Odříznutí se od reklam

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Soban
Příspěvky: 3783
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od Soban »

Tak já používám https://pi-hole.net/ a ještě v prohlížečích mám Ublock Origin.

Ale pokud si myslíte že tam jsou díry není problém přece používat svůj DNS server kde budete blokovat jenom to co chcete, tak stejně si můžeš upravit pravidla jak v pi hole tak Ublocku.

A v routeru zrušíš používání DNS tvého ISP a nastavíš si tam IP toho pi-hole.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
betmen
Příspěvky: 377
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od betmen »

po chvili hrania s PiHole musim povedat, ze parada.
80% webov, ktore navstevujem su bez reklamy.
svet je hned krajsi :)
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
rva
Příspěvky: 3918
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od rva »

Tak jsem zkusil v NAS Synology Docker container podle návodu pro opičky na https://pimylifeup.com/pi-hole-synology-nas/
A nadává kvůli portu 53 pro nějaké FLT. Asi kvůli tomu neběží jako DNS:
pihole FLT port 53.png
pihole v  NAS - Docker.jpg
Ten port je v Synology obsazen něčím jiným? Nebo Synology někde zakazuje daný port využívat? Pro mě španělská vesnice.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1658
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od TomHC »

Veď som ti to písal, treba pridať do dhcpd.conf "port=0" a reštart dhcp package.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 10/2024 = 8.1 MWh AC
unicast
Příspěvky: 1449
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od unicast »

gupa píše: úte říj 15, 2024 2:48 pm Omyl pokud by se z provozu odečetla všechna reklama, trafic by stačil poloviční. Jenže se budují sítě a ty něco stojí. Takže uživatel je v podstatě vydírán reklamou v mnoha směrech, na jedné straně bez reklam zaplať (deníky, seznam.cz, atp) druhak ji platí protože mu ji provider prostě prodává jako koš pln dat a stím překvapení dál a třetí jsou obchodníci s blokovanými daty.
Nezlob se na mě, ale to jsou fakt příšerný bláboly. ISP neovlivní, jestli si tam budeš tahat videa z vimeo.com, provozovat mirror archivu linuxového jádra nebo nějaké reklamy. On ani neovlivní, jaké reklamy ti ten reklamní systém zobrazí. Taky postavit síť o dvojnásobné kapacitě nestojí dvojnásobné peníze, ale tak 1.1 násobné, proto taky můžeš mít tak rychlé přípojky, jaké se dneska nabízejí. Provider ti neprodává žádný koš dat, ale kapacitu linky a tahej si tam, co chceš (a dokonce ti až na výjimky ani nemůže legálně omezit, co by sis tahat neměl). Ale ok, pokud za vším hledáš spiknutí, tak jo, všichni se proti Tobě spikli, klidně si tomu věř :)
gupa
Příspěvky: 2404
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od gupa »

unicast píše: úte říj 15, 2024 10:19 pm Nezlob se na mě, ale to jsou fakt příšerný bláboly. ISP neovlivní, jestli si tam budeš tahat videa z vimeo.com, provozovat mirror archivu linuxového jádra nebo nějaké reklamy. On ani neovlivní, jaké reklamy ti ten reklamní systém zobrazí. Taky postavit síť o dvojnásobné kapacitě nestojí dvojnásobné peníze, ale tak 1.1 násobné, proto taky můžeš mít tak rychlé přípojky, jaké se dneska nabízejí. Provider ti neprodává žádný koš dat, ale kapacitu linky a tahej si tam, co chceš (a dokonce ti až na výjimky ani nemůže legálně omezit, co by sis tahat neměl). Ale ok, pokud za vším hledáš spiknutí, tak jo, všichni se proti Tobě spikli, klidně si tomu věř :)
Ale chápu to, všechno je jasný, nikoho neobviňuji, i ta kanalizace a žumpy nakonec mají někde čističku. Jen ten internet prý kanálníci nemohou ovlivnit. Ale jo, mohou ale nedělají to jako placenou službu nebo v rámci ceny, nabídnou plno jiných věcí od sim karet po kanály TV a jiné propoje aby cenu navýšili, ale toto, oprostit od reklamních a slídících IP adres prý ne. Dobrá. Soft jak čtu je, hardware je ale nedělají to na úrovni svých sítí, asi je jasný proč. Prachy. Proč vydělávat na poloviční konektivitě když jednou tolik stojí víc za 1,1 náklady, no přesně, seká se internet, máte pomalý tarif, musíte si vybrat dražší. A kdyby tak stačí blbě obvinit že hledám spiklence. Chleba právě tak se vydělává, lží, že něco nejde, že někdo blábolí, prostě potrefená husa kejhá nejvíc...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1658
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od TomHC »

gupa: provider ti dá prístup na internet, je to ako all you can eat reštaurácia, je tam všetko. Je už len na tebe či a vôbec budeš niečo blokovať. Niekomu reklamy vyhovujú, niekomu nevadia a niekomu vadia. To je ako keby v obchode prestali predávať zelené jablká, lebo sú kyslé a na čo to vôbec ponúkať keď sú kyslé, preč s nimi!
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 10/2024 = 8.1 MWh AC
gupa
Příspěvky: 2404
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od gupa »

TomHC píše: úte říj 15, 2024 11:04 pm gupa: provider ti dá prístup na internet, je to ako all you can eat reštaurácia, je tam všetko. Je už len na tebe či a vôbec budeš niečo blokovať. Niekomu reklamy vyhovujú, niekomu nevadia a niekomu vadia. To je ako keby v obchode prestali predávať zelené jablká, lebo sú kyslé a na čo to vôbec ponúkať keď sú kyslé, preč s nimi!
Přesně, reklama v každém normálním člověku uzraje a dojde doba, kdy ji na tvrdo prostě odmítá. Jako zvedá se z kina, přestane sledovat film, přestane používat nějakou službu na internetu atp. Ale to je život. A to že jablko zesládne díky konverzi kyselin na cukry je jiný příběh.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
eman
Příspěvky: 1540
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odříznutí se od reklam

Příspěvek od eman »

Ono to není tak jednoduché. Kdysi jsem četl článek, že reklama a spam zabírají až 60% trafiku, což prodražuje náklady na připojení. Navíc provideři mají obrovské náklady na infrastrukturu, ale vydělává naní někdo jiný. Nevím o tom, že by poskytovatelé připojení dostávali podíl na zisku od YT a podobných. Je to jak s Veolií....trubky platíme my a Veolie inkasuje za vodu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor