Ohřev bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
misa84
Příspěvky: 103
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od misa84 »

To jo, jen to nemá akumulaci na večer...

Ideální "vamberecká kamna" jenže kdo se s tim má tahat :-)
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

misa84 píše: ned čer 16, 2024 7:59 am To jo, jen to nemá akumulaci na večer...

Ideální "vamberecká kamna" jenže kdo se s tim má tahat :-)
To byla odpověď na můj dotaz ohledně těch přímotopů?
Já to chci jen pro babičku když sedí u televize.
rva
Příspěvky: 3656
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od rva »

Jestli je to na sezení u televize, tak funguje buď elektrická dečka, nebo elektrická bota. Přikon malý a člověka to zahřeje. elektrická bota
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

rva píše: ned čer 16, 2024 8:21 am Jestli je to na sezení u televize, tak funguje buď elektrická dečka, nebo elektrická bota. Přikon malý a člověka to zahřeje. elektrická bota
No,raději bych nějaký přímotop,ale jak sem psal o 3 příspěvky výše,nejsem si jistej jestli ten z Lídlu nebo Alzy bude na ty přebytky fungovat.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

misa84 píše: ned čer 16, 2024 7:59 am To jo, jen to nemá akumulaci na večer...

Ideální "vamberecká kamna" jenže kdo se s tim má tahat :-)
Stejným způsobem lze postavit spiralu do lázeňských kamen dolů do ohniště a nahoru dát malou klapku místo kouřovodu.

Kamna vydrží salát 4-5hodin a přesně jak zde píší ostatní, např.Magneziové cihly nebo šamotky navíc kapacitu navýší.

Spiratu lze na stojánku postavit do jakékoliv krbové obestavby.

Já například koupil všechny dostupné magneziové cihly v okolí dovezl jich naráz celkem přes 4tuny a obestavěl jsem navíc i krbovou vložku.
Přílohy
20190216_151852.jpg
20190216_113547.jpg
20190216_113605.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

Attila píše: ned čer 16, 2024 8:25 am

No,raději bych nějaký přímotop,ale jak sem psal o 3 příspěvky výše,nejsem si jistej jestli ten z Lídlu nebo Alzy bude na ty přebytky fungovat.

Přímotop je lepší než olej, protože v nejhorším se přepálí odporový drát a pojistný termostat je i vidět skrz.

Zase ale nemá akumulační schopnost.

Každé má své PRO a PROTI

Bez schématu nebo zkušenosti s konkrétním produktem nemůže nikdo poradit...
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

Díky,to sem chtěl slyšet.Ještě najít přímotop s ventilátorem a bude to ok.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 80
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od dipos »

Attila píše: ned čer 16, 2024 8:25 am No,raději bych nějaký přímotop,ale jak sem psal o 3 příspěvky výše,nejsem si jistej jestli ten z Lídlu nebo Alzy bude na ty přebytky fungovat.
Je tam ventilátor = indukce, takže možné potíže.
Vlastní zkušenosti nemám, ale já bych do toho nešel.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
unicast
Příspěvky: 1325
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od unicast »

Ty cihly jsou magneziTové. Kdyby byly jen magneziové, tak vám z těch kamen a z baráků po zapálení níc moc nezbyde :)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Magnezit
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

Attila píše: ned čer 16, 2024 9:11 am Díky,to sem chtěl slyšet.Ještě najít přímotop s ventilátorem a bude to ok.
Žádný ventilátor chlape, na tyhle polsko-čínský regulátory.

Obyčejný přímotop 1500-2500W s analogovým termostatem
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

unicast píše: ned čer 16, 2024 9:20 am Ty cihly jsou magneziTové. Kdyby byly jen magneziové, tak vám z těch kamen a z baráků po zapálení níc moc nezbyde :)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Magnezit
Děkuji. Všichni víme že jde o cihly ze starých akumulaček ;) ale díky za opravu
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 80
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od dipos »

to: Unicast
Nikdo není dokonalý, pouze Jirka Krampol. :yes:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

JirkaE píše: ned čer 16, 2024 9:22 am
Attila píše: ned čer 16, 2024 9:11 am Díky,to sem chtěl slyšet.Ještě najít přímotop s ventilátorem a bude to ok.
Žádný ventilátor chlape, na tyhle polsko-čínský regulátory.

Obyčejný přímotop 1500-2500W s analogovým termostatem
Ok,dík. :yes:
misa84
Příspěvky: 103
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od misa84 »

JirkaE píše: ned čer 16, 2024 9:01 am
misa84 píše: ned čer 16, 2024 7:59 am To jo, jen to nemá akumulaci na večer...

Ideální "vamberecká kamna" jenže kdo se s tim má tahat :-)
Stejným způsobem lze postavit spiralu do lázeňských kamen dolů do ohniště a nahoru dát malou klapku místo kouřovodu.

Kamna vydrží salát 4-5hodin a přesně jak zde píší ostatní, např.Magneziové cihly nebo šamotky navíc kapacitu navýší.

Spiratu lze na stojánku postavit do jakékoliv krbové obestavby.

Já například koupil všechny dostupné magneziové cihly v okolí dovezl jich naráz celkem přes 4tuny a obestavěl jsem navíc i krbovou vložku.
To mě zajímá- za mlada jsem obestavěl klasický krbovky a překvapivě to nefungovalo ( nj mladej a pořát stejně blbej ) byla m alá telota na vstupu do cihel.Jak dlouho to ještě sálá přímo na vložku? Dík
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

Attila píše: ned čer 16, 2024 9:32 am
Ok,dík. :yes:
Pokud pro ten přímotop jdeš osobně, tak je obvykle vidět ten bezpečnostní termostat pohledem skrz přímotop.

Samozřejmě žádná elektronika, displeje a podobně, to zvládnou jen některé.

GETI navíc při spuštění a na závěr dne, někdy to udělá 2x jindy 10x - přepína na síť a zpět, v rozmezí DC120-160V, ať si něco zbytečně nezničíš.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

misa84 píše: ned čer 16, 2024 9:45 am
To mě zajímá- za mlada jsem obestavěl klasický krbovky a překvapivě to nefungovalo ( nj mladej a pořát stejně blbej ) byla m alá telota na vstupu do cihel.Jak dlouho to ještě sálá přímo na vložku? Dík
Nevím jak na vložku, já stále ještě nemám výměník na vodu nasazený na vrch a fungujeme v topné sezóně zatím stále čistě na rozvod teplého vzduchu.

Z trubek to sálá ještě několik hodin po vyhasnutí - teplý vzduch... Nikdy jsem neměřil čas.

Dcera narovnala cihly za klasický krbový kamna, celý roh naskládali jen na sucho, mělo to stejný efekt.

Horké cihly sálají ještě několik hodin.

Stejný efekt by mohla mít jedna, nebo více keramických spirál uvnitř obestavby - na jaře a na podzim - na přitápění samotným teplým vzduchem, skrz mřížky obestavby, nebo skrz rozvody v trubkách - to byla moje idea.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
cipis
Příspěvky: 4635
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Na tu televizi je to asi stejny problem jako u me mati. Je ji 81, a take uz vecne zmrzla. Ale ne pres den, to se hybe, da si svetr atd Ale u televize je to pak horsi.
To zadny primotop nespravi, protoze ho ve ctyri/pet/sest vypnes, aby nejel z baterek. No a u "jen bojler" elektraren uz nic stejne neni.
Trochu dele to natahnou stare olejove radiatory ci ty koupelnove zebriky, ale musi byt zavrene v tom pokoji, kde cuci na tv. Nove olejove radiatory jsou na hovno, po vypnuti za chvilku vubec nehreji.
Nejlepsi jsou opravdu ty akumulacky. A co se tyce ventilatoru, tak to staci rozdelit a ventilator/rizeni napajet ze site, to ma par wattu. Tj. spiraly v kamnach pres termostat a havarijni termostat na vystup vytezovace/prepinac z bojleru/obecne z menice, a rizeni/ventilator ze site.

Cokoliv jineho je k nicemu, nepredpokladam, ze babi cuci na televizi v poledne. Zasadni je posun te spotreby na vecer, a to jinak, nez akumulaci, udelat nejde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

JirkaE píše: ned čer 16, 2024 9:48 am
Attila píše: ned čer 16, 2024 9:32 am
Ok,dík. :yes:
Pokud pro ten přímotop jdeš osobně, tak je obvykle vidět ten bezpečnostní termostat pohledem skrz přímotop.

Samozřejmě žádná elektronika, displeje a podobně, to zvládnou jen některé.

GETI navíc při spuštění a na závěr dne, někdy to udělá 2x jindy 10x - přepína na síť a zpět, v rozmezí DC120-160V, ať si něco zbytečně nezničíš.
Já to mám ze sítě odpojený,tak že Geti jede jen ze solárů.
Attila
Příspěvky: 54
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

cipis píše: ned čer 16, 2024 11:43 am Na tu televizi je to asi stejny problem jako u me mati. Je ji 81, a take uz vecne zmrzla. Ale ne pres den, to se hybe, da si svetr atd Ale u televize je to pak horsi.
To zadny primotop nespravi, protoze ho ve ctyri/pet/sest vypnes, aby nejel z baterek. No a u "jen bojler" elektraren uz nic stejne neni.
Trochu dele to natahnou stare olejove radiatory ci ty koupelnove zebriky, ale musi byt zavrene v tom pokoji, kde cuci na tv. Nove olejove radiatory jsou na hovno, po vypnuti za chvilku vubec nehreji.
Nejlepsi jsou opravdu ty akumulacky. A co se tyce ventilatoru, tak to staci rozdelit a ventilator/rizeni napajet ze site, to ma par wattu. Tj. spiraly v kamnach pres termostat a havarijni termostat na vystup vytezovace/prepinac z bojleru/obecne z menice, a rizeni/ventilator ze site.

Cokoliv jineho je k nicemu, nepredpokladam, ze babi cuci na televizi v poledne. Zasadni je posun te spotreby na vecer, a to jinak, nez akumulaci, udelat nejde.
No právě že babička u toho sedí celý den(téměř). :sm1:
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 306
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

Attila píše: ned čer 16, 2024 12:19 pm

Já to mám ze sítě odpojený,tak že Geti jede jen ze solárů.
Aha... Zajimavý.

To jsem nezkusil - to mě pak ten bypass postrádá zcela smysl.

A jak se to pak chová při náběhu a na konci dne, když šťáva z panelů není dostatečná ?

Kdy to zapne a kdy vypne ? Taky stejně - kolem DC 160V ? Nebo co to dělá ?

Hrubá chyba z mojí strany, že jsem to nezkusil.... :fuuu:
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x 125Litrů
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
Balkónovka 140Wp je také on-line : ZDE
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek