FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Raww
Příspěvky: 136
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od Raww »

cipis píše: pon kvě 13, 2024 12:56 pm Akorát na to, co leze z BELu, se proudový chránič ani nedělá ...
To je pravda, rozhodně bych se toho nedotýkal pod napětím, natož do toho lezl.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od Kraklol »

Jde mi o nějaké jednoduché řešení, nemusí být extra výkonné. Ale pro příklad slunce svítí od rána od 8mi kde budou 2 panely 480tky, když se od 8 ráno do 17h odpoledne bude ohřívat jak sluníčkem, tak skrze to toplné těleso a klidně to zvedne teplotu o pár stupňů, tak před koupačkou odpojím, vytáhnu těleso a jdu se koupat. Takto by to mohlo být bezpečné a účinné ne?

Ještě jsem viděl homemade vyrobený ohřívač kde ze sudu v zemi a spirály si udělal od výpustného ventilu přívod vody do spirály, která je omotaná kolem kovového sudu a jde směrem nahoru, pak napojil trubku na vodu a tu dal přes vířivku. Tedy hodí tam 3 polena, voda studená jde do spirály a teplá voda se vrací do vířivky. Takto lze ohrář vodu ve vířivce rychleji a efektivněji, než přes elektřinu. Ale zrovna skrze panely by to mohlo být automaticky bez přikládání. Existuje nějaký způsob, jak ze 2 panelů udělat nějakým topným tělesem, klidně slabším ohřev té vody?
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od cipis »

Levné, jednoduché a hlavně bezpečné je černá zahradní hadice nebo něco na ten způsob.

Elektrika na tohle nemá vůbec smysl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Raww
Příspěvky: 136
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od Raww »

Nejjednodušeji - vem sud, natři ho na černo a použij ho jako fototermický panel.

OT: taky jsem přemýšlel nad gumovou nafukovací "vířivkou", ale odrazuje mě, že nesmí být umístěna na přímém slunci (podle návodu). Což u bublacího bazénku považuji za dost podstatný hendikep.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od Kraklol »

Raww: mám Intex Pure Spa a tam jsem to v návodu nikde nečetl, nebo jsem to možná přehlédnul. Mám z jedné části krytí stromem, z druhé stíní altán. Ale přesto odpolední slunce na to svítí silou. Je to opravdu že "nesmí", nebo že by nemělo z důvodu životnosti vířivky?
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od cipis »

Tak je to plast, že jo ...

Na elektriku se vyser, namotej metry hadice na střechu toho altánu, a bude to super.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kraklol
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 21, 2024 1:50 pm
Lokalita: Ostrava

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od Kraklol »

"Není příliš vhodné mít vířivku neustále na přímém slunci. Místa, kde po celý den praží slunce, jsou nevhodná. Je mnohem lepší, kdyže během dne dostane nad vířivku i stín. Koupání v horké vířivce není na horkém letním slunci zrovna nic, co byste chtěli vyhledávat. Pokud je ale vířivka částečně i ve stínu, bude to lepší."
Je to nějaký plast s gumou, ale myslím že by to mělo snést i silné slunce. Popř. mám koupenou z Lidlu takovou velkou černou plachtu 4x3 metry kde jsou očka, takže dá se přehodit přes to a třeba to urychlí ohřev vody. Je to pevný materiál, který by i na slunci snad měl vydržet.

Hadice na střechu, tedy spolu s nějakým čerpadlem které to tam vyžene že?
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 370
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od JirkaE »

Kraklol píše: pon kvě 13, 2024 1:39 pm
Hadice na střechu, tedy spolu s nějakým čerpadlem které to tam vyžene že?
Čerpadlo - pro takové účely dostatečné - je součást každé filtrace.
Pokud se to tlačí na střechu je potřeba silnější.

Škoda fotku nemám a už to nepoužíváme, jen když byli děti malé.

Dal jsem příchytky do kříže na OSB desku a namotal 25m lehce ohebné černé trubky 20mm, naklonil proti slunci jako FV-panely a voda z toho tekla horká že jsem neudržel ruku.

PS: ta voda se v té trubce kazí, pokud je to vypnuté, například proto, že je bazén nebo výřivka tak horká, že do toho nejde vlézt.
Doporučuji ventily a výpušťák ;)
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
emedium
Příspěvky: 182
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: FVE panely pro ohřev nafukovací vířivky

Příspěvek od emedium »

Nahříval jsem loni Intexovou vířívku pro 4 lidi (800l) malým bazénovým tepelným čerpadlem, které dá max 3kw tepla při spotřebě 600-900 W

Nejdřív jsem to cirkuloval pomocí dvou 5/4" hadic strčených pod kryt a pak i přes přívodní armatury těla vířivky.

Spotřeba klesla téměř na pětinu, ale má to pár záludností.

Jako sekundární čerpadlo jsem použil malé bazénové s pidi kartuší, které ale po dvou měsících odešlo. Jezírková čerpadla nefungují při teplotě nad 35C, mají teplotní čidla a vypnou se. Mám připravené 2 colové willo na teplou vodu, ale zatím jsem nedodělal redukci...

Další záludnost je v rozměrech připojných armatur. Intex má asi o 15% zvětšené šroubení, takže nepasují standardní závity. Musel jsem to řešit nahřátou 5/4" hadicí a kovovými pásky.

Jako plus je nahřátí přes den (fve) až na 42 C (dá se pak nechat do večera chladnout) oproti 40 C, co umí vířívka.

Jako velký mínus je ale teplota okolí pro výkon levného bazénového tepelka. První čerpadlo pracovalo od 10 C, ale ani při 15 C nedávalo moc výkonu, spíš míň než spirála ve vířívce. Je třeba dražší s invertorem, které jede už od -7 C.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek