Poškodený panel.

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Pentagrid
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 26, 2022 7:38 pm

Poškodený panel.

Příspěvek od Pentagrid »

zdravím vospolok.
situácia: malý ostrovný systém - string 3 x panel 170W, MPPT, baterky 90Ah v 48V stringu, za tým invertor 1.2kW, záťaž kolísavá 0 - cca 220W ... v prevádzke niekoľko mesiacov. slnko svietilo, panely panelovali, invertor invertoval a svet bol krásny :D ... začiatkom týždňa systém stratil výkon a MPPT sotva udržal na baterkách 48V aj bez záťaže. dnes som sa k tomu konečne dostal, a meraním zistil že jeden z panelov má síce naprázdno 27V, ale max prúd ktorý je schopný dodať je asi 300mA. pri vizuálnej kontrole som na ňom objavil takéto poškodenie
panel.jpg
otázka do pléna - čím to vzniklo? výrobná vada? predpokladám že prúdovým preťažením asi nie pri danej záťaži systému...
panel je asi neopraviteľný, čím mi vzniká dilema čo ďalej. zvyšné dva som zatiaľ natvrdo pripojil k baterkám. prv než ma niekto spraží že to je fuj riešenie, tak MPPT funguje až od 60V hore, a potrebujem aspoň provizórne dobíjať baterky...
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Dagus »

Reklamace panelu nejde?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od mgx »

170W panely asi nie su nove a so zarukou? Ak je este v zaruke reklamovat, ak nie, bud DIY opravit alebo mrdnut do kosa a kupit nove. Osobne razim teoriu, ze nema vyznam kupovat panely bez zaruky, lebo v principe su neopravitelne. Menic si opravit viem, na panel vybavu nemam.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od fugas »

Jak to vzniklo těžko říct. Ale pokud je to jen tohle místo, pak to určitě nemá takový vliv, aby panel nedával vůbec nic. Podívej se ještě do krabice na panelu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od kodl69 »

Tohle asi budou panely bez diod, i s 1/3 mrtvýho panelu by napěí na MPPT mělo stačit, teda jestli to jsou 60čl. panely. články vpanelu ala šindel - to už se fakt nevidí. V podstatě by mělo stačit prořezat folii , článek zkratovat a jede se dál. místo pak zaplácat polyuretanem nebo nějakým EVA tmelem. Otázka je, jestli tohle je ta věc, co ten panel zmermomocnila.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pentagrid
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 26, 2022 7:38 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Pentagrid »

vďaka za odpovede.
@ Dagus / mgx - reklamovať sa to nedá. panely boli kúpené vlani v lete, z normálneho e-shopu, myslím že seriózneho, ale ak by som aj našiel doklad o kúpe, tak predajca mi oplieska o hlavu, že v ráme panelu sú navrtané dve 3mm dierky. na elektrické parametre to samozrejme nemá vplyv, ale ako dôvod na neuznanie reklamácie to stačí.

@ fugas / kodl69 - krabicu som otvoril už včera, tu je fotka
krabica.jpg
neviem prečo sú tam tri diódy, pretože pokiaľ vidím, tak ku vnútorným svorkám nie je pripojené nič, napätie merám len na krajných, s ktorých idú káble von. možno by stála za pokus oprava ktorú popisuješ, síce s neistým výsledkom, ale panel je aj tak na odpis.
ak sa nezadarí, neviem či má zmysel kupovať nový s rovnakým výkonom. vlani ich predávali za 90€, to ešte šlo za 170Wp, teraz majú cenu 110 za 160W verziu, za podobné ceny sa na inzertných portáloch dajú kúpiť panely okolo 300W.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Soban »

Díry v rámu panelu nemají na reklamaci vliv, na to by se mohl odvolávat kdyby se kroutil kvůli zeslabení....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od mgx »

ja by som reklamaciu urcite skusil dierka v rame nema s degradaciou tohto typu nic spolocne. Daj link na predajcu, nech viem kto predava vymet za 90-110e :)

Minuly rok sa za 100 euro dali kupit nove Canadian SOlar 325Wp aj s dovozom. Tento rok je to horsie, ale stale 150e za kus nie je zla cena. Pri jednotlivych kusoch je to skratka stale o nicom.
Pentagrid
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 26, 2022 7:38 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Pentagrid »

mgx píše: Daj link na predajcu, nech viem kto predava vymet za 90-110e :)
som na fóre druhý deň, nerád by som vyfasoval banán za nepovolenú reklamu :D

nie som ešte rozhodnutý čo urobiť, ale nechce sa mi platiť dopravu predajcovi, s tým že reklamáciu nakoniec nemusí uznať. jednou z možností je že zvyšné dva funkčné pustím za nejakú symbolickú cenu susedovi, ktorý už po nich pokukoval. mám nevyužitý 24V PWM regulátor aj invertor 600W, ak by si k tomu zohnal baterky mal by taký minisystém na napájanie osvetlenia v prístavbe čo má na dvore. invertor je síce 60Hz, ale to by nevadilo pokiaľ tým nechce živiť napríklad chladničku alebo niečo s indukčným motorom...

mám v garáži 6ks 320W panelov značky TPL, ktoré som kúpil nedávno po 120, len som sa ešte nedostal k ich montáži, a bolo by vybavené...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od kodl69 »

tak ty 170Wp dej někomu na zahradní chatku, tam to bude stačit. Krabice s diodama, který jsou zapojený tak, že překlemují celý panel, jsem ještě neviděl. Normálně jsou diody zapojený na jednotlivý rady článků v panelu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Soban »

Pentagrid píše: nie som ešte rozhodnutý čo urobiť, ale nechce sa mi platiť dopravu predajcovi, s tým že reklamáciu nakoniec nemusí uznať.
V první chvíli bych s ním komunikoval a než bych panel posílal tak nejdříve vyfotit a poslat fotky a podat reklamaci takto a pak řešit jak doručit a kam panel....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
yolo80
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 09, 2022 11:08 am

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od yolo80 »

To vyzera na mechanicke poskodenie. V strede bodka a okolo popraskany kremik. Neostreloval to niekto vzduchovkou?
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od mgx »

ak by si strelil do panela vzduchovkou, rozsype sa ako zrkadlo na rozpravkovom hrade :). Ale zaujimavy tvar poskodenia...
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od FíraD »

mgx píše:ak by si strelil do panela vzduchovkou, rozsype sa ako zrkadlo na rozpravkovom hrade :). Ale zaujimavy tvar poskodenia...
Určitě se nerozsype, po loňském tornádu a obrovských kroupách jsem vyděl hodně mechanicky poškozených panelů a žádný se nevysypal.
Myslím si že to podrží eva folie, ty panely vypadali jak třeba autosklo, rozbité ale v celku.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od mgx »

ano, tak som to myslel. Zial, minuly rok som takto jeden rozstrelil kosackou :). Ale eva folia to podrzala...
Pentagrid
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 26, 2022 7:38 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Pentagrid »

yolo80 píše:To vyzera na mechanicke poskodenie. V strede bodka a okolo popraskany kremik. Neostreloval to niekto vzduchovkou?
podobne to zhodnotil aj kolega keď som mu ukázal fotku. ale so susedom vychádzam dobre, čiže toto nepredpokladám, a myslím že ani nemá vzduchovku. okrem toho, poškodenie je na takom mieste, že by musel strieľať z rebríka alebo po balistickej krivke ,,,
kodl69 píše:tak ty 170Wp dej někomu na zahradní chatku, tam to bude stačit. Krabice s diodama, který jsou zapojený tak, že překlemují celý panel, jsem ještě neviděl. Normálně jsou diody zapojený na jednotlivý rady článků v panelu.
to je jedna z možností, že ich niekomu pustím za symbolickú cenu. druhá možnosť je nechať ich pripojené priamo k baterkám, samozrejme pre istotu ich oddeliť diódou, kvôli úbytku asi schottky, a otočiť ich na východ. ich napätie naprázdno je 27V, dva v sérii 54. bez MPPT samozrejme pôjdu +/- na voľnobeh, ale ráno do prázdnych bateriek začnú prispievať ako prvé aspoň nejakým výkonom.

na to zapojenie diód som tiež čumel ako bača do drogérie :D čisto len pre info, jedná sa o panely značky Solarfarm. bývalý kolega, keď som ich kupoval mi tvrdil že to je známy výrobca, a aj cena sa mu zdala OK ... lenže jeho pohľad na ceny bude asi zdeformovaný tým, že on má svoj systém postavený aj s dotáciami.
Pentagrid
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 26, 2022 7:38 pm

Re: Poškodený panel.

Příspěvek od Pentagrid »

No, panel DIY opravený ... viem urobiť aj krajšiu robotu, ale na to, že FV panel som opravoval prvý raz v živote, to nie je zas také hrozné 8-)
panel.jpg
v sobotu poobede som ho demontoval a načal. EVA fólii sa moc dole nechcelo, ale teplovzdušná pištoľ ju presvedčila. problém bol asi vo vadnom článku, a (elektro)chemický proces, čo v ňom nastal, zrejme uvolnil nejaké plyny, ktorých tlak odtrhol medenú zbernicu nielen od samotného článku, ale aj od spoja s páskovým vodičom do krabice. spoj som preletoval, medený pásik za tepla pritlačil k článku, článok prelepil PVC páskou, a jej okraje ešte prelepil silikónom.
včera doobeda som ho provizórne vyskúšal - o 10:00 na nie príliš silnom slnku udržal na záťažovom odpore 4.7ohm / 50W (namontovanom na chladiči) cca 21V, čo je zhruba 90W výkon.
dnes bežal celý deň, na baterkách krásnych 54.5V, a zatiaľ funguje ... uvidím dokedy :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek