Ukotvení konstrukce

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

cipis píše: pon úno 05, 2024 3:00 pm Nějak si nedokážu představit, že bych na střechu narval zbytečné tuny betonu, když na to jsou přímo určená řešení.

Proč to nechceš vrtat?
Protože dříve, nebo později, dojde v tom místě k průsaku. Pod OSB deskami je vzduchová mezera a pod ní vata na zavěšeném roštu. Parotěs a zespodu roštu je sadroš jako strop.
Kontrola zatečení není vůbec jednoduchá. V jaké fázi bych zjistil, že je nad parotěsem voda?Až by se tlakem vody odloupla na fasádě omítka a tekl by z toho čůrek? Nebo by se někde provalil parotěs a začlo by to valit do baráku?

Nebo bych nainstaloval mezi každou krokev kameru a při každém dešti to kontroloval? Existuje nějaký detektor vlhkosti?

No děsí mě to.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

skybor píše: pon úno 05, 2024 5:30 pm
Přes přiraženou k domu pergolu 2,5m vysokou ...
A tam by nějaké panely s lepším sklonem nevešly?
Vešly a taky je tam z počátku umístím. Možná je opřu o střechu domu, ještě nevím. Střecha pergoly má cosi přes 4m x 3m. Směr čistý východ a mírný spád tamtéž. O víkendu jsem se díval a žbluňce na ní svítí v tomto období do 14:00. Ale pod totálně blbým úhlem.
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Kolik to má životnost, 10 let? 15 let? OSB je tam jako taková parobrzda, jak to máš odvětrávané? Nevěřím, že parotěs není prošpikovaný vrutama od sádroše, pokud sis to teda nedělal sám a každý šroub nezalepil. Nicméně na to by ale platilo, dřív nebo později.

Já bych se toho nebál, ono těch šroubů nebude tolik, a hlavně to ušetří ty tuny zbytečného závaží na střeše.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

rva píše: pon úno 05, 2024 7:58 am Na zkoušku jsem hodil 2 kWp naplacato trochu na sever a u přizvedávací konstrukce jsem odhadl poloviční počet panelů aby si nestínily, tedy 1 kWp v optimální poloze:2kWp naplacato versus 1 kWp optimálně.jpg
díky. je to dilema, no... jak jsem nad tym dumal, tak mě napadlo na té stránce zadat, kolik kWp budu asi potřebovat na ohřev vody. Otázkou je, kolik, budu chtít ohřát vody. Dlouhodobě máme spotřebu 330L studené vody za měsíc. Myslím si, že se obyč.bojler Dražice 160L nahřívá 2x za den. Jestli je tam termostat o 5°C, tak nahřívám 160L o 10°C za 24h.

Podle této kalkulačky https://rychlekalkulacky.cz/kalkulacka-ohrevu-vody si bojler vezme asi 2kWh za 24h. Za měsíc by to mělo být 60kWh. A podle evropské komise vyrobím s 2kWp orientovanými na jih a pod úhlem 35° potřebnou energii od ledna do listopadu a v prosince by to mělo být jen 50kWh, což je ok. Zbytek roku 150-230kWh.
Pokud to dám naplacato na sever pod úhlem 6,5°, budu potřebovat aspoň 4kW. 2 panely jsou rozhodně dražší, než 4x konstrukce. Pokrytí v lednu 66kWh, prosinec 50kWh, zbytek roku 300-380kWh.
Pokud dám 2kWp panely směrem na jih a pod úhlem 65°, tak v lednu 92kWh, prosinec 75kWh a zbytek roku 150-200kWh. V tomto případě jsou náklady na konstrukci jen o něco větší, než s úhlem 35°, ale rozložení výroby bude více rozložení i do přechodného období a trochu i zimy. V létě přebytky neocením, protože zatím o baterii neuvažuju.

Ještě mám takový dotaz. Je nějaká možnost, že když nemám baterii, a vyrábím, ale nedostatečně, že se odběr spojí s FVE a DS zároveň? A třeba když se trochu zatáhne, mě klesne výkon elektrárny a plynule se zvýší odběr z DS? O přetocích neuvažuju.

děkuji
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

cipis píše: pon úno 05, 2024 5:48 pm Kolik to má životnost, 10 let? 15 let? OSB je tam jako taková parobrzda, jak to máš odvětrávané? Nevěřím, že parotěs není prošpikovaný vrutama od sádroše, pokud sis to teda nedělal sám a každý šroub nezalepil. Nicméně na to by ale platilo, dřív nebo později.

Já bych se toho nebál, ono těch šroubů nebude tolik, a hlavně to ušetří ty tuny zbytečného závaží na střeše.
No, modifikovaný asf.pás má životnost prý 30let. Na jedne garáži to máme už 26let a furt to vypadá ok(dívalem se na to loni).
Na mojem baráku to je 12let.

Parotěs podlepený je. Ze spodu SK profilů se nalepila nějaká tlustší z obou stran lepivá páska, a na ní se nalepil parotěs. Vruty šly do těch pásek. Robošům stalem za prdelí furt :)

Odvětrání- mezi každou krokví je ze S a J větrací mřížka.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

A tuny by toho nebyly. Navrhl jsem ten obrubník. Má 55kg a na 4 panely bych potřeboval 5 patníků. To je 270kg. Ty krokve mají 20cm na výšku a 8cm na šířku a jsou co 85cm. horší bude asi to roztékání asfaltu.

Taky jde o to, že střešní dřevo není namořené měděnkou. Projektant říkal, že jak je dřevo řádně vysušené a v suchu, není třeba ho impregnovat. To je další důvod, proč se bojím zatíkání.
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od skybor »

Projektant říkal, že jak je dřevo řádně vysušené a v suchu, není třeba ho impregnovat.
Tak to slyším prvně ... Jsem mohl ušetřit několik set Kč
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Nevim, ale spis se drevo natira/napousti Bochemitem, aby se po dobu instalace nenakazilo nejakou tou houbickou.
Jedine drevo, co jsem napoustel lazurou, tak co je venku pod pristreskem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od skybor »

Samozřejmě myslel jsem impregnovat (nebo natírat) bochemitem jako nutný základ všude. Na venkovní natírání lazurou padly tisíce ... Ale to už jsme trochu OT.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Ani ne, na tech fotkach kolegy je videt, ze tam prave neni vubec zadna ochrana toho dreva. Ono to casem vyprcha, ale tady jde o to, aby to behem transportu, ulozeni a pak zpracovani, nechytlo nekde houbicku. Mimochodem je to desna svina, klidne to ma metry ve zdech vlakna a v klidu ceka, az uciti drevo ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
chalejkum
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 05, 2023 12:15 pm
Lokalita: zapad SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od chalejkum »

cipis píše: pon úno 05, 2024 8:10 pm Ani ne, na tech fotkach kolegy je videt, ze tam prave neni vubec zadna ochrana toho dreva. Ono to casem vyprcha, ale tady jde o to, aby to behem transportu, ulozeni a pak zpracovani, nechytlo nekde houbicku. Mimochodem je to desna svina, klidne to ma metry ve zdech vlakna a v klidu ceka, az uciti drevo ...

cipis...nestras houba jenom tam kde je vlhko...a to o suchem dreve plati taky...
::pv:: 2S2P 330Wp + 2S1P 370Wp *batt* 12kWh + pujdu az na 19,2kWh
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Mám dojem, že dřevo pod 20%(nebo to bylo 17%) vlhkosti je pro houby, hmyz a plíseń nezajimavé. Když jsou dřeva zelené(ten bochemit třeba), tak je to zoxidovaná měď. Měď je pro živé organismy jedovatá. To ze dřeva nevyprchá nikdy, protože tam ta měď je pořád. Kde hrozí omývání mědi, tam se dřevo tou impregnaci tlakuje. Trochu jsem to v létě studoval, bo se nám do chaty dala dřovomorka... :(
Houba má vlákna opravdu až metr do vzduchosuchého a na první pohled zdravého dřeva. Proleze betonem. Houbu lze chytit i ze vzduchu. Má taky tu vlastnost, že ona si umí tu vlhkost ze vzduchu nebo z kořenů dávat dál do dřeva, takže dřevo před ní mokvá a ona se šíří dál. A taky je prý velmi chutná. Ale to jsem nezkoušel.
Máme dřevostavbu. Proto bych nerad, aby někde zateklo ani náhodou.

Aby dřevo splnilo takovou suchost, musí být vysušené v sušárně. Dřevo pod střechou a klidně i 20let uložené bude vždy jen vzduchosuché. A to ti paraziti rádi :)
chalejkum
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 05, 2023 12:15 pm
Lokalita: zapad SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od chalejkum »

...ja jenom ze houba si vlhkost vyhledava a ne naopak :) (bochemit pokud je jenom natirany a pak drevo je ve vlhku i vzdusnem tak se nakonec "vypari", vlastnost dreva nic jineho)...

...sorry za ot ja to tu sledoval kvuli protichudnym zaverum jak v mem tematu...jdu si radeji cist :P
::pv:: 2S2P 330Wp + 2S1P 370Wp *batt* 12kWh + pujdu az na 19,2kWh
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

chalejkum píše: pon úno 05, 2024 9:15 pm ...ja jenom ze houba si vlhkost vyhledava a ne naopak :)
Na té chatě, jak jsme oddělali propadlou podlahu, tak na trámech, na kterých ležela podlaha, byla houba tak nasáklá, že se z ní dala ždímat voda. A ty trámy, směrem do chaty, byly nejméně 5cm od té houby na povrchu taky mokré. Pod trámy a podlahou byla zemina úplně suchá. Houba si to tahala z míst mimo chatu.

Ten zelený nátěr se ze dřeva nevypaří, protože je to měď. Jestli bochemit obsahuje ještě něco, co se časem vypaří, to nevím. Nicméně, dřevo jen natřené je chráněno méně proto, že dřevo jak sesychá, vznikají v něm trhliny, které ošetřené nejsou a přes tyto místa se do dřeva dostane houba. Lepší, než štětec, je dřevo máčet třeba 24h. A ještě lepší je ten tlakový způsob. Proto je lepší dřevo impregnovat jak vyschne, protože už tolik nepraská.

A OT ještě více, když strčíte kus měděného drátu do kubíkovky na dešťovku, nebude tam řasa. Ale s takovou vodou zalívat zeleninu se nedoporučuje. Já to ještě nezkoušel, protože tu zeleninu zalívám. Letos chci ty kubíkovky vymýt a budu používat na zeleninu jen jednu, tak bych tu měď mohl vyzkoušet :)
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od skybor »

OT: Teď mne tak napadá jaký je rozdíl mezi zeleným a červeným (hnědým) bochemitem. Já vždy myslel, že jenom v barvě, ale možná to nebude pravda. S tím máčením máš pravdu. Já si dřevo vždy nechal na pile nařezat, vysušit a pak rovnou i namočit v bochemitu.
A tu měď bych mohl vyzkoušet do dětského bazínku ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Hnědé vím taky, že je, ale nemám tucha, co to je.
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Je to jen barva. Jinak je to stejné, jak to zelené. Estetika ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od unicast »

XKrement píše: úte úno 06, 2024 7:30 am A OT ještě více, když strčíte kus měděného drátu do kubíkovky na dešťovku, nebude tam řasa. Ale s takovou vodou zalívat zeleninu se nedoporučuje. Já to ještě nezkoušel, protože tu zeleninu zalívám. Letos chci ty kubíkovky vymýt a budu používat na zeleninu jen jednu, tak bych tu měď mohl vyzkoušet :)
Ona tam nebude řasa ani tehdy, když ten kubíkový kontejner bude plný a bez přístupu čerstvého vzduchu. Řasa potřebuje CO2, když ho nemá, nemůže dělat fotosyntézu --> nemá jak vytvořit cukry pro vyživování svých buněk --> není. Ale to už jsme hodně OT.
eman
Příspěvky: 1003
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

Bochemit je hlavně podvod a takové šidítko pro měšťáky co si nechají stavět dům. :) Každý tesař vám řekne, že je úplně nanic, tedy ten, co vám ho zrovna neprodává. Zvláště v dnešní době, kdy je hmyz defakto na vyhynutí. Máme 200 letou chalupu s otevřenou půdou a díry po tesaříkovi bych tam spočítal na prstech ruky. A to je klasická tesařina, ne ten šroubovaný šunt, co teď všichni dělají.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4419
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Tady se ale.nebavime o hmyzu, ale hoube ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek