FVE východ - západ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

Mg aspoň co mám zatím info pri přetížení přepne do line módu a když se vrací udělá malý pretok než zareaguje limiter nevím proč nechodí do bypasu kdo má doma kdyžtak ať potvrdí či vyvrátí možná je to i o špatném uživatelském nastaveni
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od lemra79 »

vlastnim mg, cekam z ciny na elektromer, abych zmeril, jak je to s tretokama. dle zobrazeni v icc nazaklade dat z mg tam drobny pretok je. ted vlastne nevim, jaky je rozdil mezi line a bypass, mozna to mam jen blbe nastaveny. stal jsem u nej kdyz prechazel z bypassu a nic v nem necvaklo, rele tam nebude.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

Line mode je pricucavani takže jede z obou zdrojů zaraz tady je to riziko přetoku
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od lemra79 »

tak nez to vybehne z bypassu, pojede to chvilku v line.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

On používá line mode místo bypasu aspoň dle mých info
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od lemra79 »

asi to tak bude
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

diablo007 píše:On používá line mode místo bypasu aspoň dle mých info
jak je to myšleno line mode ? kde je to nastavení ? koukam do manualu a nic tam nevidím.. číslo nastavení ?

pak ktěm přetokum, pokud je elektrarna nepřihlašená , a udělá se tam přetok, jaký je pak postih ?
všude jsem našel všeobecné plky, ale řešil to už někdo konkretně ?

už někoho za to popotahovali ?
to by mě celkem zajimalo jaká je realita.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od JosefK »

Máš dost zkušeností, jak by jsi to navrh ty, tj baterie, měniče panely (počet a zapojení)? Počítám s limitem tak 150 tis Kč s tím, že instalaci a zapojení bych si dělal sám. Ostatní podmínky jsem už psal, případně je můžu doplnit.
Díky.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

kvako1 píše:
diablo007 píše:On používá line mode místo bypasu aspoň dle mých info
jak je to myšleno line mode ? kde je to nastavení ? koukam do manualu a nic tam nevidím.. číslo nastavení ?

pak ktěm přetokum, pokud je elektrarna nepřihlašená , a udělá se tam přetok, jaký je pak postih ?
všude jsem našel všeobecné plky, ale řešil to už někdo konkretně ?

už někoho za to popotahovali ?
to by mě celkem zajimalo jaká je realita.
To je to že to není o tom co nastavujes ale klasickej píp jde natvrdo do bypasu a údajně pipi z vysokonapěťovým stringem se přepíná na line mode to je to že si bere k svému výkonu ještě výkon z ds takže vlastně začne fungovat jako hybrid proto tyto měniče umí fungovat bez baterie protože spojí natvrdo svůj výstup se vstupem . Jestli ho máš tak jednoduchá kontrola návěs na něj víc než dá sám a měr vstup pokud začne žrát plný výkon zátěže šel do bypasu pokud jen něco dotáhne málo z ds sell do line mode
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od střídač_N »

diablo007 píše:...... začne fungovat jako hybrid proto tyto měniče umí fungovat bez baterie protože spojí natvrdo svůj výstup se vstupem . ....
I když se v manuálu píše že je to "Hybrid Power System", není to hybrid v našem pojetí, tedy že by byl schopen kombinovat DS a svoji výrobu na AC straně.

Dle manuálu umí pouze a jenom smíchat DC z panelů a AC=>DC ze sítě na vstupu do střídače, (Proto umí fungovat bez baterie.) ale pokud se překročí jeho povolené výkonové maximum, přepne se BYPASS asi relé na DS. Je to nějaká obdoba AXPERT KING.

Zcela určitě nenastane stav kdy "spojí natvrdo svůj výstup se vstupem", tedy pro úplnost, může tento stav nastat, ale jen jednou. Po řádné opravě, zase jen jednou.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od willcz »

Měnič nemám a ale v návodu se právě píše že na výstupu je DS a výstup měniče.
Navíc to snad i někdo měřil a došel ke stejnému závěru.
tzn bych nebyl bez vlastní zkušenosti tak kategorický ...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

střídač_N píše:
diablo007 píše:...... začne fungovat jako hybrid proto tyto měniče umí fungovat bez baterie protože spojí natvrdo svůj výstup se vstupem . ....
I když se v manuálu píše že je to "Hybrid Power System", není to hybrid v našem pojetí, tedy že by byl schopen kombinovat DS a svoji výrobu na AC straně.

Dle manuálu umí pouze a jenom smíchat DC z panelů a AC=>DC ze sítě na vstupu do střídače, (Proto umí fungovat bez baterie.) ale pokud se překročí jeho povolené výkonové maximum, přepne se BYPASS asi relé na DS. Je to nějaká obdoba AXPERT KING.

Zcela určitě nenastane stav kdy "spojí natvrdo svůj výstup se vstupem", tedy pro úplnost, může tento stav nastat, ale jen jednou. Po řádné opravě, zase jen jednou.
Míchání AC DC že vstupu dělá pokud vím king že využije svůj nabíječ . Každopádně kdyby to fungovalo jak říkáš byl by to king s vysokonapěťovým vstupem a to by se o tom dávno mluvilo což se neděje
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od střídač_N »

diablo007 píše:.....Míchání AC DC že vstupu dělá....
Nezbývá než přidat obrázek z manuálu.
PIP.png
PIP.png (144.31 KiB) Zobrazeno 499 x
Ke kategorickému tvrzení.
Jako vždy je možné se mýlit, leč Ohmův zákon vylučuje pochybnosti. Spojit něco na různých potenciálech není nikdy dobrý nápad.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od willcz »

No a teď nalistuj stranu 24 a tam je toto:
pipmg.png
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od youda »

Ahoj Střídači!

Je to nemilé, ale skutečně to vypadá, že to co jsme řadu let považovali za dogma, tedy že Axpert je čistě ostrovní měnič bez možnosti přicucávání a bez rizika přetoků, se ukázalo jako mýlka.

Modely s vysokonapěťovým MPPT vstupem skutečně umí na svém výstupu mixovat přímo DS a výstup invertoru. Nezbývá, než přidat odkaz na vlákno, kde jsme to rozebírali. A dobře si přečti ten žlutý text...je taky z manuálu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 666#p96666

Jednomu ze zdejších kolegů se dokonce povedlo provést následující experiment:
- Axpert nastavit na výstup 240V
- Při provozu bez DS bylo na výstupu 240V
- Jakmile se připojila DS, napětí na výstupu okamžitě spadlo na 230V

Z toho je evidentní, že Axpert nejen že se sítí synchronizuje svoji frekvenci (což už víme dlouho) ale on také synchronizuje celou sinusovku, včetně její amplitudy.
Následné spojení ACin+ACout uvnitř meniče pak již není žádným problémem, a Ohmův zákon tomu dává za pravdu ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

Bohužel jsem včera odjel zas na tyden mimo barak, tak nemužu ověřit.

ženě jsem dokazal vysvětlit max jak vypnout síť.
tak nějak ,tohle vzniklo nahodou, dva měsíe jedu jenom na FVE a síť byla vypnuta. Drahoušek ma volno tak řádí jak mor v číně a vymlatila celou baterku. bylo u nás 2 dny totalně hnusně..
Tak jsem při odjezdu zapnul síť. a hned je vysledek tohle, vyz obrázky.

poprvé se to přeplo v noci a rano jak vyšlo slunce se to vracelo spět.

po druhe přetížení jedné fáze a měnič se přepl. takhle to vypadá v grafech..
icc2.png
icc skren.png
síť jsem radši po ,hádce jak to vypnot, nechal vypnout. přinejhorším to přepne sámotný přepínač sítí...
pokuť by to zas vycucla do nuly

skusim ji dokopat ať se podívá na elektroměr, to bude zas porod... :evil:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

No ale každopádně to vypadá že pokud má baterií tak by měl jít do bypasu ne do line módu ale mám info že přepne při přetížení do line módu pak je otázka zda toť lze nastavením nějak změnit
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od diablo007 »

No každopádně kvako1 má pěkný monitoring a šlo by to ověřit přesně co se s ním děje když ho přetíží jestli přepne do bypasu nebo začne pricucavat. Šlo by jak budeš doma vyzkoušet stav
Mám prázdnou baterku nesvítí slunce nemá z čeho brát ale nejsu nad 5kw asi půjde do bypasu
Svítí i je baterie ale začnu brát víc než 5kw tady mám potvrzeno že místo bypas použije line mode tak kdyby to šlo potvrdit?


Jinak jsme tu trošku zadělali téma diskuzi o axpertu možná by to admin mohl hodit do jeho vlákna kde to bude pak většina hledat i v budoucnu
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od kvako1 »

diablo007 píše:No každopádně kvako1


Svítí i je baterie ale začnu brát víc než 5kw tady mám potvrzeno že místo bypas použije line mode tak kdyby to šlo potvrdit?
tohle je přesně situace ten druhý obrazek s budíky.
červená je síť
modrá zatěž
fialová zatěž baterky
zelena FV pole

podle grafu to vypada že omezilo slunce a přeplo na ds do bypasu. divejte se jenom na ten graf, budiky jsou už jinde. posunul jsem výřez grafu...

pro jistotu nový výřez

nevypadá to že by docucavalo. to by ta modra tak neseděla s červenou vypadá to že vše šlo ze sítě.
na začatku to bralo 6,3kW...

a sedí to i pokuť to nahrubo spočítam, za 10 minut to odebralo něco kolem kilovatu ze sítě...
Přílohy
icc3.png
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am

Re: FVE východ - západ

Příspěvek od cerm »

kvako1 píše:Bohužel jsem včera odjel zas na tyden mimo barak, tak nemužu ověřit.

ženě jsem dokazal vysvětlit max jak vypnout síť.
tak nějak ,tohle vzniklo nahodou, dva měsíe jedu jenom na FVE a síť byla vypnuta. Drahoušek ma volno tak řádí jak mor v číně a vymlatila celou baterku. bylo u nás 2 dny totalně hnusně..
Tak jsem při odjezdu zapnul síť. a hned je vysledek tohle, vyz obrázky.

poprvé se to přeplo v noci a rano jak vyšlo slunce se to vracelo spět.

po druhe přetížení jedné fáze a měnič se přepl. takhle to vypadá v grafech..
icc2.png
icc skren.png
síť jsem radši po ,hádce jak to vypnot, nechal vypnout. přinejhorším to přepne sámotný přepínač sítí...
pokuť by to zas vycucla do nuly

skusim ji dokopat ať se podívá na elektroměr, to bude zas porod... :evil:

To kvako1:

To okolo 8 hodiny jsi měl stabilní spotřebu cca 350W, pak stabilní cca 100W, v takovém případě u mě limiter udržuje spotřebu z DS sítě okolo 100W, to může být sice individuální , ale ty přetoky vznikaly až při zátěži kolem 2000W,
znovu přikládám tabulku
spotřebiče(klimy) . . . FW panely . . . DS (zásuvkový watmetr)
700W . . . 700W . . . cca 100w spotřeba
1000W . . . 1100w . . . 40 až 60W spotřeba
1400W . . . 1500w . . . 10 až 40W spotřeba
2000W 2200W 20 W přetok až 20 W spotřeba (kolísá okolo 0)
a přidal jsem 6 ks panelů po 225W takže jsem mohl měřit ještě vyšší zátěž:
2600W . 2,8kW 50 W přetok až 15 W spotřeba
3000W . 3,2kW 50 W až 150 W spotřeba , bez přetoku, ale to již možná panely nestíhaly a byl to přícuc (už klesalo napětí na 6 panelech v serii ke 150V , pole 4kWp)
Všechno při bezbateriovém provozu.
Z grafu rozdílu mezi Grid watts a load watts to nejde vyčíst ( prostě nepřesnosti a kolísání hodnot a neznámá vlastní spotřeba i účinnost),u mě takhle vypadá graf taky a tomu vidím okolo 100W z DS na zásuvkovým watmetru.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek