Přepínání sítí

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
vejvik
Příspěvky: 99
Registrován: úte úno 21, 2023 12:51 pm
Lokalita: Třeboň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od vejvik »

Jak vypada schema zapojení takových dvou stykacu, co jsou mechanicky a elektricky blokovany, na pouziti jako prepinac siti. díky, nejak nemuzu na netu najít
1. MUST PV1800 VHM 5kW, 150Ah Li-ion, 8x450Wp (2s4p) Jih, 4x450Wp (2s2p) Východ - panely Phono Solar PS450M4-24/TH

2. DEYE 12kW, 560Ah Lifepo4, 15,3kWp 3x 9s CS6W-570T vše Jih 33° - off grid

3. pro známého MUST PV1800 VHM 5,5kW, 150Ah Li-ion, 8x570Wp CS6W-570T (2s4p) Jih 35°
:) :) :) :) :)
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Neo »

++
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Tom_007 »

Tak mi asi odešel zase ATS přepínač. Je fakt, že ten první jsem si odpálil sám. Teďkom tento svítí obě ledky, že mají napětí, vypínač na auto, ale nepřepíná. Objednal jsem nový, tak pak přehodím až dojde a tento rozeberu. Má za sebou cca 150 přepnutí. Tak jsem zvědav.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

K800_MIKROSP.JPG
GEYA přepínač sítí. Odešel mikrospínač (naštěstí při zkoušce před namontováním). Není divu, je prcek bez udaných hodnot a vůbec ho nemohu najít na netu. A bastlit něco jiného je blbost. Dostává zabrat, poněvadž zapínací špička bez zasunuté kotvy, jsou ampéry a vypínací proud je menší, ale zase špička.
Takže jsem se naštval a čínu nechci. Jak je tu už psáno, el. ovládaný přepínač sítí jsou pouze čína nebo velká monstra. Takže jsem hledal stykačovou kombinaci s mechanickým blokováním což jsou vesměs monstra nebo cena neskutečná. Dále stykač s přepínacími silovými kontakty. Ty jsou k nalezení, některé dokonce se zrcadlovým kontaktem, což by mělo zaručit nemožnost sepnutí obou naráz. Dám sem pár odkazů: nejlepší ale cena neakceptovatelná https://www.shopelektro.cz/motorove-spo ... ac-50-60hz , dobrá značka https://www.schrack.cz/eshop/modulovy-s ... 26466.html , ve FINDERU (dobrý) lze taky něco najít https://cdn.findernet.com/app/uploads/S22CS.pdf , SEZ teda nevím https://www.bauhaus.cz/sez-stykac-insta ... escription , EATON OK https://shop.elektrosms.cz/cs/z-sch230- ... l000027502 , a ELKU nevěřím https://www.bbelektro.cz/elko-vs425-22- ... ci-kontakt . Takže co váš
názor na značkový stykač přepínací kontakty?
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
pibi
Příspěvky: 718
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od pibi »

A potřebuješ to v jednom? Na Bazoši jsem koupil stykače Elektropřístroj, k tomu mechanické blokování BB a složil 3kombinaci. Levý bude zapínat generátor pro střídač 1, prostřední bude zapínat střídač 1 na vstup střídače 2 při při vysoké zátěži a nabité baterce, pravý bude zapínat generátor na vstup střídače 2 při vysoké zátěži a vybité baterce.
PXL_20230514_071812577.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Soban »

Podívej já si myslím že stačí obyčejné stykače, kde bude blokování pouze elektricky.

Pokud se kotva zasekne tak se nerozepne hlavní kontakt a nesepne ten pro tu blokaci, pokud se speče tak by ta kotva taky neměla odpadnout, měla by za ten kontakt zůstat vyset.

Samozřejmě chce to mít k těm stykačům jištěné jističi aby kdyby se to z nějakého důvodu potkalo tak aby to jističe vypnuly.

Taky to chce ty stykače dimenzovat na větší proud aby ty kontakty se tolik nepálily když by fakt rozpínaly ty max proudy.

Jinak kolik A máme v domech? Většinou 25A takže jistič na 25A a stykač na větší 32A a přežije tě to!

EDIT:

PS. Ani u těch čínských bych si tam nedovolil přepínat 100A i když má psané 125A je to fakt na max těch 25A!

PS2. Samozřejmě pokud seženu stykače které mají mechanické blokování tak to bude jenom +
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

Tak nějak se mi to nelibí bez mechanické blokace. Y/D jsem pár spečených viděl. Ten stykač s přepínacím kontaktem mám jeden doma a vskutku je to provedené že se nepotká. Uvidím, ale kloním se spíš k tomu.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

FINDER.jpg
Tenhle vyhrává. 40A, špičkově 170A, zrcadlové kontakty, LED indikace.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od kodl69 »

nevím přesně co je ten zrcadlovej kontakt, ale stykač Z-SCH230/25-22 určitě během přepínání nemá odepnutá jedny kontakty než sepnou druhý, nebo aspoň ne tak, aby zhasl oblouk. Vyhořel siton neopravitelně (černá deska beze spojů) a pojistky až před domem. Nedoporučuju tyhle pokusy opakovat. Stykače by měly být dva, s mechanickým i elektrickým blokováním.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Tom_007 »

Taky mi odešel mikrospínač, respektive sem si jej zničil sám. Zatím jsem náhradu nesehnal. Tak kdyby někdo věděl, dejte prosím vědět. Rád bych čina-přepínač ještě opravil. Netuším vaši myšlenku zapojení, ale se stykačema mám podobnou zkušenost jako kodl. Byly to začátky, v době kdy ten čínský krám se ještě nedovážel, 2x zničený měnič. Pak jsem přešel na čínu a od té doby mám klid. Překlápí se o 180° nahorů a dolů, čemu alespoň trochu věřím. Funguje už nějaký ten rok a v přechodném období téměř denně. Jinak mechanicky a elektricky blokované dva stykače je asi TOP.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Atman »

Môj postoj k prepínaniu sietí je úplne opačný, DS zapínam zatiaľ pár krát do roka a domontovaním ďalších 4,4kWp a dorobením prívodu DS do multiplusu v režime generator (stykač) bez pretokov asi ani už nič prepínať nebudem, ale iné som chcel...
Ja prepínam sieť s čakaním na nule asi 15 sekúnd, lebo mám svetlá v šatníkoch, ktoré majú pohybové senzory a divnú funkciu, že krátke vypnutie ich zapne do trvalého svietenia a dlhé do režimu pohybového. Takisto sa mi tak pekne reštartne wifina a pc, ktorým to z času na čas určite urobí dobre. Takže spokojne fungujem na 1-0-2 otočnom 4P prepínači, aj by som sa ho bál pretočiť narýchlo.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

Psal jsem, že podobný stykač mám doma a prostě se potkat nemůže. Přepíná bojler. Zrcadlový kontakt. Ten tvůj to jasně neumí. Jinak taky nepřepínám nijak často, ale do podkroví se mi nechce, klouby..
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od cipis »

Mohl bys prosím popsat, či o nafotit/nakreslit, co je ten zrcadlový kontakt? Zkoušel jsem googlit, ale asi málo ... Došel jsem k nějaké čsn, ale tu jsem už nedohledal ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

Taky jsem tu normu nenašel. Ale pamatuju si něco matně z práce. Jednak pomocný kontakt musí vždy souhlasit s hlavním a nesmí se kontakty rozhodit ze správných stavů. A potom když ten ABB vezmu do ruky, je jasně vidět, jak kontakty mají velkou mez překrytí /nepřekrytí či jak to nazvat. Prostě když kontakty spínám/rozpínám je vidět o hodně větší mezera. A to ABB má všechny silové, takže vlastnost pomocných. Až dorazí ten FINDER, zkusím to nějak nafotit. A taky projde těžkým testem.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Petr-II »

Schneider electric to v katalogu popisuje následovně:
"Mechanicky propojené zrcadlové kontakty
VYP kontakt bloku pomocných kontaktů je podle IEC 60947-4-1 zrcadlovým
kontaktem a je mechanicky propojen, aby spolehlivě reprezentoval stav hlavních
výkonových kontaktů a všude tam, kde je nezbytná spolehlivost stavu pomocného
kontaktu.
Hlavní silové kontakty a VYP pomocného kontaktu nemohou být sepnuty současně"
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Soban »

Ale toto by měla být přece samozřejmost ne? Pak tam nemusím cpát mechanické blokování.

Pokud u stykačů ty pomocné kontakty nemusí odpovídat hlavnímu kontaktu tak samozřejmě pak musím ke stykači vždy použít mechanické blokování když na kontakty není spolehnutí.

Jestli se tím nemyslí ty kontakty jako jsem viděl já kdy byly ty spínací můstky nad sebou a nahoře spínal kontak a dole spínal kontakt a pokud to cívka neodtrhla nahoře (spekl se) tak se nemohl spojit ten dole protože ten spečenej kontakt držel kotvičku nahoře a ten spodní se nepřiblížil aby mohl tím pádem sepnout.

Nahoře rozpínal a dole spínal.

Tady u těch relátek jsem to viděl

Obrázek

Pokud zůstal slepený nějaký kontakt nahoře tak prostě nedovolil tu kotvičku přitáhnout a sepnout ten dole.

Jinak u těchto relátek po rozebrání šly bez problémů kontakty přestavět jak jsi potřeboval na spínací či rozpínací.

PS. Nějak nejdou vkládat obrázky z jiných serverů????

Obrázek tedy zde http://www.ceha-kdc.cz/eshop/pictures/4 ... -08420.jpg

PS2. Našel jsem i video jak to relé vypadá a jak tam jsou kontakty takže u stykače to bude stejně akorát míň kontaktů na větší proud.

https://youtu.be/MQ0VwF30DDI
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Brbla »

Je strašně zajimavé, že někdo, kdo vynaloží poměrně dost peněz a dost úsilí na to, aby si pořídil fotovoltaiku, neustále "profukuje cigaretový kouř výlevkou".
To, že reverzace motorů a komerční přepínače sítí jsou nějak řešeny (z pohledu profukovače cigaretového kouře výlevkou zbytečně komplikovaně a nákladně), má své důvody.
Tož tedy každý svého štěstí strůjce, ale mechnické blokování je mechanické blokování.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od Brbla »

Mějme jednoduché zadání:
přepínání dvou 3F sítí, jističe 3x20A, špičkový proud na fázi (BackUp a ČEZ) do 20A, běžně do 12A (2,9kW) (jednofázově se propojí funkční kontakty a je to zhruba 3x tolik)
přepínání bude "ručně" a automaticky (například z HomeAssistant) - režimy "Backup", "ČEZ", "automatika"
podmínky - pokud síť, na které je přepnuto vypadne, automaticky se přepne na druhou síť a po náběhu vypadlé sítě se to vrátí na přednastavenou, v případě výpadku obou přepínač čeká v poloze NIC a po zapnutí kterékoliv se na tuto přepne
stykače budou blokované (přepínání) mechanicky a elektricky

budeme potřebovat 2x 3F jistič 20A (Ex9BH B20), 2x 1F jistič 2A (Ex9BH B2), 1x Miniaturní reverzační stykač (Ex9CSR12) s mechanickým blokováním, 1x přepínací relé (Ex9CH2011), přepínač Ex9BT3, přepínací WiFi rele (cokoliv, co umíme ovládat svojí automatizací).
(Část přepínání zabere 7 pozic na DIN liště).

Moje řešení má mírně poddimenzované stykače (aby se to pěkně vešlo do rozvaděče přičemž moje běžné zatížení fází je do 10A). Celé to může vypadat například takto (samozřejmě bez zakrytování, aby to bylo lépe vidět :D )
Přílohy
DSC_0229_00001.png
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Přepínání sítí

Příspěvek od ACDC »

Pěkné. Ale ty poddimenzované kontakty mi tak nějak vadí. Proud mi taky běžně nestoupne nad těch 12-14A. Jak dlouho to šlape? Paralelně kontakty v zap. stavu přenesou jasně víc, ale vyp/ zap se asi proud tak ideálně nerozdělí. Ale asi je to OK. Uvidím, o kolik je ten FINDER oproti tomuto řešení levnější/dražší než ta kombinace.
Komerční přepínač sítí, který není čina a je normálně velký jsem prostě nenašel.
A když vidím tu rozebranou GEYU, tak ty mikrospínače, které vypadají na 2A a ty 2A taky vypínají, nemohou asi dlouho vydržet. Nevím teda, jak je to se špičkami při vypínání indukčnosti která je připojena přes usměrňovač vypadá. Teoreticky by ty diody neměli zpět nic pustit. Je tam taky NTC. Že by věděli, co dělají?? :(
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek