Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Ahoj,

používate někdo na Raspberry OS Venus ModbusTCP?
Dnes jsem testoval napojení na SolarEdge. To běží OK. Dostanu i ID 20 pro měnič, vlastní jerdnotka je 100.
Pokud se ale na Raspberry chci připojit vyběhne hláška GATEWAY PATH UNAVAILABLE

Na Venus je toto:
Victron erors.jpg
Victron erors.jpg (33.16 KiB) Zobrazeno 1611 x
Někdo nějaký nápad?

Dle chybové hlášky by to mělo znamenat, že ID 20 je v seznamu, ale není žádné připojeno.

Díky
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od PavelR »

venus OS jsem měl na rapsberry a teď mám na octo gx. modbus TCP funguje.
Podívej se na specifikaci modbus tcp co má victron ke stažení - je tam vše včetně ID a odres.

podle mě je ID20 PV inverter což je podle mě myšleno jako PV inverter měřený přes RS485 elměr.

ideálně si stáhní nový soubor teto co přikládám je několik let starý.

Jak máš solaredge spojený s victron systémem?
Přílohy
CCGX-Modbus-TCP-register-list-2.20.xlsx
(41.6 KiB) Staženo 155 x
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Ahoj,

začnu radši od začátku :-)

Mám 1f SolarEdge s 10 kWp baterkou LG. Baterka rozšířit nejde, rozhodl jsem se, že dám k tomu AC coupling Victrona s Pylontechem, jako ON grid.
Zatím testuju komunikaci, HW ještě nemám, tak jsem vrazil Venus OS na Raspberry s LCD. Na SolarEdge nastavený modbus mám (používám jej do PLC na vyčítání dat - tady vím, že SE se spojí jen s jedním klientem - komunikace občas padá), je třeba jen změnit ID na 126.
Do Raspberry se SE načetl na první dobrou, je vidět vše o měniči (Firmw, výr.číslo, výroba, baterka ale není).
Včera jsem se snažil vyčíst nějaké údaje o měniči připojení na Modbsu Raspberry tedy Venus OS. Hlášku, jakou mě to dávalo jsem sem dával a měl jsem za to, že to je nějaký jiný problém, než který to nakonec byl.
Pokud zadáš jiný rozsah adresace do Modbus scanu, vypíše hlášku Ilegall adress.
Dnes jsem ještě jednou zkontroloval dle Modbus mapy Victrona, jaký má PV inventor rozsah adresace a hned vidím, že com.victronenergy.pvinverter má jiný rozsah ... zadal jsem ten dobrý a už to vyčítá. Super :yes:

Začal jsem testovat dál a připojel jsem vejražní modbus elměr, je to tedy EM 111, ale s převodníkem 485-USB jej Raspberry v pohodě načetlo. Modbus se taky povedl vyčíst. Takže vidím možnost napojení více elměrů za sebou na jeden převodník.

Ale mám zádrhel v upřesnění funkce toho elměru. On se pořád tváří, jako by to byl jen Grid elměr a nejde nikde zvolit, aby jej bral, třeba jako AC vstup elměr. Volba AC vstup 1 je v nastavení systému - NEZNÁMÝ, pokud jej změním na např. SÍŤ, uložím, vlezu na začátek a pak zpět na nastavení, tak je tam opět Neznámý. Tady v tom nějak tápu a zatím jsem nenašel nějaký kloudný návod.

Druhá věc, ikdybych bral elměr, jako Grid, tedy vnitřní spotřebu, tak se systém chová nějak divně. Ráno byla výroba na měniči 59W a bodovka měla spotřebu 52W (obě hodnoty takto vykazovaly konkrétní zařízení v Venus OS), ale na grafice i na portálu se Grid sečetl dohromady viz. screen.
AC součet.jpg
AC součet.jpg (29.18 KiB) Zobrazeno 1571 x
Zatím mám čas, můžu si hrát, ale až přijde jaro ...

Edit: Teď mně napadlo, jestli to není tím, že tam není žádné ESS, tedy není připojen měnič Victron.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od dano »

Ahoj, to bude urcite tym, ja pouzivam modbus elektromer a nastavit naco ma sluzit sa da v Settings - Energy meters - Role, na vyber je Grid meter, PV Inverter, Generator. V kazdom pripade ti drzim palce a som zvedavy ako ti to bude fungovat.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Ty role tam vidím. Jdou takto přesně nastavit. Ale jak říkám vše bude tím, že není ESS. Tedy asi.
Na jaře bude i skutečný GX HW. Zatím si tu hraju. Znáte to.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Ok, našel jsme nějaký manuál k hybridům s Victronem. Bez ESS se nehnu. Více asi netestnu dokud nebude měnič a baterky.
Ale jedna věc mě ještě zajímá. Pokud pověsím na AC Grid více elměrů (spotřeba uvnitř) budou vidět v grafice jednotlivě? Zajímá mě spotřeba při vytěžování do bojleru a spotřeba doma. Nechci to mít dohromady.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od PavelR »

to si nemyslím. Elměry mají jen ty tři role které jdou nastavit.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Tak jsem nedonutil více elměrů na jednom převodníku pracovat. Ikdyž mám EM111, kde se dá změnit adresa zařízení, ikdyž jsem udělal terminaci na konci, tak se ty dva spolu nenačtou.
To jsem si je napřed načet do seznamu, jednoho po druhém ...
Objednal jsem originál převodník, tak uvidíme.

Používáte někdo nějaký osvedčený USB HUB pro CERBO? Ty tři USBčka budou pro mne málo ...
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od PavelR »

5. Multiple Energy Meters in one system

There are 3 options to connect multiple Energy Meters:

Each wired to a separate RS485-USB converter. Which are then each plugged into a separate USB socket on the GX device.
2 meters wired on to one RS485-USB converter. In this case the modbus address of the additional meter needs to be changed, so each is unique. See chapter 6.
Wireless connection: the additional meter is connected to an additional Zigbee to RS485 converters. There is then no second Zigbee to USB interface required. It is necessary to change of the modbus address of one of the AC sensors, see chapter 6.

Besides adding an extra sensor, it is also possible, in a single phase installation, to use the, unused, second phase to measure the output of the PV Inverter. See see the AC Wiring chapter in this manual.
6. Changing the modbus address

Press the joystick down until until the display shows 'Pass'. The joystick on the right side on the display, above the front selector).
Press the joystick down again and release immediately.
Press the joystick right several times until 'Address' appears. Press the joystick down. Now you can adjust the address by pressing the joystick up and down. Set it to 2.
Press down again. 'Baudrate' appears.
Press down again twice. 'Address' appears again.
Press right until 'End' appears.
Press down. The display now shows measurements again.

Note that only one extra Energy meter can be added: the systems works only with address 1 (the default) and 2.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od PavelR »

Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Děkuju :-) Ta poslední řádka stačila, umí to jen dva elměry na jedné 485 s adresou 1 a 2 ... aspoň to.
Jdu poslat přes elmery nějaký odběr, zatím jsou vidět pořád jako AC zátěž dohromady.

Edit: u těch jednofázových elměrů si asi nemůžu vybrat, jakou fázi má zobrazovat co? Že bych takto rozdělil ty elměry, bojler první a druhá fáze. Asi až do doby co nebude na AC vstupu 3f elměr a zapojeno do Multiplusu.
Bojler 1.jpg
Bojler 1.jpg (28.75 KiB) Zobrazeno 1520 x
AC zátěž.jpg
AC zátěž.jpg (30.91 KiB) Zobrazeno 1520 x
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od PavelR »

Beny píše:Děkuju :-) Ta poslední řádka stačila, umí to jen dva elměry na jedné 485 s adresou 1 a 2 ... aspoň to.
Jdu poslat přes elmery nějaký odběr, zatím jsou vidět pořád jako AC zátěž dohromady.

Edit: u těch jednofázových elměrů si asi nemůžu vybrat, jakou fázi má zobrazovat co? Že bych takto rozdělil ty elměry, bojler první a druhá fáze. Asi až do doby co nebude na AC vstupu 3f elměr a zapojeno do Multiplusu.
Bojler 1.jpg
AC zátěž.jpg
Vstupní energymetr systém používá pokud je na AC vstupu instalován PV inverter - tedy před multiplusem. Aby dokázal z tohoto inverteru nabíjet a udržovat 0 na fakturačním měření. Pro zobrazování výkonu používá měření multiplusů.
škoda že nepodporuje víc elměrů a možnost si naeditovat vlastní topologii instalace uživatelsky. Na rs485 můžou být v principu desítky zařízení najednou.
Jsem zvědavej co vše ti půjde s tím udělat. On snad žádný výrobce neřeší vytěžování atp.
Na druhou stranu je VRM porál zadarmo a to i pro raspberry. A mají to zpracované naprosto skvělě.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

Takže zatím to přesunout na jinou f nejde. Až budu mít tu 3f mrchu (protože ta moje co mám EM340 není podporováná) zkusím, zda se mě AC zátěž rozdělí na 3f a třeba pak půjde některému 1f elměru tu fázi vnutit.
Myslel jsem, že mě to více potěší, takhle asi budu data vyčítat z GX do svého PLC a následně vizualizovat v Grafaně. Elměry dám jen ty co budu potřebovat k AC coupling a bude.
No říkám škoda ho
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Venus OS na Raspberry - Modbus TCP

Příspěvek od Beny »

FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek