Podbití a panely na fasádě

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od cipis »

Zaizolovat spodek nemuzu (kdyby jo, tak jednoznacne vatu), nemam tam pozemek, je tam uzky obecni chodnik. Ze stejneho duvodu nelze dat ty stojny od zeme, ale az od vence nahoru.
Z technickeho hlediska v tom problem nevidim, drevene byt nemusi, klidne ty hlinikove profily i svisle a na ne vodorovne pro panely.
Nejsou to krokve, jsou to studiove vazniky, takze to bude chtit urcite vypocet od toho, kdo je tehdy navrhoval, resp. jake dovolene zatizeni v tomhle smeru muze byt.
Ale to je technika, vesmes reseni je svisle a pak vodorovne.

Horsi je to s temi hasici, zatim nevim, na koho se neoficialne obrazit. Jak jsem psal, byt to ve dvore, tak uz to tam je, ale takhle je to na rane na ulici, bude to videt siroko daleko.
Beztak to nad unikovou cestou byt nesmi, a vzhledem k chodniku to beztak nesmi byt ani nad nim ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1311
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od TomHC »

Asi by som sa zameral na zníženie spotreby a celkovo energetickej náročnosti. Dávať panel všade kam sa len dá, to je strašné.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od cipis »

Tak o tom zadna, ale je to pro zimni panel idealni misto.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1321
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od bokser01 »

Já fasádu vyloučil... Radši přepaneluji zahradu... Pergola, domek na dřevo atd... Celkově tu nacpu přes 8kwp a budu sledovat. Fasádu bych si nehyzdil. Navíc pokud je to nad obecním chodníkem, tak kdyby náááhodou došlo k nějakému pádu konstrukce nebo těch panelů na někoho, máš zaděláno na teplou stravu a tepláky :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od cipis »

No proto jsem tu debatu načnul.

Já bohužel, ač mám zahradu přes 1200 metrů čtverečních, tak plot ani metrem nemůžu použít. Protože tam jsou všude stromy a stíny od budov atd.
Ze svislých ploch mi zbývají dva komíny, ale ty jsou už o několik metrů západně, no a ty se dostávají do stínu o nějakou hodinu dříve, než to nad průjezdem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od skybor »

Je mi jasné, že aktuální ceny panelů jsou velké pokušení ;) .Ale dávat je kvůli dvěma zimním něsicům úplně všude?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od XKrement »

Nechci odbíhat od tématu, ale když už jsem to v dobré víře načal. 70cm cihly má opravdu výbornou akumulaci. Ale vyhřát tu stěnu stojí kupodivu téměř úplně stejně, jako kdyby tam bylo jen 35cm stěny. 70cm je lepší izolant jak 35, ale oproti dodatečnému zateplení je to směšné. Mám opačný extrém. Dům bez tepelné akumulace(dřevostavba) se 40cm zateplením. Roční potřeba tepla na ohřev 89 m2 jednopatrového bungalovu na 24°C je s obyčejným čínským TČ 3MWh. A opravdu, když je venku třeba -5°C a otevřu okno, tak v domě během chvilky klesne teplota na 23°C a po zavření oken stoupne tak na 23,2°C. Pokud je okno otevřeno třeba 30min(spíš déle), tak klesne klidně na 21°C. Mrzne ale velmi zřídka.

Jestli vata, nebo polyš je věc preferencí. My máme opravdu hodně úzký pozemek. Šedý polystyren má asi o 11% lepší tepelně izolační vlastnosti než vata, nebo bílý EPS. Nemohli bychom dát o 11% více izolace. I tak o pár cm nesplňujeme odstup od okrajů pozemku 250cm.

Jestli je pod tazatelovým domem obecní pozemek, tak podle novely stavebního zákona, nebude se na tebe vztahovat zjednodušené stavební úpravy? A proč by obec dělala problém s dočasným záborem chodníku pro lešení a možnosti zateplit? Vždyť možná obecně budou rádi, že další člověk zateplí... Ono totiž nemuset platit za teplo znamená i to, že mi zbyde více peněz na osobní útratu. A tu člověk z velké části provádí v místě kde bydlí. Takže i obchodníkům v okolí stoupnou zisky. A tím se oživí i obecní rozpočet na dani.

No a k témě. Všude čtu, jak se přišlo na technologie, které zabudovávají sol.články do stavebních materiálů. Není možná výměna střešní krytiny? Stará krytina by se dala i na bazošu prodat. A co takhle nalepit ty tenké FV folie na fasádu? Nemají takovou účinnost, ale snad by se daly přichytit hmoždinkami do EPS, nebo klidně i skrz až do toho OSB s vrutem s přerušeným tepelným mostem.

A co se týče upadnutí panelu někomu na palu. Šlo by panel pojistit přichycením na "řetízek" za ten vazník? Řetízek by šlo zadlabat do EPS a předělat omítkou. Při pádu panelu by řetízek vyškubl z fasády...
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od cipis »

Zateplit nemůžu, protože ten chodník je obecní, ne můj. Zabral bych minimálně 15 cm, spíše více. Ten chodník už teď nesplňuje normou danou šířku. Nehledě na to, že je to do ulice, tj. vstupuje do hry tzv. změna vzhledu.
Plus je tam to požární hledisko. Nejde o mechanický pád panelu na nějakého chodce, ale jde o požární prevenci. Nad únikovou cestou nemůžeš nic mít. Stačí, že už hasiči v nějakém pamfletu tvrdí, že panely nesmíš mít v okolí 1 metru od střešního okna, což samozřejmě nikde nikdo nedodržuje.
Mohou to vyhodnotit i jako riziko pro tu samotnou střechu, protože na střeše jsou křidlice, takže panely ok, ale tady je kompletní dřevěná konstrukce, jediné, co je tam nehořlavé, tak jsou ty případné hliníkové profily. Polystyren jako takový je hořlavý, třídu na oheň to plní jen díky lepidlu a finální omítce na tom lepidle. I proto bych příště do jakékoliv izolace šel do vaty, která sama už tu třídu plní. I proto se z ní dělají na bytovkách aspoň ty požární pásy.
Jak jsem psal, být takto dostupné místo na budově ve dvoře, tak už to tam dávno je. Akorát tam to slunko v zimě není, protože si tímhle barákem stíním jak kráva.

Co se týče toho dávat panely úplně všude, to není kvůli levným panelům teď, o tomhle místě přemýšlím už nejmíň dva roky. Za ty dvě zimy mám vypozorované, že dva 550 panely by v této konfiguraci sakra pomohly, byť by dávaly zlomek jmenovitých hodnot. Všechno ostatní na jih mám v zimě pod sněhem bez možnosti bezpečného odklizení. To jsem také zkoušel. Takže zimní výrobu zachraňuje 640 Wp na zdi sousedovic baráku na zahradě, kde je to na západ 60°. Plus trochu těch 810 Wp na jiném sousedovic baráku, stejným směrem a sklonem, akorát je to mezi baráky, tak se to uplatní až v létě. Takže ten 1 kWp by celkem dost vytrhl trn z paty a posunul zimní provoz tím správným směrem. Kdyby to navíc bylo předsazené před tou fasádou, tak by i bifacial asi něco přidal též, protože jsou v okolí bílé budovy. A pokud napadne sníh, tak je to tam někdy na polární brýle :)

Takže jak jak jsem psal, nevidím ve finále problém s technickým provedením, ale spíše s požárně bezpečnostním ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od unicast »

XKrement píše: čtv úno 01, 2024 8:35 am Jestli vata, nebo polyš je věc preferencí. My máme opravdu hodně úzký pozemek. Šedý polystyren má asi o 11% lepší tepelně izolační vlastnosti než vata, nebo bílý EPS. Nemohli bychom dát o 11% více izolace.
Dokud nenavlhne, že. Protože pak už nevyschne, narozdíl od té vaty. O hlukové izolaci, nehořlavosti atd. ani nemluvě.
Pokud je někde skutečný nedostatek prostoru a rezignuje se na nehořlavost a zvukovou izolaci, pak jsou řešením PIR desky s ještě lepšími výrobními tepelně-izolačními vlastnostmi (a všemi nectnostmi polystyrenu). Jinak šedý EPS má zhruba 0.031 W/mK, kvalitní vata 0.035 W/mK, bílý EPS 0.039 W/mK... v okamžiku, kdy se vyrobí. Pak už se ty vlastnosti jen postupně zhoršují a u polystyrenu (a PIR) je ta degradace rychlejší, než u vaty.
XKrement píše: čtv úno 01, 2024 8:35 am Vždyť možná obecně budou rádi, že další člověk zateplí... Ono totiž nemuset platit za teplo znamená i to, že mi zbyde více peněz na osobní útratu. A tu člověk z velké části provádí v místě kde bydlí. Takže i obchodníkům v okolí stoupnou zisky. A tím se oživí i obecní rozpočet na dani.
Pokud obchodníkem není nějaký celostátní nebo nadnárodní řetězec, případně dovážková služba. Nebo to neutratí a nakoupí za to akcie nebo jiné investiční nástroje. Nebo další FVE panely a měniče :) Takhle zjednodušeně to nefunguje.
A taky může okolí závidět, že měl na novou fasádu a ty panely.
XKrement píše: čtv úno 01, 2024 8:35 am No a k témě. Všude čtu, jak se přišlo na technologie, které zabudovávají sol.články do stavebních materiálů. Není možná výměna střešní krytiny? Stará krytina by se dala i na bazošu prodat. A co takhle nalepit ty tenké FV folie na fasádu? Nemají takovou účinnost, ale snad by se daly přichytit hmoždinkami do EPS, nebo klidně i skrz až do toho OSB s vrutem s přerušeným tepelným mostem.
Panel lepit na fasádu a pod ní hned EPS? Já třeba nemám morální problém s panelem přikotveným přes hák a profil na dřevěnou střešní lať, tam je pořád ještě nehořlavá krytina a vzduchová mezera, navíc dřevěný trám zas tak snadno nechytne, například sirkou ho bezprostředně nezapálíš; ale kontaktně na polystyren, to je i na mě moc. A na střeše už Cipis nejspíš panely má, nicméně v zimě se hodí právě ty svisle umístěné (sníh, námraza, slunce nízko na obloze atd.)
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od XKrement »

Napsal jsem to blbě. To je fakt.
Měl jsem na mysli takové folie. Viděl jsem to na jakémsi videu, jak to stočili do ruličky jak třeba folii co se používala na meotar ve škole. A říkali k tomu, že to bude vhodné třeba na budovy, na fasády. Není to těžké. Vůbec nevím, jak se to přichytává. Jen mě napadlo, že by se to dalo nějak přichytit(pozichrovat) takovýma hrubýma hmoždinkama do EPS(nebo i třeba skrz zateplení do OSB vrutem). Třeba by nebyla na škodu nějaká separační vrstva z "azbestu"
Je ale fakt, že panel by se měl ze zadní strany chladit. Přilepený na tepelné izolaci chladit rozhodně nebude.

PIR desky byly před těmi 12ti roky o hodně dražší. Použil jsem ji jen pro obalení potrubí rekuperace v jednom, velmi zúženém místě.
EPS má nějakou maximální nasákavost, pak by už musel být dlouho ve vodě. Navíc, když se slunce v létě opře do fasády, tak postupně vysuší i ten EPS.

Požární hledisko - no, pokud nejsi od přírody rebel, a máš obavu co na to dodatečně hasiči řeknou, bude nejjednodušší jim to nafotit a přinést ukázat na notebuku. Ale neposílej jim to, protože to budou mít uložené. A uvidíš, co ti řeknou. A jaké případné opatření. A třeba zjistíš, že FVE se ti tam neoplatí a třeba větrná turbína ano :)

Sníh na panelech. A vadí to? Sníh je pár dní v roce... Fakt by nešla dát na střechu do těch míst nějaká lávka na očistu panelů? Vím, prodražuje to vše investici.
Někdy ale FVE bohužel, namontovat jednoduše nejdou. Pak co třeba TČ s vrtem? Mnohdy není třeba tolik tepla, aby byl nutný tarif D57 s 22h nízkým tarifem. Uvažuji, že bych přešel na bojler s 8h NT. Chce to trochu statistiky a propočítat to. Cena za jistič bude za chvíli v horším poměru k ceně za kWh. No a statistiku už mám. K TČ je ale nutné mít větší radiátory(plochu), nebo podlahovku.
A stejně bych to zašel řešit to zateplení na místní SÚ. Ať udělají nový chodník. Navrhni obci, že ten kousek co zateplíš, vykoupíš. Většinou problémy nedělají. A jestli je chodník úzký, a nevyhovuje normě, tak bych jim svým jménem dal podnět, aby ho rozšířili, že nevyhovuje normě. A že při jednom vykoupíš ten pás pro zateplení. Ale 15cm je málo. Není smysl v naších zeměpisných šířkách furt hledat zdroj levného tepla, ale to teplo vůbec nepotřebovat. Na tu stěnu dát fakt aspoň 40cm při dnešních cenách. Ale chce to spočítat rosný bod. Pokud přesah střechy nebude stačit, šlo by prodloužit střechu?
cipis
Příspěvky: 4418
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od cipis »

Ani jedno z toho není možné. Jedná se o řadovou zástavbu, takže musí být všechny domy v jedné stavební čáře. Chodník není kam rozšířit, protože ta silnice není obce a je úzká tak, že z ní museli udělat jednosměrku, aby se tu dalo legálně parkovat. Sotva tu projedou hasiči. Chodník je sotva na to, aby se tam vešel kočárek. 40 cm nepřipadá v úvahu. Navíc je to ekonomický nesmysl. S prodloužením střechy totální.
Nepotřebuji řešit zateplení či tepelnou ztrátu objektu. To podkroví je tam zatepleno víc než dostatečně, to je těch 15 cm polystyrenu, co je vidět, pak OSB deska, a za tím je 40 cm vaty, a za zadní nohou toho studiového vazníku je 10 cm porobeton.

Potřebuji zjistit, jestli je tohle (rošt a panely nad vchodem/okny/chodníkem) z požárně bezpečnostního hlediska průchozí.

Jinak na střeše je už těch 6 kWp, a ještě další 4 tam půjdou. Matroš mám, nejsou lidi a teď tedy i počasí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podbití a panely na fasádě

Příspěvek od unicast »

To ti ale řeknou jenom ti hasiči. A taky opatrně s formulací otázky. Rozhodně se neptej, jestli se smí při studiu Talmudu kouřit, ptej se, jestli se smí při kouření studovat Talmud.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek