Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Diskuze o regulátorech Victron
kigen
Příspěvky: 24
Registrován: stř led 04, 2023 9:28 am

Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od kigen »

Zdar borci.
Po precteni tohoto vlkna
viewtopic.php?t=13094&start=60
me napadla otazka, jak se da nastavit a urcit, ktery MPPT ma byt MAster.
Podle uzivatele ,,eman,, mu to nejak nechce delat, to co mu radite.
Takze ani ja nevim presne co udelat. Ja sice neresim to co on, ale nastaveni MASTER-SLAVE
Loni jsem zprovoznil FVE a v ni jsem mel MPPT150/70 s 2S4P panelama 450Wp.
Letos jsem prikoupil jeste 10 panelu 2S5P a k nim dokoupil MPPT150/100.
Oba regulatory jsou propojeny pres VE.Can a pripojeny k CERBO GX.
Jeden terminator je v Cerbo a druhy terminator je v jednom z regulatoru.
Jako Master se me hlasi 150/70 a tim padem dochazi k tomu,
ze kdyz dum ani baterky nepotrebuji tolik watu kolik je na strese, zacnou regulatory omezovat
vykon, takze nekdy nastava situace, ze ten mensi regulator 150/70 zbytecne hreje
a tim ze je MASTER dodava sam vykon do systemu,
zatim co ten velke mamlas 150/100 temer nic nezpracovava a je studeny.
Do budoucna chci jeste prikoupit 8panelu. Dva pujdou jeste pridat na tu 150/70 a tech 6 pujde
na ten 150/100. Proto bych byl rad, kdyby ten Master sel priradit tomu 150/100.
Zkousel jsem prehazovat kabel i terminatory, mel jsem i samostatne zapojeny k CERBO jen ten 150/100,
ale hned jak pripojim i ten 150/70, tak Cerbo priradi MAster hned tomu 150/70.
Otazka na vas co tedy musim presne zapojovat a v jakem poradi?
Budu muset nejdrive resetovat Cerbo a k nemu pak nejdrive pripojit ten regulator, ktery chci jako MASTER,
v mem pripade tedy 150/100? Jestli ano, jak provedu reset Cerbo GX?
Panely 2S9P - 450Wp__8,1kWp JZ, Victron MP II 5kVA, SmartSolar 150/70, SmartSolar 150/100, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah +JK BMS.
cipis
Příspěvky: 4941
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od cipis »

Prepni to na rizeni pomoci BMS.
Aspon u me to stahne vsechny regly na mensi vykon.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 925
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od pibi »

7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eman
Příspěvky: 1416
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od eman »

Mě se přidělení Master-Slave nepodařilo nijak ovlivnit a podle diskuzí na Victronu to ani nejde. Zkoušel jsem postupnou kabeláž, jiné pořadí připojení, resety, nic nepomůže. Možná to fakt celé přeinstalovat a začít úplně od nuly, ale pak ti jako Master problikne ten nežádoucí MPPT a jsi v háji, už se toho nezbavíš. Mě se jednou zadařilo nastavit jako Master "výkonnější pole", ale přes noc si role prohodili a ráno zase jeli jak jsem nechtěl.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od glottis »

A jste si jisty, ze to ze jeden nedava je tim ze je master? Nemuze to byt spis nepresnosti mereni napeti regulatoru? Me treba pri nabytych bateriich spis dava slave. Nikdy se mi ale nestane, ze by jeden daval plnej a druhej skoro nic. Jen kdyz uz na vychod sviti fakt malo.
kigen
Příspěvky: 24
Registrován: stř led 04, 2023 9:28 am

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od kigen »

glottis píše: čtv zář 12, 2024 3:44 pm A jste si jisty, ze to ze jeden nedava je tim ze je master? Nemuze to byt spis nepresnosti mereni napeti regulatoru? Me treba pri nabytych bateriich spis dava slave. Nikdy se mi ale nestane, ze by jeden daval plnej a druhej skoro nic. Jen kdyz uz na vychod sviti fakt malo.
Jistotu nemam, ale usuzuji to podle danych situaci, kdyz je kam davat, tak prenaseny vykon je vetsi u regulatoru 150/100,
protoze ma o dva panely vice, kdyz je nabito, tahne to vice 150/70.
mppt.jpg
Panely 2S9P - 450Wp__8,1kWp JZ, Victron MP II 5kVA, SmartSolar 150/70, SmartSolar 150/100, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah +JK BMS.
ladik
Příspěvky: 118
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od ladik »

Ahoj, ted jsem se dival do jedne me instalace a taky mam Group master na jinem nez bych chtel, ikdyz je to rizene BMS, tak je to asi jedno, ale stve me to. Co jsem vysledoval, tak s nejnizsim cislem VRM instance "0" je ten Group master, ostatni maji VRM instance "1" a "2". Takze to zkusim na dalsi instalaci pripojovat postupne prvni jeden MPPT zapojit terminatory, pak dalsi atd a vzdy pockam, nez se nacte do systemu, vsechny jsou na VE.can. Je dost mozne, ze kdyz se to poprve zapoji k Cerbu nascanuje si sbernici a tak jak mu to prijde do cesty to proste seradi a neudelame s tim mozna nic nebo to radi dle sn nebo nejake interni mac. Ted kdyz se divam na seriove cisla tech MPPT 250/100, tak vidim, ze to presne sedi a prvni je to nejnizsim cislem SN. Takze to postupne zapojovani asi nepomuze. Tezko rict jak to programatori vymysleli. A take kazde VE.can zarizeni dostane "network address", ktera by mela byt dynamicka a nejde editovat a tudiz zadat staticky, ale odpovida to presne i tem SN tedy od nejnizsi po nejvyssi.
kigen
Příspěvky: 24
Registrován: stř led 04, 2023 9:28 am

Re: Victron-MPPT nastaveni Master v Cerbo

Příspěvek od kigen »

,,ladik,, Tak na to pamatuj az budes delat dalsi instalaci, zapojit s terminatory jen prvne regulator, ktery budes chtit mit jako MASTER. Dej pak vedet. Nechci do toho zbytecne zasahovat, kdyz jinak vse bezi bez problemu :))))
Panely 2S9P - 450Wp__8,1kWp JZ, Victron MP II 5kVA, SmartSolar 150/70, SmartSolar 150/100, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah +JK BMS.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek