Balkonová FVE pro rodinný dům

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Dům je celkem rekonstruovaný, je to sice nějaká doba ale je to tu udělané. Jednou v budoucnu třeba za 20 let, tak se udělá komplet nová elektřina, sjednotí se komplet podlahy, nová kuchyň, koupelna záchod prostě nákladná rekonstrucke a v tu dobu bych uvažoval rozhodně nad chytrou fve kde jak píšeš, v létě mě nebudou trápit vedra. Bude pařák a budou nabité baterky? Pořídím si klimatizaci a vůbec mě nebude trápit spotřeba, prostě po dobu slunka vyhulím klimošku klidně i jak doma nebudu a jakmile se vrátím, budu mít doma příjemný chládek. Teď je to vše takové různé, ložnice je nově rekonstruovaná, něco je novější něco starší.. není nad to rekonstruovat všechno najednou.

FVE tedy odkládám, balkonovku zavrhuji a jestli by se náhodou posral současný boiler, domluvím se s nějakým elektrikářem že nakoupím panely a zařídím si ohřev vody sluncem. V zimě si jen přepnu kotel na peletky aby dávkoval taky teplou vodu do boileru. Resp. to by mohlo jet spolu ne? Kotel má taky teplotní čidla na čerpadle, zpátečkách a všech možných rourách. Tedy co v zimě s bídným sluncem zvládne vyhřát panel, to vyhřeje a co nevystačí to dojede kotel.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

To musis poresit i v lete, kdyz bude humus pocasi tyden v kuse. To dojde i ta tepla voda. Tj. rozhodne pak bojler, co umozni mit vice zdroju. Tedy treba dve jimky na topna telesa (dolni na ohrivani z FVE, horni zaloha ze site) , snek na to topeni z kotle atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Na kolel pro 2 lidi je potřeba odhadem tedy boiler 200litrů a kolik panelů?
Úspora to je fajn, ale kdybych měl v případě hnusného počasí rozpalovat v létě peletky kvůli teplé vody, to by byla asi otrava. Kdyby si to mělo s mým tarifem žrát elektřinu a dotápět, to by se prodražilo a návratnost by byla tím pádem fuč.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Vidíš to, vůbec to není jednoduchá věc. Je to prostě komplexní. Chce si to sepsat, popřemýšlet, priority, možnosti, aktuální potřeby.
Není to jen, všichni blbnou se soláry, tak to chci také, ale musí se to vyplatit.
Nevyplatí se to, pokud to počítáš čistě na peníze. Nezávislost a soběstačnost moc penězi někdy vyjádřit nejdou.

Těch dní, kdy nebudeš mít v létě teplou vodu, tak moc není. Ale musíš s tím počítat.
Stejně tak je třeba lepší dát pod linku malý 10-15l bojler jen pro dřez, než to táhnout přes celý barák ze sklepa.

Na dohřátí teplé vody toho zase tak moc nepadne. A holt, když bude málo, tak se musíte uskromnit.
200 l je pro dvě osoby za normálních podmínek naprosto zbytečné, ale když k tomu vhodně nadimenzuješ panely, a bude ten bojler i třeba dodatečně zaizolovaný, tak můžeš za jeden krásný den nahřát vodu na několik dní. A když dojde, tak pokud bude spirála z DS v horní části nádoby, tak se dohřeje jen to málo, co je aktuálně potřeba.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Kostěj »

Tomyvrb píše: čtv úno 22, 2024 10:19 pm 1)Když tedy píchnu balkonovou fve do zásuvky v domku, doběhne mi elektřina až do obytného patra?
2) Vyjde výhodněji koupit si své panely a k tomu měnič, nebo koupit nějaký set?
3) Co se týče bezpečnosti, jak to vlastně je? ... Tento měnič dokáže bezpečně fungovat?
4) Když dojde k výpadku el. proudu, co se doma vlastně stane?
1. Ano, doběhne.
2. To je subjektivní. Napište si na dva papíry co dostanete a kolik za to zaplatíte a zvolte si.
3. Ano, dokáže. Ale 100% jistotu, že Vás elektřina nezabije, nebudete mít ani po zrušení přípojky, může i blesk uhodit.
4. Nepoběží nic, měnič se okamžitě vypne, elektřina zůstane "na střeše".
A něco navíc: Pokud si zapojíte balkónovku a nevymění Vám elektroměr, pak elektřinu, která od Vás proteče do sítě, vám elektroměr započítá jako Váš odběr (takže ji zaplatíte). Je vhodné udělat taková opatření, aby Vaše spotřeba byla v každém okamžiku větší, než výroba.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »


1. Ano, doběhne.
Nedoběhne protože jiné fáze!
V rodiném baráku máš 3f!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od PetrDubi »

Podle mě bude problém nejenom v různých fázích, ale i v tom, že ten měnič v zahradním domku bude napojený na jinou větev z elektroměru než ty spotřebiče v patře - tazatel píše, že z elektroměru vede jedna větev do patra a druhá do garáže se sklepem, kde je připojený ten domek. Takže pokud nebude mít měnič snímač přetoků osazený u elektroměru, tak nepůjde téměř žádná elektřina z domku do spotřebičů v patře, protože měnič řídí výrobu podle napětí na své větvi..
Tyhle měniče mají být správně připojené na druhé straně rozvodů než je elektroměr a to se v tomhle případě týká jenom rozvodů ve sklepě a na zahradě..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

Pre TomHC, pibi, Tomyvrb k teme spotreba spotrebicov v stand-by rezime (SbR) - mozno by to stalo na samostatnu temu:
Musim sa smutne priznat, ze k vypinaniu spotrebicov v SbR ma nepriviedla laska k zelenej planete (mimochodom planeta nie je modra ?), ale udalost u nas z pred par rokov.
Bola noc, vsetko ako vzdy v SbR, noc presvetlena bleskami, z ktorych z nicoho nic jeden len tak tresol do trafa na konci ulice. Vsetko vydrzalo, teda okrem TV. Toto bol prvotny podnet vypinat spotrebice „zo zasuviek“, ked sa nepouzivaju. Ta uspora to uz je len ako bonus. Ano, meral som to pomocou watmetru do zasuvky, takym niecim podobnym:
watmeter.png
watmeter.png (139.84 KiB) Zobrazeno 706 x
Prave koli presnosti meraku pri malych hodnotach som to meral tak, ze som zapojil viac spotrebicov v SbR do viaczasuvkovej predlzovacky (napr. TV, DVD rekorder, set-top box, atd., alebo umyvacka riadu, mikrovlnka, sporak, atd., alebo PC, tlaciaren, router, ...) a meral som to na zastrckovej strane predlzovacky. Len Vam uz teraz presne namerane udaje neviem napisat. Co si spominam, ze to bolo pre mna vtedy prekvapivo dost vela. Najviac naprazdno zrala stolna lampa, ktora sa zazinala len dotykom na kovovu cast – uz je prec.

Spotrebice nevypiname jednotlivo, ale zdruzene, cez viaczasuvkove predlzovacky. Predlzovackam s jednoduchym vypinacom po tej burke velmi neverim.

K tejto teme si mozete co to pozriet tu:
https://www.energia.sk/stand-by-rezim-s ... jst-draho/
https://www.setri.sk/elektronika-v-stan ... 0-mld-eur/
https://www.epet.cz/stand-by/
pibi píše: pát úno 23, 2024 12:29 pm Nenapáchá více škody časté vytahování vidlice ze zásuvky?
Nenapada ma ake skody by to malo napachat.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Nedostatecny kontakt a nasledne vyhrati a treba pozar. Je to retezova reakce, cim vic se to uvolni, tim horsi kontakt a tim rychlejsi narust teploty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od ChlapeczDediny »

cipis píše: pát úno 23, 2024 10:12 pm Nedostatecny kontakt a nasledne vyhrati a treba pozar. Je to retezova reakce, cim vic se to uvolni, tim horsi kontakt a tim rychlejsi narust teploty.
Jako bývalý hasič - vyšetřovatel požárů potvrzuji. A nejhorší je potom ten mastnej černej povlak na zdech, to nejde přemalovat, to musí omitka/stěrka dolů a nová.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

cipis, v podstate ano, toto je moznost. Nepredpokladam ale, ze su tu ludia ktorym nebude vadit "rozhrkana" zasuvka, ci zastrcka.
Skor som to myslel z pohladu spotrebicov, ze by im nemalo vadit odpajanie z DS.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Nejhorsi na tom je, ze to nepoznas. Ve sklepe jsem takto nasel zasuvku s vidlici od kotle. Tak nejak ze zvyku jsem do te vidlice zatlacil a ucitil jsem teplo. Vytahnu ji ven a koukam, jak je okoli diry zezloutle, nekde az hodne do tmava. No zasuvka letela do odpadu.

Nebo jsem nekde po nekom nasel spatne utazenou svorku u 1f jednomoduloveho elektromeru. Byla natavena spodni pulka elektromeru.
Od te doby si cas od casu projdu veci termomobilem nebo na to aspon saham casteji.
Stokrat slusne vytahnes vidlici prodluzovacky, az se po 102. zasunuti neco stane. To neni na to, abys to denne vytahoval.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

A co takové ty prodlužovačky s například 8 zásuvkami? Tohle mám u PC, je tam zapojený pc, monitor, repro, lampa, polohovací stůl, hromada drobného elektra a na té prodlužce je svítící vypínač. Ten kdybych teoreticky vypínal a zapínal, to je asi bezpečnější než vytahovat vidlici 2x denně, ale pořád není to "nebezpečné"? Když tady mám 8 zařízení, vypnu a pak zapnu - najednou tam naletí hromada elektřiny, není to z nějakého důvodu taky "nedobré" pro spotřebiče?
https://image.alza.cz/products/NZE024/N ... height=500
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od TomHC »

10W * 24h * 365d / 1000 = 87.6 kWh, pri cene 0.17 za kWh to je 15€ za rok. Pri tom z toho roka idem 9 mesiacov off-grid, takže reálne zo siete by som odobral za 3.5€. A toto by som mal riešiť...?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od pibi »

Zrovna takové spotřebiče, jako PC a monitor mají většinou na vstupu usměrňovač a kondenzátory, které se po zapnutí do sítě nabijí, takže když je takových zařízení na jednom vypínači více, dostává pěknou šlehu.
Občas máme problém v práci, na stole 6PC a 11 monitorů, počítače nejsou žádná děla, ale maličké Lenova M93 a pokud vypadne cca 3kW střídač, který je napájí, tak se nerozběhne, musíme vytahat polovinu vidlic ze zásuvek, pak naběhne.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

TomHC píše: sob úno 24, 2024 10:01 am 10W * 24h * 365d / 1000 = 87.6 kWh, pri cene 0.17 za kWh to je 15€ za rok. Pri tom z toho roka idem 9 mesiacov off-grid, takže reálne zo siete by som odobral za 3.5€. A toto by som mal riešiť...?
Podla toho, co si matne pamatam z vtedajsieho merania a v zavislosti od tej ktorej domacnosti to nemusi byt len tych 10W, ale kludne aj radove viac. Ved kto ma moznost, si to takto moze doma premerat tiez. Len to by potom asi naozaj chcelo novu temu ...
No a ten moj podnet na zamyslenie bol adresovany Tomyvrb, ktory chcel nieco usetrit. Tebe TomHC, kedze mas plnohodnotnu FVE, Ty si uz za vodou ... :celebrate2:
Tomyvrb píše: sob úno 24, 2024 9:46 am A co takové ty prodlužovačky s například 8 zásuvkami? Tohle mám u PC, je tam zapojený pc, monitor, repro, lampa, polohovací stůl, hromada drobného elektra a na té prodlužce je svítící vypínač. Ten kdybych teoreticky vypínal a zapínal, to je asi bezpečnější než vytahovat vidlici 2x denně, ale pořád není to "nebezpečné"? Když tady mám 8 zařízení, vypnu a pak zapnu - najednou tam naletí hromada elektřiny, není to z nějakého důvodu taky "nedobré" pro spotřebiče?
https://image.alza.cz/products/NZE024/N ... height=500
Aj to je jedno z viacerich rieseni, ak sa bojis vytahovat zastrcky zo zasuviek. Ak by som to riesil takto ja, tak by som pouzil viaczasuvkovu predlzovacku ale aj so zabudovanou prepatovou ochranou. Len poznamka, raz v praci sme pozerali na jednu takuto z tych velmi lacnych a ukazalo sa, ze ta prepatovka bola len akoze .... len atrapa. Ktora to bola uz si zial nespominam.
Len zopakujem, ze z pohladu spotrebicov, nepoznam dovod, preco by im malo vadit denne odpajanie z DS. Ale mozno je tu niekto odbornik presne na tuto temu, ktory nejake dovody ukaze. ;)

A to co tu popisuje pibi, v domacnostiach v modernych spotrebicoch je uz coraz menej zdrojov s klasickymi usmernovacmi a kondezatormi. Navyse DS, ako zdroj EE je natolko tvrdy, ze bezne domace spotrebice (pokial nie su vyslahane poddimenzovane istice a rozvody su bez zavad) by nemalo preco vyhadzovat. Naviac, ak pri zapinani su v rezime Stand-by.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od pibi »

JozefSK píše: sob úno 24, 2024 12:35 pm V domacnostiach v modernych spotrebicoch je uz coraz menej zdrojov s klasickymi usmernovacmi a kondezatormi. Navyse DS, ako zdroj EE je natolko tvrdy, ze bezne domace spotrebice (pokial nie su vyslahane poddimenzovane istice a rozvody su bez zavad) by nemalo preco vyhadzovat. Naviac, ak pri zapinani su v rezime Stand-by.
Dovolím si nesouhlasit, podle mě je to naopak, stále více moderních spotřebičů má spínaný zdroj, který začíná usměrňovačem a kondenzátorem.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

pibi, mali sme tu debatu a spotrebe zariadeni v rezime Stand-by.
Pri zdrojoch s klasickymi usmernovacmi a kondezatormi som mal ma mysli davnejsie zapojenie - trafko, diody do mostika, elektrolity. Mozno si niektori tiez spominate, ako sme stavali ZETAWATT a jeho zdroj (https://www.tahacky.cz/amaterskaelektro ... 202020.pdf).

Jeden z takychto zdrojov som prave pred par dnami mal v rukach. Velke, tazke, parametre 18V, 1A. Nabijalo to nikelkadmiovu baterku k akuvrtacke.
A taketo zdroje mali, v porovnani s dnesnymi, vacsiu vlastnu spotrebu a „startovaci“ prud pri zapojeni.
Jednoducho, samotne tie dnesne zdroje k PC, monitorom, atd. nemaju az taku velku spotrebu „naprazdno“, ako pred desiatkami rokov a to co som chcel povedat, ze ak by ste v praci tych 11 monitorov mali vypnutych v rezime Stand-by, tak nechce sa mi verit, ze by ste museli vytahovat polovicu vidlic zo zasuviek, aby sa rozbehol 3 kW striedac, teda ak nie je nejakym sposobom vadny.

Kazdopadne, ak sa vratim k povodnej teme, ak v domacnosti spocitame spotrebu vsetkych spotrebicov, ktore su v rezime Stand-by, aj pri dnesnych setrnejsich zdrojoch, tak tym, ze tych spotrebicov je uz tak vela, tak v konecnom suhrne ta spotreba nemusi byt celkom bezvyznamna.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Ze ten menic nenajede, tak je naopak skoro normalni.
Mame v praci na jednom B16A jistici ctvrtinu kancelari na patre. A pokud vypadne elektrina, tak se musi pulka notesu s monitorama vypnout, aby ten jistic sel vubec nahodit. Jakmile se to takto postupne nahodi, tak to jede naprosto v pohode.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

cipis píše: ned úno 25, 2024 2:16 pm ... A pokud vypadne elektrina, tak se musi pulka notesu s monitorama vypnout, aby ten jistic sel vubec nahodit. ...
Vypne tlacitkami, alebo vytiahne vydlice zo zasuviek ? To je rozdiel.
Teda v kontexte Stand-by rezimu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek