JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
rva
Příspěvky: 3868
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od rva »

Mám JK-BMS komunikující přes UART-TTL s modulem esp, kde je espHome. Pak to jde přes wifi do Home Assistant. Vše podle https://github.com/syssi/esphome-jk-bms
Funguje to dobře, ale nemá to možnost zapínat/vypínat balancování:
JK-BMS přes UART - nejde vypnout balancování.jpg
Jedná se o možnost, kterou syssi naschvál neimplementoval? Řešil to někdo přímou komunikací s JK-BMS?
Hodilo by se mi to proto, abych balancování programově zapínal až když budou baterie téměř nabité (třeba když bude SOC > 95%). Jinak totiž dochází k tomu, že při vyšších dobíjecích proudech se vlivem vnitřního odporu baterie napětí na článcích dostane nad balanční napětí a balancuje se i když baterie ani zdaleka není nabitá. Nejvyšší napětí je pak na článku s nejvyšším vnitřním odporem, což nemusí být ten nejvíc nabitý.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
acmetelka
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od acmetelka »

Jak jsem pochopil z diskusí tady i jinde, tak JK-BMS na UART-TTL nabízí pouze čtení hodnot. Nastavování jde pouze přes BT. Proto má Syssi v příkladech i hybridní verzi, kde čtení jde přes UART a nastavování přes BT. Ono se tam sice píše switch, ale je to jen info, jestli je zapnutý nebo vypnutý.
Zkoušel jsem na svém WT32-ETH01 rozběhat ovládání přes BT, ale nějak se mi nedařilo, stále nějaké chyby komunikace. Takže prozatím taky pouze vyčítám data přes UART a posílám na MQTT.
A pro balancování mám podobný problém. Dva články z 16 se dobijí rychleji, bere se z nich do ostatních, ale jak se baterie nabije a MPPT přejde do float, nulový nebo pouze malý udržovací nabíjecí proud, tak mají najednou o např. 40 mV nižší napětí a jsou naopak dobíjené. Co trochu pomohlo, že jsem rozdíl pro balancing nastavil vyšší na 15 mV, kde při nabíjení větším proudem až do bulku drží většinou nižší rozdíl napětí článků a pak ve float, když spadnou, jsou nejčastějším příjemcem energie.
V1: (6/2023 -> 3/2024) - JJZ 3,3 kWp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
V2: (3-2024 -> ) JJZ 4,4 kWp 8 x 550Wp, EASUN SMH-II-7KW, 16xLiFePO4 z NKON 305Ah + JKBMS 150/2A, přepínač sítí, PLC Foxtrot, EmonCMS grafy - ve fázi ladění, dokončování
rva
Příspěvky: 3868
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od rva »

Já mám ten problém u jedné baterie, kde jsou poskládány paralelně dva články různého stáří. To je ten hrb v 10:40.
330 Ah u elektrárny.png
SOC bylo cca 90%.
Dříve jsem používal právě komunikaci přes ble, ale přes UART to je spolehlivější. No a protože to je jen u jedné baterie, tak vytáhnu esp32, vyházím v konfiguraci nepotřebné veličiny a ponechám tam jen těch pár (nebo tu jednu) pro ovládání balancování. Nebo to přidám na nějaké jiné esp32, které je v dosahu baterie - mám tu jedno, které se fláká jen s monitorováním teploty boileru, tak tam by se to mělo vejít.
Nefungovala by na jednom esp32 komunikace jak po UART, tak po ble (samozřejmě s vyházením veličin, které by byly dvakrát)?
Já jsem natvrdlý, vždyť to uvádíš - hybrid verze.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od glottis »

neni to v nove verzi resene? Ze to jde i po kabelu? Ja to tada mam kabelem i po BT, kdy kabelem ctu data a po BT ovladam prepiance. Dve BMS takhel ovladam jednim ESP32 s ethernetem
rva
Příspěvky: 3868
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od rva »

Hybrid funguje jak má - přes UART čte data a přes ble ovládá JK-BMS:
JK-BMS hybrid TTL+ble.png
Takže nebude problém spouštět balancování jen tehdy, když bude baterie téměř nabitá.
A takto to vypadá v espHome:
JK-BMS hybrid v espHome .png
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od glottis »

take to tak delam, az je nabito pustim balancing. Prijde mi, ze se baterie pak chova lip a nerozjizdi se tolik
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od TomHC »

JBD má BT ako externý modul ktorý komunikuje cez UART. Neviem ako to má JK, ale verím že to bude podobné, takže by to malo ísť ovládať aj cez UART. Možno to už niekto vyriešil, čo na to vravia "internety"?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
PetrV2
Příspěvky: 129
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od PetrV2 »

JK má BT modul přímo na desce uvnitř, těžko říct, zda je reálné ten šváb vyndat a napíchnout tam UART; spíš ne. Platí pro klasické JK, pro Inverter model nevím.
Takže se (zatím) nikomu nezdařilo ovládat JK přes UART (jen číst)?
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: JK-BMS - jak vypínat balancování přes espHome (+ Home assistant)

Příspěvek od proasnet »

Ahoj,
já to mám takto

Kód: Vybrat vše

switch:
    balancer:
      name: "bms0 balancer"
a funguje mi to. Balancování se mi dá vypnout. Komunikace jen přes BT.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek