Nechtěné přetoky do sítě

Souhrn tématu

Diskuze se věnuje problematice nechtěných přetoků do elektrické sítě u mikrozdrojů s měniči GoodWe 10ET. Uživatelé sdílejí zkušenosti s krátkodobými přetoky, nastavením zero-exportu a dopady na poplatky za překročení limitů stanovených distributory jako ČEZ nebo EG.D. Důraz je kladen na sledování přetoků, správné nastavení měřičů a prevenci finančních sankcí za překročení výkonu či dodávky do sítě.
Kajap
Příspěvky: 395
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

No jo no. Mikrozdroj je až do 10 kW

Je přehled dodavatelů kolik Kc za odpovědnost chteji?
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Pokud vím tak v České republice zatím neexistuje žádný oficiální seznam nebo srovnávač, který by uceleně mapoval a porovnával měsíční poplatky jednotlivých dodavatelů za převzetí odpovědnosti za odchylku u mikrozdrojů. Pravděpodobným důvodem je skutečnost, že tato povinnost vychází z relativně nedávné novelizované energetické legislativy. Vzhledem k tomu, že jde o plně neregulovanou (tržní) cenu, pro kterou stát ani ERÚ žádný oficiální přehled nevede a dodavatelé si ceny určují sami v rámci svých ceníků tak jediné co mohu doporučit je buď nahlédnout do ceníků jednotlivých dodavatelů a nebo je prostě přímo oslovit s dotazem ohledně výše zmíněného poplatku.

I v případě balkonovky bez přetoků a s nulovým rezervovaným výkonem současná legislativa vyžaduje, aby měl provozovatel výrobní EAN kód a k němu sjednanou smlouvu o převzetí odpovědnosti za případnou odchylku.

Někteří dodavatelé mohou nabízet svým stávajícím odběratelům, kteří od nich berou i silovou elektřinu pro spotřebu, že odpovědnost za odchylku pro výrobní EAN převezmou zdarma nebo jako součást stávajícího paušálu za odběrné místo.

Jen pro zajímavost níže k tomu uvádím vyjádření od AI, ale nevím nakolik se tomu dá věřit tj. asi nejlépe uděláte když se na to budete informovat přímo u jednotlivých dodavatelů.

ČEZ: 0 Kč/měsíc pro zákazníky, kteří s ním mají uzavřenou smlouvu na výkup přebytků.
PRE: 0 Kč/měsíc za převzetí odpovědnosti za odchylku, pokud odebíráte elektřinu a využíváte jejich solární produkty.
E.ON: 69 Kč/měsíc bez DPH (cca 83 Kč s DPH) – např. u produktu určeného pro FVE bez přetoků.
Electree: 180 Kč/měsíc bez DPH (cca 218 Kč s DPH) pro mikrozdroje do 15 kWp.
Innogy: Zpoplatněno formou přirážky k výkupní ceně elektřiny (cca 453 až 562 Kč/MWh).
Zdenek Vojc
Příspěvky: 150
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
Reputace:5
Lokalita: ČBudějovice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15500
Kapacita baterie [kWh]: 14,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Zdenek Vojc »

Ahoj,

navazuji k přetokům u měniče GoodWe ET10. To, že tenhle měnič v určitých situacích drobné přetoky prostě dělá, už víceméně beru jako fakt.

Zkoušel jsem proto jít cestou legální registrace malého zdroje / mikrozdroje do 800 W s nulovým rezervovaným výkonem. Narazil jsem ale na podmínky, kterým úplně nerozumím. Konkrétně bych musel uzavřít smlouvu s obchodníkem na převzetí odpovědnosti za odchylku, což by mě stálo cca 83 Kč měsíčně.

A tady mi to celé začíná připadat zvláštní. U tzv. balkonovky nebo obecně malého zdroje je taková měsíční platba podle mě ekonomický nesmysl, zvlášť pokud jde jen o krytí občasných drobných technických přetoků.

Chápu správně, že pokud dodržím limity, tedy například max. 300 W v 15minutovém intervalu a celkově do 30 kWh v registru 2.8.0, tak jsem z pohledu distributora v pořádku?
Přesto i při dodržení těchto limitů musím mít sjednanou smlouvu s obchodníkem na odpovědnost za odchylku, je fakt dle "zákona". Takže problém je že ji nemám, nebo že budu platit pokuty i za přetoky v limitu?
EGD balkonovka - distribuce
EON převzetí odpovědnosti - obchodník

Jinými slovy: k čemu přesně ta smlouva v případě mikrozdroje s nulovým rezervovaným výkonem slouží? Je to něco jako „povinné ručení“, které musím mít bez ohledu na skutečné přetoky, nebo by se sankce řešila až při překročení povolených limitů? A pokud bych limit překročil, „zamázla“ by to právě ta smlouva s obchodníkem, nebo je to úplně jiný mechanismus?

Původně jsem si myslel, že u takto malého zdroje stačí technická registrace u distributora, aby o zdroji věděl hlavně z důvodu bezpečnosti a provozu sítě, a pokud dodržím stanovené limity, je vše v pořádku.

Druhá věc, kvůli které to celé řeším, je zimní provoz. V zimě jsem občas on-grid a vznikají mi přetoky hlavně proto, že potřebuji jednou za čas dobít baterii na 100 %. U GoodWe ET10 mám známý problém s výpočtem SOC – když baterie delší dobu nejde na plné nabití, SOC se začne chovat divně, neroste nebo neklesá správně a někdy pomůže až restart měniče. Proto se snažím baterii aspoň jednou týdně dotlačit na 100 %, aby se BMS / měnič srovnaly.

Ideální by pro mě bylo umět baterii jednou za čas dobít mimo měnič, bez toho, abych kvůli tomu musel řešit on-grid režim a nechtěné přetoky. Máte někdo prakticky vyzkoušené, jak to udělat bezpečně a rozumně?

Zkoušel jsem provizorně udělat usměrňovač přes trafo – v podstatě „na hulváta“ jen můstek – a připojit to místo stringu. Dobré výsledky to ale nemělo, takže tuhle cestu nechci brát jako řešení.

Máte někdo zkušenost s externím dobíjením baterie u GoodWe / vysokonapěťové baterie, případně s nějakým bezpečným DC zdrojem, který by se dal použít tak, aby se měnič a BMS nechovaly nestandardně?
pave69
Příspěvky: 216
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace:34
Lokalita: Brno
Výkon panelů [Wp]: 9,9
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od pave69 »

Podle mne by to bylo zbytečně složité, stačí na zimu omezit vybití baterky třeba na 50% SOC, klidně celou zimu takhle přežije.
A druhá věc, připojit GW na 2 hodiny online a dát na tu dobu nabíjení baterky určitě nevygeneruje přetoky, co by stály za řeč. Obojí se dá řešit přes HA, není nutná ruční práce.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 150
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
Reputace:5
Lokalita: ČBudějovice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15500
Kapacita baterie [kWh]: 14,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Zdenek Vojc »

Ano v zime mam nastaveno 50 a vice procent, pod timto limitem se prepina na grid a GW je jen ve vlastni spotrebe. To ale za nekolil dnu vycucne a je treba dobit. V HA je mozne menit rezim GW ? Delam to pres ten power master nebo jak se ted jmenuje.
Kajap
Příspěvky: 395
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

Zdenek Vojc píše: sob čer 27, 2026 9:06 am
Ahoj,

navazuji k přetokům u měniče GoodWe ET10. To, že tenhle měnič v určitých situacích drobné přetoky prostě dělá, už víceméně beru jako fakt.

Zkoušel jsem proto jít cestou legální registrace malého zdroje / mikrozdroje do 800 W s nulovým rezervovaným výkonem. Narazil jsem ale na podmínky, kterým úplně nerozumím. Konkrétně bych musel uzavřít smlouvu s obchodníkem na převzetí odpovědnosti za odchylku, což by mě stálo cca 83 Kč měsíčně.

A tady mi to celé začíná připadat zvláštní. U tzv. balkonovky nebo obecně malého zdroje je taková měsíční platba podle mě ekonomický nesmysl, zvlášť pokud jde jen o krytí občasných drobných technických přetoků.
Už jsem ti na to odpovídal, buďto si najdeš dodavatele který to neúčtuje, myslím že to bylo třeba PPAS a/nebo PRE?

A mimo ČEZ oni ani nejsou aktivní s tím druhým takže ti ho nepřidělí a myslím že ani tu odchylku nemusíš řešit??? jenom ČEZ s tím prudil - ale to si o věř stačí si tam zavolat někam ani jsi neřekl jakeho máš dodavatele…

Kdybys byl u ČEZu, nevím jak tvůj dodavatel dává elektroměry ale ty staré 312, 314 z Trutnova…

Ty první starý x12 načítají přetoky i do spotřeby i do produkce současně takže je ještě zaplatíš. Ty x14 (nahrazují ty staré x12) už snad ne do spotřeby (neověřoval jsem) takže je neplatíš a vyhmátnou tak by ti měli dát výzvu u ČEZu a to potrvá roky a ta pokuta myslím že šla pouze na jediného člověka - asi prostě ani po výzvě s tím nic neudělal, takže tam bych se toho potoku tak nějak zatím nebál pokud by byl do nějakého rozumného limitu pár kW. To ti ostatně může vyrobit i elektromotor od brusky třeba když jim vypne síť ;-))
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Kajap píše:
nevím jak tvůj dodavatel dává elektroměry ale ty staré 312, 314 z Trutnova…
Dodavatel elektroměry nedává ani nevyměňuje. To je věcí výhradně jen distributora. Dodavatel je ten s kým máte smlouvu o dodávce elektřiny a ten je volitelný, ale elektroměry nezajišťuje. Elektroměry zajišťuje distributor a toho si zvolit nemůžete (leda se přestěhovat na jiné distribuční území). Distributor je pevně daný místem připojení, které vždy spadá do příslušného distribučního území. Zdeněk Vojc má podle popisu dodavatele EON a dle uvedené lokality České Budějovice je na distribučním území EGD Distribuce. Takže elektroměr má od EGD Distribuce.
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Zdenek Vojc píše: sob čer 27, 2026 9:06 am
Jinými slovy: k čemu přesně ta smlouva v případě mikrozdroje s nulovým rezervovaným výkonem slouží? Je to něco jako „povinné ručení“, které musím mít bez ohledu na skutečné přetoky...
Přesně tak to je. I když žádné přetoky mít nebudete tak můžete být postižen za nesplnění této povinnosti.

Pokud jste nebo budete oficiálně připojen tak se na mikrozdroj s nulovým rezervovaným výkonem vztahují povolené limity 300W ve čtvrthodině a max. 30kWh/měsíc. Pokud nejsou překročeny v daném měsíci oba limity současně tak žádné sankce nehrozí. Pokud váš současný elektroměr není online pak dokud vám ho nevymění za online (což dříve nebo později stejně nastane) tak se zatím přetoků nemusíte bát vůbec nicméně i bez přetoků může přijít postih za nesplnění výše zmíněné povinnosti.
Naposledy upravil(a) Valdano dne ned čer 28, 2026 12:43 am, celkem upraveno 2 x.
Kajap
Příspěvky: 395
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

Správně distributor, všichni to pochopili 👍🏼

EGD dává asi
* Iskraemeco AM550
* Landis+Gyr E360
Kajap
Příspěvky: 395
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

To je pořád samé: může přijít postih, hele, známe kolik dva případy postihu? Kdy ti lidi nejspíš dělali schválnosti, tak dostali postih, ale běžnému člověku s balkonovou nehlášenou s 3000-800Wp asi postih nepřijde, protože to po prvním nebo druhém varování vyřeší, co myslíš …
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Nejde o postihy, ale o atmosféru, která okolo balkonovek dlouhodobě panuje a ta rozhodně není růžová zejména ne na distribučním území ČEZ Distribuce, které je největší. Mimo jiné i díky tomu je o balkonovky jen mizivý zájem a je jich napříč celým Českem naprosté minimum, a to i na distribučních územích jiných distributorů a tomu pak logicky odpovídá i naprosté minimum jakýchkoli incidentů. Navíc zdaleka ne každý se případnou tahanicí s ČEZ Distribuce pochlubí někde ve veřejné diskusi. Takže je zcela logické, že se na veřejnost dostane jen naprosté minimum z minima informací k tomuto tématu. Boom balkonovek v Česku teprve přijde za předpokladu, že projdou ta ustanovení jak jsou nyní navržena, ale pokud ne tak to zůstane dál spíš jen raritou.

Připomínám, že v tomto tématu tazateli vůbec nejde o balkonovku, ale o celkem výkonný mikrozdroj s 3F měničem 10kVA a v panelech má 15,5kWp.
U takového mikrozdroje EG.D chytrý elektroměr rozhodně už nyní osazuje a jak píše tazatel v úvodu už mu ho i osadili. ;)
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pm
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky...
V tom případě si to hlídejte a jak už zde bylo zmíněno udělejte opatření abyste nepřekročil technologické limity. Pokud byste je překročil tak ČEZ žádné předběžné upozornění aktuálně neposílá a až vám pošle upozornění tak už vám rovnou za zúčtovací období i naúčtuje poplatky za překročení. Nejedná se o správní řízení, ale o poplatek, který je stanoven cenovým rozhodnutím ERÚ za překročení limitu 300W ve čtvrthodině a současně 30kWh za měsíc a ČEZ ho při překročení zmíněných limitů v současnosti automaticky uplatňuje.

V současnosti platí Cenový výměr ERÚ č.13/2025 a v něm viz bod 4.38.3 kde je pro hladinu NN stanovena cena 1131 Kč/kW/měsíc. Cena za překročení rezervovaného výkonu je vztažena na maximální hodnotu čtvrthodinového elektrického výkonu dodaného do distribuční soustavy v každém kalendářním měsíci v rámci zúčtovacího období. Překročení rezervovaného výkonu podle bodu (4.38.3) se vyhodnocuje s přesností na W.

Následující je jen příklad. Pokud byste v současnosti pustil v jednom kalendářním měsíci do DS činný výkon 10kW po dobu více než 3 hodiny tak budou překročeny oba limity tj. jak limit výkonu 300W ve čtvrthodině tak i limit celkové dodávky 30kWh za měsíc a poplatek za přetoky v tom kalendářním měsíci by činil

10 x 1131 = 11310Kč.

Pokud by činný výkon do DS ve výši 10kW trval celkově během kalendářního měsíce méně než 3 hodiny tak sice bude překročen limit výkonu 300W ve čtvrthodině, ale současně nebude překročen limit celkové dodávky 30 kWh a v takovém případě by to za ten kalendářní měsíc bylo bez poplatku za přetoky.

Sledujte stav přetoků do DS v rámci měsíce a pokud se suma přetoků za kalendářní měsíc bude nebezpečně blížit k hranici 30kWh tak budete muset učinit opatření, aby k tomu nedocházelo tj. provozovat měnič v takovém ostrovní režimu, při kterém k takovým přetokům nebude docházet.
Valdano
Příspěvky: 2211
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:295
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Oprava. Vy nemáte ČEZ, ale EG.D Distribuce, ale i tam platí výše zmíněné limity a i EG.D Distribuce za překročení účtuje poplatky pokud nebudete mít sjednáno převzetí odpovědnosti za odchylku.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Bot], Claudebot [Bot]