Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mobilik »

Ono je preto len taký malý rozdiel, lebo ako som písal mám malý prietok a tým pádom si to lepšie odovzdáva teplotu zrejme.
Mám v každej komore čidlo teploty DS18 niečo... Niekedy som to mal v meraní, ale to už nejde a momentálne to nemám veľmi kam napojiť a neviem inak ako ti to premerať. teoreticky by som to vedel cez shelly, mám doma nejaké ešte jednotky, aj som plánoval to spojazdniť naspäť, materiál na to je, ale ten už na to čaká asi rok. Nie je na to čas, vždy je priorita niekde inde. :-( Sorry
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kybos »

Vitek píše:
Zdary neritejte ze nikdo z Vas nema rekuperacku... Tomu neverim....
Mám rekuperaci již od minulého století. Navíc mám sání čistého vzduchu do rekuperátoru provedeno přes zemní registr, který zajišťuje, že rekuperátor v našich podmínkách nezamrzne a přidává (nebo v létě ubírá) čistému vzduchu potřebné teplo. Průběhy teplot v chladném období vypadají takto:
ZR a REKU.JPG
DirtyIn: teplota odsávaného špinavého vzduchu z objektu
Venku: teplota vzduchu nasávaného z exteriéru do zemního registru
DirtyOut: teplota špinavého vzduchu na výstupu rekuperátoru
ClearOut: teplota čistého vzduchu na výstupu rekuperátoru (před dohřevem - dohřev zajišťuje klima vzduch-vzduch)
ClearIn: teplota čistého vzduchu na výstupu ze zemního registu (a také na vstupu do rekuperátoru)
Časy: MM.DD HH:MM:SS
Měřeno DS18B20
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Vitek
Příspěvky: 1959
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

kybos píše:
Vitek píše:
Zdary neritejte ze nikdo z Vas nema rekuperacku... Tomu neverim....
Mám rekuperaci již od minulého století. Navíc mám sání čistého vzduchu do rekuperátoru provedeno přes zemní registr, který zajišťuje, že rekuperátor v našich podmínkách nezamrzne a přidává (nebo v létě ubírá) čistému vzduchu potřebné teplo. Průběhy teplot v chladném období vypadají takto:
Příloha ZR a REKU.JPG je dlouhodobě nedostupná.
DirtyIn: teplota odsávaného špinavého vzduchu z objektu
Venku: teplota vzduchu nasávaného z exteriéru do zemního registru
DirtyOut: teplota špinavého vzduchu na výstupu rekuperátoru
ClearOut: teplota čistého vzduchu na výstupu rekuperátoru (před dohřevem - dohřev zajišťuje klima vzduch-vzduch)
ClearIn: teplota čistého vzduchu na výstupu ze zemního registu (a také na vstupu do rekuperátoru)
Časy: MM.DD HH:MM:SS
Měřeno DS18B20
Ahoj Kybosi, děkuji a potvrzuje se moje měření.
z toho plyne že mobilikova rekuperace s teplotním spádem 0,5 °C nemůže chodit.

Z Tvých grafů, které máš krásně rovné oproti mým, je jasně vidět rozdím mezi vstupem a výstupem před a za výmněníkem potažmo rozdíl špinavého ku čistému vzduchu z a do domu.

Děkuju za graf. když na to koukám tak máš rozdíl cca 2,5 - 3 stupnů mezi špinavým z domu a nasávaným zpět do domu a cca 4 °C na výstupu vůči vstupu.

paráda. děkuji moc a už jsem klidnější. vpodstatě mi to funguje teměř obdobně viz moje grafy
test.png
děkuju a přeju hezký den !

Edit - já měřím kalibrovaným měřidlem pomocí termočlánků.
jahodovák
Příspěvky: 2019
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od jahodovák »

Jinak nedávno jsem na netu narazil na filtrační látku,která odfiltruje i kouř a tedy i větěinu pachu zvenku a je oplachovatelná a tedy i docela dost vydrží asi ji budu muset zakoupit na léto,to sousedi pálí listí a jde to do ložnice kde je stále otevřené okno,v létě naplno a v zimě tak 10 cm ,zavírá se jen při odjezdu na delší dobu,kvůli nenechavcům,kdyby náhodou chtěli dovnitř,takže nějaké co2 nemá šanci i v zimě se netopí a teplota neklesne pod 10 stupnů,což je ideální teplota na spaní.Takže zateplení.které mám v plánu to ještě zlepší a rekuperace nebude potřebná,jen v létě v ostatních místnostech občas pustím přenosnou klimošku ,má i možnost topení ale je to zbytečné,samozřejmě je to hlavně kvůli masivnímu zdivu a dobré poloze,každá stavba chce svoje a podle toho se zařídit.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Mohl bys dát prosím odkaz na tu látku?
Protože na jednom místě celkem bojuji se smradem z cigaret, který se natáhne díky seskupení budov.
Tak že bych to natáhl před dotyčné okno a bylo by po prdeli ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mopadzi
Příspěvky: 1044
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mopadzi »

já mám Atreu a za ty roky jsem do ní vrazil peněz....cca každé dva roky oprava EC ventilátorů (výměna ložisek) sem tam nějaký driver...
ale k filtraci, mám před rekuperací instalovaný velký filtr, nejprve F9 předfiltrace a pak 4 patrony s aktivním uhlíkem. Protože se venku v zimě pálí kde co...tak doma není absolutni nic cítit. Ty ventilátory trpí na korozi ložisek vlivem indukovaných proudů. Oprava jednoho ks 2640.- bez DPH
celkem by mě zajímalo kdo by to opravil na keramické ložiska a vyvážil...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
jahodovák
Příspěvky: 2019
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od jahodovák »

cipis píše: pon říj 07, 2024 11:52 pm Mohl bys dát prosím odkaz na tu látku?
Protože na jednom místě celkem bojuji se smradem z cigaret, který se natáhne díky seskupení budov.
Tak že bych to natáhl před dotyčné okno a bylo by po prdeli ...
tak jsem to hledal a původní odkaz nenašel ale podle všeho je to toto https://www.skladova-okna.cz/okenni-sit ... aknem.html je to ale trošku dražší a v původním psali,že tu sít musí vyrobit přesně na míru,nešlo koupit jen samotnou asi kvůli zatavení,nebo zalepení do rámečku,pokud najdu i ten původní,dám ho sem
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 2019
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od jahodovák »

v tomto článku nabízí i metráž...https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecn ... rgici.html
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 2019
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od jahodovák »

7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Kostěj
Příspěvky: 654
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Kostěj »

mopadzi píše: úte říj 08, 2024 8:04 am já mám Atreu a za ty roky jsem do ní vrazil peněz....cca každé dva roky oprava EC ventilátorů (výměna ložisek) sem tam nějaký driver...
Ty ventilátory trpí na korozi ložisek vlivem indukovaných proudů. Oprava jednoho ks 2640.- bez DPH celkem by mě zajímalo kdo by to opravil na keramické ložiska a vyvážil...
Tos mne docela rozhodil, taky mám Atreu (Duplex RB), ale z roku 2006, to ještě EC motory neuměli, mám tam asynchronní s kondenzátorem a otáčky si řídí přepínáním odboček na trafu. Občas uvažuju, že bych vyměnil ventilátory za EC, kvůli spotřebě, ale když tě čtu, tak to zvážím. Jinak jsem za ty roky asi 3x měnil filtr, tu tkaninu jsem si koupil tehdy a ještě tak na dvě výměny ji mám. Jinak je bezproblémů.
eman
Příspěvky: 1545
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od eman »

Mám 14 let Nilan Eco. Tenkrát stál čtvrtinu toho co Atrea, má drahý EC motory (kdysi jsem je našel za 10tis. kus) a mimo filtrační tkaniny jsem naní kašlal. Jela nonstop těch 14 let, jenom jsem jí přes léto občas vypnul. Letos jsem jí poprvé celou otevřel. Odtahový ventilátor zasviněný vrsvou prachu, jinak byla ok. Už asi 2 roky občas bliká, že má nějakou vadu, ale neexistuje ktomu servisní dokumentace a nikdo už jí nezná. Koukal jsem, že ani vyndat ty fany by nebylo jednodušše možný, protože tam část plechů nýtovali.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
unicast
Příspěvky: 1456
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od unicast »

Nýty snadno odvrtáš.
eman
Příspěvky: 1545
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od eman »

Ani ne, když jsou v bedně. :) Tam je prostor tak na 90° sklíčidlo bez vrtáku. Zatím to není aktuální, ale bude to takový překladatelský oříšek. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
kodl69
Příspěvky: 7574
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

jsou technologie. Třeba uhlovej přípravek se šestihranem na bit, a vrták s koncovkou jako bit, celý v dýlce do 5cm...
https://vi.aliexpress.com/item/10050052 ... ry_from%3A
https://vi.aliexpress.com/item/10050013 ... ry_from%3A - tady ještě můžeš půlku toho šestihranu uřezat a klidně i z vrtáku a znovu nabrousit, když by to nešlo jinak...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 1545
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od eman »

Já to 90° sklíčidlo mám k aku vrtačce v základu, ale ten tip na krátký vrtáky je super, díky. To už bych tam asi narval.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
thomas.007
Příspěvky: 356
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od thomas.007 »

Já jsem hliníkové nýty odsekával naostřeným dlátkem, stačí pár klepnutí kladívkem a je pryč.
kodl69
Příspěvky: 7574
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

To jde tehdy, když nesekáš do toho ocelovýho trnu, kterým se nýt utahuje. Jinak to odsekávání prakticky nejde, hlavně když trefíš to ocelový a odsekáváš z hliníkovýho plechu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek