Novinky v balkónové energetice

Souhrn tématu

Nové normy v balkónové energetice umožňují instalaci solárních panelů až do výkonu 7 kWp s omezením přetoku do sítě na 800 W. Díky možnosti připojení baterií se balkónové elektrárny stávají plnohodnotnými úložišti energie, což zvyšuje jejich efektivitu. Zjednodušení registrace a právo na instalaci pro nájemníky podporují širší využití obnovitelných zdrojů v domácnostech.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2552
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od JirkaE »

Psal jsem to tady, oznámení je ten on-line formulář

Následuje odpověď od - Bayernwerk netz - ve které stojí, zda tato instalace vyžaduje nebo nevyžaduje kontrolu příslušného pracovníka, nebo výměnu / nevýměnu - elektroměru.

Oznámení / přihlášení stačí do 30dnů po instalaci - to pro mě znamená že jakýkoliv uzel na vedení a následná další vyšší soustava rozvodů snese těch 800W od každého = neexistuje místo, kde by nešlo těch 800W připojit.

Pamatuji si ve videu toho Helmuta - průkopníka balkonovek v DE - který vysvětloval, že argumenty distributora jsou nesmysly, protože přes tytéž uzly a vedení teče totéž v opačném směru do domů a k zákazníků i v reálném čase = tím je pro mě limit 300W naprosto nevysvětlený a zavádějící.

Pokud to necháme ve watech - tak pokud může téct např. do 20-ti baráků 20 x 8000W - proč by nemohlo téct obráceně 20 x 800W - co přesně ,,to neunese" - ty dráty jsou přece stejný a v jiném vlákně někdo říkal i to, že síť je v ČR lepší než ta německá...

Kde přesně je ten problém ? ? ? 😴
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Valdano »

JirkaE píše:
Kde přesně je ten problém ? ? ?
Na to se zeptejte přímo ČEZ Distribuce. Dotaz pošlete na adresu info@cezdistribuce.cz. Jen pro zajímavost co konkrétního vám odpoví a pak sem tu jejich odpověď napište ať se také "pobavíme". Když nic jiného tak aspoň pak uvidíme jak diametrálně odlišný pohled na to mají. Pokud by "čirým zázrakem" ČEZ Distribuce projevil souhlas s navýšením všeobecného/plošného technologického limitu z 300W na 800W ve čtvrthodině tak to pak může být podklad k oslovení ERU za účelem návrhu na zvýšení zmíněného limitu. ;)
Naposledy upravil(a) Valdano dne ned bře 22, 2026 6:30 pm, celkem upraveno 8 x.
Franta2776
Příspěvky: 6195
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:636

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Franta2776 »

Nemusíš tam psát.
Kolik oligarchů vlastní v Nĕmecku nějaké vládní hnutí?😂😂😂
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 3943
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace:177
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od gupa »

Přetoky lze chápat v německé logice jako zdroj. Zdroje jsou cenné. Vedou se kvůli nim i války. Něco jako cenné zeminy, ropa, plyn, ...

Určitě takový zdroj přetoků od obyvatel, který není využit v ČR, lze propočítat a zjistit tak celkovou ztrátu toho, co nelze směnit za platidlo. Naopak, lze také spočítat kolik stojí dovoz takového zdroje odjinud.

Přitom vládní investice je minimální ne-li nulová, jen upravit zákon proto, aby byl přetok v plné míře uvolněn pro bateriové zdroje. Takové zdroje jsou po uložení plně obchodovatelné v kteroukoli dobu a hodinu nebo slouží ke stabilizaci sítě proti blackoutu..
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT, ABC-&-XYZ mypower.czAť ti to běží jako hodinky na baterku s čerstvou expirací! Zdejší slova: To by bylo, abychom na tom šetření nevydělali! Nový a aktuálně platný je termín v diskuzích na Seznam.cz mediokratická totalita.
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Valdano »

V ČR není potřeba upravovat žádný zákon. Všeobecně povolené přetoky v české legislativě vyplývají z vyhlášky ERU č. 16/2016 Sb., která vychází z energetického zákona, ale limity přetoků nejsou ani v zákoně ani ve zmíněné vyhlášce definovány. Konkrétní limity stanoví ERU až v cenovém rozhodnutí formou limitu přetoku ve čtvrthodině a současně celkově za měsíc, od kterého se uplatňuje sankce za každou kWh dodanou do DS u OZE se sjednaným nulovým rezervovaným výkonem, a to včetně balkonovek, ale nejen jich. Takže ke změně limitu tedy stačí změnit jen příslušné ustanovení v cenovém rozhodnutí ERU, které ERU pravidelně v čase aktualizuje. Nic jiného není potřeba měnit.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 3943
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace:177
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od gupa »

Valdano píše: ned bře 22, 2026 5:54 pm
JirkaE píše:
Kde přesně je ten problém ? ? ?
Na to se zeptejte přímo ČEZ Distribuce. Dotaz pošlete na adresu info@cezdistribuce.cz. Jen pro zajímavost co konkrétního vám odpoví a pak sem tu jejich odpověď napište ať se také "pobavíme". Když nic jiného tak aspoň pak uvidíme jak diametrálně odlišný pohled na to mají. Pokud by "čirým zázrakem" ČEZ Distribuce projevil souhlas s navýšením všeobecného/plošného technologického limitu z 300W na 800W ve čtvrthodině tak to pak může být podklad k oslovení ERU za účelem návrhu na zvýšení zmíněného limitu. ;)
A co to napsat Nově nebo jinému dravému médiu. Je to dost pěkný špek pokud se udělá výtah z tohoto tématu na Mypower.cz

Co hne s ERU? Nespokojenost s podmínkama které stanovují. ERU tedy není hlavní aktér v těchto ustanovení av podmínkách. Je zkrátka potřeba aby na ERU věděli, co se právě děje a jaké jsou potřebné korektury které vydávají.
Naposledy upravil(a) gupa dne ned bře 22, 2026 7:17 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT, ABC-&-XYZ mypower.czAť ti to běží jako hodinky na baterku s čerstvou expirací! Zdejší slova: To by bylo, abychom na tom šetření nevydělali! Nový a aktuálně platný je termín v diskuzích na Seznam.cz mediokratická totalita.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2552
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od JirkaE »

Valdano píše: ned bře 22, 2026 5:54 pm
Na to se zeptejte přímo ČEZ Distribuce.
Byla to pouze řečnická otázka :D

300W ve čtvrthodině je jiné než 800W za hodinu, jasný rozdíl neporovnatelného, nicméně jádro problému je a zůstává stejné.

Umí někdo na něco takového odpovědět, ve smyslu toho, že někdo říká, že na to - ta soustava není dimenzovaná a podobně = jinými slovy že to nezvládne kdyby každý připojil 800W zdroj.

Chápu že nemůže 3/4 vesnice připojit 14kW fotovoltaiku najednou nebo vůbec, že to nedá - ale řeč je o 800 Wattech.

A já si pokládám tu řečnickou otázku a přemýšlím si dál, jak je to možný ? Jaký je rozdíl pokud by si půlka lidí na jednom nějakém vyšším uzlu něco takového pořídila...

Když tam půjde 20 x 8000W = 160kW bez balkonovek je to OK - může být vedení to zvládne.

Ale když tam půjde 20 x 8000W = 160kW mínus 20 x 800W - 16kW tak to bude ,,jen" 144kW a je to problém a vedení distribuce to nezvládne ?

Nebo snad bude těch 16kW problém v nadřazené vyšší síti za prvním uzlem - pokud najednou všichni všechno vypnou a půjde 16kW zpět ?

Píšu to jak pitomec naprosto schválně - jen pro tu představu - že rozhodně není problém síť - je dimenzovaná na mnohem mnohem víc... A 800W v opačném směru není problém.

Vždyť to nikdy ani k žádnému uzlu nedojde, je to spotřebované dávno a dřív již na cestě, sousedy, prodejnami, menšími i většími provozy v místě atd...

Ale v závěru - ono to ani nikdy 800W není - každý kdo něco takového pořídí, se to snaží i využívat = přesměruje své spotřeby na dobu, kdy to vyrábí

Já měl přetok 145kWh za rok :D na zařízenní o kterém je řeč = 0,4kWh na den !

viewtopic.php?t=13538&start=320#p268290


Proč to zvedli v DE z 2000Wp limitu na 7000Wp ? Další řečnická...

Je to sice jen moje spekulace, ale já si myslím - že chtějí zadara víc a to se jim takhle povede - lidi to přestanou zvládat vytěžovat a do sítě poteče (v rámci limitu 800W) víc a víc...
Naposledy upravil(a) JirkaE dne ned bře 22, 2026 7:28 pm, celkem upraveno 1 x.
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Valdano »

Pokud by tady bylo konkrétní vyjádření největšího distributora na území ČR tj. od ČEZ Distribuce tak poté by se dalo zvážit i to oslovení médií. S ERU by samozřejmě mohlo hnout nejvíc to pokud by ČEZ Distribuce vyjádřil souhlas s navýšením zmíněných limitů, ale tomu moc nevěřím.

Jinak dle mého názoru nemá žádný smysl se tu o tom dohadovat a přesvědčovat. Dokud budou distributoři v čele s ČEZ Distribuce proti tomu tak se obávám, že s ERU v Česku nikdo nehne ani tisíc českých alá Helmutů. Stručně řečeno to co se povedlo v Německu nemá v Česku šanci se podobným stylem vůbec podařit. Takže Česko bych s Německem v tomto ohledu vůbec nesrovnával. ;)
Naposledy upravil(a) Valdano dne ned bře 22, 2026 7:28 pm, celkem upraveno 1 x.
pibi
Příspěvky: 1740
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Reputace:403
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 44kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od pibi »

300W v každé čtvrthodině je samozřejmě 1,2kWh, omezující je spíše těch 30kWh měsíčně.
9,2kWp JV 45°, 4,6kWp JZ 45°, 2,3kWp JV 90°, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah + 16x300Ah LiFePO4 + 3xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Mex »

V každé čtvrthodině je to 75Wh. Takže za hodinu maximálně 0.3kWh.
V těch podmínkách je to napsané (podle mě) dost hloupě.
Jestli je to záměr (aby to lidi špatně chápali, případně nechápali vůbec) nebo jenom hloupost pisatele (což si myslím já) je věc druhá.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2552
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od JirkaE »

Valdano píše: ned bře 22, 2026 7:27 pm
Stručně řečeno to co se povedlo v Německu nemá v Česku šanci se podobným stylem vůbec podařit.
Já Čechům věřím - jen není stále ten správný impulz a informace a motivace

Češi dokázali sami od sebe - v rámci TV pořadu a hlasování - blikat žárovkama tak, že to bylo v dispečinku poznat - a já si myslím, že by to dokázali i dnes i bez televizního seriálu o potrhlém kuchařovi... 😉
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Valdano »

Jen pro zajímavost. Dříve byl limit výkon 150W ve čtvrthodině a měsíční limit vůbec nebyl stanoven. Pak to zvýšili na 300W opět bez měsíčního limitu. Při výkonu 300W ve čtvrthodinách po celou hodinu je to 300Wh a ve čtvrthodině je to jen 75Wh jak zde již bylo správně podotknuto. Bez měsíčního limitu byl ovšem problém v tom, že stačilo třeba jen v jedné čtvrthodině překročit výkon 300W (tj. 75Wh) a už mohla být uplatněna sankce. V některém ze starších témat se to už i někomu stalo. Ten měsíční limit je zaveden navíc proto, že pokud se překročí limit 300W ve čtvrthodině tak se sankce uplatňuje pouze pokud je současně s tím překročen i ten celkový měsíční limit 30 kWh. Pokud měsíční limit překročen není tak i když v některé čtvrthodině je překročen limit 300W (tj. 75Wh) tak se sankce neuplatňuje.
Franta2776
Příspěvky: 6195
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:636

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Franta2776 »

Jirko mentalita Čechů je jiná než Nĕmců.Vĕtšina populace považuje obnovitelné zdroje a BEV za zlo.
Patříme mezi nejhorší v EU jak v obnovitelných zdrojích ta BEV. Tady není o čem blikat.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Valdano »

JirkaE píše: ned bře 22, 2026 7:36 pm
Já Čechům věřím - jen není stále ten správný impulz a informace a motivace...
Dle mého názoru tady v Česku žádný impulz ani informace a motivace v dohledné době v tomto ohledu nic reálně nezmění. Většina lidí to vidí naprosto zkresleně a nemá ani tu sebemenší snahu se o tom dozvědět víc. Pár zainteresovaných si hraje každý jen na vlastním písečku. Kupodivu ani lobby prodejců FVE v tomto ohledu dosud nic podstatného nezmohla. Jim by totiž zmírnění limitů i různých pravidel mohlo dost navýšit prodeje, a to už je podstatná motivace, ale nestalo se tak. Všeobecným zvykem je o problémech klábosit třeba po diskusních fórech, ale jakmile by měl někdo udělat něco víc tak tím okamžitě končí veškerá zainteresovanost a vyšumí to do ztracena. Když se pak některý jednotlivec o něco začne snažit tak se mu většina včetně médií při nejlepším tak akorát vysměje než by ho jakkoli podpořila.
eman
Příspěvky: 3033
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace:337
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od eman »

Franta2776 píše: ned bře 22, 2026 7:47 pm
Jirko mentalita Čechů je jiná než Nĕmců.Vĕtšina populace považuje obnovitelné zdroje a BEV za zlo.
Patříme mezi nejhorší v EU jak v obnovitelných zdrojích ta BEV. Tady není o čem blikat.
Nevím jak v DE, ale tady je to myšlení spíš zpracované dlouhodobou negativní kampaní šmejdu, jako Motoristi a spol. Když náhodně otevřeš zpravodajské weby, tak je tam mnohem víc negativních článků o FVE, BEV, než těch pozitivních. Taky chamtivost a nakládání s dotacemi udělalo své.
10kWp JJZ, 3x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2552
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od JirkaE »

Franta2776 píše: ned bře 22, 2026 7:47 pm
Jirko mentalita Čechů je jiná než Nĕmců.Vĕtšina populace považuje obnovitelné zdroje a BEV za zlo.
Patříme mezi nejhorší v EU jak v obnovitelných zdrojích ta BEV. Tady není o čem blikat.
Mohu posoudit jen podle rodiny a nejbližších známých v ČR - nevím :dontknow:

Ženich mé dcery je dobrý a šikovný ogar - na dnešní dobu udělal 3/4 rekonstrukce domu sám, což je u dnešních mladých ročníků velmi neobvyklé a potvrzuje - že je dobře vychovaný a přemýšlí a umí porovnat - co se vyplatí sám a co někoho požádat...

Na elektriku nesáhne, to je fakt, něco udělal děda, něco já, v záloze je zeťák revizák (ne až tak blízký)

Ale co se týká FV - tak jak když mluvím do dubu - nevyplatí se - nemá to smysl, požáry..... atd atd...

U auta se držel ale citíl jsem ten negativní pohled, argumenty s tankováním, malý dojezd, starat se o nabíjení, každa ta věc je pro něj zbytečná komplikace.
I moje bývalá ,,naše nejvýznamnější teta" i s novým ,,strejdou" mají ode mě ohřev vody :yes:

Má ode mě všechno, stačí dokončit dřevěnou konstrukci přístřešku, starší panely grátis, bojler nachystaný, akumulačka nachystaná = všechno má, co nemá tak doplním - trubky v zemi jsou taky nachystaný, stačí protáhnout kabely které jim dám taky a vše zapojím.
Nic - marný - už třetí sezonu mohli jet a.... :fuuu: teď je výmluvou to - stejně to už teď nesmím dělat sám...

Poslední pokus :lol: strčím jim před bojler zásuvkový elektroměr s displejem - aby viděli - kolik za rok natočí zbytečně... :roll:
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
PetrDubi
Příspěvky: 1908
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace:333
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10790
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od PetrDubi »

Asi nemá venu tlačit něco na sílu někomu, kdo to odmítá, protože se stejně akorát zasekne a bude to odmítat už jenom z principu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od Mex »

Kdyz neco zak nepochopi, byva to chybou ucitele. 😉
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
thesaro
Příspěvky: 54
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Reputace:19
Lokalita: Rajhrad

Re: Novinky v balkónové energetice

Nový příspěvek od thesaro »

Mám pro vás dobrou zprávu. V rámci novely stavebního zákona PS byl učiněn následující návrh týkající se balkonových elektráren, jehož plné znění naleznete ve sněmovním tisku https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=277333.

Zásuvkovým fotovoltaickým mikrozdrojem výrobna elektřiny využívající energii
slunečního záření bez zařízení pro ukládání elektřiny tvořícího její součást, připojená
k odběrnému elektrickému zařízení zákazníka v odběrném místě nízkého napětí, určená
převážně pro vlastní spotřebu elektřiny v tomto odběrném místě, jejíž jmenovitý střídavý
výstupní výkon střídače nepřesahuje 800 VA a součet jmenovitých výkonů fotovoltaických
panelů za standardních zkušebních podmínek nepřesahuje 2 kW; do uvedených limitů se
započítávají všechny zásuvkové fotovoltaické mikrozdroje připojené v témže odběrném
místě
Dále pak:
Zásuvkový fotovoltaický mikrozdroj
(1) Zákazník má právo připojit k odběrnému elektrickému zařízení a provozovat v
odběrném místě zásuvkový fotovoltaický mikrozdroj, pokud splňuje podmínky podle
tohoto zákona a prováděcího právního předpisu.
(2) Provozování zásuvkového fotovoltaického mikrozdroje nevyžaduje licenci, registraci
zákazníka u operátora trhu jako výrobce elektřiny, uzavření smlouvy o připojení výrobny
elektřiny, změnu smlouvy o připojení odběrného místa ani sjednání rezervovaného výkonu
pro dodávku elektřiny do distribuční soustavy.
(3) Zákazník je povinen oznámit provozování zásuvkového fotovoltaického mikrozdroje
provozovateli distribuční soustavy, k níž je odběrné místo připojeno, před jeho uvedením
do provozu. Zásuvkový fotovoltaický mikrozdroj lze uvést do provozu dnem doručení
úplného oznámení podle věty první. Oznámení podle věty první není žádostí o připojení
výrobny elektřiny a nepodléhá souhlasu provozovatele distribuční soustavy.

(4) Provozovatel distribuční soustavy zajistí bezplatnou možnost učinit oznámení podle
odstavce 3 prostřednictvím jednoduchého elektronického formuláře. Úplnost oznámení se
posuzuje pouze podle údajů stanovených prováděcím právním předpisem. Provozovatel
distribuční soustavy nesmí uvedení zásuvkového fotovoltaického mikrozdroje do provozu
podmínit posouzením nebo schválením připojení
, je-li oznámení úplné a zařízení splňuje
podmínky podle tohoto zákona a prováděcího právního předpisu.
(5) Je-li pro řádné měření elektřiny v odběrném místě nutná výměna měřicího zařízení,
provede ji provozovatel distribuční soustavy do 3 měsíců ode dne doručení oznámení podle
odstavce 3. Do provedení výměny měřicího zařízení lze zásuvkový fotovoltaický
mikrozdroj provozovat, není-li prokázáno, že jeho provoz ohrožuje bezpečný a spolehlivý
provoz distribuční soustavy nebo bezpečnost osob nebo majetku.
(6) Dodávka elektřiny ze zásuvkového fotovoltaického mikrozdroje do distribuční
soustavy, k níž dojde v souvislosti s jeho provozem, není neoprávněnou dodávkou
elektřiny. Za elektřinu dodanou podle věty první nevzniká právo na úplatu, podporu
elektřiny, započtení ani jinou obdobnou kompenzaci; tím není dotčeno právo zákazníka
provozovat výrobnu elektřiny
v jiném režimu podle tohoto zákona.
(7) Zásuvkový fotovoltaický mikrozdroj lze provozovat pouze tehdy, pokud nese označení
CE, bylo k němu vydáno EU prohlášení o shodě, je tvořen tovární sestavou nebo sestavou
typově ověřených komponentů, splňuje požadavky na bezpečný paralelní provoz s
distribuční soustavou, obsahuje ochranu proti ostrovnímu provozu a splňuje další technické
a bezpečnostní požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Splnění požadavku
typového ověření lze nahradit prokázáním splnění rovnocenných technických požadavků
v jiném členském státě Evropské unie.
(8) Prokáže-li provozovatel distribuční soustavy, že konkrétní zásuvkový fotovoltaický
mikrozdroj ohrožuje bezpečný a spolehlivý provoz distribuční soustavy nebo bezpečnost
osob nebo majetku, vyzve zákazníka k odstranění závad nebo k dočasnému odpojení
zařízení. Zákazník je povinen výzvě podle věty první vyhovět bez zbytečného odkladu.“.“.
Následující novelizační body se přečíslují

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]