Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Nejdříve popíšu aktuální stav: Po nastudování všeho možného okolo FV, hlavně z tohoto fóra, a po propočítání návratnosti jsem se v roce 2021 rozhodl pořídit v létě 2021 7 panelů HT-SAAE 340Wp a regulátor BEL. Vše jsem si dělal sám a tak mě náklady vyšli na 30tis. Návratnost jsem měl spočítanou na 6 let(to byla ještě elektrika levná). Ohříval jsem kombinovaný boiler 160l(vyměněna patrona na 3000W) a po nahřátí se přepínalo na AKU nádrž, která je celoročně nahřívána peletami. Z této nádrže se ohřívá bojler přes výměník v bojleru(na nízkou teplotu pro zajištění vody při nedostatku slunce). Přepínání řeší Home Assistant(řeší i legionelu v bojleru). Do června vyrobeno 4895kWh. Takto to fungovalo do června 2023, kdy jsem se rozhodl pro postupný upgrade rozdělený na 3 fáze, popíšu později. Nyní už to není o návratnosti. Všechny panely a profily šli v červnu dolů, půjdou k rodičům, nakoupil jsem 14 panelů Leapton 550Wp.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

1.fáze: Místo 7x340Wp příjde na střechu 6x550Wp, více se tam nevejde. Takže navýšení výkonu z 2380Wp na 3300Wp. Do BELu už jsem přidělal ventilátor a posílil silové vedení. Již mám nové držáky na střeše. Panely budou na střeše co nevidět.

2.fáze: Snad ještě letos. Na přístavbě s plochou střechou namontovat zbylých 8x550Wp, pořízení druhého BELu, zrušení přepínání bojler/aku, každý bude mít vlastní panely a regulátor. Tato fáze by bez třetí nedávala moc smysl.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

3.fáze rozhodně až příští rok:
Skládaná baterie z nkon 17x 304Ah+BMS(doporučíte nějakou?)
Victron SmartShunt 500A
Victron MP2 3000 (chtěl bych officiálně připojit v režimu mikrozdroje bez přetoků, jinak bych bral 5000)
Cerbo-S GX
Victron MPPT RS 450/100 - má dva vstupy, já mám dva stringy(3300+4400) Oba dohromady v součtu omezí na 100A do baterky, vím, ale mám v plánu nechat na jednom stringu BEL a z jeho výstupu až jít na MPPT Victron, takže bych si tím mohl trochu řídit vytěžování. Když bude svítit a regulátor nebude stíhat, tak připojím bojler, BEL odpojí výstup a začně vyrábět do bojleru. Na Victron zbyde jeden string.
Po fázi 3 mi z fáze 2 zbyde jeden BEL, ten pak pošlu dál.
Myslíte že je to takto dobrá volba? Až bude papírově vyřešen mikrozdroj, tak bych asi časem vyměnil MP2 3000 za 5000, předpokládám, že pak už mi do baráku nikdo nepoleze.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Tak jsem trochu nabral zpoždění. Nyní jsem v druhé fázi. Rozmístil jsem vaničky Renusol console 6.2 na přístavbu a nanosil závaží. Podle návodu v nich má být 134kg v krajních a 83kg v těch co nejsou na kraji... Mám v ních 140 na kraji a 96 uprostřed. Ale nezdá se mi to, na střeše mám takový ten šedý svařovaný plast, asi fatrafol. No a když je to mokré tak to dost klouže a i s naloženýma vaničkama jsem schopen šoupat po střeše. Takže by asi bylo vhodné něco mezi voničku a střechu co neklouže. Doporučíte nějakou podložku? Navíc panely budou větší než vanička. Panel má 228*113cm, takže přesah panelu bu]de 27cm na kažou stranu a cca 10cm dozadu. Takže asi i navýšení hmotnosti, ale o kolik? Není někde nějaká kalkulačka? Nic jsem nenašel...
Ještě jsem našel v návodu v vaničkám, že za rozšížení dozadu se přidává 10% a do strany proporčně o kolik přesahuje, což je u mě 31% což by bylo 193Kg kraje a 120 střed... není to zase moc? asi ne
Myslíte že bude toto závaží stačit, nebo raději oboje, podložku i další závaží?
20240224_104859.JPEG
ps: foto je starší, vaničky ještě nejsou plně naložené a satelit už tam aktuálně není
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Tak sice si tu povídám sám :) , ale vybral jsem tuto protiskluzovou podložku. A závaží taky potom navýším na těch 193kg. Jistota je jistota. Nechci aby, až tu bude nějaký orkán, mi lítali ze střechy 200kg vany.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od cipis »

Nj, uz se to tu resilo x krat.
Cokoliv ti casem "protece" skrz tu posledni vrstvu. Jedine efektivni kotveni je skrz az do nosne konstrukce strechy. Par kombisroubu/steftu/zavit. tyci. Bez zbytecneho zatizeni strechy x tunami.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od Antrac1t »

strecha je normal zelezobeton ze tam narves tolik zateze? inak vanicka zajimava, jsem nevedel ze neco takoveho je
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Co je myšleno tím "protece"? PVC a guma by se neměla ovlivňovat... Ptal jsem se na to chemiků v práci, prý max to pvc zčerná od té gumy. ale nemělo by to to pvc narušit.
Ano střecha je železobeton a uprostřed je ještě nosná příčka. Na betonu je cca 30cm polystyrenu a na něm jako roznášecí vrstva OSB, pak už je ta PVC krytina. Zatížení polystyrenu jsem počítal, deformace do 1mm
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Upgrade ohřevu BELem na hybrid bez přetoků

Příspěvek od jika9876 »

kotvit nechci, ono kotvit do něčeho co je 30cm pod krytinou se dělá dost blbě a následná izolace tolika prostupů...
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od cipis »

Jakakoliv takova plastova krytina, kdyz je zatizena, tak uhne. Tuhleva se to v jinem vlakne probiralo. Proste ti ta vanicka v tom fatracelu klesne hloubeji nez ta nezatizena cast.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

No ale pod tou folií je OSB... nemá kam uhnout. Ta OSB se možná trochu prohne, ale i tak by to nemělo být moc. OSB je celoplošně na polystyrenu a při zatížení 1m2 vahou 200kg se polystyren tlustý 30cm zdeformuje jen o 0,6mm.
Kdyby byla ta PVC folie jen na polystyrenu, což občas někdo dělá, tak bych tomu i věřil že to klesne...
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od cipis »

Právě že ta fólie má kam uhnout - tam, kde to není zatížené. Úplně stejně se proboří cokoliv na asfaltu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Jako že teda do strany a ta co je zatížená bude tenší? Tak tomu mám rozumět? Ta PVC krytina je snad vyztužená nějakou mřížkou, takže nějaký velký přesun materiálu bych neočekával. Asfalt je jasnej, ten v teple prakticky teče, ale že by se něco probořilo do folie jsem ještě neviděl. Což neznamená že se to stát nemůže. No a pokud tedy teče i folie... může se stát že se proděraví? Nebo bude jen tenší?
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od cipis »

Konkrétně o tom fatracelu tu kolega psal, jaká je to sračka.
Proto je řízené narušení šroubama mnohem lepší. A těch pár šroubů obejdeš jednou za rok a oblepíš. Než narvat tuny na střechu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Hledal jsem a nenašel jsem tady nic, kdo by o fatrafolu toto psal. Jediná zmínka byla že se zátěž propadá do polystyrenu, když je fatrafol přímo na polystyren, to věřím, když tam není roznašecí vrstva.
Třeba jsem to někde přehlédl, nevíš který kolega to tu psal?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od lzahradil »

Tady o tom je něco napsané: viewtopic.php?t=5226
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

Děkuji, tohle jsem četl, ale o tom že by se někomu pod vahou propadal fatrafol tam nic není. No vaničky už mám, tak to prostě zkusím. Už jsem objednal ty protiskluzové podložky pod vaničky a přidám závaží. Pro jistotu tam pak ještě natahám lanko, aby to nesjelo, kdyby náhodou.
georg_cz
Příspěvky: 43
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od georg_cz »

Taky jsem šel podobnou cestou, za BELem mám Victron RS 6000, který má 450V MPPT a funguje to spolu perfektně. Když se bojler nahřeje, nebo na základě požadavku na větší výkon jde DC do Victronu. Taky mám dva stringy a RS má dva MPPT vstupy. K tomu měřim výkon do bojleru měřákem od mutusoft.com. Jeho autora jsem poprosil o úpravu FW a nyní má dokonce možnost pozastavení měření v okamžiku, kdy BEL posílá dál DC, takže to nekazí statistiky a podporuje i HA :)

Původní myšlenka byla nezatěžovat měnič "tupým" ohřevem TUV. Poslední dobou ale uvažuju trochu jinym směrem a to PLC (LOGO 8) s možností číst data z provozu FVE a na jejich základě regulovat ohřev TUV velkým SSR s 0-10V vstupem v době, kdy nepotřebuju výkon měniče a svítí, případně nepotřebuju výkon měniče a je zrovna nízký tarif. To je ale ve fázi uvažování nad algoritmem a mezitim stále vylepšuju BEL :)
jika9876
Příspěvky: 18
Registrován: úte srp 23, 2022 12:54 pm
Lokalita: Tábor
Výkon panelů [Wp]: 3300
Chci prodávat energii: NE

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od jika9876 »

To jsem rád že to takhle někdo taky provozuje a není s tm problém. Měl jsem trochu obavy aby šel victron za bel připojit. BEL má nějaký limit připojené kapacitní zátěže, ale nikdo neudává jakou kapacitu mají měniče(tady MPPT) v sobě... Také náběh victronu musí být dostatečně rychlý(do 2minut), aby to pro BEL byla zátěž a nepřepl zpět. Další věc je testování termostatu BELem jde nastavit na max 34min... Takže ti to jednou za 34 minut přepne zpátky na bojler, je to tak?
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Upgrade ohřevu BELem na poloostrov

Příspěvek od stano22 »

Okolo srobov cez mpvc foliu mam otto A250, tých dier je vyse 30, jedina netecie.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek