poddimenzovaný ferit transformátor

Měniče Axpert
kyocera
Příspěvky: 1288
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od kyocera »

Na fotce vlevo a uprostřed jsou vidět dva stejné malé feritové transformátory 2400W Axpert nebo nějaký klon. Ve srovnání s větším ferit transformátorem
1000W, který je navržený seriozně a není poddimenzovaný. Říkal jeden známý, že když k Axpertu zapne konvici, ihned vyrazí
z měniče proud horkého vzduchu jako z fénu. Příspěvkem ukazuji, jak součástky čínských měničů
jsou poddimenzované a spoléhá se na vzduch, který je zdarma.
Přílohy
P1080879.JPG
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Bobo84
Příspěvky: 89
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm
Lokalita: Vsetín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8100
Kapacita baterie [kWh]: 7,65
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Karlovice

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od Bobo84 »

No já koukal, že teď nově koupený Easun 7kw (6200W?) Je rozměrově menší a snad i lehčí, než starší model 5500W... no trošku si říkám, jak to dělají :D :D
glottis
Příspěvky: 2506
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od glottis »

Bobo84 píše: stř črc 24, 2024 7:36 am No já koukal, že teď nově koupený Easun 7kw (6200W?) Je rozměrově menší a snad i lehčí, než starší model 5500W... no trošku si říkám, jak to dělají :D :D
Záleží i na frekvenci spínání. Ne vždy menší musí být poddimenzovaný.
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od Mex »

Přesně tak.
Vezmi si, jak obrovské je trafo pro 50Hz ve srovnání s trafem ve spínaném zdroji stejného výkonu.
Trafo musí být tak velké, aby se do něho vešla energie jednoho pulzu. A když ty pulzy výrazně zkrátím (zvýším frekvenci), tak se toho do magnetického pole toho trafa musí uložit mnohem méně a může být menší.

Proto se u nových spínačáků a DC-DC měničů tlačí frekvence co nejvýš. Moderní spínací součástky už to zvládají dobře (což býval dřív často limitující faktor). Takže už je limitem často spíš materiál toho trafa, aby mělo při vysokých frekvencích nízké ztráty.
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od Soban »

Jinak ten pravý transformátor je to ferit? Mě se zdá že je to jiný materiál jak ty vlevo.....

A jak psaly dříve součástky nezvládaly větší frekvence tak byly trafa větší a s rostoucí frekvencí se zmenšují.....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
kyocera
Příspěvky: 1288
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od kyocera »

Ferity jsou všechny tři transformátory, frekvence je srovnatelná a větší trafo na 1000W se obejde i bez ventilátoru. Ale ty malé
jsou z desky, kde čínský měnič Axpert či jeho klony už byl pro závady servisem vyřazený a proto jsem vadné desky levně zakoupil.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
cuki
Příspěvky: 297
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: poddimenzovaný ferit transformátor

Příspěvek od cuki »

kyocera píše: čtv črc 25, 2024 2:53 am Ferity jsou všechny tři transformátory, frekvence je srovnatelná a větší trafo na 1000W se obejde i bez ventilátoru. Ale ty malé
jsou z desky, kde čínský měnič Axpert či jeho klony už byl pro závady servisem vyřazený a proto jsem vadné desky levně zakoupil.
A jaké frekvence používají ty starší a ty nové modely? A jaké součástky měli v tomto ohledu největší omezení?

Obecně Ty nové krabice jsou všechny podstatně lehčí.
Easun 6,2kW, JK-BMS, 16x 295Ah REPT, 6,4kWp 22°na JJV

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek