Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Díky moc za reakce - shrnu jak jsem to pochopil a co vybral.
Na obou stranách použiji OEZ OPVP10-2, na straně měniče ještě ETI LS25 SMA.
Asi je opravdu jedno jestli použiji OPVP10-2 nebo OPVF10-2 nebo ETI EFH 10 D, ale jediný OPVP10-2 zaručují občasné vypínání pod loadem do 250V, což je můj případ, tak se aspoň nebudu bát, že někdo to zkusí pod loadem vypnout a hned to začne hořet. Já snad budu myslet na to, že mám prvně vypnout LS25 SMA.
Ještě mě napadá, že bych použil 4 pólové LS25 SMA A4 a mohlo by to do budoucna vypínat 2 stringy najednou a tím jsem ušetřil místo v DC rozvaděči na straně měniče?
Zatím jsem neřešil pojistky - tím, že jsem s 250V na hraně pro gG pojistky, tak musím koupit dražší gPV. Všechny 20A.

Přepěťové ochrany - na straně měniče T2, ale na straně soláru nevím
- buď vyrobit kvalitní zemnění přístřešku jak píše misif, použít přepěťovku T1 a vůbec nepropojovat země přístřešku a baráku
- nebo přepěťovku T2 a propojit zelenožlutý z přepěťovky do hlavního domovního rozvaděče (vodičem 6, 16, 25 ?) - tady mám jedinou možnost to vést souběžně s Plus a Minus. Připojit k tomu i panely a kovovou konstrukci?
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Zdravím pánové, zkusím se zeptat jinak. Kdybych měl panely na střeše domu, dům by měl ochranu proti bleskům, panely by měli dodrženou dostatečnou vzdálenost s, vzdálenost panelů od měniče by byla 30m, jediná možnost jak vést zemnící vodič od panelů k domovní svorkovnici hlavního pospojování by byla po většinu trasy souběžně s DC kabely od panelů - co by byla správná metoda uzemnění panelů? Jak moc je nutné aby zemnící vodič nevedl souběžně se silovými kabely?
Díky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek