28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
barchy
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 03, 2015 3:03 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od barchy »

goodbie píše:jestli jsem to dobře pochopil systém bude mít 48V a na to bude jeden panel (všechny paralelně )asi málo a jak píše Dub taky bych to nějak neřešil krátkodobé stínění se dá přežít.
proc by to melo byt malo? menic je do 150v a panel s nejvyzsim napetim co lze pripojit. doporucujete spise 24v system v tomto zapojeni? to bych mohl v tomto pripade vyuzit jen polovinu panelu :(
barchy
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 03, 2015 3:03 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od barchy »

goodbie píše:nejlepší by bylo foto štítku ale odhadem doporučuji po třech do serie a tyto pak připojovat k regulátoru jak bude regulátor daleko??A proč nejde zapojit všech 28 panelu paralelně? já jich mám zapojených takto 20 a nemám problém.
zhruba 8 m daleko, s kabelazi neni problem. vyrobce to v dasheetu nedoporucuje myslim ze to je kvuli diode ktera je na 10 a ale nejsem si jist. mate s tim zkusenosti?
barchy
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 03, 2015 3:03 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od barchy »

civak píše:Mam zapojenych paralelne 36ks amorfu na jeden regulator, panely jsou i v ruzne orientaci, nektere ve stinu po urcitou cast dne a funguje vse bez problemu. Zadne diody krom tech org v panelech nepouzivam.
Nevidim zadny duvod, proc si nad tim lamat hlavu.
Jedine co je potreba dodrzet je aby max napeti na panelu neprekrocilo max povolene napeti na regulatoru.
pokud jeden panel dava vic nez ten druhy v paralelnim zapojeni, musi mezi nimi behat vyrovnavaci proudy. a to snizovat vykon systemu. pocitam v prubehu dne s vetsim zastinenim vic nez polovicnim.
barchy
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 03, 2015 3:03 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od barchy »

RadekS píše:V technické specifikaci pro tento panel píšou Voc=128,3 V při 25 stupních a teplotní koeficient -0,3% .To při jasném počasí
a -20C je téměř 146V naprázdno-to už by mohlo být pro EP trochu nebezpečné.Navíc tam ještě uvádějí jednu hodnotu (nevím co to přesně znamená) Open Circuit Voltage Initial a ta je dokonce 130,5 V.Reverzní proud panelu je 3A.V případě úplného zastínění třeba jen dvou panelů by je ostatní v konfiguraci bez ochraných diod mohly poškodit.
v tom s vami souhlasim, seriove na kladny pol panelu tedy diodu dam urcite. je treba vymenit i ty co jsou k panelu paralelne z vyroby?
diky moc
barchy
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 03, 2015 3:03 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od barchy »

civak píše:Jinak diody pro 60A a 150V jsou treba zde http://cz.mouser.com/Semiconductors/Dis ... xzZ1yuobvy
dekuji za typ, nevedel jsem ze se vyrabi. a to jsou jako 2x60 A se spolecnou katodou? takze jedna dioda na 2 panely?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od pezizka »

barchy píše:dve diody seriove? takze 200v 5a? neni to malo kdyz se do jednoho panelu muze vracet 45a pri plnem zastineni? za diakritiku se omlouvam na tebletu to zdrzuje. diky moc za typy.
Proč pořád řešíte celkový proud? Vždyť dioda v propustném směru násobně převyšuje proud panelu, ten je max. 1,5A a dioda je na 5A! A v závěrném směru (zabraňujícímu toku proudu do panelu) teče proud od oka v mikroA. Dioda nemusí být proudově dimenzována na celkový proud, vždyť této situaci brání!
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od petrs »

pezizka píše: Proč pořád řešíte celkový proud? ... A v závěrném směru (zabraňujícímu toku proudu do panelu) teče proud od oka v mikroA. Dioda nemusí být proudově dimenzována na celkový proud, vždyť této situaci brání!
Taky me napada,co se tady vlastne resi...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od ladik »

Rad bych to tema trosku ozivil, jelikoz jsem zacinajici "solarnik", tak bych potreboval vysvetlit jak treba takovyto priklad zapojit:
- paralelni zapojeni 10ks panelu amorf Schott 105 nebo i zde uvedeny priklad
- jak je spojit na strese, kdyz spojky MC4 daji maximalne 30A a dle zapojeni me to vysplha pres 40A
- tahate vsechna plus a minus dovnitr, kde to pak spojite na nejake vykonnejsi svorkovnici?

Dekuji a jsem rad za kazde vysvetleni.

Ahoj Lada
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od luky »

pezizka píše:...
Jsem radši opatrný, tak jsem pro sichr tyto dvě trojice připojil na "sběrnici" přes schottky 5A 60V, a to kvůli napětí dvě v sérii. Můžete namítnout, že 120V závěrné napětí je málo, ale takovýto spád napětí tam ani být nemůže, proto že nikdy není jedna trojice zastíněna úplně a druhá v plném výkonu. Jsou tam 3/4 roku a žijí.
...
Na tohle pozor. Pokud jsou dvě diody v serii, nelze spoléhat na dvojnásobné závěrné napětí. Napětí se totiž mezi těma dvěma diodama může rozdělit nestejnoměrně a pak to jedna nevydrží, objeví se plné napětí na druhé diodě, která to taky nevydrží... A pak už je třeba doufat, že tam jsou pojistky. Nemusí se stát nic, ale jistota to není...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od RadekS »

ladik píše:Rad bych to tema trosku ozivil, jelikoz jsem zacinajici "solarnik", tak bych potreboval vysvetlit jak treba takovyto priklad zapojit:
- paralelni zapojeni 10ks panelu amorf Schott 105 nebo i zde uvedeny priklad
- jak je spojit na strese, kdyz spojky MC4 daji maximalne 30A a dle zapojeni me to vysplha pres 40A
- tahate vsechna plus a minus dovnitr, kde to pak spojite na nejake vykonnejsi svorkovnici?

Dekuji a jsem rad za kazde vysvetleni.

Ahoj Lada
Nejde jen o to,jaký proud vydrží MC4,ale také jakým průřezem kabelu těch 40A chcete stáhnout ze střechy.Tady bych doporučoval minimálně 25mm2,záleží pochopitelně na délce svodu.Druhá varianta je, jak píšete, stáhnout všechny plusy
a mínusy (pro tyto Schotty tak 2,5 až 4mm2-zase záleží na délce svodu) a pak je paralelně spojit na sběrnici.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od kodl69 »

já bych ty panely spojil MC4 spojkami třeba po 2-4 ks, - pól a potom vodičem CY 6mm2 někam na půdu (nebo na konstrukci) do rozvodné skříňky, plus póly samostatně, dle délky 2,5mm2 až 4mm2 , do té samé, v které by byly pojistky, možná diody, přepěťová ochrana. Ty amorfy jednotlivě dají tak malý proud, že by se při částečném zastínění nemělo nic stát i bez diod. Ale to by měl popsat někdo, kdo už je používá. Spíš si říkám proč tolik panelů paralelně, nebylo by lepší to třeba dát po 2 do série a potom paralelně a k tomu třeba midnite 250? Byl by poloviční proud, 20A a 40A na 20m vodičů ze střechy je dost rozdíl, ztráty na vedení při stejném průřezu by byly 4x menší...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od RadekS »

Dva v serii,to by měl Midnite 250 zvládnout i díky funkci HyperVoc.Pak ty ztráty na vedení, jak píše kodl69,budou jen čtvrtinové.
pro Ladik:Jak je to vlastně daleko od panelů k regulátoru?
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od Mikel »

RadekS píše:
ladik píše:Rad bych to tema trosku ozivil, jelikoz jsem zacinajici "solarnik", tak bych potreboval vysvetlit jak treba takovyto priklad zapojit:
- paralelni zapojeni 10ks panelu amorf Schott 105 nebo i zde uvedeny priklad
- jak je spojit na strese, kdyz spojky MC4 daji maximalne 30A a dle zapojeni me to vysplha pres 40A
- tahate vsechna plus a minus dovnitr, kde to pak spojite na nejake vykonnejsi svorkovnici?

Dekuji a jsem rad za kazde vysvetleni.

Ahoj Lada
Nejde jen o to,jaký proud vydrží MC4,ale také jakým průřezem kabelu těch 40A chcete stáhnout ze střechy.Tady bych doporučoval minimálně 25mm2,záleží pochopitelně na délce svodu.Druhá varianta je, jak píšete, stáhnout všechny plusy
a mínusy (pro tyto Schotty tak 2,5 až 4mm2-zase záleží na délce svodu) a pak je paralelně spojit na sběrnici.
Nejak se ztracim, kde by se asi tak vzalo u 10ks panelu Auria 40A? Kdyz jeden panel da max 1.27A.
A naopak proc by nekdo propojoval 10ks panelu Schott 105 paralelne, kdyz Voc je pouze 42V?.
Normalni kontroler jede do 140-150V takze nevidim jediny duvod, proc by nemelo byt zapojeni 3ks seriove a Voc u Stott panelu budete mit max 120V na stringu .
Pro panely Scott bych volil minimalne zapojeni 2S5P pro konektory toto neni problem max zde bude 20A.
Optimalni zapojeni panelu Schott dle meho nazoru by bylo 3S3P
U panelu Auria kde je Voc 129V zase mate pri paralelnim zapojeni 10ks max celkovy proud pouze 12,9A
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od RadekS »

to Mikel: Díky za upozornění,správně mělo být:
Druhá varianta je, jak píšete, stáhnout všechny plusy
a mínusy od seriových větví (pro tyto Schotty tak 2,5 až 4mm2-zase záleží na délce svodu) a pak je paralelně spojit na sběrnici.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: 28x auria amorf 120Wp paralelne. prosim poradte

Příspěvek od ladik »

Dekuji za vsechny reakce.
Mate pravdu, az budou panely, nejspise je zapojim 3S x pocet rad.
Tak nejak jsem chtel 20 panelu, ale takto to bude asi 21 at je to delitelne 3-ma :-).
Nemate nekdo foto jak vyvazujete kabely na sikme strese, kde neni normalni pristup ke kabelum?
Chci eliminovat co nejvic ztrat na kabelech a aby k tomu byl jakys takys pristup.

Diky Lada

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek