Studer informacie

Regulátory Studer
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

vlkazajac píše:" ... přemýšlím nad VS-120 pro střechu Východ 18x225Wp a Západ 18x225Wp @35°elevace. ... "

Netechnické a neekonomické riešenie. Na V+Z by som dal určite dva mppt regulátory.

( V kútku duše radšej dva alebo štyri lacné pwm, drátov sa nebojím :roll: )
Hmmm, když i vlkazajac na prvém místě zmiňuje mppt, tak to je třeba vzít vážně ;-).
Ano, pokojně bych šel do 2xVT (2x 3S6P). A jak nás tady kodl opakovaně vyučuje, výhodou bude pak pro Tebe i napětí do 120V a jednodušší revize. Více drátů, ale lepší odolnost vůči stínům.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Všemu jsem porozuměl. Youda to řekl jako vždy naprosto jasně. Však jsem původně s dvěma VT80kami počítal. Když dá bůh a počasí, tak se třeba ještě letos zapojím...Háky jsem dnes namontoval na jih. Chlapci, díky.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Studer informacie

Příspěvek od bublich »

marsal64 píše:
vlkazajac píše:" ... přemýšlím nad VS-120 pro střechu Východ 18x225Wp a Západ 18x225Wp @35°elevace. ... "

Netechnické a neekonomické riešenie. Na V+Z by som dal určite dva mppt regulátory.

( V kútku duše radšej dva alebo štyri lacné pwm, drátov sa nebojím :roll: )
Hmmm, když i vlkazajac na prvém místě zmiňuje mppt, tak to je třeba vzít vážně ;-).
Ano, pokojně bych šel do 2xVT (2x 3S6P). A jak nás tady kodl opakovaně vyučuje, výhodou bude pak pro Tebe i napětí do 120V a jednodušší revize. Více drátů, ale lepší odolnost vůči stínům.
Blbý je,že i to 3S překročí 120V.Zejména když se to teď pro jistotu bere při teplotě absolutní nuly :D .
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Studer informacie

Příspěvek od youda »

bublich píše:Blbý je,že i to 3S překročí 120V.Zejména když se to teď pro jistotu bere při teplotě absolutní nuly :D .
Archeologové nedávno vypátrali, že příčinou zániku Summerské říše byl vynález písma. Summerové totiž následně začali vydávat tolik zákonů a vyhlášek, že na výrobu hliněných tabulek spotřebovali veškerou hlínu ve své říši. Neměli pak už z čeho dělat hrnce a to byl jejich konec. Zdá se mi, že nás čeká podobný osud...
Klett-collection-Bitumen-fragment.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

Dalej som nameral zaujimavy ukaz, ak je zopnute transfer rele, aktivne batery priority a aktivny boost, zakazany charger, je nizky odber na vystupe, napatie baterie blizke napatiu pre zaciatok battery priority, tak tecie do baterie prud cca 0,4A (menic nabija bateriu z DS). Vyzera to, ze to suvisi s boost-om. Ze by to bola chyba kalibracie? Ak ano ako sa robi? Menic ukazuje prud baterie 0, ale BSP to eviduje, a potvrdzuje to aj kliestovy merak.
To danoP:

Dano, prosím Ťa, prišiel si na to čo to spôsobuje? Dnes som prišiel na to že to isté robí aj u mňa, ale nerobilo to...
Zistil som že u mňa celu noc 0,6A. Vidno to aj na vstupe GRID a CONSUMER - výstup... Vždy ked sa zopne transfer rele. Ja držím batérie na minimálnom stave 30% a do rána aj stúpa SOC o pár percent.
Studer problem.jpg
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer informacie

Příspěvek od marko250 »

mobilik> kup o jednu cihlu Pylonu víc,odpoj ty dráty z DS do XTH a máš to vyřešené :-) . (8000W / 52V = 153A x 2= 300Ah baterka)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od xmasin »

redcrown píše:Ahoj, nevíte, jak se u Studer VS-120 myslí maximální proud? Je to proud, který může nabíječ zpracovávat - tedy na straně panelů může být víc, nebo to je max. proud, který se se nesmí ze strany panelů překročit?
Jde mi o to, že přemýšlím nad VS-120 pro střechu Východ 18x225Wp a Západ 18x225Wp @35°elevace. Pokud by to uměla obsloužit jedna 120cítka, tak bych do toho asi šel. Původní plán s VT-80 se mi líbí čím dál tím míň hlavně z pohledu milionu kabelů.
Já mám instalaci V+Z jen kvůli špatnému počasí a o max. špičkový výkon mi nejde. Navíc při těch úhlech umístění panelů asi nikdy nebude dosaženo max. výkonu.
Nebo zapojit MPP1=Západ 9x225Wp+Východ 9x225Wp a MPP2=Západ 9x225Wp+Východ 9x225Wp
Díky za radu
Taky uvažuji nad Variostringem a co jsem pochopil, tak VS-120 má dva samostatné MPPT regulátory, přičemž na každý lze navěsit až 3500Wp panelů s tím, že se musí dodržet maximální napětí 600V a maximální proud 13A. U toho proudu trochu tápu, protože někde je uvedeno, že 13A je provozní proud a jinde zase zkratový. Takže pokud máš panely 225Wp tak bych dal klidně do série cca 15 - 16 panelů by měl vstup snést.
Případně se zkusit podívat u Victronu, mají teď nový HV regulátor RS450V/100A a ten má sice nižší napětí, jen do 450V, ale snese až 20A zkratového proudu na vstup a má také dva vstupy. U něj by šlo dát 9S2P na vstup a budeš bez problémů v rámci limitu regulátoru. https://www.victronenergy.com/upload/do ... -RS-EN.pdf
Na vstup regulátoru vždy zapojit jen panely se stejnou orientací. Nekombinovat východ+západ.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Ale victron by nemluvil po CAN s měničem a baterií. Za mě špatně.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Studer informacie

Příspěvek od DanoP »

mobilik píše:
Dalej som nameral zaujimavy ukaz, ak je zopnute transfer rele, aktivne batery priority a aktivny boost, zakazany charger, je nizky odber na vystupe, napatie baterie blizke napatiu pre zaciatok battery priority, tak tecie do baterie prud cca 0,4A (menic nabija bateriu z DS). Vyzera to, ze to suvisi s boost-om. Ze by to bola chyba kalibracie? Ak ano ako sa robi? Menic ukazuje prud baterie 0, ale BSP to eviduje, a potvrdzuje to aj kliestovy merak.
To danoP:

Dano, prosím Ťa, prišiel si na to čo to spôsobuje? Dnes som prišiel na to že to isté robí aj u mňa, ale nerobilo to...
Zistil som že u mňa celu noc 0,6A. Vidno to aj na vstupe GRID a CONSUMER - výstup... Vždy ked sa zopne transfer rele. Ja držím batérie na minimálnom stave 30% a do rána aj stúpa SOC o pár percent.
Příloha Studer problem.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Vyzera to tak ze je to side effect boost + battery priority. U mna to spriemerovane neovplyvnuje SOC, vyzera to tak, ze co doda do baterie to si aj z nej zoberie. Priklad z tmaveho dna, ked panely nedali takmer nic.
bateriaU-I.PNG
Battery priority napatie mam 51,4V, napatie baterie je udrziavane na cca 52,4V. Kedze mam na BSP momentalne nizke SOC (viac ako 2 mesiace nebolo plne nabite a tym padom reset SOC) tak som cele dni na zopnutom transfer rele a v boost mode. Tiez som si vsimol, ze ak je velmi maly odber, AC-IN svieti trvale, az ked sa zvysi tak zacne blikat - cize dojde k "obmedzovaniu" odoberaneho prudu z AC-In a odber je z baterie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od xmasin »

redcrown píše:Ale victron by nemluvil po CAN s měničem a baterií. Za mě špatně.
Tak potom jedině VS-120. Poslal jsem na Studer dotaz, jak to mají s proudy na PV straně Variostringů, tak když něco odpoví, tak to sem dám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od xmasin »

Odpověď od Studeru:
This is the maximum current that VS will take or harvest from PV panels. If Isc or Impp are higher than 13A, you should not worry about it. This can not damage VS.
Takže v podstatě to znamená, že Variostring dokáže z panelů tahat 13A do celkového výkonu na straně baterie 70A. Pokud je na straně panelů dostupný větší výkon, tak ho Variostring nedokáže využít.
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer informacie

Příspěvek od mopadzi »

takže VS dokáže snést FV panely většího výkonu? žil jsem v domnění že se nesmí nominální výkon panelů překročit ani u VS ani u VT
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od xmasin »

mopadzi píše:takže VS dokáže snést FV panely většího výkonu? žil jsem v domnění že se nesmí nominální výkon panelů překročit ani u VS ani u VT
Já to taky tak chápu, psali, že upraví datasheet, prý jsem nebyl první, co se na to ptal.
Beru to tak, že VS má dva limity, první je na straně baterie a to 70A (VS-70) resp. 2x60A (VS-120) a druhý je 600V/13A na jeden MPPT vstup. Takže pokud vezmu tyhle dva limity, tak mně vychází pro 15S Lion s napětím článku do 4,1V nabíjecí výkon 4300W s tím, že těch 4300W je limitovaných 13A na straně PV panelů, takže napětí musí být minimálně cca 330V.
Uživatelský avatar
LukasK
Příspěvky: 76
Registrován: pon dub 20, 2020 6:23 am
Bydliště: Jihočeská republika

Re: Studer informacie

Příspěvek od LukasK »

V návodu je u VT80 5000W psané jako maximální doporučené...

Ale...píšou, že PV pole může být předimezováno, aby dávalo dostatek i při nižžším osvitu, za cenu ztrát výkonu z panelů při velkém osvitu...

Zásadní je max zkratový proud PV pole...který nesmí u Vt-65 překročit 60A a u VT-80 75A ( a samozřejmě také max. napětí)

If the maximum currents mentioned in chap. 4.3.3.1 are respected, the PV generator can be overdimensioned in order to get the required charging power even when solar irradiation is lower. In this
case, a part of the energy will be lost when the solar irradiation is higher.

4.3.3.1 Maximum current of the solar generator
The maximum current of the solar generator (sum of the short-circuit currents for all the strings
connected in parallel) is 60A for model VT-65 and 75A for model VT-80

Já mám na VT80 pověšeno 6500 kWp ( 3S7P) mám rezervu( sic ne velkou) i po započtení teplotních koeficientů
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

DanoP píše:
mobilik píše:
Dalej som nameral zaujimavy ukaz, ak je zopnute transfer rele, aktivne batery priority a aktivny boost, zakazany charger, je nizky odber na vystupe, napatie baterie blizke napatiu pre zaciatok battery priority, tak tecie do baterie prud cca 0,4A (menic nabija bateriu z DS). Vyzera to, ze to suvisi s boost-om. Ze by to bola chyba kalibracie? Ak ano ako sa robi? Menic ukazuje prud baterie 0, ale BSP to eviduje, a potvrdzuje to aj kliestovy merak.
To danoP:

Dano, prosím Ťa, prišiel si na to čo to spôsobuje? Dnes som prišiel na to že to isté robí aj u mňa, ale nerobilo to...
Zistil som že u mňa celu noc 0,6A. Vidno to aj na vstupe GRID a CONSUMER - výstup... Vždy ked sa zopne transfer rele. Ja držím batérie na minimálnom stave 30% a do rána aj stúpa SOC o pár percent.
Studer problem.jpg
Vyzera to tak ze je to side effect boost + battery priority. U mna to spriemerovane neovplyvnuje SOC, vyzera to tak, ze co doda do baterie to si aj z nej zoberie. Priklad z tmaveho dna, ked panely nedali takmer nic.
bateriaU-I.PNG
Battery priority napatie mam 51,4V, napatie baterie je udrziavane na cca 52,4V. Kedze mam na BSP momentalne nizke SOC (viac ako 2 mesiace nebolo plne nabite a tym padom reset SOC) tak som cele dni na zopnutom transfer rele a v boost mode. Tiez som si vsimol, ze ak je velmi maly odber, AC-IN svieti trvale, az ked sa zvysi tak zacne blikat - cize dojde k "obmedzovaniu" odoberaneho prudu z AC-In a odber je z baterie.
Tak zamedzil som tomu nastavením meniča na pôvodne parametre.
Robil som zmenu že som zakázal nabíjačku a nastavil napätie max. batérie. Pointa na to, že ak bude treba dobiť, zmením len jeden parameter. Pôvodne bola nabíjačka povolená a U=45,5V aby udržiavalo ak bude batéria blízko vybitia.
V tomto režime to nenabíja samo 0,5A. Momentálne ide pekne SmartBoost, niečo berie z batérie a niečo zo siete.
Takže ak je zakázaná nabíjačka tak to nabíja vždy 0,5A. Nelogické, nerozumiem tomu, ale je to tak.
Skúšal som vypínať aj prioritu batérie, no nemalo to žiaden vplyv. :-(
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

marko250 píše:mobilik> kup o jednu cihlu Pylonu víc,odpoj ty dráty z DS do XTH a máš to vyřešené :-) . (8000W / 52V = 153A x 2= 300Ah baterka)
No mam už 1ks doma zabalený asi mesiac a nie a nie ju primontovať k systému... Ale to budem mať stále len 250Ah.
Ja sa DS nevzdám. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

Tak po dni to je odskúšané a vidno to už aj na grafoch... :roll: treba čakať deň u studera...

Tu už pekne vidno ako sa odber z DS a vystúp z meniča pekne kryje od zmeny... Takže je tam nula a menič nedobíja batérie.
Studer1.jpg
Tu to vidno aj pekne na napätí batérie že nie je v pluse...
Studer2.jpg
Dnes som skúšal meniť aj ďalšie parametre, ale neprišiel som na nič s čím by to malo ešte súvis. Takže menič nabíja 0,5A prúdom batérie ak je nabíjanie zakázané.Ak je nabíjanie povolené a napätie je pod vyššie ako nastavený float na meniči tak nenabíja a začne až keď klesne napätie na nastavené hodnoty. Nelogické, ale to je STUDER. :wall: Možno mám ešte niečo zle nastavené, ale neviem už na nič prísť, takže top nechávam tak. ::facepalm::
Možno to niekomu pomôže ak bude riešiť to isté ako ja z danomP. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Studer informacie

Příspěvek od Vitek »

Studer je přece nejlepší a neříkej že axpert to vyřešil a studer ne? nechce se mi věřit.-....
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

Studer ma svoje muchy, ale celkovo je to brutal rozdiel oproti axpertu. :wink:
Možno chybu robím len ja...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Studer informacie

Příspěvek od Vitek »

brutal ano :-) včetně ceny.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek