Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Pavel111
Příspěvky: 158
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Pavel111 »

kamils píše: pát črc 26, 2024 4:18 pm
unicast píše: pát črc 26, 2024 3:59 pm Teď zbývá ta zásadní otázka -- za jakých podmínek to ten článek udělá, resp. co přesně výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho interního zkratu.
Všechny tyhle události mají společné to, že staly někdy po poledni během slunečného dne. Z toho usuzuju, že plné nabití nebo přebití mohou být spouštěče.
Souhlas.Pokud selže nabíječka a pere to stále"full gas"do baterky,to by mohl být důvod.Nehodlám si ale pořizovat na každý článek teplotní čidlo.Předpokládám,že pokud selže regulace,tak se začnou hřát všechny články v sadě zhruba stejně.Tím by mohlo to jedno čidlo z BMS zareagovat včas a odpojit vše.Mám čidlo přímo na článku někde uprostřed každé sady.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

mopadzi píše: pát črc 26, 2024 8:06 pm dallas jedině originál, čínský klony nee. Hovoříme o bezpečnostním obvodu, takže něco fakt spolehlivého...
Originály mají třeba u TME, ale nic není dokonalé. Z bezpečnostních důvodů by bylo vhodné i při použití originálů mít ještě navíc dvojitou zálohu (např. v letadlech mají některé obvody i trojitou zálohu). Takže dva samostatné obvody a na vývodu každého článku 2 teplotní senzory (jeden připojen k jednomu samostatnému obvodu a druhý k druhému). Každý obvod samostatné napájení. Spínací kontakty relé dvou samostatných obvodů paralelně. V případě rozpínacích kontaktů oba v sérii. Pak je méně pravděpodobné, že selžou obě samostatná zapojení najednou. ;)
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 8:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Tak takú redundanciu "asi" oželiem :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Tak ono spousta lidí nemá ani senzory na každém článku, a to nemluvě, že mají třeba BMS, která takové množství teplotních senzorů ani vůbec nepodporuje jak už tady bylo zmíněno a nějaké speciální zařízení navíc si k tomu také pořizovat nehodlá. Prostě každý se zařídí podle svého jak moc tomu přikládá váhu. Většina to asi nebude řešit vůbec a nechá to tak jak to má a i když si přečtou toto téma tak si stejně řeknou něco v tom smyslu "tohle se mě přece nikdy nemůže stát" a tím to pro ně končí. Tak jako tak se jedná o výjimečný případ tj. ani jiná podobná samodomo zbastlená bateriová uložiště nemají havárie s podobnými následky nijak časté a určitě podobných samodomo uložišť nebude málo. Takže je malá šance, že si někdo další zrovna vytáhne toho "Černého Petra". Více méně je to tedy hlavně o pocitu bezpečí a co do něj je ten či onen ochoten investovat. 100% samozřejmě není a nebude nikdy a nic.
mirekcafa
Příspěvky: 395
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

Vyšetřovatelé hasičů uzavřeli vyšetřování červnového výbuchu v rodinném domku v Šonově nedaleko Náchoda. Podle nich za něj mohla závada na fotovoltaické elektrárně. Blíže ji určit nedokázali, jejím vlivem došlo k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému. V době výbuchu v domě nikdo nebyl, nikomu se nic nestalo. Exploze 25. června porušila statiku domu, škoda je sedm milionů korun.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpr ... zpravy_tuu?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Co kdybys ten článek dočetl? Nebo sem dal alespoň část z něho:
"„Tyto plyny spolu se vzduchem vytvořily uvnitř objektu výbušnou směs, která byla následně iniciována plamenným hořením uvnitř technické místnosti,“ sdělila mluvčí. Došlo k deflagraci, tedy menší formě výbuchu doprovázené tlakovou vlnou, vzniklé plynné a vzduchové směsi s tlakovým účinkem, který způsobil destrukci objektu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpr ... zpravy_tuu"
Vidíš, že to píše úplně to stejné, co na těch novinkách, a o čem tady celou dobu mluvíme.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Hlavně jsou to jen donekonečna omílané věci z oficiální zprávy HZS ČR, která je pouze jediná.
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ElektroEzs »

1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
mirekcafa
Příspěvky: 395
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

cipis píše: sob črc 27, 2024 12:41 am Co kdybys ten článek dočetl?
Ten článek říká, že prvotní příčina toho problému nebyla v baterkách a za druhé že sami hasiči nevědí proč to vzniklo.
Aspoň jsem to tak pochopil
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
dano
Příspěvky: 396
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od dano »

Videl som uz dost vela "profi" bateriovych ulozisk pre solarne systemy (BYD, LG, SAMSUNG, HUAWEI...), ale nepamatam si, ze by som videl jedno jedine, ktore by malo teplotny senzor na kazdom clanku. Mam ich aj pofotene, tak ked budem mat cas to este prejdem. Dat na kazdy clanok teplotne cislo nemusi byt zly napad, ale omnoho ucinejsie je pouzit v miestnosti kde su baterie snimac vodika v resp. horlavych plynov.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Jen mne tak napadlo... Existuje něco jako plošný snímač celé baterie?
Mám tím na mysli něco jako "termokameru", která bude snímat celou baterii a v případě překročení teploty v zorném poli přes řízení odpojí baterii.
...
Případné hlídání teploty článků bych udělal jako nezávislý systém, který při překročení hodnoty teploty dá jednak BMS povel k vypnutí baterie a zároveň na druhém pólu baterie shodí přes vyrážecí cívku jistič (bateriový odpojovač). Což bude jištění pro případ selhání BMS.
Tím by mělo dojít k vyloučení situace kdy v se v jedné baterii vyzkratuje článek, jeho napětí klesne na nulu což povede k poklesu celkového napětí celé baterie a ke vzniku vyrovnávacího proudu z paralelně připojených baterií zdravých. Ten zvýší napětí na zbylých článcích a způsobí tak řetězovou reakci.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Než vymýšlet blbosti s 16 čidlama, tak je asi jednodušší mít místnost ventilovanou....což bych řekl, že je standart, když tam jsou hřející se meniče a baterku správně zapojenou. Dva případy z půl milionu instalací je nic. Navíc u obou není jasné, jestli baterka není jenom oběť špatného nastavení nebo jiné závady. Taky do té malé baterky mohl valit 300A a taky to mohli být 10letý Aliexpresový sunty.
Baterku, co způsobí výbuch a požár si představuju trochu jinak, než jako pár očouzených kostek v bedně. A HZS by si taky mohlo pořídit znalce na FVE.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od pave69 »

Martin P píše: sob črc 27, 2024 9:01 am Jen mne tak napadlo... Existuje něco jako plošný snímač celé baterie?
Mám tím na mysli něco jako "termokameru"
Existují termokamery, které mají přímo tuto funkci - při nastaveném nárůstu teploty kdekoli v hlídané oblasti vyvolá alarm (nebo něco sepne, rozepne,...). Ale v době, kdy jsem se tím zabýval, to bylo dost drahé - od 100 tis nahoru.
gold1
Příspěvky: 94
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od gold1 »

Martin P píše: sob črc 27, 2024 9:01 am
Tím by mělo dojít k vyloučení situace kdy v se v jedné baterii vyzkratuje článek, jeho napětí klesne na nulu což povede k poklesu celkového napětí celé baterie a ke vzniku vyrovnávacího proudu z paralelně připojených baterií zdravých. Ten zvýší napětí na zbylých článcích a způsobí tak řetězovou reakci.
Nemela by prave tento stav vyloucit pojistka baterie???Jistim oba poly a misto propojky mezi 8 a 9 clankem mam rovnez pojistku.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
mihlit
Příspěvky: 598
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

gold1 píše: sob črc 27, 2024 9:35 am... a misto propojky mezi 8 a 9 clankem mam rovnez pojistku.
To je ale velká blbost. Aby všechny ty ochranné systémy pak neuspíšili to, že k nějakému problému dojde. Baterky mají být ve stejném stavu a zacházeno stejně, aby se žádná nezačala lišit, což pak může vést ke vzniku problému. Pojistka záleží dle dimenzování. Super předimenzovaná ničemu nezabrání. Správně navržená se ale bude (byť jen lehce) hřát a vyhřívat tak terminál článku. Pro bms a balacování ten extra odpor taky moc nepomůže. Pro proud musí být uzavřený obvod, stačí přerušit jednou. Pokud se bojíš zkratu obalu na kovový regál nebo mezi články, tak od toho tam má být nehořlavá nevodivá podložka pod a mezi články
Matess
Příspěvky: 1656
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Matess »

gold1 píše: sob črc 27, 2024 9:35 am
Martin P píše: sob črc 27, 2024 9:01 am
Tím by mělo dojít k vyloučení situace kdy v se v jedné baterii vyzkratuje článek, jeho napětí klesne na nulu což povede k poklesu celkového napětí celé baterie a ke vzniku vyrovnávacího proudu z paralelně připojených baterií zdravých. Ten zvýší napětí na zbylých článcích a způsobí tak řetězovou reakci.
Nemela by prave tento stav vyloucit pojistka baterie???Jistim oba poly a misto propojky mezi 8 a 9 clankem mam rovnez pojistku.
na tohle ti pojistka nepomůže ani omylem.... pojistka jistí vedení a má se dimenzovat tak aby ten proud zvládl ten drát co vede od baterky. V momentě kdy je tam zrkat (a jakože baterka dá hodně proudu) neroztečou se vám kabely. Taky obvykle před pojistkou ještě by měla zareagovat BMS a vypnout.

Vnitřní zkrat článku je uvnitř článku a nemáte šanci s tím nic udělat. Když máte baterku jako Tesla v autě kdy jsou články velmi malé a je jich spousta paralelně, tak zkrat jednoho článku odpálí pojistku na tom článku a zbytek článků paralelně normálně jede. Baterka je chlazená, takže to teplo jde zvládnout. (řekněme 3,7V*3Ah po dobu 10s je cca 4kW výkonu do tepla)

proti tomu takové lifepo4 3,2V 200Ah vydá v 10s 230kW...
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

dano píše: sob črc 27, 2024 8:14 am Videl som uz dost vela "profi" bateriovych ulozisk pre solarne systemy (BYD, LG, SAMSUNG, HUAWEI...), ale nepamatam si, ze by som videl jedno jedine, ktore by malo teplotny senzor na kazdom clanku.
Tak mrkněte na uložistě RESACS viz obrázek. Mají na každém vývodu článku teplotní čidlo a v rámci uložiště je i integrovaný hasící systém.

Obrázek
dano píše: sob črc 27, 2024 8:14 am Dat na kazdy clanok teplotne cislo nemusi byt zly napad, ale omnoho ucinejsie je pouzit v miestnosti kde su baterie snimac vodika v resp. horlavych plynov.
K nárůstu teploty dochází ještě před únikem plynů.
Paulob
Příspěvky: 234
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Paulob »

dano píše: sob črc 27, 2024 8:14 am Videl som uz dost vela "profi" bateriovych ulozisk pre solarne systemy (BYD, LG, SAMSUNG, HUAWEI...), ale nepamatam si, ze by som videl jedno jedine, ktore by malo teplotny senzor na kazdom clanku. Mam ich aj pofotene, tak ked budem mat cas to este prejdem. Dat na kazdy clanok teplotne cislo nemusi byt zly napad, ale omnoho ucinejsie je pouzit v miestnosti kde su baterie snimac vodika v resp. horlavych plynov.
To bych úplně netvrdil, mé baterky pylontech us3000c ukazují teplotu pro každý jednotlivý článek. Samozřejmě nemohu s jistou říct že je na každém čidlo protože jsem to neměl rozebrané ale vzhledem k tomu že to ukazuje na každém článku mírně jiné teploty tak to bude asi funkční.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Valdano píše: sob črc 27, 2024 2:15 am Hlavně jsou to jen donekonečna omílané věci z oficiální zprávy HZS ČR, která je pouze jediná.
Už jsem to zkoušel zjistit jinde, kolik toho vodíku může ten jeden článek vyprodukovat? Co vím tak asi 4% ve vzduchu jsou už výbušná směs.
Ale pořád mi není jasné proč ta baterie ten výbuch přežila poměrně v dobré kondici. Jako barák byl s papíru (pardon s ytongu) ale stejně.

Pokud s tímto závěrem budu hodnotit komerční baterie v těsných boxech z pravidla úplně bez balanceru a s parodii na BMS...
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: sob črc 27, 2024 11:48 am Ale pořád mi není jasné proč ta baterie ten výbuch přežila poměrně v dobré kondici.
Protože články byly uvnitř v plechové krabici zatímco vodík, který z nich unikl už byl rozprostřen v prostoru mimo krabici a explodoval zřejmě na základě inicializace také mimo krabici.
Naposledy upravil(a) Valdano dne sob črc 27, 2024 12:02 pm, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek