Axpert

Měniče Axpert
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

Na MSXE môžeš dal tak ako si písal maximálne 3S2P. Do 1,5kWp, ale axpert znesie "normálne prepanelovánie" ak sú silnejšie panely.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1100
Kapacita baterie [kWh]: 1
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od Tom_007 »

Zdravím odborníky.
Mám verzi PF1 - 24V-2000W. Mám asi na nějaký starší manuál, protože se na displayi dají nastavit ještě jiné věci. Ale můj dotaz zní. Dá se někde nastavit vypínací napětí, aby Axpert vypl výstup? Potažmo, dá se někde nastavit zotavovací napětí? Dočetl jsem se o 29V, ale tak vysoko se mi podaří napětí dostat málokdy. Za předpokladu, že je DS odpojeno a jede pouze na baterii. Nastaven taky jen na baterii.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

mám na vás dotaz.... zvažuji pořízení elektrického sporáku místo plynového a mám aktuálně 1x25A a moc nechci víc, ani 3f. 8-10kW tj 2 axperty paralelně by mohly stačit - lze tam nějak nastavit kolik maximálně si může axpert brát z DS aby to zvládl hlavní jistič? Případně v paralelním zapojení může být k DS připojený jen jeden? Uspává se ten druhý když není velký odběr?

Pokud by to šlo nastavit počítá to i s výkonem nabíječe?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Matess píše:mám na vás dotaz.... zvažuji pořízení elektrického sporáku místo plynového a mám aktuálně 1x25A a moc nechci víc, ani 3f. 8-10kW tj 2 axperty paralelně by mohly stačit
Budou stačit pokud jsou uvažované 4/5kW typy.
Matess píše: - lze tam nějak nastavit kolik maximálně si může axpert brát z DS aby to zvládl hlavní jistič?
Ne
Matess píše:Případně v paralelním zapojení může být k DS připojený jen jeden?
Který přesně typ? X048MS ano, ostatní spíše ne.
Matess píše:Uspává se ten druhý když není velký odběr?
Sám určitě ne. Je k tomu potřeba upravený FW + externí řízení. Upravený FW existuje jen pro některé.
Matess píše:
Pokud by to šlo nastavit počítá to i s výkonem nabíječe?
Ne, výkon+nabíječ =příkon, na příkon musí být dimenzovaný jistič. Například 4048MS umí v bypass 4kW, +3kW nabíjet, to je 31A vstupem.

Pro toto řešení je lepší měniče v ostrovním režimu, baterie a externí nabíječ.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

děkuji za vyčerpávající odpověď.
Následné dotazy:
Uspávání a probouzení - které to zvládnou? kde vezmu ten firmware? stíhá se to rozjet v čas?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Vyčerpávající odpovědi na všechny otázky:
http://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php ... f13d6b5aaa
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Axpert

Příspěvek od fatter »

mobilik píše:Neviem ci nemyslel na Voc napätie.

Ake majú napätie naprázdno tie panely? Prekračujes 150Vdc?
U naprazdno je 80V.Ale uz pri minimalnej zatazi klesa, a pri zatazeni je 60-65V. Neslo by nejako obmedzit max napatie pri stave naprazdno? Napokon, naprazdno nejde sustava snad nikdy
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Měl bych takový malý dotaz ohledně Axperta. Týká se to asi všech. Někde jsem tady na fóru kdysi četl, že když člověk u Axperta který je v plné zátěži odpojí panely, tak mu spolehlivě "vystřílí mosfety". Doufám, že se tohle týká jen měniče, nikoli nabíječe. To znamená, když nemám na Axperta zapojenou střídavou zátěž 230V, jen nabíjím baterii a odpojím přitom panely, nemělo by se nic stát. Je to tak? :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert

Příspěvek od beethowen »

chatař píše:Měl bych takový malý dotaz ohledně Axperta. Týká se to asi všech. Někde jsem tady na fóru kdysi četl, že když člověk u Axperta který je v plné zátěži odpojí panely, tak mu spolehlivě "vystřílí mosfety". Doufám, že se tohle týká jen měniče, nikoli nabíječe. To znamená, když nemám na Axperta zapojenou střídavou zátěž 230V, jen nabíjím baterii a odpojím přitom panely, nemělo by se nic stát. Je to tak? :)
Pokud odpojíš panely, tak si vezme energii z baterek. Nic střílet nebude. Jediné co mu asi nebude "po chuti" je stav že nabíjíš z panelů přes MPPT nabíječ plným výkonem a odpojíš mu v ten moment baterii, tak tam bude nějaká energie v indukčnostech v regulátoru a ta asi může ohrozit mosfety v regulátoru. Nezkoušel jsem co to udělá jestli je "vystřílí". Ono něco asi odteče do měniče, tam je nějaká kapacita v kondenzátorech. Pravděpodobně se nic hrozného nestane.
Možná někdo zkoušel, tak ať se podělí.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

beethowen píše:
chatař píše:Měl bych takový malý dotaz ohledně Axperta. Týká se to asi všech. Někde jsem tady na fóru kdysi četl, že když člověk u Axperta který je v plné zátěži odpojí panely, tak mu spolehlivě "vystřílí mosfety". Doufám, že se tohle týká jen měniče, nikoli nabíječe. To znamená, když nemám na Axperta zapojenou střídavou zátěž 230V, jen nabíjím baterii a odpojím přitom panely, nemělo by se nic stát. Je to tak? :)
Pokud odpojíš panely, tak si vezme energii z baterek. Nic střílet nebude. Jediné co mu asi nebude "po chuti" je stav že nabíjíš z panelů přes MPPT nabíječ plným výkonem a odpojíš mu v ten moment baterii, tak tam bude nějaká energie v indukčnostech v regulátoru a ta asi může ohrozit mosfety v regulátoru. Nezkoušel jsem co to udělá jestli je "vystřílí". Ono něco asi odteče do měniče, tam je nějaká kapacita v kondenzátorech. Pravděpodobně se nic hrozného nestane.
Možná někdo zkoušel, tak ať se podělí.
Cau bezne odpojuju pres pojistky 4kw na fotoviltaice. Stridac bezne pojistkovejma odpojovacena nevypinam a rozhodne ne v plny zatezi. Nejak mi to jde proti srsti menice se vypinaji tlacitkem ;)
Ahoj V.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Díky oběma za reakci. Jasně že se měnič vypíná tlačítkem, mně jde ale o MPPT regulátor a nabíječ. Prostě baterie se nabíjí pořád, pokud je na panelech využitelné napětí. Jen mě zajímalo, jestli se nestane něco, když při plném nabíjení baterek odpojím panely. Já myslím, že by se nemělo. Zvlášť pokud předtím ještě pro sichr vypnu měnič.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Axpert

Příspěvek od fatter »

V mojom navode na Axperta pisu, ze najprv sa vypinaju panely az potom menic. A naposledy aku
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

Pri ruznych testech jsem odpojil panely a pak pripojoval, postupne, musim hlasit, ze nic zvlastniho se nestalo..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Tak to je super. Panely můžu odpojit kdy chci, a zase zapojit. Pokud jsou samozřejmě připojeny baterky. No a ty by se normálně neměly odpojovat nikdy, kromě havarijního stavu. Všem dík.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Axpert

Příspěvek od mypower.cz »

Panely se v podstate odpojuji samy kazdou noc :)) Napeti nula, proud nula .... Tudiz kazdy menic na to musi byt pripraven, jinak by neprezil prvni noc provozu.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

mypower.cz píše:Panely se v podstate odpojuji samy kazdou noc :)) Napeti nula, proud nula .... Tudiz kazdy menic na to musi byt pripraven, jinak by neprezil prvni noc provozu.
Tak to si dovolím vznést námitku, mypowere. :D Jo, odpojují se každou noc. Ale pěkně postupně, pomaloučku klesá výkon, klesá napětí, až je to celé na nule. Něco jiného asi bude, když člověk za plného výkonu cvakne vypínačem. Z maxima výkonu na nulu během zlomku vteřiny. Ale pokud to tak může být, starat se nebudu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

Odpojením panelů i za plného výkonu se nic nebezpečného nestane, jen mi uniká smysl této operace mimo havarijní stav a údržbu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Martin P
Příspěvky: 583
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Axpert

Příspěvek od Martin P »

Jedině snad restart reglu. Jinak mne žádný jiný provozní důvod odpojení panelů od reglu nenapadá.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
opus
Příspěvky: 10
Registrován: pát bře 13, 2020 8:53 am

Re: Axpert

Příspěvek od opus »

Ahojte, stale riesim co kupit a axpert king je jedno mozne riesenie. Presiel som celé toto vlakno axpert, no akosi mi stale niesu jasne niektore veci.
- pricucavanie z DS, funguje len v SUB mode alebo aj v SBU mode. Deje sa to tak ze ak netaci pokryt loads bat+solar (ci uz slaby vykon z PV, alebo skoro vybita bat) tak si pricucne z DS ale tym sposobom ze nabija bat? Ak je nastavene max charging current form utility na 2A, tak docucava len max 2A? Ak je loads viac ako zvladne axpert king tak sa prepne priamo do DS?
- axpert king a pylon bat, ta komunikacia sice funguje ale nieje celkom implementovana na axpert strane, cize nefunguje DCC co je nabijanie roznym prudom v zavislosti na stave nabitia bat? A tiez axpert sa neriadi datami z pylontechu kedy je bat nabita a ready na druhy stav, ale riadi sa napatim, ktore ma nastavene v menu? Plus tam su este nejake bugy z float, nezapametal som si presne ake.
- vlastna spotreba pocitam z 65-70W. Ma nejaky stav kedy je prepnuty na DS, plus sa vie zobudit ak ma vykon z PV a nabit bat a ta spotreba je na rozumnych cislach, povedzme 10-15W?
- co pouzivate na monitoring, rasp pi a icc?

Vopred dakujem za vysvetlenie.

Momentalne mam kupene 12 panelov 280Wp, ktore chem dat na strechu co je orientovana JV, potom dokupit 6 panelov a rozdelit to na 9 panelov na JV a 9 na J-JZ. Kupit 2xpylony us3000 a tiez greenbono do 300l zasobnika.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

volente píše:Odpojením panelů i za plného výkonu se nic nebezpečného nestane, jen mi uniká smysl této operace mimo havarijní stav a údržbu.
Smysl této operace je ten, že prozatím zkusím používat panely jak pro stávajícího Sitona,tak pro plánovaného Axperta VM II. Takže napájení jednoho měniče budu muset vypnout a druhého zapnout. Bojler se mi nechce nahřívat z baterek, na to je lepší sitonek. Ale časem asi přidám panely, a sitona budu muset kvůli vyššímu FV napětí odstavit. :D Ale za plného solárního výkonu bych to stejně nikdy nepřepínal. Bojím bojím. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek