Elektricka / hybridni auta

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

Nopak vaha hraje velkou roli. Rika se tomu hybnost. Od tebe bych takovou neznalost fyziky necekal.

Jinak soujlasim s tim, ze blb za volant nepatri.
dnes uz je ridicu malo. Vetaina jsou uzivatele aut. Problem.vidim v autoskolach a vsemoznych asistentech. Dyt ty kidi.nejsou schopny bez senzoru nebo kamaery zaparkovat podelne k obrubniku do diry velikosti 1,5x jejich auta :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rottenkiwi »

Takže keď sa zrazia 2.5 t VOLVO a 2.5 t BMW alebo 2.5 t Mercedes, ktorý má vačšiu zotrvačnosť ?
Tam nejde o zotrvačnosť, ale o schopnosť absorbcie energie nár. v def. zónach.

Ďalšie euto:
https://www.youtube.com/watch?v=0CFs-hfrYEw
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

u vsech aut uvadis stejnou hmotnost. tak moc nechapu o co ti jde. kdyz je stejna hmotnost tak ude zaviset jen na ryhlosti.

pokud se vsak srazi auto ktere ma 800kg a druhe ktere ma 2,5t, predpokladejme +- stejnou rychlost. tak to male zacne couvat. = podstatne vetsi pretizeni na posadku.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rottenkiwi »

Nezačne, ale sa odrazí. Nikdy nebude ideálny uhol, kde by jedno začalo tlačiť + deformovať 2.
Tisíce videí z Ruska.

Mám auto pohybujúce sa 10 m.s-1, 1000 kg po rovine, zotrvačnosťou
a strelím doň 5 rán zo zbrane do prednej časti motora,
energia projektilu 12000 J. Zastavím to auto alebo nie ?

Teoreticky možno áno, ale prakticky by som musel tak trafiť, aby som motor nerpestrelil
wolrámovým projektilom / neviem akú má prieraznosť cez spaľovací motor /.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne sob led 11, 2020 1:46 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od chatař »

dumi píše:u vsech aut uvadis stejnou hmotnost. tak moc nechapu o co ti jde. kdyz je stejna hmotnost tak ude zaviset jen na ryhlosti.

pokud se vsak srazi auto ktere ma 800kg a druhe ktere ma 2,5t, predpokladejme +- stejnou rychlost. tak to male zacne couvat. = podstatne vetsi pretizeni na posadku.
Totálně sešrotované odletí někam na pole, a TV NOVA bude mít co dát večer do zpráv.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od KubisKV »

rottenkiwi píše:Nezačne, ale sa odrazí. Nikdy nebude ideálny uhol, kde by jedno začalo tlačiť + deformovať 2.
Tisíce videí z Ruska.
Jaký je rozdíl mezi “začne couvat” a “odrazí se” ? Těžší auto má většinou výhodu i v robustnosti, takže bude mít menší škody a více ochrání posádku. Pokud pojedu velorexem proti Tatře, po srážce budu pokračovat velorexem cabrio.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše: Pritom napriklad petivalec 2,5L od Volva co ma 106kW tedy cca 140koni vazici 1400Kg zere pri moji velmi svizny jizde 8,5l/100Km. do prahy sem s tim po dalnici jel za 6l/100km. ale vis, ze kdyz slapnes tak to proste aspon trosku jede a ten vykon tam pro pridad potreby je. Navic je to benzin a ne nafta, takze z toho lita tech sracek posdstatne min...
Otri prstem vystup vyfuku a posli sem fotku ;-).
Pak ti poslu fotku z meho naftoveho srackometu.
Uvidime jak jsou na tom benzinaky :ugeek:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rottenkiwi »

Však nechápem tu vašu nechápavosť, ak máme všetci 2.5 t autá/eutá,
tak sme všetci rovnako chránení.

Alebo ak ich máme 1.2 tonové, tak tiež. Ale prečo by mal niekto,
kto zaspí za volantom alebo dostane infarkt, mam mat výhodu
a zabije 5 ľudí v 1.2 tonovom aute, lebo on má 2.8 t hebedo ?

Vo vačšine príp. to dopadne takto, silnejší odrazí slabšieho.
https://www.youtube.com/watch?v=DlfLql315AA

Ale ak napr. 2.5 t predom trafí 2.5 t zboku, čo potom ?

MOžno 2.5 t + baterka v ňom má iné def. zóny ako bežný 2.5 t benziňák.

Deformácia je niečo také:
https://www.youtube.com/watch?v=R7dG9UlzeFM
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne sob led 11, 2020 2:00 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od chatař »

Ono nezáleží jen na váze, ale hlavně na tom, KDE ta váha je. Jestli v rámu a výztuhách auta, anebo v akumulátorech. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

Neni treba. Netvrdim, ze benzinak je bezemisni. :-)

rozdil je vsak slozeni a poctu problematickych latek.

tusim ze to prokazal i londyn. spatnej vzduch. Tak zavedli dotaci na naftova auta s tim ze benzinaky vytlaci. A ejhle ted? zjistili ze je to jeste horsi :-) a ted na naftaky maj dan. Je to x let zpatky jeste pred diesel gate.

Z hlediska mestskeho.prostredi ma proste nafta vyraznejsi vliv na zdravi a znecisteni.

Nafta patri do nakladaku a na dalnici a ne na sudlani po meste. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše:Neni treba. Netvrdim, ze benzinak je bezemisni. :-)

rozdil je vsak slozeni a poctu problematickych latek.

tusim ze to prokazal i londyn. spatnej vzduch. Tak zavedli dotaci na naftova auta s tim ze benzinaky vytlaci. A ejhle ted? zjistili ze je to jeste horsi :-) a ted na naftaky maj dan. Je to x let zpatky jeste pred diesel gate.

Z hlediska mestskeho.prostredi ma proste nafta vyraznejsi vliv na zdravi a znecisteni.

Nafta patri do nakladaku a na dalnici a ne na sudlani po meste. :-)
Pokud funguje filtr pevnych castic jak ma, nikdy, upozornuju nikdy nemuze byt benzin bez nej cistejsi.
To, ze cisteni filtru probiha i ve mestech je spatne, a pokud je vybrakovanej tak je to horsi nez auta co byly navrzeny bez nej.
Ja se nafty nezastavam. Jen jsou to fakta.
Cisteni filtru pevnych castic melo v zasade probihat jen na rychlostnich komunikacich a to automobilky kvuli problemum s nim nedodrzuji. To by byla kontrolka za 20$ navic.
Sice bulvar, ale.......
https://www.auto.cz/nesmyslny-hon-na-di ... lum-130158
Ps.: Me ani tak spalovaky z principu nevadi, ale ta ucinnost vyuziti energie je hruza.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne sob led 11, 2020 2:26 pm, celkem upraveno 1 x.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

no. to se bavi o sazich, ale starej benzin ty maly problemativky saze nema, ma jen ty vetsi a ty nevadej (stjne jako starej diesel).
ja se bavim o oxydech dusiku a podobnejch radostech. ty filtr pevnych castic neodstrani.

Proc vsichni resej jen saze? :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od JonasPP »

Jak male deti.
Však už prestante splietať piate cez deviate,alebo sa postavte šecia do šori,dajte dole gate a ideme merať kto dalej dočura. Furt do nekonečna omielate rovnaku pesničku o vahe,vybave,objeme motora,vykone,poveternostnych podmienkach,potrebnej udržbe,životnosti,...ale nikoho nezaujima to dať do hromady a tak porovnať,prevažne naklady na prevadzku,lebo to je v dnešnej dobe pre priemerneho smrtelnika podstatne,po tom su odchylky do boku!!!!!!
Ak ma niekto rozpočet 500€ na auto a iny 70 000€ tak jak dokažete tieto dva auta porovnavať iba v určitom parametre,keď je to totalna blbosť!!!!
Ostatok,čo sa tyka nervoznych vodičov a priblblich vodičov,čo je 99,99%,tak to sem ani nepatri,lebo to vidi každy na cestach a každy čo sa pozrie na svoje spravanie na ceste,tak zisti,že tak isto sa v mnohom neliši od ostatnych na ktorych nadava a nech nik netvrdi opak,lebo skutočne nepoznam nikoho,čo aspoň sem tam dačo nepreženie.

A teraz važne. Nechcete sa baviť ako davnejsie o novinkach,postrehoch,ako sa to da riešiť. Malo to jak hlavu tak pätu a teraz sa len každy chce hadať,ako na celom internete. Však popremyšlajte nad každou vecou,ktora tu na fore odznela a zistite,že jak ma každy v niečom pravdu,tak v ostatku sa plete,lebo nie každy ma rovnake potreby a požiadavky.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše:no. to se bavi o sazich, ale starej benzin ty maly problemativky saze nema, ma jen ty vetsi a ty nevadej (stjne jako starej diesel).
ja se bavim o oxydech dusiku a podobnejch radostech. ty filtr pevnych castic neodstrani.

Proc vsichni resej jen saze? :D
Protoze oxidy Dusiku jsou pri kazdem spalovani.
https://images.app.goo.gl/qAvqKVqNEDRXSHEM7
Dusik resi mocovina, ale u benzinu jsou snad oxidy dusiku mensi??? Kdyz vzduch spaluji stejnej???
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

JonasPP píše:Jak male deti.
Však už prestante splietať piate cez deviate,alebo sa postavte šecia do šori,dajte dole gate a ideme merať kto dalej dočura. Furt do nekonečna omielate rovnaku pesničku o vahe,vybave,objeme motora,vykone,poveternostnych podmienkach,potrebnej udržbe,životnosti,...ale nikoho nezaujima to dať do hromady a tak porovnať,prevažne naklady na prevadzku,lebo to je v dnešnej dobe pre priemerneho smrtelnika podstatne,po tom su odchylky do boku!!!!!!
Ak ma niekto rozpočet 500€ na auto a iny 70 000€ tak jak dokažete tieto dva auta porovnavať iba v určitom parametre,keď je to totalna blbosť!!!!
Ostatok,čo sa tyka nervoznych vodičov a priblblich vodičov,čo je 99,99%,tak to sem ani nepatri,lebo to vidi každy na cestach a každy čo sa pozrie na svoje spravanie na ceste,tak zisti,že tak isto sa v mnohom neliši od ostatnych na ktorych nadava a nech nik netvrdi opak,lebo skutočne nepoznam nikoho,čo aspoň sem tam dačo nepreženie.

A teraz važne. Nechcete sa baviť ako davnejsie o novinkach,postrehoch,ako sa to da riešiť. Malo to jak hlavu tak pätu a teraz sa len každy chce hadať,ako na celom internete. Však popremyšlajte nad každou vecou,ktora tu na fore odznela a zistite,že jak ma každy v niečom pravdu,tak v ostatku sa plete,lebo nie každy ma rovnake potreby a požiadavky.
Je to tak, z 80% budou elektraky vyhovovat, dalsi dalkari a tezkozonazni holt budou spalovaky.
Udela se mix a je to.
Hlavne vyresit aby se dostalo dosti penez DAŇe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

nafta pracuje s preytkem kysliku Labda > 1 a tam se tvori tech dusiku bohuzel vic, protoze je tam prav ten vonej kyslik a spaluje se za vyssich teplot a tlaku :D, kdezto u benzinu je lambda ~1 a tam neni kyslik na oxydaci dusiku, takze odchazi prevazne cisty dusik, ktery skodlivy neni. Jsou tam vsak jine pochutiny, ale ne v takovem mnozstvi.

Osobne povazuji cistou elektromobilitu v nasledujicich rekneme 20 letech za utopii, ale mix mi prijde logickej a rozumnej.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

NOPARasito píše: Pokud funguje filtr pevnych castic jak ma, nikdy, upozornuju nikdy nemuze byt benzin bez nej cistejsi.
........
A jak to vypadá v republice kde je národním sportem vy..bat se vším co jen z dálky připomíná nějaké nařízení? Tak že když přejíždíš křižovatku, tak vidíš pravidelně na asfaltu fleky. Jednou dokonce jsem se rozjížděl za takovým po kterém zůstala kupka tak centimetr vysokého "pohoří" průmětu tak 10cm. Ta kouřová clona připomínala bojiště 1. WW. Takže za mne povolit do provozu pouze to co je stát schopen uhlídat. Vždyť tu nejde o zdraví či život chybujícího jednotlivce jako v případě FVE, ale o masovou kolektivní vraždu. A že co se aut týká není náš (a i slovenský) stát schopen uhlídat nic, jen z PČR dělá filiálku finančnímu úřadu za účelem zvýšeného výběru silniční daně, to se ví veřejně.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

No ale pokud si ty saze videl tak tolik nevadej, protoze ty vychrchlas :D takze on ti vlastne prospel, protoze misto aby na tebe chrlil mikro saze ktere ti skodi, na tebe vyhodil hromadku bordelu, kterou vykasles a e cajk :D

(ironie) :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od volente »

rottenkiwi píše:Preto treba eutá a autopilota, lebo
1, ľudia vidia debilov prebiehať, tak kopíruju, hlupá opica nevie čo je bezpečnejšie,
či nepredbiehať alebo predbiehať,
2, je uplne bezpredmetné či sa zrazí 1 t vs. 40 t. alebo 2.5 t vs. 40 t.,
ešte som nevidel z Ruska video, kde by 2.5 medved zničil 40 t. renaulta
/ oni jazdia nepiripútaní, tak ich pri zrážke s kamionom všetkých vytlačí zotrvačnosť von /
3, ked bude viac autopilotov a samozrejme budú na diaĺku aj blízko komunikovať
a vidieť vo vlnovom el . mag. rozsahu 4100 A až 1 m, tak sa nestane,
že mi na úzkej ceste, kde nie je krajnica vybehne do protismeru "k....t",
lebo jeho ja na el. bicykli nezujímam, ja si terazm keď je von -5 *
vyvrtnem kotník, jak spadnem do priekopy a takto na jednej nohe
budem skákať 25 km v mraze domov.

Komu není zhúry dáno, za volat nepatrí.
To já bych zase nerad svůj, ani život ostatních nerad svěřoval stroji. Ať mi pomáhá, ale ať nerozhoduje.
Nemá pud sebezáchovy.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rottenkiwi »

Ańo, stroj nemá kvantový počítač - amygdalu, ale zase má skúsenosti 8 000 000 000 ďalších
strojov a vidí veci možno 1 000 000 krát komplexnejšie, má dáta na predikciu,
zatiaĺ čo človek čo má 18 r. a ide 160 z frajeriny cez mesto / ako u nás colníci a policajti
na súkromných autách /, tak to určite chcem čím skor stroje.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek