Axpert zhorel

Měniče Axpert
Peredo
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 11, 2017 12:38 pm
Bydliště: Vesnica u Brna

Axpert zhorel

Příspěvek od Peredo »

Cau borci.
Dnes doslo ke kratu pri skripnuti prodluzky a odesel mi muj Axpert Invertor 3kVA, rok vyroby 2014. Doslo ke zkratu, a Axpert hlasil chybu. Zapl jsem ho a vypl, neco tam osklive zahrcelo a trochu se z neho zacoudilo. Soucasny stav je, ze dispej jede, ukazuje, ze dobiji ze solaru, ale 230V nejde. Hlasi chybu 09, coz je: Selhani Soft startu sbernice. Vite, co to znamena? Da se to opravit? Popr, existuji vubec nahradni dily na tento menic?

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od volente »

Jističe za výstupem to nechytly? Nebo jinak, byly tam?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od volente »

Jinak co vím tak se dá objednat celá základová deska měniče asi za cenu 1/3 celého měniče. Více by ti asi poradil mobilik.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Peredo
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 11, 2017 12:38 pm
Bydliště: Vesnica u Brna

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od Peredo »

volente píše:Jističe za výstupem to nechytly? Nebo jinak, byly tam?
Mam za tim proudovy chranic a jistic 10A. Ty nevybavily..
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od josse »

Soft start je myslím tlumivka a transistor a dioda před velkým zvyšujícím trafem. Tohle je za běhu vypnuté, jestli to hlásí tuhle chybu, tipnul bych si to na všechny polovodiče kolem trafa. Jestli je to stejné jako 4048, má to z obou stran trafa fullbridge. Jako první zjistit z které strany to šlo.

Když koukám více na service manual, přijde mi to jiné než 4048...

Service manual doporučuje:
Return to repair center :-)

https://josseowncloud.trenet.org/index. ... aGrZf3WktW

Možná něco z manuálu pomůže... Jsou tam některé měřící kroky pro ověření... Jestli je to tenhle typ...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od volente »

Peredo píše:
volente píše:Jističe za výstupem to nechytly? Nebo jinak, byly tam?
Mam za tim proudovy chranic a jistic 10A. Ty nevybavily..
To je divné, jednou se mě stalo že žárovka udělala zkrat a jistič 10A nevybavil, ale jistič na Axpertu ano. Axpert, aspoň můj MSXE má svůj jistič na spodní straně za svorkami síťového připojení. Černý klobouček asi 6mm průměr, po vybavení stačí zamáčknout.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od josse »

To tlačítko je podle mě extra pomalá vratná pojistka na 40A... To skoro nemůže vypadnout a navíc to je na ACIN.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od kodl69 »

Jistič zabere ve chvíli, kdy křemík z tranzistoru už změnil skupenství, včetně přívodu.
Dá se udělat HF měnič odolnej zkratu, ale to neumí žádnej výrobek původem z číny, viz video: https://youtu.be/O31D6mtmf2o?t=326 třeba o XTM/XTH nepochybuju, že jsou zkratuvzdorný a je jedno, kdo je složil, ale ne to, kdo to zkonstruoval a odladil.
A soft start je pozvolnej rozběh do zátěže, postupně se zvyšuje střída a tím postupně roste napětí. To je trochu jinak než softstart u svářečky nebo zesilovače.
Nahlédl jsem do manuálu, a ani pokus o zkratovou ochranu, aspoň podle schémat v manuálu. Ale co by člověk chtěl, za pár drobnejch.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od mobilik »

1. Ak vidím dobre tak je to čínska kópia.
2. Akpert musí mať skratovu ochranu, u mňa doma skrat priamy, istič zostal hore a axpert pískal a vypol výstup. Po pár sekundách sa zapol späť. Otázka ci kópia to ma...
3. Ak je to kópia, nevieš pozháňať náhradný diel.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:Jistič zabere ve chvíli, kdy křemík z tranzistoru už změnil skupenství, včetně přívodu.
Dá se udělat HF měnič odolnej zkratu, ale to neumí žádnej výrobek původem z číny, viz video: https://youtu.be/O31D6mtmf2o?t=326 třeba o XTM/XTH nepochybuju, že jsou zkratuvzdorný a je jedno, kdo je složil, ale ne to, kdo to zkonstruoval a odladil.
A soft start je pozvolnej rozběh do zátěže, postupně se zvyšuje střída a tím postupně roste napětí. To je trochu jinak než softstart u svářečky nebo zesilovače.
Nahlédl jsem do manuálu, a ani pokus o zkratovou ochranu, aspoň podle schémat v manuálu. Ale co by člověk chtěl, za pár drobnejch.
Soft start je u těchto typů měničů chápáno trošku jinak. Neumím vysvětlit proč, (vysvětlení hledejte v AN TI, Microchip a podobných v UPS 2kW a více, mají to tam taky) se tyto měniče neumí rozběhnout z baterek že tmy... HF na 4-5kW... DC-DC, teda oni to asi umí, ale pro nějakou část to je nebezpečný. Proto je tam malý měnič, který DCbus přednabije a pak teprve jede ten pushpull... Většinou co vím tím trpí obousměrné DC-DC...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Peredo
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 11, 2017 12:38 pm
Bydliště: Vesnica u Brna

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od Peredo »

Dneska jsem to trochu rozebral a dlouho hledal neco ohoreleho. Nakonec jsem neco nasel. Vypada to na diody v menici DC-AC. To asi nepujde vymenit,co?

Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od kodl69 »

ty máš jinej gůůgl než já? jak můžeš napsat, že dioda a v měniči DC/AC? na první pohled z mizerné fotky IRFB7434 a IRF1407 nejsou ani diody, a nejsou ani v DC/AC měniči, kde musí být mosfety na víc než 400V. Tohle je pravděpodobně
primár 24V DC/DC měniče pro meziobvod 320V DC, a obvykle při sfajrování mosfetů odejdou i budicí obvody. Takže pokud nepoznáš diodu od unipolárního tranzistoru, je velmi malá pravděpodobnost, že se ti to podaří opravit... Vyměnit výkonový mosfety není ani extra pracný ani extra složitý, ale pravděpodobně to závadu neodstraní.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Peredo
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 11, 2017 12:38 pm
Bydliště: Vesnica u Brna

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od Peredo »

kodl69 píše:ty máš jinej gůůgl než já? jak můžeš napsat, že dioda a v měniči DC/AC? na první pohled z mizerné fotky IRFB7434 a IRF1407 nejsou ani diody, a nejsou ani v DC/AC měniči, kde musí být mosfety na víc než 400V. Tohle je pravděpodobně
primár 24V DC/DC měniče pro meziobvod 320V DC, a obvykle při sfajrování mosfetů odejdou i budicí obvody. Takže pokud nepoznáš diodu od unipolárního tranzistoru, je velmi malá pravděpodobnost, že se ti to podaří opravit... Vyměnit výkonový mosfety není ani extra pracný ani extra složitý, ale pravděpodobně to závadu neodstraní.
Di do hajzlu s takovou odpovedi! Machrovat si bez nad nekym jinym.. Takovy chytraci jsou nejlepsi. Ja potreboval normalne poradit..
ikovlabs
Příspěvky: 569
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od ikovlabs »

Tak to uz ani necekej ze ti nekdo poradi s takovym pristupem....
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od brin »

Lidi ti tady poradí rádi, ale ono to bez základních znalostí elektroniky opravdu nejde. Jak chcete něco opravit a vyměnit, když ani nevíte, jak přijít na to, kde je to poškozené a neumíte to proměřit? Pokud jste to nikdy nedělal, tak napácháte víc škody než užitku.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od beethowen »

Peredo píše: Di do hajzlu s takovou odpovedi! Machrovat si bez nad nekym jinym.. Takovy chytraci jsou nejlepsi. Ja potreboval normalne poradit..
Kodl69 ti náhodou poradil moc dobře. Pakliže nemáš potuchy jak vypadá dioda a MOSFET a nedokážeš přečíst příslušné datasheety, tak si s tím neporadíš. Pochybuji, že máš příslušné vybavení a umíš ho používat.
Je celkem jisté, že vypálení MOSFETů s sebou vzalo ještě pár dalších věcí. Klidně si vyměň co se ti zdá špatné, ale výsledek je velmi pravděpodobný, shoří ti to zase.
Na tajkový tón tady není nikdo zvědavý. Kodl69 ti poskytl v tom příspěvku spoustu relevantních informací, tak směle do toho.
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od Vitek »

myslím si že jsi na blacklistu kamaráde... doporučím udělej si nový profil, příliž jsi neoslnil...
každopádně pokud jak píšou ostatní nerozezníš poškozené, tak si požádej svého distributora o náhradní desku, ve finále když to vynásobíš hodinovou sazbou svojí prace tak to tutově bude levnější než dotazy a dotazy typu který jsi zde předvedl.

Je zde mnoho kapacit ! který jsou fakt schopný, nemá smysl je hned v první odpovědi nasrat.
howk.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od kodl69 »

Hele, jemné francouzské vychování nikdy nebyl můj styl... Trochu ironie přiznávám, ale ta měla sloužit k nastartování sebevzdělávání, ne k osobnímu útoku, na kterej nehodlám reagovat. V době, kdy máme všichni přístup k informacím, o kterým se mi v mládí ani nesnilo. Žádnej učenej z nebe nespadl, ale blbcema jako by bombardovali :))
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od brin »

Dunning-Krugerův efekt. Největší blbci jsou nejvíc sebejistý.
Peredo
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 11, 2017 12:38 pm
Bydliště: Vesnica u Brna

Re: Axpert zhorel

Příspěvek od Peredo »

Diky chlapci za rady, nejak si s tim zkusim poradit!
Zakladat novej profil si nebudu. Jsem trochu alergickej na utocny a zesmesnovaci komentare na forech.. Proto ta reakce!!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek