Novinky v balkónové energetice
Souhrn tématu
Německý Solarpaket I přináší revoluci v balkónové energetice s možností instalace až 7 kWp solárních panelů a omezením přetoku do sítě na 800 W. Nově lze připojit i baterie, což umožňuje efektivní ukládání energie pro večerní využití. Zjednodušení registrace a právo nájemníků na instalaci podporují širší rozšíření domácí výroby elektřiny. Diskuze také upozorňuje na postupnou výměnu elektroměrů za online verze, které umožní lepší kontrolu přetoků a zvýší bezpečnost provozu.
- Kostěj
- Příspěvky: 951
- Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
- Reputace:127
- Lokalita: Dobrovicko
- Systémové napětí: ~60 V
- Výkon panelů [Wp]: 9200
- Kapacita baterie [kWh]: 34
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Díky za odkaz, dobrá práce. Na druhou stranu má ten návrh novely 568 stran (není to celý zákon, jen ty navrhované změny). Neumím si představit člověka, který se tím dokáže prokousat a vzít do úvahu všechny souvislosti. Vzpomínám na jednu nedávnou novelu, kde se během projednání v návrzích záhadně objevilo jedno písmenko, které po schválení v podstatě znemožňuje stavbu solárního plotu svépomocí. Tehdy jsem se v tom hrabal, tohle už číst nebudu, je toho prostě moc. Nicméně děkuji poslanci Marianu Jurečkovi.thesaro píše: čtv čer 25, 2026 2:31 pmMám pro vás dobrou zprávu. V rámci novely stavebního zákona PS byl učiněn následující návrh týkající se balkonových elektráren...
7.8kWp (12x650Wp jih 35°: 2p3s EpeverTracer6420AN, 3p2s AxpertKing), AxpertKing 5kW/150V. LiFePo 34kWh: 18x280Ah (2022)+18x315Ah (2026). 2xJBDBMS-UART->ESP32->grafana+vytěžování 60V/4.8kW do NADO750. 5x280Wp (2013)-> přímotop.
- unicast
- Příspěvky: 2635
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Tak minimálně se tu díky tomuto návrhu rýsuje způsob, jak legalizovat přetoky. Ok, bude se hledat hranice, kam až se dá zajít (a přijdou dotazy typu "můžu mít ty balkonovky tři, každou na jiné fázi?" apod.), ale to ničemu nevadí.
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Návrh je jedna věc, ale konečný výsledek může dopadnou jinak. Popravdě bych se i celkem dost divil pokud by to prošlo tak jak je to navrženo. Dle mého názoru se do toho lobbisté distributorů budou snažit hodit "pořádné vidle" a budou tlačit na poslance, aby to v této podobě prostě neprošlo tedy, aby potenciální byť jen technologické přetoky byly stále závislé na smlouvě s příslušným distributorem. Jinak by to na řadě míst mohlo znamenat pro distributory relativně vysoké náklady. Navíc se tento návrh tluče i se současným striktním požadavkem na to, že odpovědnost za odchylku alias přetok (myšleno včetně těch technologických) musí být smluvně sjednaná s obchodníkem/dodavatelem i pro výrobny elektřiny s nulovým rezervovaným výkonem jak ostatně píše ERÚ na svém webu. Prostě nevěřím, že by to v tom našem Českém kocourkově jen tak prošlo když se až dosud dělalo vše úplně opačným směrem. 
- cipis
- Moderátor
- Příspěvky: 7244
- Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
- Reputace:1024
- Lokalita: blízko Brna
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 40+26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: blízko Brna
Re: Novinky v balkónové energetice
On to ale dřív nebo později stejně někdo soudně napadne, že to je nějak v EU a jinak v CZ ...
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
O tom se tady psalo už dříve a dodnes to nikdo nezažaloval, protože předpisy EU nejsou a v dohledné době dle mého názoru ani nebudou v tomto ohledu dostatečně striktní na to, aby nebylo možné aplikovat na regulaci zdrojů připojovaných k DS tzv. individuální národní přístup a není to zdaleka jediná oblast v rámci legislativy EU, která připouští specifické národní úpravy. Stručně řečeno značná část legislativy EU je udělaná tak, aby se ukázalo, že tam nějaká snaha o sjednocení je, ale na druhou stranu, aby národní státy měly v řadě ohledů navrch a mohly si to přizpůsobit svým lokálním podmínkám. Pak samozřejmě záleží na tom jak si legislativu k tomu upraví v tom kterém státě což se až doposud zrovna v Česku dělo masivně a jednoznačně spíš směrem pryč od toho více benevolentního přístupu k potenciálním přetokům u menších zdrojů, které k tomu mají jiné země EU jako např. Německo. 
- bestial
- Příspěvky: 14
- Registrován: pon kvě 18, 2015 5:44 pm
- Reputace:0
Re: Novinky v balkónové energetice
A zkoušel někdo připojit balkonovku?
Já ano na území EGD a dle Eon i EGD není potřeba v tomto případě smlouvu na odchylku.
S Eon se nic neměnilo (dodavatel), s EGD jako distributorem jen online žádost a připojeno...
Už je tomu tak 3 měsíc a zatím žádný problém, elektroměr taky nikdo neměnil.
Jediné, tak je potřeba zamezit přetokům, takže jen technické, CE atd... Může být i střídač s baterii.
Já ano na území EGD a dle Eon i EGD není potřeba v tomto případě smlouvu na odchylku.
S Eon se nic neměnilo (dodavatel), s EGD jako distributorem jen online žádost a připojeno...
Už je tomu tak 3 měsíc a zatím žádný problém, elektroměr taky nikdo neměnil.
Jediné, tak je potřeba zamezit přetokům, takže jen technické, CE atd... Může být i střídač s baterii.
- Kajap
- Příspěvky: 390
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Novinky v balkónové energetice
To je takový nějaký pololegální režim, funkční až do doby než budeš k něčemu potřebovat ten druhý EAN - teď nevím přesně k čemu to bylo…
Správně by totiž měli sledovat ty přetoky a to bez výměny elektroměru nemůžou… pro mě to je akorát náklad tak se tomu nejspíš vyhýbají
Cez se tomu vyhýbal takže požadoval revizi ale ten elektroměr pak vyměnil, bez toho nejde sledovat přetoky
Správně by totiž měli sledovat ty přetoky a to bez výměny elektroměru nemůžou… pro mě to je akorát náklad tak se tomu nejspíš vyhýbají
Cez se tomu vyhýbal takže požadoval revizi ale ten elektroměr pak vyměnil, bez toho nejde sledovat přetoky
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Žádný distributor ani dodavatel není relevantní ve vztahu k určování povinností, které bez možnosti určení distributorem či dodavatelem vycházejí z některých ustanovení zákona a navazujících právních předpisů což je právě zmíněno v tom mnou odkazovaném oficiální vyjádření ERÚ.bestial píše: pát čer 26, 2026 6:31 pmJá ano na území EGD a dle Eon i EGD není potřeba v tomto případě smlouvu na odchylku.
Podstatné je to slůvko zatím. Na to se celkem hodí známé přísloví "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne" a nebo hláška "zatím dobrý" u padajícího z mrakodrapu. Ono to nemusí být žádný problém do té doby dokud se něco na vaší straně nepodělá a pak na vás klidně naběhnou s nepovolenými přetoky a světe div se klidně vám přičtou na vrub i to, že jste jen slepě dal na mylné doporučení nějakého neználka ze zákaznické podpory a sám z vlastního rozhodnutí jste si nesjednal převzetí odpovědnosti za případné přetoky, které jasně uvádí jako povinné nadřazený úřad tj. ERÚ i pro mikrozdroje připojené tzv. bez přetoků s nulovým rezervovaným výkonem. Uvědomte si, že vyjádření nějakého čimelíka ze zákaznické linky dodavatele či distributora apod., který ani není oprávněn o tom rozhodovat a často může mít informace, která jsou od pravdy "na hony vzdálené" vás do budoucna od případné pokuty neochrání a neznalost zákona ani předpisů jak známo neomlouvá tj. říct vám mohou cokoli, ale z placení se v případě nějakých problémů stejně nevyvlečete.
Do budoucna budou mít online elektroměry všechny domácnosti v Česku připojené k DS bez ohledu na výši odběru a dokonce i ty, které vůbec žádný mikrozdroj mít nebudou. Takže výměna elektroměru za online vás dříve či později tak jako tak nemine pokud se do té doby od DS úplně neodpojíte.
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Článek Nová pravidla pro balkonovou fotovoltaiku mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že to nemusí být ve všem až tak skvělé jak to vypadá. 
Někteří majitelé balkonových fotovoltaik budou mít problém
Připravovaná novinka může být pro některé uživatele poměrně nepříjemná. Připravit by se měli především ti uživatelé, kteří si balkonovou elektrárnu zprovoznili v předchozích letech. Získaný dokument ukazuje, že nová pravidla dopadnou přímo i na ně. Po nabytí účinnosti začne běžet šestiměsíční přechodná lhůta. V tomto vymezeném období budou muset všichni stávající majitelé svá fungující zařízení distributorům zpětně nahlásit. Problémem se mohou ukázat bezpečnostní požadavky. Novela přikazuje, aby instalované zařízení disponovalo označením CE, mělo platné Evropské prohlášení o shodě a zajišťovalo ochranu proti takzvanému ostrovnímu provozu. Lidé, kteří si dříve sestavili elektrárnu z dílů, jež tyto certifikace postrádají, se mohou ocitnout v úzkých.
Distributor získá pravomoc vyzvat zákazníka k odstranění závad nebo k dočasnému odpojení podezřelého zařízení. Změna navíc zavádí nové přestupky. Provozování mikrozdroje bez podání oznámení nebo jeho fungování v rozporu se zmíněnými technickými standardy se stane postižitelným činem.
Někteří majitelé balkonových fotovoltaik budou mít problém
Připravovaná novinka může být pro některé uživatele poměrně nepříjemná. Připravit by se měli především ti uživatelé, kteří si balkonovou elektrárnu zprovoznili v předchozích letech. Získaný dokument ukazuje, že nová pravidla dopadnou přímo i na ně. Po nabytí účinnosti začne běžet šestiměsíční přechodná lhůta. V tomto vymezeném období budou muset všichni stávající majitelé svá fungující zařízení distributorům zpětně nahlásit. Problémem se mohou ukázat bezpečnostní požadavky. Novela přikazuje, aby instalované zařízení disponovalo označením CE, mělo platné Evropské prohlášení o shodě a zajišťovalo ochranu proti takzvanému ostrovnímu provozu. Lidé, kteří si dříve sestavili elektrárnu z dílů, jež tyto certifikace postrádají, se mohou ocitnout v úzkých.
Distributor získá pravomoc vyzvat zákazníka k odstranění závad nebo k dočasnému odpojení podezřelého zařízení. Změna navíc zavádí nové přestupky. Provozování mikrozdroje bez podání oznámení nebo jeho fungování v rozporu se zmíněnými technickými standardy se stane postižitelným činem.
- Kajap
- Příspěvky: 390
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Novinky v balkónové energetice
A jak to podezření zjistí?
Podstatný je že když nejde síť že se BALKONOVKA musí 100% sama vypnout a pak nikdo nic nezjistí… je tak?
Ps: Jak říkám, PRE a EON na to kalí a druhý EAN ani EM neměnili při ohlášení balkonovky, čez ano a proto prudí s revizi, kde nabízel že to vyřídí. Jenže taky dodávali že se legislativa poměrně dynamicky mění a tedy co platilo před měsíci tak teď už zas může být všechno jinak…
Každopádně bych se asi nebál to balkónovku ohlásit u PRE a eon, myslím že se nic nedá pokazit
Podstatný je že když nejde síť že se BALKONOVKA musí 100% sama vypnout a pak nikdo nic nezjistí… je tak?
Ps: Jak říkám, PRE a EON na to kalí a druhý EAN ani EM neměnili při ohlášení balkonovky, čez ano a proto prudí s revizi, kde nabízel že to vyřídí. Jenže taky dodávali že se legislativa poměrně dynamicky mění a tedy co platilo před měsíci tak teď už zas může být všechno jinak…
Každopádně bych se asi nebál to balkónovku ohlásit u PRE a eon, myslím že se nic nedá pokazit
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Vím o případech kdy v nedávné době např. EON udělil sankce za přetoky někomu kdo provozoval FV a elektroměr detekující přetoky už měl z dřívějška. Takže na to úplně nekálí. Jsou to jen zkreslené představy vycházející z toho jak benevolentní přístup oproti ČEZu mají, ale rozhodně nedoporučuji si dělal přehnané iluze jinak se to může do budoucna vymstít. Obecně doporučuji se nikdy nespoléhat na to, že to nikdo nikdy nezjistí. Vždy počítejte s tím, že to může být zjištěno, že může ten či onen distributor v tom či onom ohledu přitvrdit atd. a nemá cenu se tu dohadovat jakým způsobem k tomu může dojít. Prostě se to může stát a je dobré s tím počítat.
Všichni distributoři mění elektroměry za online a budou je měnit dál až je budou mít úplně všichni a s nimi budou přetoky detekovatelné. Balkonovka může za provozu generovat přetoky. Stačí, aby na chvíli poklesla spotřeba v domácnosti a k přetoku může dojít. Pokud projdou ty navržené úpravy legislativy a přetoky do 800W budou povoleny tak to neznamená, že nebudou do budoucna měřeny. Provozovatel, který zatím nebude mít elektroměr, který přetoky dokáže detekovat se na to bude spoléhat a vyprdne se na to balkonovku oznámit. Po čase mu elektroměr vymění a on si na dřívější problémy ani nevzpomene a pokud po výměně elektroměru budou přetoky detekovány tak ho vyzvou, aby odpojil podezřelé zařízení a nebo aby ho zaregistroval a když to neudělá tak ho odpojí od DS.
Všichni distributoři mění elektroměry za online a budou je měnit dál až je budou mít úplně všichni a s nimi budou přetoky detekovatelné. Balkonovka může za provozu generovat přetoky. Stačí, aby na chvíli poklesla spotřeba v domácnosti a k přetoku může dojít. Pokud projdou ty navržené úpravy legislativy a přetoky do 800W budou povoleny tak to neznamená, že nebudou do budoucna měřeny. Provozovatel, který zatím nebude mít elektroměr, který přetoky dokáže detekovat se na to bude spoléhat a vyprdne se na to balkonovku oznámit. Po čase mu elektroměr vymění a on si na dřívější problémy ani nevzpomene a pokud po výměně elektroměru budou přetoky detekovány tak ho vyzvou, aby odpojil podezřelé zařízení a nebo aby ho zaregistroval a když to neudělá tak ho odpojí od DS.
Naposledy upravil(a) Valdano dne sob čer 27, 2026 9:50 pm, celkem upraveno 1 x.
- Mex
- Příspěvky: 2251
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Novinky v balkónové energetice
Hezká záliba, psát katastrofické scénáře. 
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Výměny elektroměrů za online to je realita, která se děje a bude se dít dál až je budou mít úplně všichni. To, že se možnosti těchto elektroměrů začnou v budoucnu využívat i tak jak se to některým nebude líbit je nabíledni.
Vždy je lepší být připraven a počítat s tím než nebýt připraven a pak být velmi nemile překvapen.
Vždy je lepší být připraven a počítat s tím než nebýt připraven a pak být velmi nemile překvapen.
- Kajap
- Příspěvky: 390
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Novinky v balkónové energetice
Dobře tak dej predikci, kdy budou vyměněny všechny, bude to 2040 nebo dřív ??? 
Dej tip
Dej tip
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Odhaduji 2030 až 35, ale to neznamená, že třeba zrovna Vám nevymění elektroměr mnohem dříve. Když ve Vaší oblasti budou dělat v dohledné době nějakou větší výměnu tak to mohou vzít jedním vrzem a klidně Vám elektroměr vymění mnohem dříve třeba už příští rok apod. 
- Kajap
- Příspěvky: 390
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Novinky v balkónové energetice
To těžko když platnost je 12 let (a myslím že to jde ještě prodloužit co dělali nedávno když nebyly elektroměry) a pokud ne tak vloni ještě dávali ty staré offline…
Pochybuju že je sundají předčasně když nebudou muset
Pochybuju že je sundají předčasně když nebudou muset
- Valdano
- Příspěvky: 2205
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:293
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Novinky v balkónové energetice
Nemáte pravdu. Už se to nejednou stalo, že někomu vyměnili elektroměr i mnohem dříve než uplynula doba na jeho výměnu a v nedávné době třeba už rovnou za online verzi. Termín co zmiňujete je pouhé maximum do kdy to musí udělat, ale minimum není stanoveno a nikdy si nemůžete být jist tím, že vám elektroměr nevymění dříve a už za online verzi. Stát i EU na výměnu elektroměrů za online verze poskytuje distributorům dotace. Tak proč by toho nevyužili?
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], Valdano
