Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Axpert

Příspěvek od ota »

no nevím co se stane při bypassu. Spíš bych ho úplně vynechal.
Generátor bude jen pro dobíjení. Měnič má 5kW a když spadne měnič do bypassu tak musí být generátor schopen dát ještě víc? 10kW generátor asi bude mimo rozpočet.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

ota píše:no nevím co se stane při bypassu. Spíš bych ho úplně vynechal.
Generátor bude jen pro dobíjení. Měnič má 5kW a když spadne měnič do bypassu tak musí být generátor schopen dát ještě víc? 10kW generátor asi bude mimo rozpočet.
Oto to nemusí, jen mě zajímala koncepce kdy bude startovat generátor a zda z baterii a nebo má svoji a ovládá se kontaktem čistým ?? jen aby nebylo nedorozumnění....
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

ota píše:no nevím co se stane při bypassu. Spíš bych ho úplně vynechal.
Generátor bude jen pro dobíjení. Měnič má 5kW a když spadne měnič do bypassu tak musí být generátor schopen dát ještě víc? 10kW generátor asi bude mimo rozpočet.
No to záleží na typu Axperta a jak to chceš! Jestli tomu dáš externí nabíječku, tak to bypass nemusí mít vůbec, to je na spotřebu benzínu a velikost generátoru možná efektivnější řešení. Špičkové výkony nech na baterkách a nabíjej je generátorem klidně pomalu než vyleze slunce.

Klasické instalace podle manuálu jsou:
Podpětí, měnič nastartuje generátor, generátor se rozběhne, měnič zjistí grid, přepne se na bypass a začne nabíjet. Potřebuješ generátor o výkonu cca 1,5x (spotřeba+nabíjení).

Já říkám že lepší je DC meziobvod:
Měnič nastartuje generátor, roztoči se, nabíječka nabíjí baterky. Potřebuješ generátor o výkonu cca 1,1x nabíjení. Pokud bude pomalý náběh, pokud to generátor ustojí.

Generátor pojede na vyšším zatížení, možná vyšší účinnost. Ale jsou motory, které jsou efektivní někde do 40-60% a výše jsou neefektivní (třeba ochlazují přebytkem paliva ve směsi, nebo jiné vychytávky aby ta sračka byla výrobně levnější)

Baterky už jsou jednou postavené na krátkodobý provoz pračky, myčky, trouby, a bojleru současně, nevidím důvod proč na tyto situace, které nastávají průměrně 20 minut za týden dimenzovat i generátor.

Taky by to chtělo znát typickou spotřebu osazenstva :-) v mých grafech je vidět jak často je potřeba ten druhý měnič, v paralelu: 3068 kWh master vs 690kWh slave, takže 22%. Zapíná se nad 1800W, takže jakýkoliv výše jmenovaný spotřebič. Časově to je nějakých 10% průměrně za týden, spíš méně. Podobné to bude s tím dimenzováním generátoru. Já bych musel podle manuálu dimenzovat generátor na 12kW, přitom mi stačí i 10kWh denně, takže 5kW generátor na dvě hodiny například.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert - paralelní spojení

Příspěvek od xmasin »

Nemá někdo dva Axperty King/PIP5048MK s paralelní kartou a byl by ochoten provést test, kdy oba měniče jsou na vstupu připojeny na různé fáze (třeba L1 a L2) a výstup by nebyl spojen, ale měniče by byly nakonfigurovány do stejné fáze (L1)? Následně by se nechalo ověřit jestli oba měniče by bylo možné takto spojit. Ideálně osciloskopem nebo aspoň voltmetrem. Pokud by držely stejnou frekvenci (rozdíl napětí mezi fázemi by byl 0V), tak by bylo možné takto z přípojky 3x25A udělat 1x75A. Nevím, jestli frekvenci pro podřízený měnič udává hlavní nebo si ji bere ze sítě. Problém s nulákem si uvědomuji ;). Také by bylo nutné zakázat bypass.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

jestli tomu dobře rozumím,
tak to fungovat nebude. paralelní chod očekává na vstupu a výstupu stejné hodnoty. já sice paralelní 2 x 5048 MK mám, peater provozoval nejprve na každé fázi a tušám že vloni koncem roku to předělal na paralelní chod a říkal že dobrý, resp má to tak pořád. ta rezerva výkonu je obr. Jinak 1 x 25 A = 25 x 230 = 5750 W to ti nestačí? dá se udělat asi ještě jiná machrovinka na kterou jsem přišel ted.

divej jedeš 2 x paralelní 5048MK, vybíjíš baterky, no a dá se perfektně využít 3F potenciál tak, že máš 3F nabíječku na 48V a po přeskočení do bypassu zapneš stykačem nabíjení baterie. nezávisle na tom co dělá axpert. no a stane se to že jak začneš dobíjet baterku z axperta a dále ze 3F nabíječky a z těch sraček ohledně nedostatku výkonu na 1F jsi venku :-) protože sis tou 3F nabíječkou jak dobil baterky tak rozdělil ten výkon kterej požaduješ z fáze L2 a L3
chce to prostě zapnout nabíjení z dalších fází které jsou v paralelním chodu nepoužitelné.
Jedine tak budeš mít dost výkonu ( 10 kW díky stále zapojeným 2 x 5kW ) a dále díky silné nabíječce která ti bude tahat výkon z druhé a 3 fáze na baterku.

když zakážeš bypass je to ještě jednodšší a to startovat od podpěťového relé... stejnou věc ted psal ota ohledně generátoru, nechci se opakovat dá se na zapnutí sítové nabíječky použít BMV 712, nebo jakýkoliv jiný případně to vyhodnotit podle napětí baterky ( podpětí )

ty jo to jsem to vymyslel asi si to zkusim na svý elektrárně.... :D
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Pokud někdo skončí u 2x MK a externí 3f nabíječky, tak neposlechl rady starších a připravil se o 20-40W trvalé spotřeby :-) co více k tomu dodat... Hlavně v zimě.

DC meziobvod poskytuje nejvíce možností a právě ta externí nabíječka největší přetížení DS, nabíječka 2kW, nejnižší možný jistič, zakázat bypass, měniče co umí dodat 10kW.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:Pokud někdo skončí u 2x MK a externí 3f nabíječky, tak neposlechl rady starších a připravil se o 20-40W trvalé spotřeby :-) co více k tomu dodat... Hlavně v zimě.

DC meziobvod poskytuje nejvíce možností a právě ta externí nabíječka největší přetížení DS, nabíječka 2kW, nejnižší možný jistič, zakázat bypass, měniče co umí dodat 10kW.
Myslím, ze to asi u Vítka nebude takovej palčivej problém 20-40W trvalé spotřeby. Mimochodem po podrobném testu PIP4048MS a MST ta spotřeba v paralelu neni o moc menší než u MK. Jen to stačí přeměřit a přiznat. Jo MK tahá z DS vice jak MS a to nechci kecat je 15-30W(MK) vůči 3-5W(MS(T))
Josse: mrkni Vitkovi do podpisu na Pvoutput, bude ti jasno :yes:
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Já vím, že to není moc, ale je to ve prospěch MS...
A když použiji externí nabíječ a mám slabší DS než měniče dohromady, tak jsem prostě zvolil na začátku blbě, to je celý... Po postupném vylepšování mám něco navíc, co už nikdy nepoužiju a prodat to nejde. Ten rozdíl je fakt malý. O tom žádná.
A vyčtené hodnoty z měniče jsou krajně nepřesné! O tom něco vím.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

josse píše:Já vím, že to není moc, ale je to ve prospěch MS...
A když použiji externí nabíječ a mám slabší DS než měniče dohromady, tak jsem prostě zvolil na začátku blbě, to je celý... Po postupném vylepšování mám něco navíc, co už nikdy nepoužiju a prodat to nejde. Ten rozdíl je fakt malý. O tom žádná.
A vyčtené hodnoty z měniče jsou krajně nepřesné! O tom něco vím.
Josse, ano, pravda, PV ukazuje vždy méně než je reálné. nicméně i s tím se dá žít.
dnes sem změřil AC in u MK a je to 0,096 A při 240V - proud celkový tzn 23 VA . trvale ze sítě ( z AC ) je to dané synchronizací měniče na sít resp topologií měniče. mě osobně vyšší spotřeba neva ale zase pro tepelné čerpadlo potřebuji neustálý příkon víš jaká to je šupa když tam je výpadek...

rozdí le cca 20-30 W jak psal parasito... ale fakt při výrobě 45 kWh to je nic. dokonce je i nic vlastní spotřeba 130W naprázdno..

At autor přehodnotí nákup MK a klidně koupí MS mě to je celkem fuk. jen aby pak věděl o tom jak se chovají oba měniče...

a MK rozhodně není ideální a tudíž ho nikomu nedoporučuju :D at si každý udělá sám obrázek nicméně já si jdu obědnat asi třetí ... když už tak už...
Zdraví Tě Vítek :-)
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Co byste brali radši, a proč: Axpert VM II 24V 3000W PF1, anebo MPP Solar PIP 3024GK. Toť dilema. Stejné krabičky za stejnou cenu se stejnými parametry. Akorát že MPP Solar má navíc vestavěný bluetooth, a ovládací panel možnost umístnit jinde, než je měnič. Je nějaký důvod, proč raději brát některý z nich, nebo je to fuk. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

Dobrý večer.
Jak jsem slíbil na svých "umouněných" strojích (MPPSOLAR PIP4048MST) sice v paralelu, ale s omezením výkonu do baterií se chovají takto: nastaveno na každém MppSolaru 10A (výsledná v paralelu bude 20A do baterek)
IMG_20200308_123618.jpg
U mě je teda možnost celkového omezení až takto:
IMG_20200308_123634.jpg
Po omezení teklo přes vstupy toto:
IMG_20200308_123603.jpg
IMG_20200308_123559.jpg
Trochu náhled přes ICC, kde lze vidět pod napětím 54,4V, že omezení proběhlo, ale na výkon elektrárny to nemá vliv a lze protáhnout všechen výkon z FV pole.
Screenshot_2020-03-08-12-51-07-019_com.realvnc.viewer.android.jpg
Nelze tudíž jednoznačně říct, že se každej Axpert chová tak, že pokud omezím v parametru 02-proud, tak si omezím vstup z FV pole.
Ještě jednou, já mám PIP4048MST, dle fotek jde vidět, že ma 3xMPPT vstupy. (Dohromady umí zpracovat 9kWp) Soft mám 73.00

Pozn.: Beethoven má tuším PIP4048MSD a ten by se měl taky pravděpodobně chovat stejně a tuším je to dáno tím, že mají více jak 1Mppt vstup.
Ale možná se mýlím.
Takže u mě to takto funguje :yes:
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert

Příspěvek od beethowen »

Funguje ti to správně. Fungují tak i PIPy MS. Podstatné jak je nastavena položka 31.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

beethowen píše:Funguje ti to správně. Fungují tak i PIPy MS. Podstatné jak je nastavena položka 31.
Jj mas recht :yes:
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert

Příspěvek od Majkl »

Dobrý den všem, mám dotaz k nastavení minimálního napětí baterie. Respektive, proč když mám na svém PIP5048MK nastavené minimální napětí 53,5V (4P15Sx LiOn), tak měnič zběsile vyřvává alarm 04 (low voltage) při napětí 55,6V?
Přílohy
PIP_display.jpg
watchpower_nastavení.jpg
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Majkl píše:Dobrý den všem, mám dotaz k nastavení minimálního napětí baterie. Respektive, proč když mám na svém PIP5048MK nastavené minimální napětí 53,5V (4P15Sx LiOn), tak měnič zběsile vyřvává alarm 04 (low voltage) při napětí 55,6V?
04 mi tam vyskocila ted taky. A bylo to pri 140A z baterek nicmene napeti bylo cca 2 V od prepnuti na bypass
Vic k tomu ted nevim
Jo menic mam pip 5048 MK
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Majkl jakou máš kapacitu v Ah to že jsou 4p nic nevypovídá
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

To mi také neustále vyřvával nebo možná i pořád hlásí.
Píšu možná protože už to neregistruju. Vypl jsem akustiku v nastavení :)
Řekl bych že se to ukáže při nějaké špičce. Když spotřebič hodně potáhne a napětí na mžik klesne.
Vše funguje tak to neřeším :yes:
Pokud máš vypnuté logovani chyb tak to i samo zmizí :lol:
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

lzahradil píše:To mi také neustále vyřvával nebo možná i pořád hlásí.
Píšu možná protože už to neregistruju. Vypl jsem akustiku v nastavení :)
Řekl bych že se to ukáže při nějaké špičce. Když spotřebič hodně potáhne a napětí na mžik klesne.
Vše funguje tak to neřeším :yes:
Pokud máš vypnuté logovani chyb tak to i samo zmizí :lol:
jojo vyplý to mám taky to byla votrava :D
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert

Příspěvek od Majkl »

Diablo007 - jsou to 60Ah články = celá baterie 13,685kWh.
Aktuální odběr byl minimální, takže žádné zhoupnutí napětí nepřichází v úvahu.
A ano, všechny alarmy už jsem taky vypnul, ten kravál je děsný. Navíc zbytečný.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Když vyleze a zaleze slunko jaký napěťový výkyv ta baterka má nevšiml sis? Mohl by být někde špatný kontakt to pak to napětí hodně plave a u 15s by jsi mohl presvihnout vrchní a poslat to do kytek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek