Střecha

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

tomas píše: Nevím jak na vaší půdě, ale na té naší je při svitu slunce větší teplota než by byla pod panely.
Ano, teplotu na půdě jsem na vlastní kůži zažil a ano, na půdě bude s panely tepleji (tepelný odpor bych z toho nevinil, ale spíš barvu panelů).

Co ale nedokážu odhadnout je tepelná bilance prostoru pod panely.

Vycházím z toho, že panel hřeje stejně v obou montážních pozicích. Půda téměř nevětrá, ale má zase mnohonásobně větší objem vzduchu k ohřevu. Naproti tomu prostor pod panely je sice otevřený, ale zase malinký a krytina pod panely také chladit nebude. Záleží, jestli se z toho malého prostoru více vyvětrá než se ohřeje z panelů - nevím, možná máte pravdu, ale ruku bych si za to nepálil.

OT: jak teplá může být při běžném letním osvitu zadní strana panelu?

EDIT2: Tak tloušťka "matějových" panelů je opravdu těch 7,5mm - viz. datasheet.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Střechy - to je otázka. V podstatě každá tmavá taška se rozpálí hodně, takže to může být na půdě horší, než s panely místo nich. Soused má tmavohnědé nové tašky a na půdě má pekelně, na taškách nejde udržet ruka, tedy určitě daleko přes 50°C.

Troufnu si odhadnout, že zadní strana solárního panelu může mít za letního dne taky k 50°. Až bude hezky a budu přes poledne doma, schválně vylezu s IR teploměrem a změřím to. Ale myslím, že třeba ty tmavohnědé tašky na tomu budou hůř. Nevím, proč se nedělají střešní tašky třeba bílě, ale ve většině případů tmavohnědé? Aby to v zimě za svitu slunce přihřívalo dům? Netuším. Jiný dúvod mne nenapadá.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střecha

Příspěvek od PavelR »

No na bile by asi byl vic videt bordel.

Tmavsi barvy strech podle me vychazeji z klasicke neglazovane palene kridlice. Strecha tak vypada vic strechovite.
Vzdycky se delalo jako vzdycky... me osobne se jakakoliv strecha krom sedlove s kridlicou moc nelibi.

Taky se priklanim k nazoru ze s chlazenim panelu to bude horsi. Pudy vesmes nemivaji vetraci otvory aby to nepodfouklo kridlicu. Takze se tam teplo pekne drzi. Mezera mezi panelem a neosvicenou (studenou) kridlicou bude tvorit jakejsi prostor kude bude moct profukovat a panel se bude chladit obostrane.
Dalsi otazkou je jak moc amorfum vadi teplo a taky stoji za uvazovat ovlivneni zivotnosti. Vyzsi teploty zmensuji zivotnost snad u vseho ....

Ted me napadla takova blbost. Bylo by zajimavy mit zespod panelu takovej placatej vymenik at uz na predehrev vody nebo na chlazeni panelu :-)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Střecha

Příspěvek od fugas »

Rozpálí se i tašky pod panely,pokud nefouká.A když fouká,uchladí se to z horní strany efektivněji,než ze spodní,myslím.Nápad s výměníkem mě už navštívil také.Bylo by to elegantní řešení,jak ohřát boiler a vychladit panely :idea:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

PavelR píše:Ted me napadla takova blbost. Bylo by zajimavy mit zespod panelu takovej placatej vymenik at uz na predehrev vody nebo na chlazeni panelu :-)
To je vtipné, přesně proto jsem se ptal na teplotu panelů - na blbosti jsem expert :-D
Z pohledu výkonu by mohlo chlazení mít smysl (dá se čekat kolem 10% zvýšení výkonu), životnost mě nenapadla.
Otázkou je, jestli by se dal zkonstruovat vhodný výměník (možná by stačil tenky makrolon s komúrkami přepojenými do meandru.... ale příjde mi to už jako fantasmagorie :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Střecha

Příspěvek od jose »

PavelR píše:Ted me napadla takova blbost. Bylo by zajimavy mit zespod panelu takovej placatej vymenik at uz na predehrev vody nebo na chlazeni panelu :-)
Taková "blbost" už byla vymyšlena dříve: http://www.solimpeks.com/pv-t-hybrid-collectors/
Má to ale nevýhodu solárních kolektorů, že se přebytečné teplo musí stále odvádět, aby teplonosná kapalina nezačala vařit.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Jojo, tohle jsme tu řešili už před 3 lety - nápad dobrý, ale dokud nebude cena < obdobný voltaický + termický kolektor, tak mi to nepříjde moc super.
Navíc vzhledem k účinnostem a potřebám TUV a ELE je třeba mnohem víc voltaických panelů než termických - odhadem nejmíň 5x tolik.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

No předběžně odhaduju, že tašky hřejou o dost víc než panely. Část střechy mám panely skleněné místo tašek a část mám klasické panely na konstrukci, cca 15cm nad taškami. Až bude hezky, změřím je všechny a hodím sem výsledky. Ale pokud se pamatuju, tak za letního dne procházka "pod klasickými taškami" je daleko víc podobná sauně, než pod těmi skleněnými panely místo tašek. Tam téměř nebylo cítit nějaké sálavé teplo.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Střecha

Příspěvek od fugas »

solárník píše:No předběžně odhaduju, že tašky hřejou o dost víc než panely. Část střechy mám panely skleněné místo tašek a část mám klasické panely na konstrukci, cca 15cm nad taškami. Až bude hezky, změřím je všechny a hodím sem výsledky. Ale pokud se pamatuju, tak za letního dne procházka "pod klasickými taškami" je daleko víc podobná sauně, než pod těmi skleněnými panely místo tašek. Tam téměř nebylo cítit nějaké sálavé teplo.
Tašky disponují hmotou,která se nahřeje a pak si vesele sálá teplo.Panely nemají tolik do čeho akumulovat a proto tolik nesálají,daleko dřív se vyrovnají s okolní teplotou vzduchu. ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Střecha

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:OT: jak teplá může být při běžném letním osvitu zadní strana panelu?
Zde asi nejvyssi teplota funkcniho panelu bez defektu loni - hneda krivka. Pro porovnani fialova krivka teplota prostredi - po 18. hodine bohuzel na krabici s cidlem teploty prostredi sviti slunicko. Mereno DS18B20 nalepenym zespodu panelu (a teplotne izolovano mirelonem ze strany okolniho prostredi aby nebyl vzduchem chlazen)
solárník píše:No předběžně odhaduju, že tašky hřejou o dost víc než panely.
To da rozum, existuje zakon o zachovani energie, pokud ji odeberu ve forme elektriny, pak z ni neni teplo.
Přílohy
teplota_panelu.png
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob dub 05, 2014 10:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Hezké! Tady se zjistí všechno - well done, Harry! Teda brumlaji :-) Moc díky.

Chlazení by mohlo mít smysl - 50 už je dost!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střecha

Příspěvek od PavelR »

jose píše:
PavelR píše:Ted me napadla takova blbost. Bylo by zajimavy mit zespod panelu takovej placatej vymenik at uz na predehrev vody nebo na chlazeni panelu :-)
Taková "blbost" už byla vymyšlena dříve: http://www.solimpeks.com/pv-t-hybrid-collectors/
Má to ale nevýhodu solárních kolektorů, že se přebytečné teplo musí stále odvádět, aby teplonosná kapalina nezačala vařit.
Pokud by to bylo mysleno jako pouhe chlazeni panelu zespod tak bych se vareni nebal tam by asi zadny velky teploty nebyly.. Velke stagnacni teploty nastavaji u vakuovych a heat pipe kolektoru. Tam je to snad i 200+C.

Nad fototermikou jsem kdysi premyslel. Pak jsem to zavrhl s tim ze si nebudu komplikovat zivot a radeji to upaneluju FV.
Coz mi prinese i vesti vyrobu pres zimu. Pokud letos zdvojnasobim vykon tak me cela termika muze skrabat zada.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

brumlaj píše:Zde asi nejvyssi teplota funkcniho panelu bez defektu loni...
Je v okolí panelu holá střecha, nebo je střecha celá pokrytá panely?
Jak je panel vysoko nad taškami?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Střecha

Příspěvek od brumlaj »

hmm solarniku, musim Te zklamat, je to volne stojici panel mereni tak 1,2m nad zemi, 30st. sklon. Otazka puvodne nebyla spojena se strechou, ale pouze se spodni stranou panelu..... Ale predpokladam, ze bylo bezvetri, protoze opravdu takove teploty panelu byly loni v lete asi 3 dny. Takze nepredpokladam vyrazne vyssi teplotu na strese (pokud jsou panely od spodni hrany strechy). Mohl bych zde dat i teplotu panelu ze strechy, ale bohuzel zase jenom na ploche strese. Mozna se ale jeste neco casem vyklube.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Viděl jsem i poměrně "kuriozní řešení" zastřešení s klasickými panely. Byla to sice opravdu kuriozita, ale bylo to funkční.

Celé to spočívalo v tom, že sundali komplet střešní tašky a přímo na latě byly přišroubovány klasické panely polykrystal s mezerami po stranách asi 1cm. Tím byla zaplněna celá polovina střechy. No a ptáte se asi, co udělali s těmi 1cm mezerami?
:mrgreen: prostě vzali okenářskou pěnu a vypěnili to :mrgreen:. Blbé, ale funkční. Je ovšem nutné použít UV-stabilní pěnu.
Ptal jsem se co s tím chtějí udělat, až jeden panel budou chtít vyměnit. Po nechápavém pohledu mi bylo sděleno, že se "přece ten panel v mezeře ořízne, odšroubuje a normálně vyndá" :mrgreen:
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Střecha

Příspěvek od JPT »

Teď jsem četl i to vlákno o hašení panelů a možná bude lepší to udělat klasicky nad tašky, protože když by to chytlo, tak by mohly teoreticky shořet jen ty panely a když by to bylo jen na latích, tak od toho může chytnout i střecha a celý dům. Jedině tam dát nějakou nehořlavou fólii pod to.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Tak záleží, od čeho čekáš oheň. Jestli od panelů, pak bude opravdu lepší konstrukce nad tašky. ;) Je ovšem velká otázka, zdali tašky ochrání proniknutí ohně na střešní konstrukci. Mám o tom své pochybnosti...

Ovšem taková originál konstrukce na celou střechu vyjde lehce několik desítek tisíc (až 30000 na tři řady panelů 10m dlouhé, samozřejmě cena záleží na výrobci). Můj oblíbený výrobce je Schletter (třeba viz http://www.obchodsolar.cz/obchodsolar/e ... Konstrukce). Mimochodem v tomhle eshopu mívali držáky i na bezrámové panely (jednou jsem je objednával na amorfy cca 8mm tlusté), pokud je nemají skladem, objednají za pár dní od Schletteru z Německa. Schlettery mají tu výhodu, že tam jdou velmi pohodlně "zaklikávat" matky i do už postavené konstrukce, mají na to takové speciální plastové bazmeky a čtvercové matky. Šikmo se to nastrčí do drážky, zatlačí a čtvercová matka zaklapne v drážce do vodorovné polohy.

Když to uděláš poctivě, tak by oheň hrozit neměl. Dal bych mezi panely tu UV stabilní nehořlavou pěnu a 30000,- ušetřených.

Mimochodem: kolik z vás má na půdě hasičák? Já dva :mrgreen:, čistě preventivně...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

K tomu riziku požáru:

Z čeho plyne nějaké podstatné riziko požáru? Pouze ze zkratu hlavního vedení DC (vzniklé teplo zapálí materiál v okolí) nebo i ze samotného panelu? Má vůbec ten výkon např. amorfů do 100W šanci uvnitř panelu něco zapálit?

Je nějaký postup, jak rizika eliminovat? Nějaké jištění?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Tady se to někde určitě už řešilo.

Já si myslím, že 9 z 10 hasičů potvrdí :mrgreen: že většina požárů střech je od komína, většinou na půdě povolí časem spáry mezi cihlami a foukne jiskra na nedaleký trám nebo lať, nebo něco podobného. To samozřejmě při topení tuhými palivy.

Potom následuje asi požár po úderu blesku. To se tu taky někde řešilo.

No a pak už asi následuje vlastní instalace a panely - zřejmě by musel nastat zkrat v panelu (jen hádám), nebo na dalším vedení DC. Ale na to nejsem odborník, protože mi ještě nikdy žádná instalace nehořela :)
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Střecha

Příspěvek od JPT »

Tak pálená taška snad nějaký ten oheň vydrží nebo ne ? A panely snad nebudou hořet dlouho, když by od nich nic jiného nechytlo a pokud z toho něco poteče jako, že se roztaví, tak to po taškách zteče dolů. Ale nejsem odborník a ani nevím od čeho čekat oheň,ale podle těch fotek v článcích v tom vlákně o hašení panelů to vypadalo, že hořet začaly ty panely.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek