Střecha

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Nevím, kam toto téma poslat, a sem to patří asi nejvíc.

Plánuju stavbu FVE a zároveň mě časem čeká renovace střechy (pomalu, ale jistě odchází krytina-tašky z klasické sedlové střechy).

Napadla mě tedy varianta část střechy nahradit samotnými panely a připevnit je přímo na latě a krovy střechy, doplnit novými taškami a doplechovat.

Výhody:
- ekonomické (šetříme několik stovek na 1m2 za krytinu),
- konstrukční - bude určitě jednodušší a levnější připevnit panely na nosnou dřevěnou konstrukci střechy než stavět novou konstrukci nad klasickou krytinou,
- estetika,
- poríže s prostorem mezi krytinou a panelem (buď volný - pak bordel, hmyzáci, atd. a nebo to nějak těsnit?),
- odpadá starost s podebráním panelu větrem (pozor na kraje střechy),
- dobrá dostupnost panelů,
- nižší hmotnost střechy,

Nevýhody:
- všechno se bude muset vymyslet a improvizovat,
- při poruše panelu, výměně, atd. bude nutný zásah do střechy,
- při reklamaci bude ve střeše díra :)
- komplikované utěsnění panelů mezi sebou, zatím nevím jak,
- padá jakékoliv natáčení, atd.

K diskuzi:
- mohla by být i lepší tepelná bilance panelu - když bude z druhé strany odvětrávaný do půdy, tak by mohl mít nižší teplotu než stejný panel, ležící na taškách,
- zdá se mi, že výhody značně převyšují nevýhody (vlastně jen poruchové stavy)?

Vím, že se takové systémy dělají, ale vídám spíš fototermiku (přední výrobci krytin to běžně nabízí), také jsem si všiml nějakých fotovoltaických tašek co připravují v Indii, ale podle všeho je ještě nenabízí k prodeji a bude to asi drahé.
Použít klasické panely má své kouzlo.

Má to někdo? Přemýšlí nad tím někdo? Zdá se to někomu blbost/dobrý nápad?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Střecha

Příspěvek od brin »

Také jsem nad tím přemýšlel, ale předpokládám, že každého odradila cena a spojování, kdy panely by bylo nutné na spojích podkládat složitě plechem a nějakou lepenkou. Ale v dnešní době amorfních panelů za babku bych se toho asi tak moc nebál. Stojí to rozhodně za zvážení. Být vámi, uvažuji o bezrámových panelech od matěje. Prakticky to jsou takové velké skleněné tašky.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Přesně, Matěje mám v merku - ale hlavně kvůli ceně :-)

ad. cena: to spíš beru jako plus, cena tašek, které nekoupím mi zlepšuje cenu FVE :-) Navíc i konstrukce nad střechu něco stojí,
ad. spojování: to je největší zádrhel - chtěl bych se vyhnout plechům (mimo přechodů mezi panely a taškami) a i lepence... přemýšlel jsem o přelepení nějakou páskou, nebo sevření panelů profilem podloženým těsněním.
To by ale spíš naopak nahrávalo těm orámovaným panelům... nevím jak moc se tyhle "matějovi" dají mechanicky namáhat-sevřít do nějakého těsnícího spoje.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Střecha

Příspěvek od brin »

Na tohle ti nejlíp odpoví sám Matěj, protože s tím určitě má zkušenosti...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2187
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Střecha

Příspěvek od fugas »

Přemýšlel jsem nad tím na zastřešení pergoly.Panely bych k sobě za rám prošrouboval přes kvalitní těsnící hmotu ve formě silikonu a mělo by to dlouho spolehlivě sloužit.Problém samozřejmě nastane v případě nutnosti některý panel později vyndat.Jak píše camel1cz,panely by se určitě lépe chladily.Kdyby ale bylo v budoucnu třeba střechu zateplit,stejně by došlo na klasickou krytinu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Střecha

Příspěvek od střídač »

Chci zastřešit asi dvacet metrů, a jak jinak než amorfem. Ono to nakonec nevyjde o noho dráž než klasická krytina. Zatím mne nenapadlo nic lepšího než to vlepit do kovové konstrukce jak čelní sklo u auta. Další úvaha je co na to tepelná roztažnost a "sedání" konstrukce. Nemám to vyřešeno. Snad někdo zde již ano.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

To je pravda, tepelnou roztažnost nepodceňujme. Proto bych raději panely přichytil přímo do dřeva střechy s vynechanými dilatačními spárami a ty pak přelepil pořádnou těsnící páskou - možná by to řešila i hliníková na vzduchotechniku.

Montáž tak bude úžasně jednoduchá a rychlá.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Střecha

Příspěvek od mobilik »

Este treba porozmyslat pri poruche panelu, ci sa zozenie rovnaky panel, nakolko rozmery presne nesedia na par centimetrov...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Střecha

Příspěvek od JPT »

Nějaké fotovoltaické tašky myslim už existují, ale je to myslim drahé. Taky mě to napadlo střechu zakrýt jen panelama. Nejlepší by bylo, kdyby to šlo přes sebe překládat jako klasické tašky, ale to myslim neni možné nebo jo ? Panelům myslim vadí stínění. Tak mě napadlo kdyby ty panely měly po obvodě výlisy podobné co jsou na taškách, tak pak by to šlo překrývat. Nevím jak náročné by to bylo udělat dodačně nebo jestli by to musel už tak vyrobit výrobce panelu, aby to bylo funkční ? Já FVE nemám, takž jsem panely viděl jen na fotkách, tak nevím. Napadlo mě to udělat z plechu, protože tatík je klempíř :-) Pokud to neni blbý nápad, tak se ho můžu zeptat jestli by to nějak šlo.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Přes sebe ve svislé ose by se určitě skládat daly - ale musela by tomu odpovídat nosná konstrukce - panelu by se asi nelíbilo ležet jen na horní a spodní hraně. Ve finále by se to myslím zbytečně zkomplikovalo.

Jak nad tím přemýšlím, tak pokud nebude OK ta páska, tak mě napadla alternativní varianta:
- svislé spáry překrýt podélně rozříznutou plastovou trubkou - průměr by stačil jen o málo větší než mezera mezi panely - tedy cca. coulovka, tu půltrubku zespodu lehce přitáhnout na panel. Těsnění by tam ani nebylo třeba, voda by v nejhorším případě tekla po vnitřní hraně té trubky (povrchové napětí by jí nedovolilo se odpojit od stěny a zatéct do spáry mezi panely),
- vodorovné spáry řešit plechováním - když mluvíme o klasické sedlové střeše s větším spádem, tak by nebyl problém vynechat mezi panely např. 20cm a naohýbat plech do takového rozevřeného Z - začátek podstrčit pod vrchní panel, pak se přiblížit k hraně spodního panelu (za dodržení alespoň minimálního spádu) a pak kousek přes panel. Tedy něco co píše JPT.

EDIT: ty taškové zámky na panely by byly super, ale pochybuju, že se nám povede je domontovat dodatečně. Netuším, jak by se přitěsnil plech. Jedině snad přilepit? Ale co zase na to výrobce?
Řešení by to ale bylo hezké! Přilepit k sousedícím panelům plechová účka, opačně otočená a zasunout je do sebe.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Střecha

Příspěvek od JPT »

Hledal jsem nějaké obrázky panelu jak přesně vypadá a jak by se tam ten plech dal přimontovat a našel jsem toto: http://www.evromat.cz/stresni-okna-7/so ... y-roto-161 takže už to bylo asi vymyslené jak pokrýt střechu jen panely. Zajímá mě to proto, že FVE bych do budoucna chtěl a novou krytinu by střecha taky potřebovala... Tímto by se ušetřilo a FVE by se víc vyplatila :-)

EDIT: A nebo tady http://www.asb-portal.cz/tzb/fotovoltai ... cky-system je další systém uchycení, ale píšou tam zas o možných problémech a že to nesmí být jako vnější plášť a musí být konstrukce opatřená kvalitní hydroizolací a odvětrávané, takže asi tak jednoduché to zas nebude :-(

EDIT2: Kdyžtak do googlu dejte hledat "fotovoltaické panely jako střešní krytina" a určitě to toho najde víc.

Do té doby než si tu FVE pořídím, tak určitě už někdo něco vyzkouší a dá vědět jak to funguje :-) Ale pokud by se jednalo jen o výměnu krytiny bez zateplování nad neobydlenou půdou, tak by snad neměly nastat nějaké problémy.
Naposledy upravil(a) JPT dne sob dub 05, 2014 3:31 pm, celkem upraveno 2 x.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

JPT píše:Zajímá mě to proto, že FVE bych do budoucna chtěl a novou krytinu by střecha taky potřebovala... Tímto by se ušetřilo a FVE by se víc vyplatila :-)
Jsem v naprosto stejné situaci! FVE chci a střecha už má své odkrouceno :-)

Ten hotový systém je hezký, ale nejspíš to zase zaplatíte - ale je hezké, že to existuje a někdo to dělá. Dá se z toho soudit, že to není úplná blbost :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Tohle už jsem dělal, dokonce mám už kus vlastní střechy takhle udělanou. Ovšem já to dělal s podomácku vyrobenými panely z dvojitého skla.

Na spojování : záleží jaké máte panely. Ale na skleněné se používají na vodotěsné spojování klasické plastové H-profily, určené také na spojování Makrolonových desek. Protože Makrolonové desky se vyrábějí s různou tlošťkou, existují i tyhle profily na různé tloušťky. Těsní to perfektně, rozhodně lépe, než původní tašky. Profily jsem viděl v průhledném a bílém provedení. Bílé mívají v Baumaxu. Průhledné v prodejnách s makrolonem.

Obrázek
Obrázek

Komůrka ve středu se používá k připevnění ke střešní konstrukci (trámům nebo latím), skrz ní se to uchycuje samořeznými šrouby s vodotěsnou izolací:
Obrázek
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Ano, pěkné řešení, ale nejsem si jistý, že seženu vhodnou spojku na panel, který má 32mm (některé i 45mm) - alespoň teď na rychlo jsem našel max 10mm, třeba se ještě povede. Ještě vyřešit křížení profilů a je to :)

Pokud se nepovede, tak to směřuje k tomu mému řešení "rozřízlá trubka" - ano, je takové surové, ale funkční to bude :-) vlastně stejný princip jako tahle pěkná spojka.

Díky za odkaz, inspirativní!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Střecha

Příspěvek od brin »

Ty od matěje rozhodně 40 mm nemají. Bezrámové panely mají tak těch 10 mm.

edit: tak ne, dokonce 7,5 mm.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

Při amatérské konstrukci s dvěmi 3mm skly má panel tloušťku 8mm. H-profily mají takový rozsah, že profil pro 10mm makrolon lze použít pro sílu panelu 6-11mm a stále to těsní.

Už jsem nenašel zdrojový soubor, tak jsem alespoň ofotil mobilem "uměleckou skicu" pro můj původní projekt:
Obrázek

Je to v podstatě posazené na střešních latích, jako původní tašky. Za tím účelem byl na skleněném panelu nalepen na horní hranu hliníkový L profil na zavěšení na lať:
Obrázek

Vodorovné těsnění bylo dělané částečným přesazením asi o 2cm (tedy jako střešní tašky, přesazené přes sebe). Svislé těsnění je dělané (viz obrázek) zmiňovanými H-profily.

Pro servis jednoho panelu se jednoduše vysunou dva těsnící H-profily a taška (panel) se prostě vyjme, popřípadě nahradí jinou.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Střecha

Příspěvek od kybos »

Jsou na trhu i hliníkové krycí lišty s gumovým těsněním vizhttp://www.nejlevnejsipolykarbonat.cz/m ... hni-lista/
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

brin píše:Ty od matěje rozhodně 40 mm nemají. Bezrámové panely mají tak těch 10 mm.

edit: tak ne, dokonce 7,5 mm.
A co je těch 32mm v závorce? Ale jestli fakt mají 7,5mm tak tím lépe :)

@solárník: máte to pěkně vyřešené! Svislé spoje asi ideálně. Ten panel tedy máte "zavěšený" jako tašky? Myslíte, že nehrozí, že to podebere vítr? A máte panel nějak podložený, aby neležel jen na zavěšení a dole na tom 2cm překryvu na dalším panelu?

Omlouvám se, že tak vyzvídám :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Střecha

Příspěvek od solárník »

- Ano je to zavěšené jako tašky, na překryvné plochy jsem nalepil samolepící měkkou molitanovou pásku, aby neleželo sklo na skle

- Váha je tak velká, že podebrání větrem nehrozí, vzhledem k tomu, že je to nízké a perfektně to těsní, vítr nemůže "zafouknout" pod. Musel by zvednout celou vodorovnou řadu, to se nestane. Dřív začnou létat klasické tašky ze střechy, než se tohle pohne. Ze zkušenosti má vítr spíš tendenci to tlačit "do střechy".

- Panel není podložený, je položen pouze na dolní a horní straně. Pro dvojité sklo to není žádný problém. Záleží samozřejmě na rozměrech, od určitého rozměru už by to problém být mohl. Není ale problém, dát ještě jednu střešní lať vodorovně doprostřed a podepřít to.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Střecha

Příspěvek od tomas »

camel1cz píše: K diskuzi:
- mohla by být i lepší tepelná bilance panelu - když bude z druhé strany odvětrávaný do půdy, tak by mohl mít nižší teplotu než stejný panel, ležící na taškách,
Nevím jak na vaší půdě, ale na té naší je při svitu slunce větší teplota než by byla pod panely. Na půdě bychom museli mít pořádný průvan aby se dala vychladit na venkovní teplotu. Takže si tu nižší teplotu panelu moc dobře nedovedu představit. A také záleží na krytině, ale taška má jistě větší tepelný odpor než skleněný panel. Takže pokud tašky nahradíte panely, potom bude na půdě ještě tepleji.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek