Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Dobrý den, chci v brzké době nainstalovat na střechu FVE, nabídky zatím vypadají na 6.5kWp - na víc nebude místo.
Aktuální stav:
Pro TUV je v každém patře rodinného domu plynový průtokový ohřívač. Spotřeba domu ročně z těchto zařízení je odhadem 5MW plynu, pokud se dá věřit výpočtům.
Do každého patra jde jen jedna fáze, 16A/230V takže kousek přes 3.3kW. Elektrický průtokový ohřívač z toho neuživím.
Rozvod teplé vody v domě není, jen rozvod elektřiny, vody a plynu, takže musím ohřívat lokálně.

Otázka:
Je nějaké zařízení, které by dokázalo energii z FVE/baterie použít pro ohřev TUV v době, kdy produkuji nadbytek, a zbytek doby doohříval plynem? V koupelnách, kde jsou teď průtokové ohřívače, není moc místa, nevleze se tam nejdřív elektrický ohřívač a za to sériově plynový průtokový.
Bylo by velmi drahé a obtížné předělávat rozvody plynu, vody a elektřiny, takže aktuální stav nemůžu měnit.
Nepotřebuji nějaké řešení dělané na koleně, potřebuji funkční sériově vyráběný produkt.
Cenově to musí vycházet tak, aby se to v rozumně dlouhé době zaplatilo - jestli přístroj vydrží 10 let a návratnost bude 12, tak je mi k ničemu.

Víte o nějakém řešení, jak toho dosáhnout? Připomínám, že mám k dispozici jen 230V/16A na celou domácnost s pračkou, dvěma počítači, elektrickou troubou, lednicí s mrazákem a myčkou - a všechna zařízení mohou jet současně. Aktuální spotřeba dvou domácností dohromady je cca 10kWh/den.
Pawel
Příspěvky: 813
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Pawel »

Tak pánové pán čeká. Zde se většina věcí dělá na koleně.
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od PetrDubi »

Tak tady by se toho mohl ujmout vanilka a edukovat ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od cipis »

Ano, ano, a dalsi nekteri panove.

Ostatni, pokud odpovime, tak spise dotazem, proc tato vec neni soucasti vyberoveho rizeni na dodavatele FV?

Jo, a dalsi dotaz by mohl byt, proc si nevezme kalkulacku a nesecte spotrebu zaple trouby, zrovna topici pracky a hrejici mycky. To by i ta win kalkulacka urcite nahlasila, ze je to mnohem vic nez da 16A jistic. Tudiz zaver jednoznacny, zaraz to nepujde ani omylem.
Naposledy upravil(a) cipis dne pát říj 28, 2022 1:03 pm, celkem upraveno 1 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od kyocera »

Dobrý den pane Petr 123,
máte hodně náročných požadavků, ale vše nejde splnit současně. Řekněme tedy, že nebudete skrblík
a nebudete požadovat poslední nejlepší model Porsche za cenu trabanta.
Pak by jste mohl přejít na obnovitelný vodík. V létě vyrábět z FV vodík a skladovat v několika tlakových nádobách
vedle domu. V zimě z toho živit vodíkový kotel nebo palivové články. Vyrábět tedy teplo i elektřinu. Samozřejmě takový systém nebudete dělat na koleně, ale realizace s řádným projektem. Kotel na vodík a více informací najdete i zde.
http://www.cstz.cz/index.php?sl2t=8915&id=468
Projektant se dá najít nějaký rozumný i v ČR , který by akceptoval Vaše požadavky .
Závislosti na plynu by jste se definitivně zbavil. Byl by to opravdu velký krok k vlastní soběstačnosti .Jinak mně nic jiného nenapadá aby to splnilo všechny Vaše náročné požadavky . Hledat řešení bez plynu to dělají už dnes domácnosti i průmysl.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Franta2776
Příspěvky: 2435
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Franta2776 »

petr123 píše:Dobrý den, chci v brzké době nainstalovat na střechu FVE, nabídky zatím vypadají na 6.5kWp - na víc nebude místo.
Aktuální stav:
Pro TUV je v každém patře rodinného domu plynový průtokový ohřívač. Spotřeba domu ročně z těchto zařízení je odhadem 5MW plynu, pokud se dá věřit výpočtům.
Do každého patra jde jen jedna fáze, 16A/230V takže kousek přes 3.3kW. Elektrický průtokový ohřívač z toho neuživím.
Rozvod teplé vody v domě není, jen rozvod elektřiny, vody a plynu, takže musím ohřívat lokálně.

Otázka:
Je nějaké zařízení, které by dokázalo energii z FVE/baterie použít pro ohřev TUV v době, kdy produkuji nadbytek, a zbytek doby doohříval plynem? V koupelnách, kde jsou teď průtokové ohřívače, není moc místa, nevleze se tam nejdřív elektrický ohřívač a za to sériově plynový průtokový.
Bylo by velmi drahé a obtížné předělávat rozvody plynu, vody a elektřiny, takže aktuální stav nemůžu měnit.
Nepotřebuji nějaké řešení dělané na koleně, potřebuji funkční sériově vyráběný produkt.
Cenově to musí vycházet tak, aby se to v rozumně dlouhé době zaplatilo - jestli přístroj vydrží 10 let a návratnost bude 12, tak je mi k ničemu.

Víte o nějakém řešení, jak toho dosáhnout? Připomínám, že mám k dispozici jen 230V/16A na celou domácnost s pračkou, dvěma počítači, elektrickou troubou, lednicí s mrazákem a myčkou - a všechna zařízení mohou jet současně. Aktuální spotřeba dvou domácností dohromady je cca 10kWh/den.
Umí to Solar tarif od Čezu,ale toto je na to špatné forum:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade je FVE pre TUV neriešiteľná.

Nie je priestor na bojler, nie je rozvod teplej vody, nie je dostatočná kapacita kabeláže a ani sa nič nedá dorobiť.

Jedine, čo by sa dalo poriešiť je ostatná spotreba, čo asi nebude veľa.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Díky za odpovědi, doufal jsem, že vás něco napadne. A ano, dělám si právě součty udávaných příkonů jednotlivých zařízení, protože se mi taky zdálo, že je to nějaké podezřelé.
Pračka: až 2,1kW
Myčka: až 2,4kW
Mikrovlnka: až 1,25kW
Trouba: 3,58kW
Lednici Bosh se mi nepodařilo najít typ, abych zjistil z online manuálu spotřebu.
Jsem si jistý, že dnes dohromady běžela pračka, myčka a trouba, takže někde mám fakt velkou díru v chápání, jak to všechno funguje. To co udávají manuály bude maximální odběr a reálný o dost nižší, ale bez měření nedokážu říct kolik.
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Ještě zdůrazním, že právě proto se dívám ideálně ne na průtokový ohřívač, ale něco se zásobníkem teplé vody - třeba 200L. Tam není třeba nárazově tolik energie, když by v baterii bylo dost tak může dobíjet z ní (případně ze střídače by se musel vést nový kabel do koupelen, ještě než se dostane do baterie - to by bylo lepší, ale nevidím to reálně). Pak už nepotřebujete velké elektrické odběry. Pořád mi z toho vyplývá, že takové zařízení potřebuje vědět, kdy má ohřívat plynem a kdy ne, to jest asi znát stav baterie / FVE.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek