Tepelne cerpadlo-zkusenost

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pajavk
Příspěvky: 148
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pajavk »

tak pánové nedalo mi to a jednou rukou jsem to nakonec rozebral a proměřil i když to byl pěknej oser. Pro návrh procesoru co bude řídit protimrazovou ochranu sem potřeboval zjistit několik věcí, napíšu vám tedy poznatky pro ovládnutí protimrazové ochrany které jsem zjistil a ušetřím tak někomu práci.

Výchozí stav je tepelko pod napětím, ovladač zapnutý a zastavené pomocí rozpojeného kontaktu BRN.
udělal jsem si propojku (čidla i deska používá standartní JST konektory) takže není třeba nic štípat apod., vytáhl jsem si tedy jak čidlo tak jeho vstup do desky externě. První pokus, rozpojení obvodu čidla ukáže ambient temperature -50°C :D měl jsem to rozpojené asi 10 vteřin a za tu dobu do chyby nespadlo. Reaguje to skoro okamžitě a propíše to hned do modbusu. Druhý pokus bylo odpojení čidla a jeho nahrazení odporem 34kOhm. Hned se do modbusu propsala ambient temperature 0°C přesně dle charakteristiky v manuálu. Tak a teď přišel čas na měření trešholdů jak nám to Číňánek napsal do programu. Takže po přepnutí teploty pod 3°C se oběhovka zapla na 100% za 1:45 minuty. Po přepojení na původní čidlo naskočila ambient temperature na 17°C a oběhovka se vypnula za 3:15 minuty! takže nejnižší doba po kterou bude čerpadlo protáčet vodu proti zamrznutí je 3:15 minut. Potom se oběhovka vypnula.

druhá věc bylo jak snímat požadavek na běh tepelka aby se tohle ochcávatko vyřadilo z provozu a neovlivňovalo chod. Proměřil sem v rámci možností co se dalo a nakonec jsem šel cestou nejmenšího odporu a to vřazením optocoupleru PC817 sériově do obvodu BRN s odporem asi 450ohm aby tam byl co nejnižší proud a neodpálil sem něco na řídící desce. Jakmile dojde k sepnutí BRN (tím ovládám požadavek topit/netopit) logickejch 5V začne protejkat obvodem ale ještě předtím projdou přes PC817 (sepne jeho tranzistor ale zároveň na to reaguje i tepelko a nastartuje se) také tím galvanicky odděluju můj a obvod tepelka. Potom sem si našel na desce +12V a GND který zneužiju pro napájení attiny a relátka z vnitřního DC zdroje tepelka. Jediná věc která bude spojená s obvody desky je napájení. Přepínání odporu čidla je galvanicky oddělené přes relé a snímání běh/stop je galvanicky oddělené přes PC817. Teď už jen navrhnu DPS osadím, napíšu program a jedem. Udělám tam nějakou ekvitermu aby začlo protáčet oběhovkou až třeba od 0°C jednou za hodinu a s klesající teplotou by se interval mezi protáčením snižoval atd.

tady mám pár fotek pro představu fotky

níže screen ambient temperature a oběhovky během experimentování
1.png
IMG_7353.JPG
Naposledy upravil(a) Pajavk dne pát říj 18, 2024 4:51 pm, celkem upraveno 1 x.
ElektroEzs
Příspěvky: 1707
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Diky za info ja mam ventily u podlahovky otevrene tak to muzu taky vypnout.
Pajavk píše: pát říj 18, 2024 3:28 pm
ElektroEzs píše: pát říj 18, 2024 1:20 pm Co dela ta funkce trv 63? Ja ji mam v defautu
je to nějaká optimalizace na základě měnícího se průtoku jak se ti zavíraj otevíraj radiátory, já mám průtok do akumulačky konstatní, po vypnutí téhle funkce znatelně pokleslo rozkmitávání při topení

Funkce TRV u tepelných čerpadel obvykle označuje Thermostatic Radiator Valve (termostatický radiátorový ventil). Tento ventil reguluje tok horké vody do radiátorů na základě požadované teploty v místnosti.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Franta2776
Příspěvky: 2984
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Franta2776 »

Zatím mi stojí čerpadlo venku na paletĕ.
Měli jste nĕkdo v systému vodu z výroby?? Mám obavu než ho zapojím, aby na nĕm mrazem nevznikla škoda.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ElektroEzs
Příspěvky: 1707
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Trosku vody z vyroby tam bylo.
Franta2776 píše: sob říj 19, 2024 7:11 pm Zatím mi stojí čerpadlo venku na paletĕ.
Měli jste nĕkdo v systému vodu z výroby?? Mám obavu než ho zapojím, aby na nĕm mrazem nevznikla škoda.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
a1bert
Příspěvky: 48
Registrován: pon úno 19, 2024 2:14 pm
Lokalita: Ostrava
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od a1bert »

jo vyteklo par kapek, ale ve vymeniku podle me nic nebylo...
Pajavk
Příspěvky: 148
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pajavk »

zbytky tam jsou vždy z testování při výrobě, naopak četl jsem spoustu případů kdy to pak stálo kdoví jak dlouho a přirezl díky zbytkům vody rotor oběhovky, takže to padalo do chyby na průtok a otáčky čerpadla :?
Franta2776
Příspěvky: 2984
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Franta2776 »

Panové díky za info, pokud začne mrznout TČ raději zatlačím do garáže.. S tím 32 mm alpexem se pracuje opravdu pěkně na Allegru jsou i normální ceny bižuterie okolo v ČR jsou ceny výrazně vyšší a nehodí se nic koupit. Zdolal jsem nejhorší část insalace protažení 200mm trubkou 12m dlouhou s dvěma zatáčkami z garáže do sklepa, TČ nebude nikoho rušit. Celkem budu mít cca 25m x2 =cca 50m alpexu 32mm v baráku. Ono se se to nezdá, kolik všelijakých kabelů, trubek v tom baráku je.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pajavk
Příspěvky: 148
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pajavk »

dnešní ranní nájezd (7:00) s průběhem teplot tepelka, výkonu kompresoru a teplot akumulačky do baráku + předehřev bojleru (8:00). Zatím asi největší spokojenost
regulace.png
ElektroEzs
Příspěvky: 1707
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od ElektroEzs »

Aktualni nastaveni?
Pajavk píše: ned říj 20, 2024 11:45 am dnešní ranní nájezd (7:00) s průběhem teplot tepelka, výkonu kompresoru a teplot akumulačky do baráku + předehřev bojleru (8:00). Zatím asi největší spokojenost

regulace.png
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
a1bert
Příspěvky: 48
Registrován: pon úno 19, 2024 2:14 pm
Lokalita: Ostrava
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od a1bert »

Pajavk píše: pát říj 18, 2024 4:12 pm t vřazením optocoupleru PC817 sériově do obvodu BRN s odporem asi 450ohm aby tam byl co nejnižší proud a neodpálil sem něco na řídící desce. Jakmile dojde k sepnutí BRN (tím ovládám požadavek topit/netopit) logickejch 5V začne protejkat obvodem ale ještě předtím projdou přes PC817
dobra prace :yes:

-Na tom ridicim obvodu TS5 (BRN) je napeti 5V?
-proc tam davas 450ohm odpor kdyz ten TS5 obvod stejne zkratujes?
-kde mame na desce 12V?

Jinak ten idiotsky protizamrz (100% cerpadlo) se spousti i kdyz je topeni sepnute (TS5) a cerpadlo zrovna netopi protoze ma natopeno (treba kdyz snizis cilovou teplotu a akumulace domu to drzi)

takze ja jsem uvazoval, ze bych pouzil druhe stejne cidlo, ktere umistim uvnitr v bedne (protoze nam jde o to aby nezamrzla voda co je vevnitr), a uvnitr je solidne natopeno, a prepinal bych mezi vnitrnim a venkovnim, podle toho jestli jede protizamrz (signal defrost)

ridit se to bude samo: kdyz klesne vnitrni teplota pod 4C tak to zacne cerpat, a kdyby se neco pokazilo, tak tam prinejhorsim vzdy zustane pripojene to vnitrni cidlo a bude to i "fail-safe"

musime ale jeste pockat na skutecne mrazy, abychom videli jak se chova skutecny defrost - odmrazovani vyparniku (protoze tohle je jen "antifreeze")
Pajavk
Příspěvky: 148
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Tepelne cerpadlo-zkusenost

Příspěvek od Pajavk »

a1bert píše: pon říj 21, 2024 10:56 am
Pajavk píše: pát říj 18, 2024 4:12 pm t vřazením optocoupleru PC817 sériově do obvodu BRN s odporem asi 450ohm aby tam byl co nejnižší proud a neodpálil sem něco na řídící desce. Jakmile dojde k sepnutí BRN (tím ovládám požadavek topit/netopit) logickejch 5V začne protejkat obvodem ale ještě předtím projdou přes PC817
dobra prace :yes:

-Na tom ridicim obvodu TS5 (BRN) je napeti 5V?
-proc tam davas 450ohm odpor kdyz ten TS5 obvod stejne zkratujes?
-kde mame na desce 12V?

Jinak ten idiotsky protizamrz (100% cerpadlo) se spousti i kdyz je topeni sepnute (TS5) a cerpadlo zrovna netopi protoze ma natopeno (treba kdyz snizis cilovou teplotu a akumulace domu to drzi)

takze ja jsem uvazoval, ze bych pouzil druhe stejne cidlo, ktere umistim uvnitr v bedne (protoze nam jde o to aby nezamrzla voda co je vevnitr), a uvnitr je solidne natopeno, a prepinal bych mezi vnitrnim a venkovnim, podle toho jestli jede protizamrz (signal defrost)

ridit se to bude samo: kdyz klesne vnitrni teplota pod 4C tak to zacne cerpat, a kdyby se neco pokazilo, tak tam prinejhorsim vzdy zustane pripojene to vnitrni cidlo a bude to i "fail-safe"

musime ale jeste pockat na skutecne mrazy, abychom videli jak se chova skutecny defrost - odmrazovani vyparniku (protoze tohle je jen "antifreeze")
-ano je tam logickejch 5V (tipuju, že to uzavírá taky optocoupler, na desce jich v okolí pár je, bohužel neviděl sem druhou stranu abych to vystopoval. Pozor desky v tepelku nejsou spojené se šasi, GND nelze brát z prvního plechu co potkáte a ani ji s plechem spojovat!

-protože PC817 zvládne 1,2V a 20mA proto srážecí odpor aby se nespálila jeho vnitřní LED zároveň je tam ale dostatečnej proud aby to sepnulo i samotné tepelko

-12v na desce viz. obrázek, vpravo dole je pak oddělený DC měnič pro napájení celé desky.

-odmrazování mám už za sebou, popisoval sem tu co se při něm děje i s hodnotama

-řešení s vnitřním čidlem je jednoduchý jen tam vidím problém s tím, že voda není jen uvnitř ale i venku v odhalenejch trubkách, někteří mají venku i pár metrů jen v izolaci kde to není tolik chráněné jako uvnitř bedny kde ještě hřeje kompresor

já osobně si myslím, že tu oběhovku nebudu ani potřebovat spouštět, protože jsem to chytře zapojil tak aby okruh z taktovací nádrže do tepelka fungoval samotížně a opravdu funguje venku 4° a na vstupu i výstupu 23° voda viz. graf teplot přes noc, po zastavení oběhovky to chvíli trvá než to tam doteče ale je to jasně vidět jak se zvedne teplota vstupu i výstupu a drží celou noc.

Taky jsem prozřetelně kompletně zaizoloval kaučukem celou holou oběhovku a ostatní spoje na vedení vody, kde to číňan odfláknul, ještě mi zbývá trubička k expanzce.
samotiz.png
Přílohy
12v.png

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek