Paulownie biomass

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

Ahoj,
mate nekdo zkusenosti s pestovanim tohoto stromu?
Vysledky vypadaji zajimave viz

http://www.youtube.com/watch?v=-4mJduE5ddU

http://www.youtube.com/watch?v=C5VMYd_x7JY

Daji se u nas sehnat bez problemu seminka klonu biomass.
Uvazujeme s kamosem o testu nekolika stromu v pripade dobrych vysledku o plantazi cca 1ha.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od LIX »

Vyzera to ohromne. Keby som mal pozemok tak do toho idem aspon s par stromami. Len jedna vec co ma znepokojuje, nemoze sa vdaka semenu rozniest po okoli a zamorit krajinu svojimi semenami a nasledne aj rastlinami a postupne vytlacat ine druhy? Toto sa stalo s neakym stromom v jednej krajine a doteraz ich vytezavaju.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

Podle toho co jsem videl jaka je piplacka pripravit prisadu a podle tvrzeni dodavatele ze v nasich podminkach seminka nemaji sanci venku vzejit tak si myslim ze ne.
Kazdopadne obmiti se muze v dobrych podminkach delat kazdy rok takze v mem pripade nehrozi ze by strom dozral a semenil pac ja nechci velky spalky kdo by se s tim stipal. Pokud budu chtit plantaz zrusit tak parez natrit roundupem a strom konci.

A obavam se i kdybych nemohl nebo nestihal kacet tak staci par telefonu a plantaz je prazdna. Po dreve je velka poptavka.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od drama »

Pěstování není zas tak jednoduché, strom v našich podmínkách nezvládá zimu, omrzá. Doporučuji článek v předposledním Včelařství, kde jsou popsány praktické zkušenosti s pěstováním. Na horách to opravdu nemá smysl.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

drama píše:Pěstování není zas tak jednoduché, strom v našich podmínkách nezvládá zimu, omrzá. Doporučuji článek v předposledním Včelařství, kde jsou popsány praktické zkušenosti s pěstováním. Na horách to opravdu nemá smysl.

pokud sezenu mrknu.
Ja taky necekam ze to poroste samospadem a bude s tim nejaka prace proto budu nejprve zkouset pripravit prisadu a otestuji nekolik stromu a pak se uvidi...

O teploty jsem se taky zajimal. Ja jsem zas cetl ze nektere klony zvladaji az -28C kratkodobe.
Kazdopadne jsem z jihu JM :-) tady nebyvaji mrazy tak hrozny a dlouhy. Takze zkusim.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od redcrown »

Dlouhe diskuze a zkusenosti z letosniho pestovani odrud biomass a kirl probiha na nasetraktory.eu

odeslano zeho Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

Dekuji za odkaz. Projdu
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od kodl69 »

Já doporučuju jako rychle rostoucí energetickou plodinu smrk. Možná břízu. Ale tohle je zoufalství, mnoho vody, žádná výhřevnost, sklizeň těžkou technikou.... Smrk prvních 5 let nedělá skoro nic, ale pak je to celkem fofr, mám na dvou místech na louce vysazeny 12 let starý smrky, průměr 30cm nad zemí cca 20cm, výška po špičku 7-8m, každým rokem přibude 0,5-0,8m výšky a něco průměru, letos sem měl z probírky už celkem slušnou dávku kulatiny a další roky se to bude zlepšovat. Takže jde jenom o rozdíl v řádu let a ty probírky se dělají ručně, ne 300kW traktorem. Navíc ta divnoplodina potřebuje moře vody, tj pozemek u řeky, ne někde na kamenité mezi 706m/nm.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od ota »

Nebo taková vrba či olše.
Rostou mi okolo potoka a v podstatě je nestíhám prořezávat. Na letokruzích je vidět že přibývají 5-10 mm ročně.
Asi bych se takových exotických rostlin bál, aby se nerozšířili a nebyl z některé z nich podobný problém jako bolševník.
Základ je, že každá rostlina potřebuje 3 podmínky. Teplo, světlo a vodu. a v našich podmínkách přibývá tak 5 měsíců v roce a zbytek roku čeká na léto...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od luky »

mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

vlakno nam ozilo :-)

Z meho pokusu s timto stromem:
Prisadu jsem zacal delat v naprosto nevhodnem obdobi a mou neznalosti jsem se k tomu choval jak k cikanskymu decku, takze jsem to musel dusit pod umelym svetlem. Vysledek je ten, ze prezila poouze jedina rostlinka. Kdyz jsem ji daval ven, tak si asi myslela, ze je zima ci co - nejspis jsem ji rozhasil dobu vegetace. Takze venku se po radu tydnu nic nedelo a vypadalo to ze odejde.
Pak prisel zvrat. Rozjelo se to rekl bych nehorazne. Po cca 3-4 mesicich je to uz vyzsi nez ja takze cca 190cm sazenice mela tak 20cm.
Zacatek tato rostlina nemela jednoduchy, takze to jestli prezije zimu je otaznik. To se zjisti v dubnu 15.
Stejne tak co z toho bude za drevo to se taky zjisti az pristi rok.

Slo mi pouze o pokus jaky to bude mit parametry. U pokusu taky zustane. Maximalne par stromku u me na zahrade. S kamosem jsme si rikali ze by se v pripade uspechu osadilo nekolik ar. Toto ale padlo kvuli zpatecnikum a tmarum.

Nejakyho rozsireni se nebojim pac:
1) jakmile to bude mit velikost polinka tak to shodim - dozrat to nenecham.
2) kdyz vim co je to za piplacku aby to vzeslo a prezilo do nejake velikosti, tak u nas asi ne.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paulownie biomass

Příspěvek od PavelR »

Tady mam dve aktualni fotky.

U zeme jde videt jak mala byla sazenice.
Přílohy
IMG_20140922_131438.jpg
IMG_20140922_131429.jpg