pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Honzík
Příspěvky: 62
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Honzík »

Pokud je to pouze na ohřev bojleru, tak slovenský Antik Water Heater V3. Má to 2x AC výstup modifikovaný sinus, hlavní a sekundární, WiFi dohled přes apku, přehledný displej pro nastavení a sledování parametrů....
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

Jen doplním, že na předchozím obrázku je komplet originál BEL s vlastním ventilátorem, je to nová verze, je větší - robustnější, doplněný o monitoring a nastavování pomocí tlačítek u displeje : https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... dmr4316ac/

Doma provozuji nyní verzi BEL bez monitoringu, na DC 330V na starých panelech POLY 2200Wp - AC2000W - bez ventilátoru.

V tomhle hnusu posledních dnů jde ven stabilních 300W a chladič je téměř studený.

Za slunečných dnů nepřelezla teplota chladiče přes 46 Stupňů výkon 1800-1900W

Není to moc vidět, v tento moment jde ven z panelů se zátěží 308W - 283V/1,09A

20240914_132004.jpg

Edit:

Pro zajímavost jsem došel pustit i Antik - ten je taky na starých POLY panelech ale jen 2000Wp

20240914_134002.jpg

A na aplikaci :

Screenshot_20240914-135140_Antik SmartHome.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Tomin
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

Triton zvlada 3.5kW pasivne, nad 3.5kW s ventilatorkem. Oproti Sitonu ma rovnou dva (a umi az 4) vystupy.
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
pospisjak
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 11, 2024 7:40 pm
Lokalita: Boskovicko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od pospisjak »

Ahoj, moc díky za Vaše zkušenosti.
Popravdě, jak se o tom dozvěděli kamarádi a příbuzní, chtějí to vzhledem k ceně panelů ode mě všichni okopírovat :-) Spíš jsem je musel přesvědčovat aspoň na těch 7 panelů, protože "Támhle kolega má 4 nebo 5 panelů a stačí mu to..." (... a má to SS, bez MPPT střídače a po dotazu na temostat a rozpínání SS následuje mlčení)

K počtu panelů:
Vím, že jsou nějaké spínací "komutační" prodlevy. Čerpám z podkladů k starému BEL MR4316AC+, kde je doporučeno U_panelů = 100 až 115 % U_zátěže. Tedy 230 až 264,5 V. Zároveň mi sedí výkon, tj. 7x380 = 2660 Wp, tedy 121 % z dražických 2,2 kW.
Pokud dám další 380 Wp panel za 1400,- (+ kotvení) dostanu se na 3040 W, což stejně těleso nikdy neveme. Tento jev bude hlavně v letním, teplém počasí, tj. spíš přebytky pro ohřev TUV. V chladnu a rozptylu by už napětí mělo stoupat.

Je teda pravda, že kámoš č.1 má kromě 200 l OKCE ponechaný i původní 100 l /2kW a taky má v koupelně žebřík cca 600 W. Původně zamýšleno přednostní ohřev velkého 200l , pak zbytek.
Kámoš č. 2 má kromě 200 l OKCE 2,2 kW přes dvě zdi babičku s OKCE 160l 2,0 kW. Prioritně chtěl nahřát 200l.
Zbytek skupiny nemá vytěžovací bojler. Možná nabíjení něčeho na 24 V a za tím UPS Sinus.

Co případné nabíjení z přebytků? Nabíječ na 160 až 280 V obdélníkových na vstupu asi těžko najdu, nebo (?) V případě BELu je to navíc 121 Hz, ostatní snad 50 Hz. Výstup 24 VDc baterka. Bude vůbec nabíječ se vstupem do 300 Vdc? Nacházím jen samé do 100 Vdc, max 150 Vdc, prostě na jeden, max. dva panely sériově.

K BELu:
Mě je rovněž mnohem sympatičtější český výrobek, navíc takto otevřené řešení, vč. schémat, principů. Nový BEL s displejem mi úplně unikl. Na starý BEL nebyly zrovna všude pochvalné recenze. Domácí překopávky kondenzátorů, tranzistorů, jakéhosi odporu pro napájení elekroniky, chladičů za větší nebo s ofukem. Nastavování za pomoci jediné LED a tlačítka, ale jen 1x na začátku. V Manuálu autor BELu nádherně popisuje, jak hledá bod MPPS a ne jen MPPT, což může být "falešné" lokální maximum a ne úplné. U ostatních konstrukcí ani zmínka. Způsob jak vytěžit z jednoho AC a druhého DC výstupu maximum kombinací je rovněž vymakaný.

Ohledně chlazení:
Ventilátor považuji za velkou nevýhodu a hlavně foukat kotelnový prach úplně dovnitř na součástky - tomu se chci maximálně vyhnout. U BELu považuji za nejvýš nešťastné umístění tranzistorů uprostřed DPS v blízkosti kondenzátorů a displeje / LED. Ideálně vidím tranzistory na kraji a chladič skrz - vně skříně. Velký a pasivní, resp dva po bocích skříně. Je v tom nějaký zádrhel? Galvanicky propojená pouzdra tranzistorů? Siton to s MOSFETy tak má. Oplocký a GETI GWH02D 4kW mají taky pasivní chlazení. Foxess taky, ale ten je asi jen "ongrid sinus". V létě táhne studený komín obráceně. V kotelně cítíte komínový "smrad", saze, tj. uhlík. V zimě prach z popela. Foukat na DPS tohle bez filtrace a mát tam 300 VDC... to raději nechci. Radši i kovovou skříňku, ale uzavřenou. Kdo si dá pískající MPPT do obýváku? Každý do kotelny, blízko k bojleru.
PS: @Kyocera: Jakožto nováček teď nesmím odesílat SZ, takže zkusme mail pospisjak@telefonní sezXXX .cz
Naposledy upravil(a) pospisjak dne úte zář 17, 2024 9:39 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Krom čisté odporové zátěže zapomeň na cokoliv dalšího ...

Jediné, co někomu celkem spolehlivě funguje, tak je za BEL strčený standardní allinone krabice, ale kdysi se musel dávat spešl fw do BELu, aby ho vůbec zdetekoval.

Jinak na přepínání zátěží stačí v těch Dražicích vyměnit termostat za eika v2, který má přepínací kontakt. Ideální kombo je bojler a za ním koupelnový žebřík.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

Přebytky na 200L, na podobných sestavách panelů, na těchto zmíněných regulátorech, jsou pouze v letních měsících, se 4-členou domácnosti, s průměrnou spotřebou vody, je ohřev žebříku nebo jiné odporové zátěže spíše scifi - v červenci nikdo topit nepotřebuje.

To funguje u babičky, nebo jiné podobné ,,single" rodiny, kde jsou 1-2 lidi, bojler 125Litrů a spotřeba vody je minimální a může v jarních a podzimních měsících trošku i pritopit v jedné místnosti, pokud dohřívá jen minimum vody.

Ted jsem použil pro ohřev vody 4-členné rodiny regulátory dva, přesto se i přes zásobu 375Litrů vody, zapla šťáva ze sítě...

Screenshot_20240918-062710_SUPLA.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Tomin
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

Kazdy Watt na strese bude dobry. Sice jsou v lete prebytky, ale zas od listopadu budes mit malo. Dneska, kdyz jsou panely levne, pokud je misto .... neresil bych a klidne dal 7ks (o neco vyssi vykon nicemu nevadi, jen si pohlidat max. napeti v mrazu).
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
pospisjak
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 11, 2024 7:40 pm
Lokalita: Boskovicko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od pospisjak »

@jova
Moc pěkná kotelna. Ta armatura navrchu bojleru je směšovací ventil na výstupu TUV proti opaření? Jaký je to typ?
Bleskojistky u panelů jsou tři? Čekal bych dvě, na + a - proti PE.
@JirkaE:
Teď pročítám stavebnici BEL a strmost spínání IGBT je záměrně zpomalena, aby dU/dt vyhovělo normám, vyšším harmonickým a rušení. V tom případě bych BELu vyšší ztráty odpustil, je to záměr.
Zároveň jsou tr. od chladiče odizolovány slíd. podložkami. V tom případě bych vymístěné pasivní chladiče mimo skříň obehnal pletivem (děrovaným plechem), eventuelně připojil na PE(?). Je běžné, že tyto MPPT sestavy netvoří TN síť, ale izolovanou (IT bez hlídače) a jejich jediný styk se světem je přes přepěťovky? Potom bych ani jeden AC výstup nespojoval ani s N vodičem.
Nový BEL DMR... už vypadá líp, ale 2 tis za displej není málo...

@cipis:
Díky za tip s přepínacím termostatem. Jestli je dvojpólový, tak je to úplně geniální (nebo od jiného výrobce?). Jestli ne, tak to řeší relé K1 ve variantě b)

@Tomin, Jirka: Jo, se sedmi panely počítám, celkem 7x390= 2730 W. Od listopadu už na dědinách topíme na TP dřevem, tam nebude s TUV vůbec problém. Dělám hlavně alternativu k solárně termickému řešení.
pospisjak
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 11, 2024 7:40 pm
Lokalita: Boskovicko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od pospisjak »

Nenahrálo se mi schémátko s termostaty a přepínáním prioritního a druhořadého bojleru. Záleží na termostatu eika v2, datasheet není.
Obrázek
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

eika v2 je jen čistě přepínací, není dvojitý.

A já mám všechny bojlery řešené dvojitou spirálou, tj. mám dvě nezávislé 1 kW spirály v každém bojleru. Jednu na DS, jednu na FVE. Komplet vše nezávislé, včetně druhého havarijního termostatu.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jova
Příspěvky: 235
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od jova »

pospisjak píše: stř zář 18, 2024 12:29 pm @jova
Moc pěkná kotelna. Ta armatura navrchu bojleru je směšovací ventil na výstupu TUV proti opaření? Jaký je to typ?
Bleskojistky u panelů jsou tři? Čekal bych dvě, na + a - proti PE.
Ano termostatický ventil přimíchává studenou vodu aby, na výstupu do baterií nebyla moc horká voda. Konkrétní typ už si nevybavuji, ale je to něco takového: https://www.elventil.cz/termostaticky-s ... 5---60---c V bojleru je v létě 80st. a to už je moc.
Bleskojistky jsem dostal darem a byly na 2x vyšší napětí než jsem potřeboval, tak ta prostřední není zapojená a je tam jen vložená. Pod ní je klema těch dvou na uzemnění.
Tomin
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

pospisjak píše: stř zář 18, 2024 3:16 pm Nenahrálo se mi schémátko s termostaty a přepínáním prioritního a druhořadého bojleru. Záleží na termostatu eika v2, datasheet není.
Obrázek
To prepinani na sit jednim prepinacem/stykacem je nebezpecne. Nekde se to tady probiralo v minulosti.
Tam se natahne oblouk a proleti to do menice. Opravdu to menic odpravi !
Chce to bud prepinac siti (s dlouhym chodem kontaktu), nebo alespon zpozdovaci obvod. (Mrkni na schema v manualu pro Triton)
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

Tomin píše: pát zář 20, 2024 4:28 pm
pospisjak píše: stř zář 18, 2024 3:16 pm Nenahrálo se mi schémátko s termostaty a přepínáním prioritního a druhořadého bojleru. Záleží na termostatu eika v2, datasheet není.
To prepinani na sit jednim prepinacem/stykacem je nebezpecne. Nekde se to tady probiralo v minulosti.
Tam se natahne oblouk a proleti to do menice. Opravdu to menic odpravi !
Chce to bud prepinac siti (s dlouhym chodem kontaktu), nebo alespon zpozdovaci obvod. (Mrkni na schema v manualu pro Triton)
Naprostý souhlas, velmi nebezpečná varianta.

Já použil druhý stykač a zpožďovací relé 10s, pokud je to nutné na stejnou spirálu
Ale většina všech regulátorů MPPT to má již vyřešené od výrobce - pokud je to varianta s bypass a ohřevem i ze sítě.

Nejlepší varianta co píše Cipis, dvě spirály, dva termostaty, dva havarijní, dva nezávislé ohřevy.

Žádný AC-regulátor není dělaný do kotelny kde je prach.

I když nemá ventilátor, je děravý jak řešeto aby chladil.


To je jen DC verze (zastaralá a nemoderní..... :lol: https://mereni1.pythonanywhere.com :lol: ) ale můžeš to zasypat do uhlí a pojede dál....

Bedna je hermeticky uzavřená ;)

beze jmena.png
beze jmena.png (359.28 KiB) Zobrazeno 96 x
Naposledy upravil(a) JirkaE dne pát zář 20, 2024 8:01 pm, celkem upraveno 1 x.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od betmen »

alebo je moznost pouzit stykace s mechanickym blokovanim, takze ked je jeden zopnuty, druhy je mechanicky zablokovany proti zopnutiu a nemoze sa stat, ze zlyha elektronika...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

To kolegové psali, že se jim to nevešlo do rozváděčů ...
Nicméně ty se dají vždy vysekat, či zasekat extra další, pro to přepínání. Tj. je to jen výmluva, a následkem jsou nebezpečné situace, či nutnosti dělat rovnák na ohýbák nebo jak to tak někdo kdesi psal.

Pokud je to rezervační stykač včetně západek, tak to má bratru 15 cm na výšku.
Tak jsem holt koupil hluboký rozváděč.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od betmen »

ved to je to... vyhovorka, ze sa nezmesti u mna nie je irelevantná, pretoze ziadna stena nie je navzdy a vsetko sa da vysekat... :)
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek