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od PavelR »

diablo007 píše:
PavelR píše:Ta ucinnost zni dobre. Vis jakou mas teplotu spalin za vymenikem ? Jen pro porovnani.
Ja mam za krbem s vodnim vymenikem pri otevrenym vzduchu nejakych 200C. Ale trebas kdyz vycistim peletovej kotel tak tam jsem nameril nejakych 125C na trubce hned u kotle.
A máš za něm určitě vyvlozkovany komín nerezem že? Pokud ne tak ta kondenzace v klasickém komínů je dost likvidační.
Nene. Jak krb tak peletak jsou napojeny na stavajici zdeny kominy (ctvercovy kominovky obezdeny). Pravidelne kontroly ukazuji, ze se s kominama zatim nedeje nic. Peletak 6 let a krb 4 roky. Jakmile nejaky komin doslouzi, tak mam uz vymysleno jak budu resit novy komin, ale nevidim jediny duvod proc kominy dokud jsou v technickym stavu nepouzivat.

U krbu jsem se bal toho, ze komin ma cca 11 metru ( vede presne uprostred baraku na vrcholek stitu) A posledni metry jsou na pude kde mrzne tak jsem cekal prave nejaky kondenzace, dehty atp. Zatim jsem nic takovyho nepozoroval takze ja byt spokojeny.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od j0hn »

Brbla píše:Platba ČEZákovi se snížila z 21tis/rok na 7,5tis./rok.
A to je spotřeba čistě za vytápění? Protože pokud v tom je i ostatní spotřeba a měsíční poplatky, pak to vypadá až neuvěřitelně a COP je ještě vyšší. Pěkný.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od Brbla »

j0hn píše:
Brbla píše:Platba ČEZákovi se snížila z 21tis/rok na 7,5tis./rok.
A to je spotřeba čistě za vytápění? Protože pokud v tom je i ostatní spotřeba a měsíční poplatky, pak to vypadá až neuvěřitelně a COP je ještě vyšší. Pěkný.
Jojo, to je cena čistě na vytápění. Byl jsem zvědavej a tak jsem každou klimu pověsil na samostatnej elektroměr.
Počítám to tak, že celkovou platbu za rok ČEZákovi podělím spotřebovanejma kWhod, tím získám cenu na kWh a od toho se mi odvíjej další výpočty. Není to sice uplně přesné, ale jde o celkovej pohled na věc a né a desetníky.
Jinak celkovou spotřebu mám cca 56tis. Kč i teď, ale v tom jsou zase jiný záležitosti.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2606
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od NOPARasito »

Brblo: mas co delat, aby jsi odevzdal patazitum co nejmene ;-). Preji mnoho uspechu.
V pripade klimatizací jako vytezovacek v jarnim a podzimnim obdobi jen ku prospechu. Uvidim jak na tom budu s cca.17-20kWp v zime. Ale i zhodnocena hodina pres i nizsi COP se pocita ;-)
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kodl69 »

120° na spodku komína? to je už na hranici slušného vychování, když to začne kondenzovat v komíně, je to pak prakticky nevyčistitelný, ale jak kdo chce. Raděj trochu vyšší ztrátu v komíně než řešit komín ucpanej dehtem a sazema za jednu sezónu...
Zrovna řeším výpočet tahu komína, a nemůžu k tomu najít nic, kde zadám výšku, průmět a to že má šamotový vložky a vypadne na mě výsledek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1929
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od Vitek »

Topím interierovým kotlem od Verneru IK10/13.2 http://kotle-verner.cz/produkty/interie ... rner-13102
dřevem komín má teplotu 180 až 260°C záleží na výkonu kamen. a vychází mi to cca 15 tisíc za dřevo za 10m3 štípané rovnané. kvůli malýmu jsem dal 3 sklo s obestavbou. letos instaliji taky klimu Sinclair 7/8 kW, která bude nadřazeně řízena z přebytků. letos dojde k posílení systému. cíl je 13,5 kWp a 3 x pip 5048mk v paralelním provozu.
Veškeré vytěžování do aku nádrží, podlahových topení, betonu klimatizací atp.....
Kolik to všechno stojí nevím,
Plyn nemám. Elektřinu používám jako zálohu a na 3f velké spotřebiče.

dům zateplen 15 cm polystyren, půda 50 cm vata, eurookna dřevěná, dvojsklo, v podlahách 5 cm XPS, sokl 15 cm XPS


topná sezóna mi ještě nezačela uvnitř mám stále 22 °C
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2606
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:120° na spodku komína? to je už na hranici slušného vychování, když to začne kondenzovat v komíně, je to pak prakticky nevyčistitelný, ale jak kdo chce. Raděj trochu vyšší ztrátu v komíně než řešit komín ucpanej dehtem a sazema za jednu sezónu...
Zrovna řeším výpočet tahu komína, a nemůžu k tomu najít nic, kde zadám výšku, průmět a to že má šamotový vložky a vypadne na mě výsledek...
Vyzkousel jsem a funguje to v sezoně cistim po 3 mesicich. A timto bazmekem.
IMG-1308e5afa683c7602ca6f246a93ef4ac-V.jpg
Takze zanaseni nevycistitelny nepripada v uvahu. Kontroluju i 10metrovou kamerkou k mobilu z alika.
Vitek
Příspěvky: 1929
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od Vitek »

komin cistim 2 x za rok, z místnosti. mám 8m dlouhý epoxidový flexibilní klacík, k tomu nerezový štětiny ( ploché pásky do kruhu v několika patrech) projedu tam a zpět a hotovo. saze žádné, po dehtu ani památky... krásně vyčistám celý komín zespodu a nemusim na střechu. kdyžtak bych to někde někomu našel kdyby byl zájem a nebo poslal fotku setu.....
kodl69
Příspěvky: 7431
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kodl69 »

něco podobnýho používá kominík, za sezónu tak dvě až tři lopatky sazí. A to za tu trochu dřeva spálenýho navíc stojí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3124
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od PavelR »

kodl69 píše:120° na spodku komína? to je už na hranici slušného vychování, když to začne kondenzovat v komíně, je to pak prakticky nevyčistitelný, ale jak kdo chce. Raděj trochu vyšší ztrátu v komíně než řešit komín ucpanej dehtem a sazema za jednu sezónu...
Zrovna řeším výpočet tahu komína, a nemůžu k tomu najít nic, kde zadám výšku, průmět a to že má šamotový vložky a vypadne na mě výsledek...
nene 120-130C jsem nameril hned za kotlem (teda za cerstve vycistenym kotlem) pak jde mistnosti cca 2,5m kourovodu , takze u sopouchu bude rekl bych o dost min. Nehlede k tomu, ze nad kotlem je jeste regulator tahu, kterej prisava studeny vzduch do kourovodu dle potreby, takze zase min. Kolik jde do vlastniho komina netusim to by bylo zajimavy zmerit. Jedna se o peletovej automat proto tak nizka teplota za kotlem. Komin to je puvodni po kdysi davno pouzivanem brutaru, jeste je prodlouzenej azbestovou trubkou na celkovou svou delku cca 5 m od sopouchu coz se kominikovi kazdorocne nelibi. Cisti kominik jednou rocne. Zadne zmeny na vnitrnim povrchu a prurezu od dehtu nejsou patrne, ve dvirkach na strese jde po cisteni krasne videt povrch kominovek. Sazi po vymeteni je troska. Vic se na stenach usazuje jemny popilek z pelet. Kolik to je lopatek netusim :D popel ze vsech topidel zasadne vysavam pres odlucovac.

Komin ke krbu se chova prozatim stejne do nej tedy jde 200C urcite.

Dokud se to pujde takto tak s tim urcite nic delat nebudu.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:....... Lepší by bylo TC země/voda, ale na to nemám dostatečně velký pozemek.
No a pro takové jako Ty je možná dobré TČ voda/voda. Jen to chce dvě studny. Z jedné čerpat a do druhé lít ochlazenou vodu. Dosahuje se ještě většího COP než u země/voda neb voda ze studny mívá 7-10 st. Celsia. Kdežto když vychladíš hada nebo vrt tak se dostáváš až k nule ...... vodu nespotřebováváš, liješ ji zase z5 do země ..... Jen si bereš teplo. Ovšem musíš ji na pozemku mít v dostatečném množství což dnes nemusí být samozřejmé.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od diablo007 »

Kolik kubíků je potřeba na tento systém přelévání vody? Co místo studny retencni nádrže?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek