Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Dobrý den, chci v brzké době nainstalovat na střechu FVE, nabídky zatím vypadají na 6.5kWp - na víc nebude místo.
Aktuální stav:
Pro TUV je v každém patře rodinného domu plynový průtokový ohřívač. Spotřeba domu ročně z těchto zařízení je odhadem 5MW plynu, pokud se dá věřit výpočtům.
Do každého patra jde jen jedna fáze, 16A/230V takže kousek přes 3.3kW. Elektrický průtokový ohřívač z toho neuživím.
Rozvod teplé vody v domě není, jen rozvod elektřiny, vody a plynu, takže musím ohřívat lokálně.

Otázka:
Je nějaké zařízení, které by dokázalo energii z FVE/baterie použít pro ohřev TUV v době, kdy produkuji nadbytek, a zbytek doby doohříval plynem? V koupelnách, kde jsou teď průtokové ohřívače, není moc místa, nevleze se tam nejdřív elektrický ohřívač a za to sériově plynový průtokový.
Bylo by velmi drahé a obtížné předělávat rozvody plynu, vody a elektřiny, takže aktuální stav nemůžu měnit.
Nepotřebuji nějaké řešení dělané na koleně, potřebuji funkční sériově vyráběný produkt.
Cenově to musí vycházet tak, aby se to v rozumně dlouhé době zaplatilo - jestli přístroj vydrží 10 let a návratnost bude 12, tak je mi k ničemu.

Víte o nějakém řešení, jak toho dosáhnout? Připomínám, že mám k dispozici jen 230V/16A na celou domácnost s pračkou, dvěma počítači, elektrickou troubou, lednicí s mrazákem a myčkou - a všechna zařízení mohou jet současně. Aktuální spotřeba dvou domácností dohromady je cca 10kWh/den.
Pawel
Příspěvky: 848
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Pawel »

Tak pánové pán čeká. Zde se většina věcí dělá na koleně.
PetrDubi
Příspěvky: 1513
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od PetrDubi »

Tak tady by se toho mohl ujmout vanilka a edukovat ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od cipis »

Ano, ano, a dalsi nekteri panove.

Ostatni, pokud odpovime, tak spise dotazem, proc tato vec neni soucasti vyberoveho rizeni na dodavatele FV?

Jo, a dalsi dotaz by mohl byt, proc si nevezme kalkulacku a nesecte spotrebu zaple trouby, zrovna topici pracky a hrejici mycky. To by i ta win kalkulacka urcite nahlasila, ze je to mnohem vic nez da 16A jistic. Tudiz zaver jednoznacny, zaraz to nepujde ani omylem.
Naposledy upravil(a) cipis dne pát říj 28, 2022 1:03 pm, celkem upraveno 1 x.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kyocera
Příspěvky: 1288
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od kyocera »

Dobrý den pane Petr 123,
máte hodně náročných požadavků, ale vše nejde splnit současně. Řekněme tedy, že nebudete skrblík
a nebudete požadovat poslední nejlepší model Porsche za cenu trabanta.
Pak by jste mohl přejít na obnovitelný vodík. V létě vyrábět z FV vodík a skladovat v několika tlakových nádobách
vedle domu. V zimě z toho živit vodíkový kotel nebo palivové články. Vyrábět tedy teplo i elektřinu. Samozřejmě takový systém nebudete dělat na koleně, ale realizace s řádným projektem. Kotel na vodík a více informací najdete i zde.
http://www.cstz.cz/index.php?sl2t=8915&id=468
Projektant se dá najít nějaký rozumný i v ČR , který by akceptoval Vaše požadavky .
Závislosti na plynu by jste se definitivně zbavil. Byl by to opravdu velký krok k vlastní soběstačnosti .Jinak mně nic jiného nenapadá aby to splnilo všechny Vaše náročné požadavky . Hledat řešení bez plynu to dělají už dnes domácnosti i průmysl.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Franta2776
Příspěvky: 2969
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Franta2776 »

petr123 píše:Dobrý den, chci v brzké době nainstalovat na střechu FVE, nabídky zatím vypadají na 6.5kWp - na víc nebude místo.
Aktuální stav:
Pro TUV je v každém patře rodinného domu plynový průtokový ohřívač. Spotřeba domu ročně z těchto zařízení je odhadem 5MW plynu, pokud se dá věřit výpočtům.
Do každého patra jde jen jedna fáze, 16A/230V takže kousek přes 3.3kW. Elektrický průtokový ohřívač z toho neuživím.
Rozvod teplé vody v domě není, jen rozvod elektřiny, vody a plynu, takže musím ohřívat lokálně.

Otázka:
Je nějaké zařízení, které by dokázalo energii z FVE/baterie použít pro ohřev TUV v době, kdy produkuji nadbytek, a zbytek doby doohříval plynem? V koupelnách, kde jsou teď průtokové ohřívače, není moc místa, nevleze se tam nejdřív elektrický ohřívač a za to sériově plynový průtokový.
Bylo by velmi drahé a obtížné předělávat rozvody plynu, vody a elektřiny, takže aktuální stav nemůžu měnit.
Nepotřebuji nějaké řešení dělané na koleně, potřebuji funkční sériově vyráběný produkt.
Cenově to musí vycházet tak, aby se to v rozumně dlouhé době zaplatilo - jestli přístroj vydrží 10 let a návratnost bude 12, tak je mi k ničemu.

Víte o nějakém řešení, jak toho dosáhnout? Připomínám, že mám k dispozici jen 230V/16A na celou domácnost s pračkou, dvěma počítači, elektrickou troubou, lednicí s mrazákem a myčkou - a všechna zařízení mohou jet současně. Aktuální spotřeba dvou domácností dohromady je cca 10kWh/den.
Umí to Solar tarif od Čezu,ale toto je na to špatné forum:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1795
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade je FVE pre TUV neriešiteľná.

Nie je priestor na bojler, nie je rozvod teplej vody, nie je dostatočná kapacita kabeláže a ani sa nič nedá dorobiť.

Jedine, čo by sa dalo poriešiť je ostatná spotreba, čo asi nebude veľa.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Díky za odpovědi, doufal jsem, že vás něco napadne. A ano, dělám si právě součty udávaných příkonů jednotlivých zařízení, protože se mi taky zdálo, že je to nějaké podezřelé.
Pračka: až 2,1kW
Myčka: až 2,4kW
Mikrovlnka: až 1,25kW
Trouba: 3,58kW
Lednici Bosh se mi nepodařilo najít typ, abych zjistil z online manuálu spotřebu.
Jsem si jistý, že dnes dohromady běžela pračka, myčka a trouba, takže někde mám fakt velkou díru v chápání, jak to všechno funguje. To co udávají manuály bude maximální odběr a reálný o dost nižší, ale bez měření nedokážu říct kolik.
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Ohřev TUV kombinace plyn v zimě, elektřina z FVE v létě

Příspěvek od petr123 »

Ještě zdůrazním, že právě proto se dívám ideálně ne na průtokový ohřívač, ale něco se zásobníkem teplé vody - třeba 200L. Tam není třeba nárazově tolik energie, když by v baterii bylo dost tak může dobíjet z ní (případně ze střídače by se musel vést nový kabel do koupelen, ještě než se dostane do baterie - to by bylo lepší, ale nevidím to reálně). Pak už nepotřebujete velké elektrické odběry. Pořád mi z toho vyplývá, že takové zařízení potřebuje vědět, kdy má ohřívat plynem a kdy ne, to jest asi znát stav baterie / FVE.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek