úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Prosím někoho znalého o objasnění:

Koukám do inzerátů kvůli úpravně vody. Narážím docela často na prodej "změkčovače" kvůli tomu, že dotyční kupují jiný filtr na odstranění železa a manganu.
Podle mého (laického) názoru se ale jedná o naprosto totožné filtry. Jediný rozdíl je v použitém filtračním materiálu. Je to tak nebo mi něco uniká?

změkčení: "kyselý katex"
železo/mangan/změkčení: "Ecomix"

(vysvětlení: potřebuju úpravnu pro RD, nový vrt s vysokými honotami tvrdosti, železa i manganu. A jako správný skrblík koukám, že bych koupil filtr z druhý ruky.)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
soami
Příspěvky: 590
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od soami »

Ecomix je obchodní název, stejně jako třeba Purelite. Pokud jsi skrblík, tak si to poskládej sám - koupíš tlakovou nádoby a filtrační směs a automatický ventil z Číny. Já tedy používám Ecomix a vše OK. Mangan mám tuším 15x překročený. Za filtrem OK. Železo nemám.
cipis
Příspěvky: 4592
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od cipis »

Nevím, když piji to, co přes to leze, tak bych rozhodně z druhé ruky nekupoval ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

soami píše: pon kvě 13, 2024 1:21 pm Ecomix je obchodní název, stejně jako třeba Purelite. Pokud jsi skrblík, tak si to poskládej sám - koupíš tlakovou nádoby a filtrační směs a automatický ventil z Číny. Já tedy používám Ecomix a vše OK. Mangan mám tuším 15x překročený. Za filtrem OK. Železo nemám.
Tak třeba u materiálu "katex" se výslovně píše, že pokud je na vstupu voda se železem, tak to sice něco odfiltruje, ale životnost jde do kytek.
Naproti tomu u "ecomix" se píše, že to je na železo a mangan přímo určené a lze to regenerovat solí. Takže je rozdíl jen v té náplni nebo ještě v něčem jiném?
Máš tip na konkrétní výrobek/prodejce komponent?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

cipis píše: pon kvě 13, 2024 1:26 pm Nevím, když piji to, co přes to leze, tak bych rozhodně z druhé ruky nekupoval ...
Na to koukám pragmaticky: jde o dvě hladké nádoby, co si snadno vypláchnu a jeden multiventil. Použitou matraci bych nekupoval, ale tady nevidím zádrhel.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
soami
Příspěvky: 590
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od soami »

https://www.upravvodu.cz/
Tlaková nádoba, nádoba na solanku a filtrační hlava, Ecomix C.
Ten automatický ventil RUNXIN se dá z AE koupit za půlku.
Aktuální ceny jsem nezkoumal - třeba se to nevyplatí koupit z dílů a třeba najdeš v bazaru lepší alternativu. Co se dívám, tak jen Ecomix za 2,5 roku poskočil o 50% nahoru...
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Chlapi, proboha, hlavně ne sul. To je stará, stará technologie a pěkný hnůj.

Na Fe, Mg je ideální kombinace dávkování Chlornanu sodného a náplň Pyrolox. Dávkování se dá krásně vyladit tak, že ve vodě nejsou žádná rezidua chloru, je čistá a desinfikovaná. Pyrolox vydrží dlouho..já ho měnil po 8 letech, ale to jsem ho několik let provozoval bez dávkování Chlornanu. Chlornan se dávku v promile objemu jenom jako oxidační činidlo, spotřeba je směšná....tak 1-2litry (navíc ředěné 1:2) za půl roku a to je u nás asi 60m3 vody. Navíc je to naprosto bezobslužný systém.

Jediná nevýhoda je nutnost dávkovacího čerpadla Grunfos (čínu nekupovat), které stojí kolem 15tis a impulzní vodoměr, které stojí kolem 3-4tis v coulu.

Flašku s hlavicí si kupte v Polsku, tam stojí kvalitní značkové hlavice méně než polovinu co u nás. Opět, čínu v Čechách nekupovat.

Ještě se zeptám, Jaké hodnoty máte těch kovů?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Kromě železa a manganu mě trápí i tvrdost. S tím si ale pyrolox neporadí, že?

Z rozboru:
pH 7,38
suma Ca+Mg 4,55 mmol/l
Mangan 0.18 mg/l
železo 1,01 mg/l
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
rva
Příspěvky: 3637
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od rva »

Tvrdost mám dle přepočtu cca 7 mmol/l a u baráku řeším jenom nezávadnou pitnou vodu pro pití a vaření (odhadem jí potřebujeme tak 30 l/den). TUV, koupel, praní, umývání funguje v neupravené vodě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Vždyť tam máš prd. :) 1mg se dá odstranit i Pyroloxem bez dávkování Chlornanu, akorát ho budeš muset po cca 4-5 letech vyměnit. Stačí jenom nastavit po 2 dnech zpětný proplach, jinak náplň ztvrdne a vyhodíš i flašku.
PH je ideální, minimum pro reakci je 6,5 a více.
Tvrdost bych vůbec neřešil. Myčka a pračka používají změkčovací soli a na pití je měkká voda hnusná. Navíc je to další chemie a krám do baráku.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Ještě ti poradím trik:

Mg+Fe se dá krásně odstranit provzdušňovanou nádrží. Jeden čas jsem to tak měl. Pokud máš prostor, ideálně ve sklepě, tak koupíš cca 3m3 nádrž do které půjde voda z vrtu, do ní dáš provzdušňovací element, co se dává do ČOV. Taková ta sprcha. Nějaké Secoh vzduchovadlo za pár tisíc a druhé čerpadlo co bude tu vodu nasávat z nádrže do domu. Jednou ročně stačí odkalit železo ze dna. Jinak je to nesmrtelný a naprosto eko postup.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
soami
Příspěvky: 590
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od soami »

luky píše: pon kvě 13, 2024 4:09 pm Z rozboru:
pH 7,38
suma Ca+Mg 4,55 mmol/l
Mangan 0.18 mg/l
železo 1,01 mg/l
Ty hodnoty nejsou nijak extrémní. Já mám mangan 1,5mg/l , což je 30x překročena hodnota-s tím bílé prádlo nevypereš. Měl jsem zeolit s manganistanem draselným, což fungovalo, ale byla krátká výdrž po regeneraci. Pak jsem zkoušel různé směsi, ale jediný ecomix u mě funguje spolehlivě a mangan srazí na 0,02mg. Železo mám ok. Při použití soli nebo oxidace se mangan vysráží do pískového filtru. Chlor na odstranění manganu není příliš doporučovaný pro pitnou vodu. Dojde k rozpuštění, ne vysrážení. Ale při relativně nízkých hodnotách manganu to nemusí vadit.
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Chlor je oxidační činidlo. Železo se vysráží a zůstane ve filtru. Defakto jenom pomáhá k rychlejší oxidaci na tom Pyroloxu. Regeneraci manganistanem jsme měli taky to je životu nebezpečné peklo. Pokud nemá čerpadlo pořádný průtok, tak se manganistan nevypere a může dojít k poleptání sliznice.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
soami
Příspěvky: 590
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od soami »

Při standardní oxidaci se vysráží. Ale s chlórem vzniká kal. Já nemám dosazovací nádrž, ani místo na nějakou extra filtrační kolonu, takže ne vždy byla filtrace 100%. U mě to nebyl vhodný způsob i kvůli extrémní koncentraci. Jak jsem psal, při malém množství to asi není problém.
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Vy mi dáváte! Takový jednoduchý to vypadalo. :wall:

Provzdušňování a následné usazování/filtraci jsem někde objevil. Bohužel nemám sklep. K dispozici je prostor v zhlaví vrtu (plastová šachta pod zemí) a pak kotelna (výhoda téhle místnosti je v tom, že tam nemrzne. Žádný další prostor v domě moc nemám.). Takže pro mě asi nepoužitelný. ::mute::

Když to shrnu, mám tyto (reálné) možnosti:
1) pyrolox
2) pyrolox s dávkováním chloru
3) ecomix s regenerací solí

V podstatě bych mohl začít v variantou 1) a případně později přidat chlor (var. 2). Zkusím změřit tvrdost vody u rodičů, abych měl představu, co mě vlastně čeká. Mají docela tvrdou vodu ze studny, ale netuším "kolik" to je.

A ještě je možný (jestli to není překombinovaný): :dontknow:
Do koupelny mám z kotelny připravený 2 trubky, takže bych mohl mít:
A) odželezněná voda (pyrolox) >> studená voda do kohoutků (tj. na pití)
B) změkčená voda přes ecomix >> bojler, pračka, (a možná myčka) (měkká voda pro spotřebiče, které to ocení a zároveň nejde o vodu určenou k pití)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

S 1mg bych koupil tohle Filtr Fe , připojil to a máš hotovo. (To mám)
Jinak jsem koukal a my máme tvrdost 2,4mmol a všechno čisté. A to ještě do vody rozpouštím vápenec, kvůli snížení kyselosti.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
luky
Příspěvky: 875
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od luky »

Jo, teď koukám na vodárny a aktuálně mám z vodovodu teče 3,17 mmol/l. Takže mých 4,55mmol/l není úplně velký rozdíl. :yes:

A protože vodárny berou "povrchovou" vodu, tak jsou ve vodovodu dusičnany 31,3 a já mám ve vrtu 0,9mg/l :eek2:

Každopádně vám všem děkuji za rady a názory. Nakonec mě to posunulo k podstatně lepšímu řešení, než bylo původně v plánu. :handshake2:
Nacpu tam filtr na železo a připravím si prostor pro případnou instalaci chlorování.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1385
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od TomHC »

Dávam si sledovať túto tému, mám vo vrte tiež Fe+Mn, závlahy mi brutálne špinia dlažbu, do domu ju nemám pustenú, ale príprava je. Keď bude problém s obecnou vodou, budem to musieť riešiť.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
jahodovák
Příspěvky: 1959
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od jahodovák »

Ono se to nedá tak nějak obecně říct,jak to řešit,nejprve bych se pokusil zjistit někde poblíž,kde mají stejnou vodu s jakými potížemi se setkávají a poté to řešit.Ono podle rozborů se sice dá zjistit,jak by se to mělo tak nějak chovat,ale občas to je i trochu jinak.Pokud nedochází k takovým jevům,že je všude rezavý povlak nebo vše nezarůstá,tak bych asi zvolil metodu,která moc nezasahuje do vody a dává vyhovující výsledky.Pokud by šlo jen o úpravu vody pro pití a vaření,šel bych jen úpravou této vody a ostatní nechal bez úpravy,nejméně náročná technologie na prostor,obsluhu i finančně možná vychází reverzní osmoza,aby nebyla voda zcela bez minerálů,nejjednodušší je nastavit obtok tak,aby voda vyhovovala,moje zkušenost ale i jiných říká,že ne vše co se o tom tvrdí je pravda,ale slouží to ke zcela jiným účelům,samozřejmě je na každém,jak se rozhodne a čemu bude věřit,že má pro něho největší zdravotní a teprve potom i jiný přínos.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
eman
Příspěvky: 1102
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úpravna vody pro RD: rozdíl změkčovač vs. odstranění železa a manganu

Příspěvek od eman »

Za prvé, nemáš představu jak železo zasviní celý barák a za druhé o problému vůbec nic nevíš, protože reverzní osmóza se pro domácí použití vůbec nepoužívá a nehodí.
A za třetí, použití Pyroloxu nemá vůbec žádný zdravotní dopad. Je to těžená, čistě přírodní hornina a úprava vody je základní chemie. Pořád lepší, než plyným chlorem napuštěná voda ve městě.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek