úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
luky
Příspěvky: 873
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

eman píše: pon kvě 13, 2024 3:47 pm Flašku s hlavicí si kupte v Polsku, tam stojí kvalitní značkové hlavice méně než polovinu co u nás. Opět, čínu v Čechách nekupovat.
Máš konkrétní doporučení na polský eshop? Zatím jsem nenašel nic, co by bylo nějak výrazně levnější než v ČR.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Já před třemi lety kupoval díly tady Polský eshop, ale jestli jsi to nikdy nedával dohromady, tak bych to spíš koupil jako set na tom AQuaconu, co jsem sem dával odkaz. Maník co ho provozuje tomu rozumí, je slušnej a ví co dělá. Není to žádný rychlokvašený přeprodejce.

edit: Koukám, že Poláci taky pěkně podražili. Hlavu nebo bandu tam koupíš levněji, ale zase náplně mají dražší. A koupit správnou hlavu není tak jednoduché.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
zuzi
Příspěvky: 36
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od zuzi »

Já kupoval zrovna nedávno tady https://www.milvit.cz/specialni-odzelez ... iltry.html, nechtěl jsem to moc řešit a měl jsem od nich asi 10 let zpět oxidační co se regeneroval jen průplachem co fungoval slušně.

Sice koukám že to asi nebyla nejlepší volba, dle toho co tu kolegové píšou, ale tohle nám funguje dobře, voda je měkká už ze studny, jen tam bylo hodně železa a manganu.

Jo a kdyby někdo chtěl bandasku(asi 1,2m vysokou) s oxidační náplní za odvoz, tak ať se ozve, na pokusy to může být dobrý.
Zak
Příspěvky: 82
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od Zak »

Zdravim,

nema nekdo zkusenost s vyuzitim prutokovych filtru na zelezo a mangan typu:
https://www.upravvodu.cz/filtr-fe-mix-2 ... n-d723-htm
...mam vrt, kde je nejake zelezo a mangan, zrejme okolo 1 mg/l, a jednak nemam misto na klasickou upravnu, jednak mi prijde naprostor nerentabilni s ohledem na to, ze jsem napojeny i na vodovod. Tento filtr by to mel teoreticky resit s velmi rozumnym pomerem cena/vykon, ale trochu se obavam, aby to fungovalo.
luky
Příspěvky: 873
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Zak píše: pát kvě 24, 2024 11:14 am Zdravim,
nema nekdo zkusenost s vyuzitim prutokovych filtru na zelezo a mangan typu:
https://www.upravvodu.cz/filtr-fe-mix-2 ... n-d723-htm
...mam vrt, kde je nejake zelezo a mangan, zrejme okolo 1 mg/l,
Nad něčím takovým jsem taky původně uvažoval. Ono to vypadá lákavě jednoduše.
Pokud přes ten filtr neplánuješ čerpat moc vody, pak to asi smysl má. Ale zkus si spočítat, kolik vody přes to můžeš (s tvou koncentrací FE+Mn) prohnat a kolik stojí ta vložka. Vyjde ti, kolik stojí 1m3 takto vyčištěné vody. Totiž tu vložku po použití zahodíš. Naproti tomu filtry, o kterých si tu píšem lze nějakým způsobme zregenerovat a používat je dál.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Miyuki
Příspěvky: 176
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od Miyuki »

Já právě změkčení řeším a vybírám změkčovač, železo a mangan naštěstí nemám, ale zato luxusních 7,7 mmol/l ( 43 °dH)
Takže obyč katex bude stačit
Jenom mám trochu nepříjemnej pocit za sebe, že se bude pouštět kopa soli do kanálu
camel1cz
Příspěvky: 786
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od camel1cz »

Pánové, zajímavá debata. Primárně tu řešíte úpravu pitné vody, ale co voda užitková?

Máte vychytaný nějaký způsob jak vodu ze studny upravit na užitkovou tak, aby se v ní dalo prát, koupat, mýt ruce a přitom se nemuselo řešit usazování vodního kamene?

Mám v plánu v novém domě udělat svoji rozvody, kuchyni z veřejného vodovodu a zbytek upravenou studniční vodu.

Taky je pro mě důležité ji nějak moc nezaneradit dalšími látkami, protože nám vlastní ČOV.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
jahodovák
Příspěvky: 1958
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od jahodovák »

eman píše: stř kvě 15, 2024 7:23 am Za prvé, nemáš představu jak železo zasviní celý barák a za druhé o problému vůbec nic nevíš, protože reverzní osmóza se pro domácí použití vůbec nepoužívá a nehodí.
A za třetí, použití Pyroloxu nemá vůbec žádný zdravotní dopad. Je to těžená, čistě přírodní hornina a úprava vody je základní chemie. Pořád lepší, než plyným chlorem napuštěná voda ve městě.
Ano,s tím chlorem máš pravdu,RO se běžně pro úpravu do bytů prodává,jen s jiným názvem,ona totiž z té vody odstraní i to co nedokáže Pyrolox,co dokáže železo vím,dělal jsem dost dlouhou dobu provozního chemika na výtopně,takže zarostlé potrubí,různé výměníky a podobně včetně úpravy vody byla i nápln mé práce.Zkoušelo se u nás vše možné a nemožné včetně zaručených postupů,ale máloco fungovalo podle výrobců,každá voda je jiná a potřebuje proto i jiný přístup,jsou ale postupy,které fungují vždy.Jen se nehodí výrobcům zázračných výrobků.Pokud se člověk nedokáže poučit z výsledků,nejlépe ve svém okolí,tak si poté ani nemůže stěžovat,že ani u něj to nefunguje.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
zuzi
Příspěvky: 36
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od zuzi »

Miyuki píše: pát kvě 24, 2024 2:58 pm Já právě změkčení řeším a vybírám změkčovač, železo a mangan naštěstí nemám, ale zato luxusních 7,7 mmol/l ( 43 °dH)
Takže obyč katex bude stačit
Jenom mám trochu nepříjemnej pocit za sebe, že se bude pouštět kopa soli do kanálu
Nevím jak katex, ale pro železo/mangan co máme, tak to vychází cca 3 kg soli na 2m3 vody. to je prt. Nevadí to ani ČOVce, natož kanálu.
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

jahodovák píše: pát kvě 24, 2024 4:16 pm
eman píše: stř kvě 15, 2024 7:23 am Za prvé, nemáš představu jak železo zasviní celý barák a za druhé o problému vůbec nic nevíš, protože reverzní osmóza se pro domácí použití vůbec nepoužívá a nehodí.
A za třetí, použití Pyroloxu nemá vůbec žádný zdravotní dopad. Je to těžená, čistě přírodní hornina a úprava vody je základní chemie. Pořád lepší, než plyným chlorem napuštěná voda ve městě.
Ano,s tím chlorem máš pravdu,RO se běžně pro úpravu do bytů prodává,jen s jiným názvem,ona totiž z té vody odstraní i to co nedokáže Pyrolox,co dokáže železo vím,dělal jsem dost dlouhou dobu provozního chemika na výtopně,takže zarostlé potrubí,různé výměníky a podobně včetně úpravy vody byla i nápln mé práce.Zkoušelo se u nás vše možné a nemožné včetně zaručených postupů,ale máloco fungovalo podle výrobců,každá voda je jiná a potřebuje proto i jiný přístup,jsou ale postupy,které fungují vždy.Jen se nehodí výrobcům zázračných výrobků.Pokud se člověk nedokáže poučit z výsledků,nejlépe ve svém okolí,tak si poté ani nemůže stěžovat,že ani u něj to nefunguje.....
Je to naprostý nesmysl. Víš jak drahá je osmoza, jaký má výkon a jak drahé jsou provozní náklady. Úplně zbytečné rozebírat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

zuzi píše: pát kvě 24, 2024 6:55 pm
Miyuki píše: pát kvě 24, 2024 2:58 pm Já právě změkčení řeším a vybírám změkčovač, železo a mangan naštěstí nemám, ale zato luxusních 7,7 mmol/l ( 43 °dH)
Takže obyč katex bude stačit
Jenom mám trochu nepříjemnej pocit za sebe, že se bude pouštět kopa soli do kanálu
Nevím jak katex, ale pro železo/mangan co máme, tak to vychází cca 3 kg soli na 2m3 vody. to je prt. Nevadí to ani ČOVce, natož kanálu.
Také špatně. Sůl ČOV zlikviduje. Jednou se naředí, ale opakovaná expozice jí zlikviduje. Sůl je obrovský problém i pro velké průmyslové čistírny. Navíc se nedá nijak odstranit, takže pokud se voda z ČOV vypouští na zahradě, tak se nevratným způsobem ničí půda a biotop. Proto je katastrofa i solení silnic. Něco si o tom nastuduj.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
jahodovák
Příspěvky: 1958
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od jahodovák »

Pro Emana,budeš se divit,samozřejmě že vím,mám ji doma a i v práci jsem ji zavedl místo destilátoru..........
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Takže asi víš, že přes to nepřecedíš 3 kubíky za hodinu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
zuzi
Příspěvky: 36
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od zuzi »

eman píše: pát kvě 24, 2024 7:15 pm Také špatně. Sůl ČOV zlikviduje. Jednou se naředí, ale opakovaná expozice jí zlikviduje. Sůl je obrovský problém i pro velké průmyslové čistírny. Navíc se nedá nijak odstranit, takže pokud se voda z ČOV vypouští na zahradě, tak se nevratným způsobem ničí půda a biotop. Proto je katastrofa i solení silnic. Něco si o tom nastuduj.
Ok, tak zatím ČOV jede, má správné množství aktivního kalu, tak uvidíme za rok.
Je to cca 1g soli na 1l odpadní vody, nepřijde mi to víc než z domácnosti.
jahodovák
Příspěvky: 1958
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od jahodovák »

Pokud se člověk začne zajímat o téměř jakoukoliv problematiku,tak časem narazí na velmi zajímavé věci a z těch tak nějak vyplývá,že sebelepší metoda,která negeneruje zisk ne uživateli ale skupině,která si myslí,že jí patří svět,tak narazí na obtíže a pokud si to udělá pro sebe a nešíří to,tak mu to i projde,jakmile ale tu věc začne prosazovat,setká se s obtížemi a někdy až s fatálním stavem.Abych byl konkrétní kolem vody je zajímavá knížka Tajuplná a léčivá síla vody od Viktora Schaubergera.Vynalezl mnoho věcí a nějak vše bylo zničeno a prý se funkční věci nezachovali a ty funkční se nepoužívají,nedají se patentovat...doporučuji přečíst.Pokud lidstvo nepřejde od soupeření ke spolupráci,nějaká velká zněna není možná,stačí se podívat co se dnes děje.Pokud se na to podíváte komu to prospívá,mělo by to dovézt k zjištění,co se za tím skrývá,zdá se mi,že nikdo ale nechce nic zkoumat a přijímá jen vše,co někde zaslechne...přeji všem hodně zdraví,budeme ho potřebovat....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
luky
Příspěvky: 873
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Pokračuji ve studiu a tím se mi množí nezodpovězené otázky:

Pro správnou funkci katalytické náplně, která zoxiduje železo na nerozpustný oxid, je potřeba kyslík, rozpuštěný ve vodě. Bohužel pár desítek metrů pod zemí voda není příliš dobře okysličena (neměřeno, dočetl jsem se).

Chápu dobře, že dávkováním chlornanu sodného se dá obsah rozpuštěného kyslíku kompezovat?

Existuje nějaké elegantní řešení, jak tam ten kyslík doplnit i bez chlornanu? Moc jsem nenašel nějaké "ověřené a běžně používané" řešení.
- expanzní nádoba bez vaku (bude to stačit?)
- kompresor + nějaké dávkování vzduchu?
- sycení vody ozonem (lze to provozovat takto "v malém" a pod tlakem?)
- Nejelegantnější řešení je asi v tomto filtru: https://www.watex.cz/products/oxydizer-p-oxy-1cuft-4372, ale prozatím mě odrazuje cena. V Polsku se to dá koupit za podobný peníze. (A také pro Mangan to prý vyžaduje Ph 8-9, já mám 7,38. Náplň je BIRM.)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Už jsem ti to psal výše.
Potřebuješ oxidant, což je ten Chlornan nebo kyslík. A toho kyslíku potřebuješ hodně, takže musíš mít provzdušňovací nádrž. Provzdušnění je lepší ve všech směrech, protože uvolní u sirovodík, CO2, dojde k oxidaci kovů. Ale je to náročné na prostor.

Pokud nemáš prostor, kup to co jsem ti napsal, na potrubí navař šroubení na případné budoucí napojení impulzního vodoměru s dávkovacím ventilem a hotovo. Ten 1mg ti Pyrolox vyfiltruje i bez oxidantu a podle mě vydrží nejméně 3 roky při průtoku 15-20m3 za měsíc.

Koukal jsem na ten odkaz a za šílený peníze ti prodají pěknou hovadinu. Co to je "oxidace na konci regenerace"? Navíc za ty prachy tam mají čínské filtrační hlavy, které ani nemají atest a servisní podporu. Každý svého štěstí strůjce.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
luky
Příspěvky: 873
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

eman píše: pon kvě 27, 2024 8:29 pm Už jsem ti to psal výše.
Potřebuješ oxidant, což je ten Chlornan nebo kyslík. A toho kyslíku potřebuješ hodně, ...
eman píše: pon kvě 27, 2024 8:29 pm Ten 1mg ti Pyrolox vyfiltruje i bez oxidantu a podle mě vydrží nejméně 3 roky při průtoku 15-20m3 za měsíc.
Tak potřebuju hodně kyslíku nebo ne..? Dočetl jsem se, že toho kyslíku ve vodě potřebuju zhruba stejně jako železa a manganu, co potřebujem zoxidovat. Takže pár miligramů na litr tam potřebuju..
eman píše: pon kvě 27, 2024 8:29 pm Koukal jsem na ten odkaz a za šílený peníze ti prodají pěknou hovadinu. Co to je "oxidace na konci regenerace"? Navíc za ty prachy tam mají čínské filtrační hlavy, které ani nemají atest a servisní podporu. Každý svého štěstí strůjce.
Stojí to nesmysl a ta hlava je z číny, o tom není pochyb. (Ostatně mi přijde, že žádné filtrační hlavy se nědělají v Evropě.Na tohle je geniální hledání na googlu pomocí obrázku.) Jen mě zaujal ten systém. Nevím, jestli jsi to pochopil - na konci proplachu tam natáhnou vzduchovou kapsu, která se pak rozpouští v přitékající vodě během filtrace.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
eman
Příspěvky: 1092
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Na 1mg stačí kyslík co je ve vodě přirozeně. Myslím, že od 3mg výše, už musí být provzdušnění. To provzdušnění jsem ti psal z důvodu celkového zlepšení vlastností vody. Mimochodem to vyžene z vody i Radon.

Je mi celkem jedno, co tam dali za marketingový blábol. Já to vidím tak, že ten filtr zavzdušní, což má nulový přínos pro oxidaci a jenom to nažene vzduch do rozvodu. Prostě čínské hovadiny.
Kvalitní filtrační hlavy vyrábí Pentair - Autotrol a Fleck. Je to US výrobce a aspoň já mám na obou pořád Made in US. Ne že bych si na tom zakládal, ale Autotrol je geniálně jednoduchá, spolehlivá hlava.

Napsal jsem ti co mám já, mám to roky a vím že to funguje. A to mám víc jak 2x vyšší koncentraci Fe. Pokud tomu nerozumíš, tak je riziko jít do nějaké nekvalitní, rozuměj Čínské sestavy, protože tě pak dodavatel podojí na servisu.

Mimochodem, zkus si do Google hodit otázku na kteroukoliv hlavu od Pentairu a čínskou hlavu. Pentair používá celá US a západní svět. Když ti cokoliv nebude fungovat, tak najdeš odpovědi, rady, náhradní díly. Víš co najdeš k čínský hlavě.....? ;)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
soami
Příspěvky: 588
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od soami »

Používám čínskou hlavu cca 10 let. Myslím je to ten běžný model Runxin F69A, nebo tak nějak-nechce se mi jít do garáže to ověřovat. Tělo klasicky z norylu, plně automatická a programovatelná. Cena byla někde kolem 120USD, dnes je to o něco víc. Regenerace jede jen cca 2x měsíčně, takže nemám obavy o životnost. A i kdyby skončila, tak bych koupil novou na dalších 10 let. Fleck je asi fajn, začínal jsem s tou jejich starou mechanickou, než se vysypaly převody, ale dávat 20tis. jen kvůli značce?
Edit-tak cena té čínské je na AE kolem 100USD s dopravou - a nehledal jsem nejlevnější. Asi koupím 1 do zásoby...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek