Ukotvení konstrukce

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Chtěl bych se předběžně poradit. Kombinuji různé možnosti, trochu propočítávám, rozměřuju, dělám si představu, trochu už zjišťuji ceny. Proces to je postupný. Zatím mám představu 4 panely aspoň po 500W(řekněme 2kWp) a chci jen nahřívat zatím bojler 160L o 10°C a eventuélně esi něco zbyde, tak 300L aku a do podlahovky. Jsem nakloněný časem jakýsi panel přidat.

Mám rovnou střechu o delší straně na jih se sklonem 6,5° na sever. Krytina asf.modifikovaný pás s posypem. Nechci do krytiny vrtat. Proto zvažuji konstrukci zatížit betonovými bloky. Prodávají se takové, ale cena 1800 za jeden ENBRA blok o hmotnosti 46kg je trochu úlet. Jindy jsem viděl takový válec o výšce 16cm a průměru 25cm a hmotnosti 20kg za 400kč.

Co byste řekli na možnost použít betonový obrubník o šířce 10cm? Hmotnost 55kg https://www.hornbach.cz/p/betonovy-obru ... y/6256654/ cena 189kč v Hornbachu. Navrtat a chemickou kotvou přichytit šroub.
Rozřezal bych ho na půl. Na jeden panel 2 patníky rozdělené na 4ks. A na ně konstrukce o sklonu 35°+6,5°=41,5° vlastní výroby. Sklon bych chtěl možná větší pro podzimní a jarní zisky.

Mezi beton a asf.pás bych dál nějaký plech 1,5mm? o dvojnásobné ploše na roznesení váhy, ať se mi časem patníky nevryjí do pásů až na osb. Taky ty patníky a plech natřu bílou barvou pro odrazivost. Bílou barvu budu obnovovat co pár let.

Pokud bych chtěl ještě více ušetřit za beton, mohl bych použít beton v pytlu a do šalungu ho vysypat až na střeše. Nevím ale životnost takového betonu na větru a dešti. Vlastním taky míchačku a pomalu uvažuju, že zruším děckám pískoviště, bo už si v něm stejně nehrajou. Objem písku 200x200x40cm bych tak mohl elegantně zlikvidovat. Vyrobený patník by přišel asi na půl ceny(včetně toho písku) toho z Hornbachu.

Střecha není vysoko. Přes přiraženou k domu pergolu 2,5m vysokou bych na střechu 3,2m vysokou vytahoval materiál přes trojnožku tak 3m vysokou, rolku, lano a vytahoval bych to takto bez námahy. Druhého k ruce bych měl.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

A aby mi to celé nesjíždělo, přikurtoval bych to řetězy. Krokve jsou ve směru J-S. Za ně bych řetězy mohl připevnit a vést je přes okraj střechy(oplechování).
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od rva »

Zvážil bych, jestli je ta přizvedávací konstrukce potřeba. Dnes jsou fv panely docela levné a není teda důvod pro něco takového, co ani moc pěkně nevypadá. Změř si plochu a naplácej tam panely pěkně od kraje abys k nim mohl třeba postupně přidávat další. S uličkou pro zimní shrnování sněhu.
Já tak mám na terase položeno 5 panelů pro které jsem kdysi neměl místo a jsou přichyceny na normálním solárním Al profilu. Ten má přesah cca 50 cm, kde jsem dal pár cihel, co se mi u baráku válely. Je to tak roky a zatím se to nehlo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

rva, na tebe budu mít ještě nějaké dotazy v jiném vlákně, protože to co ty máš, nad tym od rána kroutím hlavou(ale jen v dobrém).

Zpátky ke mě. Já mám ten sklon 6,5° na sever. Když to položím, tak slunce půjde těžce pod tupým úhlem na ty panely. Několik panelů navíc by to asi vykompenzovalo. Střechu mám 12x8m. Asi metr a půl od jižní strany je komín....

Navíc jsem chtěl vykutit nějaký sledovač. Něco na nějaké táhlu, který by pootáčel celou konstrukcí v řadě. A zároveň mít možnost nějak heverem z auta naklápět roční období :D
A kdyby se mi to povedlo zpřevodovat nějakým rumpálem ze země... Použil bych staré řetězy z kola, které uchovávám, kdybych je někdy na něco potřeboval :D
pave69
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od pave69 »

Já sám mám panely naplacato (3°na JV) a rozhodně bych to nedoporučil. Pokud to střecha unese, tak radši co nejvíc přizvednout směrem na jih i za cenu míň panelů. V zimě to naplacato vyrábí prd a ještě se na tom strašně drží námraza a sníh - což jsou vlivy, které ty běžné kalkulátory nezohledňují, takže tvrdí třeba měsíční výrobu 100 kWh v prosinci, ale z toho 80kWh se nevyrobí, protože na panelech leží něco zmrzlého.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od thomas.007 »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:02 pm Zpátky ke mě. Já mám ten sklon 6,5° na sever. Když to položím, tak slunce půjde těžce pod tupým úhlem na ty panely. Několik panelů navíc by to asi vykompenzovalo. Střechu mám 12x8m. Asi metr a půl od jižní strany je komín....

Navíc jsem chtěl vykutit nějaký sledovač. Něco na nějaké táhlu, který by pootáčel celou konstrukcí v řadě. A zároveň mít možnost nějak heverem z auta naklápět roční období :D
Zbytečná práce a zisk prakticky 0. Když je to na sever, tak je nutné počítat spíše s difuzí, přímé záření nehodí v zimním období skoro nic, leda v létě jako výpomoc ke klimatizaci nebo ohřev bazénu by to smysl mělo.

Je potřeba počítat, že z 1000W/m2, se zpracuje cca. 20%, tedy 200W, pak je potřeba počítat se ztrátou odrazem zvětla vlivem lomu paprsků. Např, v těchto dnech je slunce max. 24° nad obzorem, střecha 6,5°na sever dá na panelech úhel 17,5°.
Tedy spočítám sinus úhlu 200xsin(17,5°) = 200x0,3 = 60W...
Lom světla to ještě strhne na 65%, tedy z 1m2 získám přímým zářením závratných 41W.
Difuze hodí okolo 10% (tedy asi +20W/m2), takže jakékoliv natáčení je úplná zbytečnost.

Výpočet úbytku záření pro lom světla (sinus je i na kalkulačce Windows):
https://phet.colorado.edu/sims/html/ben ... ?locale=cs
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

Mám střechu s podobným sklonem na SSV a položit více panelů na plocho by se mi nevyplatilo. Ta orientace je tak špatná, že mimo léta by FVE nedávala nic. Udělal jsem 3 řady zvižené konstrukce a teď mám všechno 25°na JJZ.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od rva »

No a co říká porovnání výroby pro různé polohy dle rejec? Teda
1. přizvedávací konstrukce o počtu panelů N1
2. naplacato o počtu panelů N2.
Počet panelů N2 bude určitě větší než N1, protože si nebudou stínit.
Námraza a sníh se drží i na téměř svislých panelech, takže i ty musím ometat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

Hele, počítal a porovnával jsem to poměrně dlouho a i přes investici do konstrukce mi to vycházelo mnohem lépe, než dát panely na plocho. V létě je to jedno, ale zbytek roku byl ten úbytek výkonu velký. Prostě pokud ti svítí houby na jeden panel, tak ti houby svítí i na dva.
Až budu mít čas, tak to hodím do té simulace, protože screeny co jsem si dělal, už nemám.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od rva »

Na zkoušku jsem hodil 2 kWp naplacato trochu na sever a u přizvedávací konstrukce jsem odhadl poloviční počet panelů aby si nestínily, tedy 1 kWp v optimální poloze:
2 kWp naplacato X 1 kWp optimálně
2 kWp naplacato X 1 kWp optimálně
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Atman
Příspěvky: 306
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od Atman »

Prečo na uchytenie reťaze? Nerezové lanko 4mm je večné.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

thomas.007 píše: ned úno 04, 2024 10:44 pm
XKrement píše: ned úno 04, 2024 7:02 pm Zpátky ke mě. Já mám ten sklon 6,5° na sever. Když to položím, tak slunce půjde těžce pod tupým úhlem na ty panely. Několik panelů navíc by to asi vykompenzovalo. Střechu mám 12x8m. Asi metr a půl od jižní strany je komín....

Navíc jsem chtěl vykutit nějaký sledovač. Něco na nějaké táhlu, který by pootáčel celou konstrukcí v řadě. A zároveň mít možnost nějak heverem z auta naklápět roční období :D
Zbytečná práce a zisk prakticky 0. Když je to na sever, tak je nutné počítat spíše s difuzí, přímé záření nehodí v zimním období skoro nic, leda v létě jako výpomoc ke klimatizaci nebo ohřev bazénu by to smysl mělo.

Je potřeba počítat, že z 1000W/m2, se zpracuje cca. 20%, tedy 200W, pak je potřeba počítat se ztrátou odrazem zvětla vlivem lomu paprsků. Např, v těchto dnech je slunce max. 24° nad obzorem, střecha 6,5°na sever dá na panelech úhel 17,5°.
Tedy spočítám sinus úhlu 200xsin(17,5°) = 200x0,3 = 60W...
Lom světla to ještě strhne na 65%, tedy z 1m2 získám přímým zářením závratných 41W.
Difuze hodí okolo 10% (tedy asi +20W/m2), takže jakékoliv natáčení je úplná zbytečnost.
Tím sledovačem jsem měl na mysli, že bych vykutil konstrukci, která by zvedla panely směrem na jih a ještě by ji bylo možné natáčet a naklápět. Zdá se mi, že reaguješ na stav, že bych měl panely směrem na sever.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Atman píše: pon úno 05, 2024 9:11 am Prečo na uchytenie reťaze? Nerezové lanko 4mm je večné.
Jasně, může být i lanko. Řetěz mě napadl jako první proto, že už má očko. Lanka i řetězy různých tlouštěk i materiálů mají v místním železářství. Vzal bych co je levnější.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

eman píše: pon úno 05, 2024 5:58 am Mám střechu s podobným sklonem na SSV a položit více panelů na plocho by se mi nevyplatilo. Ta orientace je tak špatná, že mimo léta by FVE nedávala nic. Udělal jsem 3 řady zvižené konstrukce a teď mám všechno 25°na JJZ.
Mohl bych poprosit o nějaké foto? Pro inspiraci. Nemusíš hned, až budeš mít trochu času :) Děkuji
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od Nautilus »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 6:24 pm Pokud bych chtěl ještě více ušetřit za beton, mohl bych použít beton v pytlu a do šalungu ho vysypat až na střeše. Nevím ale životnost takového betonu na větru a dešti.
I ten nejmizernější beton vydrží mnohem víc, než zbytek FVE. A trochu poctivě udělaný přežije několik generací. Tak toho bych se vůbec nebál.
Pokud bys měl možnost a měl poblíž nějakou stavební firmu, která se věnuje např. dláždění a pod. věnují ti za odvoz moře materiálu, který jenom nějakým tím betonem proleješ a máš to úplně za babku.

Co se orientace týče, směruj k jihu a zvol přiměřeně rozumný úhel sklonu. Na ruční směrování zapomeň. Ani automatické sledování slunce tě nevytrhne. Raději, máš-li dost místa, přidej o 20% více panelů. Vyrobíš stejně bez otravování. Vůbec si nedovedu představit kvůli pár kWh točit několikrát denně klikou a zpívat si po vzoru Šimka a Grossmanna. "Když jsem takhle po ránu točil klikou lanovky..." :eek2:
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Nějak si nedokážu představit, že bych na střechu narval zbytečné tuny betonu, když na to jsou přímo určená řešení.

Proč to nechceš vrtat?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 589
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od Kostěj »

XKrement píše: ned úno 04, 2024 6:24 pm Krytina asf.modifikovaný pás s posypem.... Zvažuji konstrukci zatížit betonovými bloky.
Někde jsem četl zkušenosti drobného WIFI providera s instalacemi na podobných střechách. Cokoliv položili na takový povrch a víc zatížili, tak časem tím pásem "proteklo". Kontaktoval bych výrobce a chtěl info o max. plošném zatížení daného pásu.
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Spíš projektanta, kolik je vůbec dovolené zatížení střechy. A jak korektně vyřešit ukotvení. A požární odolnost atd.

Jinak ty zkušenosti s protečením mám také, je to obecně známá věc, ve "wifi" kruzích.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Tak já myslím, že ta nosnost bude docela solidní :D
P1190146.JPG
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od skybor »

Přes přiraženou k domu pergolu 2,5m vysokou ...
A tam by nějaké panely s lepším sklonem nevešly?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek