5kWp na trackeru

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od zemich »

to kybos:

je mi jasné, že jestli přijde vítr, který bere střechy, tak budu mít problém, to je holt riziko a já ho přijal.
V každém případě díky za podporu.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od fugas »

zemich píše:
fugas píše:Pokud už se to umí sklopit, asi by nebyl problém to dořešit, aby se to stavělo "po větru". Tedy jako spoiler. Když nebude mít vítr velkou šanci se do toho dostat ze zadu, myslím že to udělá hodně.
Díky za postřeh, taky jsem o tom uvažoval, ale neumí se to otočit o 360°, jenom asi 250°. Možná by stačilo, otočit ne úplně proti větru. Budu s tou myšlenkou pracovat. Nastavit pravidla otáčení není těžké, horší je stav kdy se směr větru rychle mění. Otáčení trackeru probíhá docela pozvolna a větrnou růžici z toho asi udělat nepůjde.
Asi by stačilo to rozdělit na díly třeba po cca třiceti stupních. Pak nastavit logiku, aby to nemělo potřebu reagovat na turbolence které budou kmitat řídící růžicí. Taky by asi pomohlo panely v té nejnižší poloze uzavřít. Ve smyslu, že když dojedou do spodní polohy, bude to vypadat jako krabice. Pak bych se o to už nebál, pokud nepřijde něco co opravdu bere střechy.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od ikovlabs »

Na youtrubu jsou nejake FVE na trakerech a vyteznost proti pevne na jih je 28 procent.Pochopil jsem ze dnes by to udelali vse na pevno protoze ta udrzba je zcela jinde.....
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od zemich »

Zdravím,

dostal jsem se do fáze oživování systému. Všechny komponenty propojeny, systém updatován a připojen k portálu. Uff.
Než začnu nastavovat parametry, chtěl bych udělat reset 1287.( XTM-ka už byla používána)
Nevím jaké jiné způsoby jeho provedení jsou možné, inspiroval jsem se
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 87#p140158

ale nemám šajn co znamenají jednotlivé parametry příkazu SCOM a nerad bych něco podělal.
Rovněž nevím jak zjistit na kterém portu COM mi "sedí" xCom.
Byl by některý zdejší zkušený Studerák ochoten poradit mi jakým způsobem tento, předpokládám, jednorázový reset provést ? Díky moc.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od mgx »

SCOM automaticky detekuje COMporty 1-20. Tzn. ak mas spravne pripojeny 232i s PC, scom ho detekuje automaticky. Aky port je pouzity vidis aj v device manageri.

Ak chces, pripoj si Studer232i s PC, zapni SCOM a skus. Ak chces pomoct na dialku, nainstaluj si teamviewer, zoom alebo Cisco Webex alebo MS Teams a dohodni sa so mnou, kedy ti to na dialku zresetujem. Ak je pripojenie v poriadku, je to 5minutova zalezitost. Nezabudni, ze treba mat na zbernici vsetky studer zariadenia a resetom sa dostanu do tovarneho nastavenia. Vhodne hlavne pri kupe zo secondhandu, kde ludia ponastavuju rozne sialene OEM parametre.
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od zemich »

Tak mé trápení pokračuje. nedaří se mi tovární reset 1287 pomocí SCOM.
propojil jsem PC <> Xcom-232i napřímo kabelem a zadal příkaz. výsledek viz.foto
faktory reset.jpg
nezdá se mi to jako korektní průběh, netuší někdo co je to za chybu.
Bez továrního resetu, nechci začít nastavovat FVE.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od mgx »

bud nespravny kabel (to co si poslal neni OK, nemozu byt zapojene len 3 zily) alebo problem s CH340.
Treba pouzit kabel s plnou signalizaciou RS232 (idealne do 50cm) a FTDI chip (original, nie klon!). poslal som ti link kde to v CZ kupis.
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od zemich »

Takže mé trápení s továrním resetem 1287 pomocí SCOM, je ukončeno s negativním výsledkem. Závěr je, že moje PC má nějaký problém. Nicméně uživatel mgx projevil neskutečnou dávku trpělivosti a snahy mi pomoct, za což mu ještě jednou díky. Na závěr udělal kontrolu stavu parametrů mé aktuální instalace s konstatováním, že všechny (až na dvě výjimky) se jeví být v továrním nastavení. Věřím mu a příležitostně přeinstaluju své PC, snad to pomůže.
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: 5kWp na trackeru

Příspěvek od zemich »

Přistupuju k nastavení parametrů systému, takže nejdřív popis, ať vím z čeho jsem vycházel.

Spotřeba elektřiny v domě:
celková roční spotřeba bez topení a TUV (zajišťuje 1F TČ 8kW, na fázi L3 mimo FVE) je cca. 4,8MWh
každý spotřebič v domě má svůj přívod ukončený v rozvaděči, kde jsou tyto roztříděny a sdruženy do skupin, podle určité logiky (lze to i měnit)

skupina RD1: na fázi L1
- stálá spotřeba (lednice, VZT, wifi, EZS, LOXONE, nabíječky)
zálohováno UPS 1000VA odběr cca.5,22kW/24h
(lineární průběh spotřeby)
- světla, TV, zásuvky bez silových spotřebičů odběr cca.1,62kW/24h
(spotřeba trochu ráno a potom až odpoledne a večer)
- pračka, sušička odběr cca.1,16kW/24h
(nárazová spotřeba, odpoledne)

skupina RD2: na fázi L2
- zásuvky a spotřebiče v kuchyni odběr cca.1,93kW/24h
(nárazová spotřeba přes poledne)
- garáž, dílna odběr cca.2,54kW/24h
(nárazová spotřeba odpoledne)

skupina L2+L3: (zatím mimo FVE)
- indukce odběr cca.0,59kW/24h
(nárazová spotřeba)
--------------------
celkem cca. 13,06kW/24h


sestava FVE:
(v pořadí jak je na sběrnici)

RCC-02
XTM4000 1
VT-80 + FV panely 4980Wp
XTM4000 2
BSP
Xcom-232i (pro LOXONE)
Xcom-LAN

baterie LiFePO4 2x16x280Ah dvě sady paralelně každá s vlastní BMS
Inspiroval jsem se příspěvky od uživatele rva (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1228#p173865)
Zatím to vypadá funkční, ale ještě s tím budu pracovat.

Střídače jsou zapojeny paralelně, bez připojení DS na ACin. Chci dodržel galvanické oddělení od DS.

Mezi střídači a rozvaděčem RD jsou dva "stykačomaty" vzor kodl69, s malou úpravou.
Za každým stakačomatem směrem ke spotřebičům je stykač ELKO VS425-22, který po signálu k přepnutí, odpojí zátěž a zároveň připojí nulový vodič k ovládání stykačomatu.
Po přepnutí stykačomatu a prodlevě (nastaveno 2s) zase připojí zátěž.
Stykačomaty jsou ovládány napětím z UPS.
1.stykačomat přepíná zátěž skupiny RD1 mezi FVE a DS-L1
2.stykačomat přepíná zátěž skupiny RD2 mezi FVE a DS-L2 (tuto skupinu chci přepínat na DS trochu dřív)
Přepínám L i N.
Spotřebiče jsou mezi fáze rozděleny tak, aby nedocházelo k jejich přetížení ani při souběhu.(ověřeno praxí)
Při přepnutí zátěže z fází L1 a L2 na FVE by nemělo docházet k přetížení výkonu střídačů ani kapacity baterií.
Ovládání stykačomatů by si měl řídit střídač 1, prostřednictvím Aux1 a jeho funkcionality.


Vzhledem k výše uvedenému jsem si sestavil seznam parametrů, které je třeba zkontrolovat, případně změnit:

xtender:
1125 ne nabíječka XTM
1247 50V Aux1 zapnout (přepínání zátěže XTM > DS)
1255 54V Aux1 vypnout (přepínání zátěže DS > XTM)
1283 ano integrální režim
1461 ano více měničů povoleno
1462 ne více nezávislých měničů
1555 ano cyklus baterie synchronizovaný masterem
1547 ano povolit standby podřízených měničů
1571 ne fázový posun měničů

variotrack:
10037 ne synchronizovat VT a XTM
10005 54,1 float napětí
10009 54,4 absorpční napětí

BSP:
6001 560Ah kapacita baterie
6042 ano aktivovat synchronizaci konce nabíjení
6024 54,1 napětí na konci nabíjení
6058 ano omezení proudu baterie
6059 280A maximální nabíjecí proud baterie

ostatní parametry jsou v továrním nastavení.
ještě plánuju pomocí Aux2 ovládat vytěžování přebytků, ale to musím nejdřív nastudovat.


A teď, co mi není jasné.

Je potřeba měnit parametry absorpční fáze ? (10011,10012,10013)
Je potřeba deaktivovat 1250 a 1252 ? Co znamená baterie 2 a 3 ?
10028 nový cyklus, Je to potřeba ?

Obecně, i když je mi jasné, že jsem se rozhodl (zatím) nevyužívat spoustu funkcí hybridního Xtenderu, přemáhá mě pocit, že je potřeba rozsáhlejší nastavení parametrů.
Uvítám každou radu nebo komentář. Díky

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek