Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
skybor
Příspěvky: 803
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od skybor »

Cely benefit by asi bol len v skrateni pracieho cyklu o 20 min.
Benefit ušetřených minut je pro mne žádný benefit. Mně osobně je úplně jedno jak dlouho pračka pere (stejně jako jak dlouho myje nádobí myčka).

Benefit těchto řešení s teplou vodou je u FVE bez baterky nebo s malou baterkou, kdy jsi ale schopen nacpat nějakou energii ze slunce do vody. Dnes už ale taky vím, že tudy cesta nevede A většina, co takhle nějak začla, stejně po časem začala řešit, jak to předělat na klasickou FVE. A někteří před tím přechodem ještě stráví nějaký čas řešením, jak střídačem k bojleru nejlépe zásobovat elektrickou energií celý dům.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od vk_1 »

Pračka na teplou vodu je super pro lidi, kdo ohřívají TUV dřevem. Hlavně ostrovníci.
Pro lidi s FVE a klasickým malým bojlerem to moc smyslu nemá.

Já mám teplou vodu do pračky (37 stupňů) přivedenou už půl roku, a zatím super. Úspora elektřiny na jeden cyklus praní je u nás 950 Wh. V praxi to vychází 1 kWh denně. K tomu navíc rychlejší cyklus praní, a teplejší prádlo, které pak jde do sušičky. Tím se ušetří i trošku čas a elektřina na sušení.

Já zhruba 4 měsíce v roce mám elektřiny z FVE málo (Liberecko), a přidání pár panelů na střechu to opravdu nevyřeší.

Jasně, je to úchylka, ale prostě je fajn pocit, že tý elektřiny ze sítě v zimě spotřebuju míň.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 225
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od JirkaE »

,, Plnotučná elektrárna " s 10kWp a více na střeše a zásobou v baterce 20-40kWh má jistě své kouzlo.
A odpadají jistě problémy menších ostrovů.

Ale pokud je jeden String zcela na 100% vytížený pouze vodou, bez přebytků, a velmi levným způsobem, tak druhá ,, štíhlejší " elektrárna zaměřená pouze na domácí spotřebu (bez vody) má také své kouzlo a hlavně nižší cenu což platí i pro pračku, která bez ohřevu spotřebuje mnohem méně i z baterek.

Přecejenom je to rozdíl, mnoho dalších ovládacích prvků, kdy pustit šťávu i do vody, pokud zrovna nemám 20kWp a více - na střeše.
Každý kdo má 2-3,5kWp s tím musí bojovat, je-li již správný čas ohřívat i vodu aby neměl baterky stále jen prázdné.

Stringem jen pro vodu tohle zcela odpadá.

Mě to jde do pračky pouze při přebytku, což je 5-6 měsíců, přesto to prostě tehdy stálo ,,jen" 5000Kč za obyčejný bojler navíc, cirkulaci mám tak jako tak a benefit je 125litrů vody navíc jako předehřev z přebytků a teplá pro pračku.

Na pračce to dělá úsporu cca 4000 Kč ročně (pro nás cca 160-200Euro) + voda navíc na zatažené dny, kdy to nestíhá dohřát na 75Stupňů celou zásobu, třeba dnes ne, je ještě brzy, ale jinak tam je stále nějaká předehřátá voda.

A je rozdíl, pokud bojler 2, nebo pračka ohřívá z 10Stupňů nebo z 35 Stupňů...

Žena je také spokojená a o nic jiného vlastně nejde, vedle toho vyúčtování :D

Je 25.04 a jen do vody šlo z 2kWp od 1.1.2024 :
20240425_161902.jpg
Pokud slunce není, tak není, dohřeje se na potřebné minimum ze sítě, jako půlce všech lidi :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek