Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od luky »

solárník píše:Dobře, ale tenhle printscreen je přímo ze zařízení, nebo už z nějakého internetového serveru?
Neexistuje způsob, jak se dostat do zařízení. Komunikace probíhá: Netatmo<>server<>user. Jiný způsob není možný.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od radeczek »

luky píše: Neexistuje způsob, jak se dostat do zařízení. Komunikace probíhá: Netatmo<>server<>user. Jiný způsob není možný.
Tak teoreticky by to jít mohlo - podle toho, jak moc surově či šifrovaně ta data posílají. Kdyby o to někdo moc stál, tak by se dala odchytit komunikace a pak ji bez internetu simulovat. Leč by pak z toho nebyly tak hezké grafy a interpretace by byla čistě na vás
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Ono by to stálo nějaké bádání, ale na javě existuje komunikátor openhab,

google translat:
Home Automation Bus (openHAB) projekt open zaměřuje na poskytování univerzální integrační platformu pro všechny věci kolem domácí automatizace. Jedná se o čistý roztok Java, zcela na základě OSGi.Equinox OSGi runtime a Jetty jako webový server vybudovat základní základy běhu.

Je navržen tak, aby mohl být absolutně prodejce neutrální, stejně jako hardware / protocol-agnostik. openHAB svádí dohromady různé typy sběrnic, hardwarových zařízení a komunikačními protokoly o vyhrazených vázání. Tyto vazby posílat a přijímat příkazy a aktualizace stavu na události autobusu openHAB. Tato koncepce umožňuje vytváření uživatelského rozhraní s jedinečný vzhled a pocit, ale s možností provozování zařízení na základě velkého množství různých technologií. Vedle uživatelského rozhraní, ale také přináší sílu automatizačních logiky v různých systémových hranic.
https://github.com/openhab/openhab/wiki/Windows
a pro netatmo má openhab již cosi zhotoveného
https://github.com/openhab/openhab/wiki/Netatmo-Binding
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Vidím, že zatím asi nejlevnější spolehlivý senzor CO2 pro Arduino je tenhle zmiňovaný
http://www.ebay.co.uk/itm/MG811-MG-811- ... 0804868793
Na jeho základě je na internetu několik projektů s Arduinem, například http://www.veetech.org.uk/Prototype_CO2_Monitor.htm
Zatím to všude hodnotí jako po kalibraci spolehlivé zařízení. Podle grafů to reaguje pouze na CO2, na rozdíl od jiných levných senzorů.
Jen škoda, že to posílají z Číny, takže to asi bude trvat a hrozí pletky s celní poštou...

Tady ho vidím podstatně dráž v eshopu:
http://www.giga-electronics.com/cs/elec ... black.html
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Už mi přišel budík s měřením ekvivalentu CO2.

Zkoušel jsem v ložnici:
Místnost 4.5 x 4.5, výška 2,8m, v době pokusu nevětráno, zavřené dveře, okna zavřena "na těsno".
Před spaním 500ppm
Po 7 hodinách spánku (2 osoby) 1200ppm

Tedy je to jen tak-tak a to jsem před spaním poctivě dlouho vyvětral.

Jinak podle vlastností CO2 se mi zdá, že by na spaní bylo lepší nějaký extrémně pomalý větrák, který by cirkuloval směrem vzhůru. Protože CO2 je cca 1,5x těžší než vzduch a při spánku bude klesat dolů, kde se nacházejí postele.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Hmm tak mám tenhle měřák (viz foto) a měří velmi podivně, nevím, co si o tom mám myslet.

Ve zcela uzavřené místnosti pořádně vyvětrám, ukáže 450ppm. Zavřu okno, žádný průvan pod dveřmi, nic. Místnost ani není průchozí, tedy jen jen jedny dveře a okno (dobře těsnící plastové). V místnosti nikdo není. Přijdu za hodinu a měřák ukazuje 2000ppm. Vyvětrám a zase 450ppm :mrgreen: Už jsem podezřívavě i zotvíral skříně, jestli se v nich nějaký CO2 neschovává, ale stejný výsledek.

V manuálu píšou, že by to mělo začít měřit dobře až po 5 dnech ustálení v místnosti. Taky rozdíl absolutní vlhkosti venku a doma je teď vysoký. Ale i tak to zatím (2.den) dává zcela nesmyslná data a myslím, že se to časem asi moc nespraví.

Takže tenhle typ radím nekupovat. Nebo mi něco uniká?
Přílohy
meric.jpg
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kybos »

Čím se v bytě topí a na čem se vaří?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Topí uhlím a vaří na plynu. Ale okno i dveře těsní, tak nevím, kudy by se tam cokoli dostalo. Leda že by docházelo k nějakému prostupu zdí, komín od kotle vede za jednou stěnou místnosti (tedy zděná stěna pokoje a za ní ještě stěna komína, ale nějaký prostup a zápach bychom asi cítili?). Vaření moc nepřichází v úvahu, měřil jsem to večer po 20 hodině. Jedná se o ložnici - rohová místnost domu se dvěma venkovními stěnami, nepodsklepená. Zavřené dveře vedou do dětského pokoje, tedy žádná kuchyně vedle, atd..

Spíš mi přijde, že při vyvětrání rapidně spadne teplota a vlhkost (vlhkost venkovního vzduchu po ohřátí na 20°C je dnes jen okolo 20%, včera byla ještě nižší), tak jestli to neovlivňuje měření. Z manuálu přístroje taky vyplývá, že má jakousi autokalibraci. Podle ní to má právě prý měřit správně až po 5 dnech.

EDIT: teď jsem to přenesl do obýváku, kde bylo nedávno větráno, a ukazuje to 6500ppm :mrgreen: Evidentně to má problém s horní kalibrací rozsahu. Jak může probíhat taková autokalibrace? Jedině, že by to monitorovalo měřené hodnoty a podle nich usuzovalo na měřený rozsah a nastavovalo horní mez. Pokud je v mísnosti stále čistý vzduch, bude to měřit každou malou výchylku v nepřiměřeně vysokých hodnotách. Nic jiného mne nenapadá.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Nemá to něco jako IR čidlo?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Nerozebíral jsem to (zatím :mrgreen:) a v manuálu ani zmínka o typu senzoru.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

To by mělo být vidět zvenku, jak dálkový ovladač na TV.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Tak jsem hledal po netu a má to mít čidlo od firmy AppliedSensor GmbH. Ale typ senzoru neuvádí. Patrně něco takového:
http://www.bio-pro.de/magazin/thema/045 ... index.html

Vzadu na přístroji vypadá ústí senzoru jako cca 1cm kulatá ploška, zakrytá nějakou bílou porézní vrstvou.
Naposledy upravil(a) solárník dne sob úno 07, 2015 11:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Tak jsem to našel podle fotky, čidlo je zezadu, prý to detekuje až 5 tisíc škodlivých látek a hodnotu převádí na jednotky CO2, s tím čidlem, bych zkusil mu dát jiný odraz. Bude tam přijímač i vysílač. Opravdu je tam napsáno upozornění že se to měří až po 5ti dnech co to je ponecháno na stejném místě, doté doby to měří vyšší hodnoty. Asi to bude chtít nechat být na jednom místě a nesahat a po týdnu se nato jen podívat.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Tak po obhlížení lupou se jedná velmi pravděpodobně o tento senzor od té firmy AppliedSensor GmbH
http://www.buildings.com/article-detail ... ensor.aspx
Vypadá naprosto stejně a má mít stejnou funkci.
Obrázek
Samotné čidlo je pravděpodobně toto
http://www.conrad.com/ce/en/product/502 ... s?ref=list
Naposledy upravil(a) solárník dne sob úno 07, 2015 11:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

No tak to optické nebude, zeptám se, jak daleko je od čidla baterie? Typuji, že se používá olovo. Protože kyselý aerosol SO2 pro čidlo co je založeno na množství O2 možná může celý proces měření pokazit. Jde o to množství 02, ten v čisté formě projde vším.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kybos »

Já jsem na Voltcraftu CO-20 autokalibraci vypnul, jelikož se mi to při zapnuté autokalibraci při připojení k napájení vždy znovu zkalibrovalo a měl jsem potom pocit, že to funguje jako relativní poměrové měření. Když jsem to zkalibroval ve znečištěném vzduchu, přiřadila se hodnota 450 ppm tomuto znečištění, nižší hodnoty čidlo potom neukazovalo. Jednou jsem to při větrném zimním počasí vystrčil na mráz (tam to vždy ukazovalo nejčistší vzduch), zkalibroval a další kalibrace jsem zakázal. Od té doby dávají čidla (mám dvě) velmi dobře srovnatelné hodnoty a jsou schopné pokrýt relativně široký rozsah. Nedělám si žádné iluze o jejich absolutní přesnosti, ale relativní hodnoty znečištění vzduchu je možné zjistit s poměrně dobrou reprodukovatelností. Zapnutý plynový vařič poznají během několika minut i přes dvoje dveře.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned úno 08, 2015 12:03 am, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Podle této stránky
http://www.bio-pro.de/magazin/thema/045 ... index.html
se jedná o senzor na základě drahými kovy dotovaného polovodiče na nahřívané membráně.

Bohužel tomuto autokalibrace zakázat nejde. Tak jedině ho vystrčit na chvíli ven a pak ho dát dovnitř, chápu, že nejnižší hodnotě přiřadí nějakých 450ppm ale jak stanoví ta autokalibrace druhou stranu rozsahu, to mi není jasné.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od gupa »

Je to asi malý palivový článek.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kybos »

solárník píše:... jak stanoví ta autokalibrace druhou stranu rozsahu, to mi není jasné.
Možná je strmost daná typem čidla a je zapotřebí stanovit jen offset.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

No to asi evidentně moc nefunguje, protože po vyvětrání to ukazuje 450 ppm celkem spolehlivě. Takže by se to od toho mělo odpíchnout a dát správný offset. Ovšem to se mu moc nedaří.

Senzory pro arduino z ebay se kalibrují na dva body - venkovní vzduch a druhá strana na zředěný výdech. Člověk vydýchává celkem přesných 40 000 ppm. Zředíme-li, pokud možno přesně, s venkovním vzduchem na například 4 000 ppm, pak máme poměrně přesnou referenci pro horní konec rozsahu.

Ta čidla z ebay reagují přímo na 40 000 ppm, umístí je do pytlíku s dvěma dírami na obou stranách. Do jedné díry dýchají určitou dobu, aby se všechen vzduch vevnitř vyměnil za výdechový a pak obě dírky zavřou. Na to čidlo zkalibrují (v programu je pro to proměnná) a prý to pak měří velmi přesně.
Naposledy upravil(a) solárník dne ned úno 08, 2015 12:34 am, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek