Přetok 8kWh

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
badal
Příspěvky: 22
Registrován: úte črc 05, 2022 1:42 am

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od badal »

Franta2776 píše:Blbě jse to popsal rozběhový kroutící moment je 1/3.Používají se i dva kondenzátory viz zapojení.
https://elektrika.cz/data/clanky/dvfm000805
Jak se rozběhne takový motor do protitlaku je ve hvězdách,navíc by to muselo být čerpadlo on-off bez invertoru.
Jo, to je ale jen rozběh/běh. Kondenzátory jsou dočasně zapojené paralelně, pak je jeden odpojen. Není to tak, že by byly zapojeny z různých fází.
Kostěj
Příspěvky: 635
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Kostěj »

Franta2776 píše:Jde zapojit 3fazovy motor na jednu fázi a budit dvěma kondenzátory zbývající 2 vinutí.Výkon motoru je ale pouze cca 1/3,takže to nevyhovuje...Blbě jse to popsal rozběhový kroutící moment je 1/3.Používají se i dva kondenzátory viz zapojení.
To ale nemá s tématem nic společného. Popisuji stav, kdy je třífázový motor připojený a napájený ze tří fází, ale díky "symetrizaci naruby" protéká elektroměrem činný výkon pouze v jedné fázi.
Franta2776
Příspěvky: 2864
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Franta2776 »

Kostěj píše:
Franta2776 píše:Jde zapojit 3fazovy motor na jednu fázi a budit dvěma kondenzátory zbývající 2 vinutí.Výkon motoru je ale pouze cca 1/3,takže to nevyhovuje...Blbě jse to popsal rozběhový kroutící moment je 1/3.Používají se i dva kondenzátory viz zapojení.
To ale nemá s tématem nic společného. Popisuji stav, kdy je třífázový motor připojený a napájený ze tří fází, ale díky "symetrizaci naruby" protéká elektroměrem činný výkon pouze v jedné fázi.
Neumím si představit,jak se tam bode vytvářet točivé magnetické pole,když odběr bude pouze z jedné fáze??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
badal
Příspěvky: 22
Registrován: úte črc 05, 2022 1:42 am

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od badal »

Franta2776 píše: Neumím si představit,jak se tam bode vytvářet točivé magnetické pole,když odběr bude pouze z jedné fáze??
Pozor : aby to fungovalo, tak přesto, že odběr bude pouze z jedné fáze, tak v síti musí být trojfázové napětí se správným sledem fází.
sisdale
Příspěvky: 294
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od sisdale »

Kostěj píše:To ale nemá s tématem nic společného. Popisuji stav, kdy je třífázový motor připojený a napájený ze tří fází, ale díky "symetrizaci naruby" protéká elektroměrem činný výkon pouze v jedné fázi.
Zkousel jste to nekdo prakticky? Asi nepujde dostahnout idealniho cinneho vykonu na zbylych 2 fazich, ale kdyby treba doslo k velkemu poklesu tak to je taky zajimave.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
badal
Příspěvky: 22
Registrován: úte črc 05, 2022 1:42 am

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od badal »

sisdale píše: Asi nepujde dostahnout idealniho cinneho vykonu na zbylych 2 fazich, ale kdyby treba doslo k velkemu poklesu tak to je taky zajimave.
A proč by to nešlo ?
Jde jen o přesměrování části výkonu do těch zbývajících dvou fází.

Po dovolený to poskládám v simulátoru.
sisdale
Příspěvky: 294
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od sisdale »

No predpokladam ze zatez meni parametry vykonu a tak nastaveni hodnot kondenzatoru pro jeden konkretni vykon nebude idealne fungovat v jine zatezi. Treba na 3f motoru v tepelnem cerpadle dost zavisi na aktualnim tlaku media.

Simulace je dobra vec, nicmene by me to zajimalo prakticky na skutecnem motoru, kde se bude menit zatez.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Franta2776
Příspěvky: 2864
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Franta2776 »

sisdale píše:No predpokladam ze zatez meni parametry vykonu a tak nastaveni hodnot kondenzatoru pro jeden konkretni vykon nebude idealne fungovat v jine zatezi. Treba na 3f motoru v tepelnem cerpadle dost zavisi na aktualnim tlaku media.

Simulace je dobra vec, nicmene by me to zajimalo prakticky na skutecnem motoru, kde se bude menit zatez.
I ztráty v železe jsou činný výkon,ale nechám se i já poučit.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od mika »

To se to tu rozjelo :), mam radost. I jsem se spoustu přiučil. Za jak dlouho byl ten přetok nevím, rozhodně to přibývalo strašně pomalu. Navíc to je asi jen díky tomu, že rodiče neměli skoro žádnou trvalou spotřebu.

PS: teď jsem měřil, zda by se nedal využít proud, který teče do hlavního uzemňovacího bodu domu ..... a ne moc málo :-)
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
Nezmar
Příspěvky: 66
Registrován: pát čer 16, 2023 3:31 pm
Lokalita: Mšené-lázně
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím a taky se přidávám k tématu
Po výměně elměru jsem zjistil že mi tam skočila kilovata na přetoku .Mám fve, ale v čistě ostrovním režimu a galvanicky oddělenou od DS,tak se mi začlo kouřit z hlavy ,kde se tam ten přetok vzal.Nejdřív jsem si myslel že byl stav elektroměru na hraně,ale když tam skočila po čtrnácti dnech další kilovata,tak jsem začal bádat.Naštěstí jsem narazil na toto téma a jelikož mám v dílně spotřebiče na 380v napájené z DS šel jsem téměř na jistotu.Mám tam starou stojanovou vrtačku,která byla taky stále pod napětím a uvnitř oddělivací trafo pro lampičku a ovládání.
Po odpojení vrtačky je po přetocích.DÍKY👍👍👍
Kdybych neměl fve a přetoky nesledoval,tak by byl asi po roce při odečtu problém
Ještě jednou díky
To je ta mrcha
To je ta mrcha
IMG_20240611_193843.jpg
unicast
Příspěvky: 1420
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od unicast »

Tu vrtačku byste mohl v případě potřeby pronajímat těm, co měli přetok a řeší správko na ERÚ -- to nebyl přetok, jen starý spotřebič s mizerným cos ϕ... jako důkaz navrhnout provedení znaleckého posudku na tu vrtačku.
Nezmar
Příspěvky: 66
Registrován: pát čer 16, 2023 3:31 pm
Lokalita: Mšené-lázně
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Nezmar »

No taky s ní nic dělat nebudu,nechám jí vyplou a pokud by ty 2kw přetoku čez nějak řešil a sváděl to na fve ,tak jim jí klidně na dva týdny znovu připojim.Myslím,že podobné zařízení bude mít doma víc lidí.Tyto starý mašiny se nevyhazují a jsou nesmrtelný 😀.Dokud byly klasiké elektroměry byl klid . Určitě nebudem jediný.Bylo by fajn,kdyby sem daly příspěvky ostatní co měli stejný problém.V případě potřeby bude argument 👍👍👍
eman
Příspěvky: 1409
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od eman »

Na každým novým elměru je kWh přetoku. Máš tam jednu nebo 2kWh?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Nezmar
Příspěvky: 66
Registrován: pát čer 16, 2023 3:31 pm
Lokalita: Mšené-lázně
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Nezmar »

Mám tam 3kw
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od glottis »

nikdo to resit nebude
Nezmar
Příspěvky: 66
Registrován: pát čer 16, 2023 3:31 pm
Lokalita: Mšené-lázně
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Nezmar »

Doufám že máš pravdu.
Dnes dělali odečet ta uvidíme . Každopádně dám vědět jak to dopadlo.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Valdano »

S tak malým přetokem a pokud se to nebude zvyšovat dál to asi řešit nebudou. V jiném starším tématu majitel dojel (po cca 4 letech provozu) na mikrozdroj o výkonu 240W připojený k DS. Provozoval to bez uzavřené smlouvy o připojení mikrozdroje a přetoky mu rostly i když také nebyly nijak závratné. Tady je přímo rozhodnutí ERU k tomu případu a v diskusi na jiném serveru k tomu píšou, že ho to kromě té pokuty 3k Kč stálo ještě navíc 14k Kč za náklady ČEZu tj. dohromady 17k Kč, ale on měl FVE s mikrozdrojem připojeným k DS a přetoky mu dlouhodobě rostly. Pokutu ovšem nedostal za přetoky, ale za to, že neměl sjednanou smlouvu o připojení mikrozdroje, který měl připojen k DS, a to ERU považuje za přestupek dle energetického zákona tj. za to byl pokutován. Pokud k DS žádný mikrozdroj v reálu připojený nemáte tak by to neměl být problém a přetoky i kdyby se o ně ČEZ později v budoucnu ve vašem případě zajímal budou zřejmě z uvedeného hlediska nakonec irelevantní. Nicméně i elektronické elektroměry, které zaznamenávají přetoky mohou tyto přetoky (pokud nejsou povoleny dodavatelem) přičítat k odběru tj. v takovém případě kromě toho, že se zobrazí přetok se tento přetok započítá ke spotřebě, za kterou platíte.
Nezmar
Příspěvky: 66
Registrován: pát čer 16, 2023 3:31 pm
Lokalita: Mšené-lázně
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od Nezmar »

Ještě bych měl jednu prosbu.
Dokázal by mi někdo jednoduše popsat ,k čemu tam u té vrtačky vlastně docházelo . Jsem sice taky z oboru ,ale toto je mimo mé chápání☹️.
Předem děkuji
betmen
Příspěvky: 305
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od betmen »

k tomu comu vzdy pri jalovej zatazi (ci uz indukcnej, alebo kapacitnej).
riesil som to dva tyzdne spat (normalne som doma hladal 30 rokov stare zosity z odbornych predmerov na strednej skole), ked mi CO trafo zvaracka a mobilna klima s on/off kompresorom za mesiac spravili dodavku 20kWh, ale kedze moj elmer meria dodavku do spotreby, tak to neriesim.

no a teraz k dovodu:
pri jalovej zatazi v kazdej periode nastane situacia, ked 10ms su U a I v rovnakej polarite ( zelena farba), vtedy sa vykonava praca a dalsich 10ms je napatie voci prudu v opacnej polarite (modra farba) a vtedy nastava jalova dodavka energie.
cim mizernejsi ucinnik daneho zariadenia, tym vacsia jalovina a vacsia dodavka.

tu vrtacku si straz a ked ta budu chciet zvozit za dodavku tak im ju skratka nabal na zapozicanie, nech si ju omeraju.

inac pozri si elmer, niektore vedia rozlisit cinnu dodavku (2.8.0) a jalovu dodavku (8.8.0)
Přílohy
Jalovykon.jpg
Jalovykon.jpg (16.17 KiB) Zobrazeno 207 x
Naposledy upravil(a) betmen dne čtv srp 01, 2024 10:26 am, celkem upraveno 1 x.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
pibi
Příspěvky: 925
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetok 8kWh

Příspěvek od pibi »

betmen píše: čtv srp 01, 2024 9:29 am inac pozri si elmer, niektore vedia rozlisit cinnu dodavku (2.8.0) a jalovu dodavku (8.8.8)
Jalová dodávka 7.8.0 a 8.8.0, aspoň u nás v práci. :write:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek