pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
gold1
Příspěvky: 99
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od gold1 »

Vem kalkulacku a spocitej cenu pridavne konstrukce vs. cenu pridane vyroby na optimalizovanem sklonu panelu.Vysledek bude asi jednoznacny.A to nepocitam nachylnost pridavne konstrukce na vitr.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4,16x EVE 280Ah, Victron BMV700.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 545
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od stano22 »

Znamy si kupil nejaku zostavicku panely + ECO Solar Boost MPPT 3,5kW PRO. Samozrejme bojler 120L s jednou spiralou...

Napadlo ma na prepinanie DS/MPPT pouzit ten BEL prepinac SPN4316 v kombinacii s LK4 TinyControl + DS18B20 v bojleri a Hallovou sondou (napr. WCS1800) na privode z panelov. V LK4 nastavit podmienku napr. IF teplavoda<40°C AND prudzpanelov<5A THEN zapni rele, co privedie 230V na ten prepinac a tym sa preklopi spirala na DS. Pripadne zapoijit dve rele z LK4 do serie a na jednom nechat bezat cyklovac napriklad 30min/60s- To by zabezpecilo, ze napr. po vyjasneni oblohy pri teplote vody pod 40°C by spirala ostala preklopena na MPPT. Cize pravidelne testovanie aktualneho vykonu panelov. No a nad 40°C preklopit spiralu trvalo na MPPT bez ohladu na vykon. Bonus by bola moznost dialkoveho riadenia (MQTT), cize vypnutie bojlera z DS natvrdo apkou v telefone.

Nesiel niekto touto cestou? Financne to vychadza tak polovica z ceny bojlera OKCE 2/2kW.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

stano22 píše: pát zář 27, 2024 2:41 pm
Napadlo ma na prepinanie DS/MPPT pouzit ten BEL prepinac SPN4316
Pokud BEL vypne AC a opozdí DC na přepnutí, pak to smysl má, ale obávám se, že takhle napřímo přepínat mezi sítí a jiným regulátorem není dobrá cesta, protože to přepnutí je pak přímé a současně jako na stykači NO/NC.
To relé je postavené na míru pro BEL a pokud by se použilo jinak, hrozí tam nebezpečí....

Pár příspěvků zpět se to probílalo... :)

Třeba by to někdo vyměnil za regulátor s bypass a bylo by po problému.... ;)
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 545
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od stano22 »

JirkaE píše: pát zář 27, 2024 8:28 pm
stano22 píše: pát zář 27, 2024 2:41 pm
Napadlo ma na prepinanie DS/MPPT pouzit ten BEL prepinac SPN4316
Pokud BEL vypne AC a opozdí DC na přepnutí, pak to smysl má, ale obávám se, že takhle napřímo přepínat mezi sítí a jiným regulátorem není dobrá cesta, protože to přepnutí je pak přímé a současně jako na stykači NO/NC.
To relé je postavené na míru pro BEL a pokud by se použilo jinak, hrozí tam nebezpečí....

Pár příspěvků zpět se to probílalo... :)

Třeba by to někdo vyměnil za regulátor s bypass a bylo by po problému.... ;)
V manuale toho prepinaca sa jasne pise o oneskoreniach, resp. sekvenciach zapinania/vypinania, takze uplne rovnake ako priame prepinanie stykacov to asi nebude ...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

stano22 píše: pát zář 27, 2024 9:09 pm
V manuale toho prepinaca sa jasne pise o oneskoreniach, resp. sekvenciach zapinania/vypinania, takze uplne rovnake ako priame prepinanie stykacov to asi nebude ...
Máš pravdu, manuál jsem nečetl, vycházel jsem pouze ze schema a nastavení BELu.

Je to použitelný pro jakoukoliv jinou variantu,
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Tomin
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

BEL prepinac ma v sobe snimani napeti na vystupu a procesor, takze predpokladam, ze si to pripadne slepeni kontaktu, nebo jiskreni pohlida.
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
pospisjak
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 11, 2024 7:40 pm
Lokalita: Boskovicko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od pospisjak »

betmen píše: pát zář 13, 2024 8:48 pm ja som isiel do Sitonu a mam rovnake Voc ako planujes.
co sa tyka prudu, tak uz kutilovia vyriesili aj ine Fety a ich budenie, aby zvladal 13A (skus pozriet na FB skupinu siton210).
co sa tyka jeho nastavenia, tak viac menej iba zapnes a funguje.
ucinnoat som nemeral, vodu zohrieva a funguje bez zbytocneho zahrievania...
k Belu sa vyjadrit neviem, nevlastnim.
Díval jsem se na tu FB skupinu Siton 210, no chce to dost velké překopávky obvodu buzení, aby se tranzistory nepotkaly, pocínovat cesty DPS, zvýšit proudový limit, je toho víc. A navýšení proudu není nijak výrazné.
To už mi přijde lepší ten BEL, kde by mohly jít tranzistory vytáhnout na drátech ven. Nebo třeba Geti, to má taky pasivní chladič zezadu

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek